בחירת מין הכלב

LADOG -אילוף כלבים מציגה מאמר בנושא בחירת מין הכלב זכר או נקבה

איזה כלב עדיף ,זכר או נקבה ?

בחירת מין הכלב זכר או נקבה- מאמר פונה לרוב הגדול של הזכרים והנקבות אם כי תמיד יש זכרים ונקבות יוצאים מן הכלל. מומלץ לאחר קריאת מאמר זה, לקרוא בהמשך הדף אודות סירוס ועיקור והשפעותיהם על הכלבים.

זכר בכל הגזעים, גדול ומרשים מנקבה, אך ברוב הגדול של המקרים ההתמודדות עם זכר קשה יותר . מקרי התקיפות הגדול יותר נעשו על ידי זכרים. כלב זכר באופיו דומיננטי יותר וחזק יותר מנקבה, הרצון של הזכר לשלוט, חזק יותר מרצון הנקבה,לכן לפני רכישת זכר מומלץ לבדוק את אופיו בקפידה ,יש לנהוג בגידול הזכר בקפידה רבה יותר בכל הקשור לשליטה על הכלב. רוב הנקבות קלות יותר לאילוף וגידול . אופי הזכר לרוב חזק יותר ועקשן יותר, שככלב עבודה באילוף יכול במקרים רבים להיות יתרון, לכן פעמים רבות מתאים יותר הזכר למשימות הגנה ושמירה או למטרות מיוחדות באילוף ובו דרוש כלב שדבק במטרה.

נקבה מתיחמת כל חצי שנה למשך 21 יום, ובזמן זה יש לשמור על הכלבה מכלבים אחרים במיוחד בין הימים 10-15 של היחום (בימים אלה הכלבה מאפשרת שיזווגו אותה) .

לזכרים קיימת בעיה של קרבות כלבים, רובם הגדול של הכלבים המתקוטטים ביניהם, הם זכרים . תופעה זו מתחילה בדרך כלל שהזכר מגיעה לבגרות מינית, לכן בעלים המגדל זכר מצריך שליטה מלאה על כלבו וחשוב שיהיה מספיק דומיננטי ביחס לכלב שברשותו . במקרים רבים כשהכלבים רבים ביניהם, אחד מן הבעלים רוצה להפריד וכתוצאה מכך עלול להנשך מהכלב שלו או מהכלב השני (כשרוצים להפריד כלבים בעת בקרב צריך להרים את הרגליים האחוריות למעלה ולימשוך את הכלב התוקף אחורה כמה מטרים ).לעומת זאת הרוב הגדול של הנקבות כן מסתדרות ביניהם .

בתקופה שיש כלבה מיוחמת באזור הזכר נעשה עצבני ולחוץ. לזכרים טריטוריאלים יש בעיה של מתן שתן כסימון טירטוריות. ישנם מקרים שהזכרים מטילים שתן גם על חפצים שהבעלים לא מעוניין שיסומנו על ידי הכלב. הזכר מחלק את כמות השתן שיש לו לסימונים רבים, ובעקבות צורך זה הטיולים צרכים להיות ארוכים יותר . לזכר ישנו סיכוי גבוהה להכנס לקרב כלבים מאשר לנקבה, ריח האשכים של הזכר גורם לאיום מצד הזכר השני ,ועלול ליצור קרב. בגידול זכר עדיף בעלים מנוסה המסוגל לשלוט על כלבו .
חשוב לקרוא בהמשך על סירוס ועיקור ותרומתם.

לסיכום :זכר לרוב טוב יותר ככלב למטרת הגנה,זכרים גדולים ומרשימים מהנקבות בכל הגזעים,הביטחון העצמי של זכר לרוב גבוהה יותר ,אילוף הזכר מצריך לרוב יותר השקעה מצד הבעלים,גידול נקבה לרוב קל יותר מזכר , ובמיוחד למי שיוצא עם הכלב לטיולים בפארקים לים ועוד, מומלץ נקבה, מפני שהן לרוב מסתדרת עם כלבים.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG- כנסו לפרטים אודות הקורס, לפרטים נוספים אוד קורס אילוף 052-3609028 אורן אלעמרי מאלף כלבים ומנהל LADOG