ג'ק ראסל טרייר

 ג'ק ראסל טרייר – LADOG  

ג'ק ראסל טרייר- Jack Russell Terrier – אופי ומאפיינים, היסטוריה, טיפול ואילוף המתאים לכלבי ג'ק ראסל טרייר. בחברת LADOG ידע מקצועי ונסיון רב באילוף כלבי ג'ק ראסל טרייר.

 

טומי – ג'ק ראסל בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

ריי – ג'ק ראסל בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

 

כלב מגזע קטן, שבמקורו הינו כלב ציד. כלב מיוחד שגופו לבן ברובו, עם כתמים שונים. ידוע גם בשם ראסל טרייר. כלב שריבויו בחל בתחילת המאה ה-19. לראשונה כלבים אלו נראו באנגליה. עברו משברים רבים אך שרדו אותם והם מצויים כיום בכמויות אדירות. ג'ק ראסל הינו אחד הגזעים הפופולאריים ביותר. נודע גם בסרט "המסכה".

 

ג'ק ראסל טרייר - LADOG - אילוף כלבים מקצועי.

ג'ק ראסל טרייר – LADOG – אילוף כלבים מקצועי.

 

תכונות אופי של ג'ק ראסל טרייר
גזע הזה הוא אחד מגזעי הטרייר הראשונים שנודעו ככלב עבודה. הכלב ממוקם קרוב לקרקע. ג'ק ראסל טרייר נחשב לאחד הגזעים החכמים ביותר. מאופיין באינטליגנציה, אתלטיות, שמחת חיים,עירנות , קוליות ומהירות. כלבים אלו זקוקים לבעלים שיאמן אותם באופן רציף בכדי שלא ישתעממו. הם צמאים לאימוני אילוף כלבים למשמעת. אלו כלבים שבזכות תכונותיהם מופיעים בתערוכות של קרקס ברחבי העולם. כלבים שאופיים מאפשר לאלפם בקלות רבה. בעליה אנרגיה עוצמתית אשר גורם להם להתאים למגוון תחרויות ספורט שונות כמו כדור מעופף או אג'יליטי. חשוב שלמנהיג שלהם תהיה את היכולת להקנות משמעת לגזע. גם לגזע זה, חשוב לבצע תהליך של סוציאליזציה בכדי שלא יהפוך לתוקפני כלפי אנשים, כלבים וגירויים אחרים. תהליך של סוציאליזציה במילים אחרות הוא תהליך שבו אתם מפגישים את הכלב עם חברה שונה ובה אנשים, כלבים , חתולים וגירויים שונים וזאת בכדי שייחשף אליהם ולא יפחד מהם או יתקוף אותם. תהליך זה חשוב מאוד בשלב שבו הכלב עוד גור.

ג'ק ראסל אוהב מאוד לשחות בים - LADOG - אילוף מקצועי.

ג'ק ראסל אוהב מאוד לבלות בים – LADOG – אילוף מקצועי.

 

למרות שג'ק ראסל טרייר הינו כלב קטן מימדים, עדיף לגדל אותו בתנאים של מרחבים בעקבות אנרגיה רבה שטמונה בו. במידה ומעוניינים לגדל אותו בדירה, חשוב לאפשר לו לפרוק את המרץ שלו לעיתים קרובות- לפחות פעם ביום במשך שעה שלמה. אחת הבעיות הגדולות של הגזע היא עודף אנרגיה ולעיתים עודף זה הופך למטרד. לכן, חשוב לבצע עם הגזע אילוף כלבים בכדי למתן את הגזע ולשלוט בו. ליווי נכון של מאלפי כלבים יאפשר לכם לחיות בנעימות עם ג'ק ראסל טרייר. הם לא כמעט ולא נראים עייפים. כאשר מפגישים אותם מבעוד מועד, הם כלבים מצוינים עם ילדים ומוגדרים ככלבי משפחה ושעשועים מעולים. זה הוא כלב שחייב כללים ברורים בכדי לציית להם והגדרה מדויקת מה מותר לו לעשות ומה אסור. במילים אחרות חשוב להגדיר לכלב גבולות ברורים. אסור לחשוב כי הכלב הקטן הזה אינו מזיק מאחר וללא הקניה של ערכים נכונים, יכול להפוך למטריד.תכונות האופי של הכלב דורשות בעל כלבים מיומן או כזה שיעבור איתו אילוף כלבים בכדי לדעת כיצד להתנהג עם הגזע.

 

ג'ק ראסל צריך שחרור על בסיס יומי בשטח פתוח - LADOG - אילוף מקצועי

ג'ק ראסל צריך שחרור על בסיס יומי בשטח פתוח – LADOG – אילוף מקצועי

 

אילוף כלבים המתאים לכלבי ג'ק ראסל טרייר- בכדי לאלף ג'ק ראסל חשוב תחילה להבין את יתרונותיו וחסרונותיו של הגזע וכיצד לפתח את היתרונות וכיצד לנטרל את החסרונות. ראשית נתחיל בזה שבאילוף מקצועי מקשרים לכלב לפקודות האילוף את משחקי הנשיכה והכדור, ככל שיצר המשחק של הכלב טוב יותר כך אהבתