הרים פירנאי

 כלב הרים פירנאי (פירנאי ענק) – LADOG

 כלב הרים פירנאי(פירנאי ענק) – אופי ומאפיינים, בעיות בריאות, גידול נכון, אילוף המתאים לפירנאי ענק. במרכז לאילוף כלבים LADOG ידע מקצועי ונסיון באילוף כלבי פירנאי  ענק. great pyrenees dog

אילוף מקצועי למשמעת לכלב הרים פרינאי -LADOG

אילוף מקצועי למשמעת לכלב הרים פירנאי -LADOG

כלב הרים פירנאי המוכר גם בשם פירנאי ענק הוא אחד מהגזעים הגדולים שמטרתם העיקרית היא שמירה – הפירנאי הינו גזע עתיק מאוד ששימש במשך מאות שנים רועי צאן וכללו גם עבודת שמירה על בתי ממלכה בעת העתיקה.
התיעוד הראשון לכלב היה בשנת בתחילת המאה ה-15 ושימש את המעמד הגבוה בצרפת. אט אט בהגיעה של המאה ה-19 החל להתפתח שוק לכלבי הרים פירנאי וכלבם הלו הועברו לחלקים אחרים של צרפת. הכלבים פותחו כדי להיות יותר זריזים בכדי לשמור על כבשים ועל גדרות של רועי צאן.
אט אט הכירו בגזע זה כאחד הגזעים המתאימים לשמירה על מרעה והחל להיות מוכר ברחבי העולם ככלב שומר ויחד עם זאת מסתדר יחסית עם חיות קטנות בלי לפגוע בהן. לכלב זה יש חוש ריח מפותח בצורה יוצאת מן הכלל.

כלב הרים פרינאי גדול נחשב לחלב שמירה קשוח ומסוכן - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

כלב הרים פרינאי גדול נחשב לחלב שמירה קשוח ומסוכן – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

מידות ומשקלים של כלב הרים פירנאי:
כאמור, מדובר בכלב גדול מימדים וחזק. משקלם של הזכרים נע בין 50-55 ק"ג וגובהם נע בין 65-82 ס"מ. נקבות יותר קטנות ומשקלן נע בין 35-43 ק"ג ואילו גובהן נע בין 62-73 ס"מ. משך החיים הממוצע של הגזע הוא 11 שנים.
מראה:
לכלב הרים פירנאי ישנה פרווה כפולה וארוכה אשר מעניקה לו את היכולת לעמוד בתנאי מזג אויר שונים. פרוותו של הכלב מרגישה כמו צמר גס. הפרווה נעשית עווה יותר בחלק של הצוואר מה שמעניק לו מראה של רעמה. תיאור זה מתאים יותר לזכרים אך עונה בחלק מהמקרים גם לנקבות. בכפות הרגלים והידיים ישנן שיערות שנותנות מראה של נוצות. הפרווה כל הפנים הראש הינה קצרה יותר ושוב באיזור האוזניים הפרווה ארוכה יותר. הצבע הנפוץ ביותר של הפרווה הינו לבן ויכול לכלול גוונים שונים על בסיס זה. על גוונים של אפור, כתמתם ועוד. גוונים אלו יכולים להופיע כמסכה על הפנים, ולעיתים גם על הגוף. כאשר כלב הרים פירנאי גדל והופף לכלב בוגר, הפרווה שלהם צומחת ונהיית עבה וארוכה יותר והפרווה אף הופכת לכהה יותר עם חלוף הזמן. לעיתים יכולים להופיע גוונים של צהוב באוזניים אך אין זאת מחייב. הפרווה התחתונה יכולה לקבל צבעים שונים אך אלו פחות מורגשים מאחר ומעליה ישנה פרווה עליונה. צבעי אפו ועינייו של הכלב הם שחורים באופן מובהק.

קורס אילוף מקיף לכלבי פירנאי -LADOG

קורס אילוף מקיף לכלבי פירנאי -LADOG – אילוף מקצועי

אופיו של כלב הרים פירנאי:
בטבעו, כלב הרים פירנאי הוא בעל ביטחות עצמי, יציב (עם ילדים) ומעניק חום. עם זאת, בטירטוריה ושמירה על עדר או משפחה, הוא מאוד דומיננטי עם קור רוח ונאמנו
ת.
הוא חזק מאוד , עצמאי, קשוב, איננו פחדן, ונאמן כלפי פוקדיו. גודלו של כלב הרים פירנאי הופך אותו לכלב שמירה מרתיע. גודלו מעניק לו יכולת להפחיד גם ללא מאמץ מיוחד. הכלב אוהב לפטרל ואם תשחררו לו את הרצועה בחצר, תראו שהוא יסרוק את השטח עד אשר ימצא כי אין סכנה.
כאשר כלב הרים פירנאי שומר על עדר, הוא משתמש באמצעות נביחה בכדי להבריח זרים אך במידה ואומן לתקיפה הוא גם יתקוף. כמובן שכמו כל כלב, גם גזע זה חייב לעבור אימוני שמירה מתאימים עם צוות מאלפים מקצועי בכדי להגיע למצב שבו הוא שומר על טירטוריה בצורה טובה ויודע לעמוד גם מול אדם זר.

מבחינת התאמתו לאילוף, כלב הרים פירנאי איטי במעט בקליטתו ובציות אך בעבודה נכונה של אילוף כלבים למשמעת, ניתן יהיה לאלפו לרמה טובה. לכן הוא איננו מדורג בין הכלבים האינטליגנטים ביותר אך עדין ניתן ללמדו את השליטה הבסיסית. הכלב באופיו גם טומן עקשנות מסוימת שאותה יש לעקור באילוף כלבים. לכן, חשוב מאוד לאלף את הגזע כלב הרים פירנאי כבר מהיותו גור מאחר וגיל מוקדם, ניתן יהיה לעקור ממנו את העקשנות. למרות עקשונותו, אין זאת סביר כי הכלב יתחיל לתקוף את בעליו ויחל התנגדויות איומות אך חשוב לזכור כי מדובר בכלב ויש להקנות לו אימוני שליטה כבסיס לכל דבר. הכלב מתריאה כאשר מגיע אדם זר לפתח הבית או לטריטוריה שלו. יש הטוענים כי הגזע יודע לחוש את היחס שבין הבעלים לאורח (אם האורח רצוי בבית הכלב יתיישב וירגיש נוחות, אך אם הכלב ירגיש כי לבעליו לו נוח עם המבקר, הוא כל הזמן יחשוב ויהיה דרוך). כאמור, הגזע נועד למטרת שמירה על מרעי צאן וניתן יהיה למצוא אותו בעבודה זו גם בימים אלו בחוות ומושבים בארץ ובעולם.

כלב הרים פירנאי גדול חזק מאוד בבגרותו, לכן חשוב לאלף אותו בגיל צעיר - LADOG - אילוף מקצועי

כלב הרים פירנאי גדול חזק מאוד בבגרותו, לכן חשוב לאלף אותו בגיל צעיר – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

רבים חושבים כי אם רכשו כלב הרים פירנאי, הם יכולים לישון בשקט כי יש להם כלב שישמור בבית. כלב הרים פירנאי הינו כלב שמירה מצוין מטבעו אך אין זאת אומרת כי כל כלב מגזע זה הוא כלב שמירה אמיתי. הכוונה היא לכך שחשוב לבצע לכלב אימוני שמירה והגנה מקצועיים בכדי להגיע לתוצאות טובות ולסמוך על הכלב בעבודת שמירה זו. בכל נושא הרגלתו לילדים, חשוב לעשות זאת בצורה מבוקרת. למרות שהכלב איננו תוקפן לילדים, חשוב לבעשות את המפגש בזהירות רבה וזאת בעקבות גודלו של הכלב שבתנועה לא נכונה יכול להכאיב לילד. בכל הנוגע להרגל לכלבים אחרים, גם כאן כלב הרים פירנאי איננו תוקפן לכלבים אחרים אך חשוב לבצע איתו תהליך של סוציאליזציה מבוקרת. תהליך זה כולל חיבור של הכלב עם כלבים אחרים ואו עם גירויים שונים. תהליך זה היננו חשוב במיוד בגיל הצעיר. באופן זה אתם מבטיחים כי הכלב יהיה יציב לבעלי חיים אחרים, ולא יהיה אליהם תוקפן או יפחד מהם.

זכר בוגר וגור של פרינאי - LADOG  - אילוף מקצועי

זכר בוגר וגור של פרינאי – LADOG – אילוף מקצועי

 גידול גור של כלב הרים פירנאי:
חשוב מאוד לשים לב לגידול גורים ובמיוחד שמדובר בכלב הרים פירנאי. ראשית לפני שנתחיל בקטגוריה זו, חשוב לזכור כי בכל נושא של גידול כלבים, מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים מקצועי שיכווין אתכם בגידול נכון. אז אם כן, מדובר בכלב מגזע גדול שאומנם קטן מימדים בעודו גור אך במהרה יהפוך לכלב גדול. חשוב לנהוג איתו בצורה של אילוף בתהליך מבני אשר יכיל שליטה בסיסית ופקודות אילוף הכוללים שב , אלי , רגלי ועוד. שליטה זו הכרחית מאוד להמשך החיים שלכם עם הכלב. אז מה צריך לעשות בגידול נכון של כלב הרים פירנאי? חשוב מאוד מתור בעלים של הכלב להראות לו כוח וכי אין לפחד ממנו. כידוע, כלבים מתנהגים כחיית להקה לכל דבר ועניין ולכן הם ינסו לעלות במעלה ההיררכיה המשפחתית וישאפו למצב שבו הם בראש הפרמידה. לכן חשוב לעבוד על כך שהכלב יהיה תמיד בתחתית הפרמידה ואפילו מתחת לילדים הקטנים ביותר בבית. כלב שעולה באופיו בהיררכיה המשפחתית מעל לילדים יכול לעיתים גם להיות תוקפן וזו התוצאה האחרונה שאנו רוצים מכלב שכזה. בנוסף כלב שמגיע לגובה שכזה מרגיש כי הוא חזק ולכן חשוב להרגיל אותו מגיל קטן כי הוא בתחתית שרשרת ההיררכיה המשפחתית.

ללא אימוני היררכיה עלול הפירנאי ענק להפוך בבגרותו  דומיננטי ומסוכן לגידול - LADOG - אילוף מקצועי

ללא אימוני היררכיה עלול הפירנאי ענק להפוך בבגרותו דומיננטי ומסוכן לגידול – LADOG – אילוף מקצועי

חשוב לבצע איתו "משחקי שליטה" כמו לגעת לו באוכל בזמן שהוא אוכל (פעולה זו חייבת להיעשות בצורה מאוד מאוד זהירה ובהשגחה של אדם אשר שולט בכלב בצורה מירבית). בתרגיל זה אתם תגיעו למצב שהכלב יבין כי האוכל שייך לכם ואתם נותנים אותו לכלב ולא שהאוכל שייך לכלב. בגידול של כלב הרים פירנאי חשוב להקפיד על האכלה של מזון גורים מתאים מהמזונות הטובים ביותר. חשוב להאכיל את הכלב מספר רב של פעמים ביום בחלוקה מהכמות היומית המוקצבת. בצורה זו הכלב יגדל בצורה אופטימלית ובריאה הרבה יותר מאשר האכלתו פעם ביום. חשוב לא לתת לכלב לאכול כאהבת נפשו מאחר והוא יפתח השמנה ולמעשה יגדל פחות.

חשוב לאמן את הפירנאי להליכה נכונה - LADOG  - מרכז מקצועי לאילוף

חשוב לאמן את הפירנאי להליכה נכונה – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף

כיצד לטפל בכל הרים פירנאי?
חשוב להבריש את הפרווה לפחות פעמיים בשבוע בשל הפרווה הכפולה שלו. פרווה זו מרבה לנשור בעונות מעבר בכדי להתחלף. חשוב לבצע אימונים מסודרים ומודרכים עם הגזע בכדי לשמור אותו בעניין של אילוף ותקשורת עם הבעלים. הכלב מתאים לתנאי גדול יחסית קרים ולכן חשוב לא לשחרר אותו במקום עם שמש ישירה וללא אפשרות לשהות בצל. חשוב להוציא את הכלב לאימון גופני בכדי לעודד אותו להיות פעיל יותר מאחר וזה כלב איטי וכבד. בנוסף יש להאכיל אותו מספר פעמים ביום במזון מתאים לגזע ובכמויות הנכונות בדיוק. כלב שחווה תהליך של השמנה, מוריד מתוחלת החיים שלו מספר שנים לא מבוטל. לכן שימרו על הכלב כפי שאתם שומרים על עצמכם.
לסיכום, מדובר בגזע שאיננו נפוץ במיוחד בארץ אך הוא טומן בחובו אופי ייעודי למטרת שמירה בשילוב עם משפחה. חשוב לבצע עם הכלב תהליך של אילוף כלבים נכון עם צוות מדריכים מקצועי בכדי ליהנות ממנו לטווח הארוך.

אנו מקווים כי סקירה זו של כלב הרים פירנאי עזרה לכם להכיר את הגזע יותר ממה שהכרתם עד היום. אתם מוזמנים להמשיך ולקבל מידע באתרינו אודות טיפים רבים לאילוף כלבים בכדי להרחיב את הידע שלכם- טיפים חשובים לאילוף כלבים

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

 

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לכלב הרים פרינאי שלכם-לחצו כאן

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

עיקרון התיקון וזיכרון אחרון חיובי-לחצו כאן 

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

התחשלות כלבים לתיקונים-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

חשיבות קשר עין באילוף ותקשורת טובה-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".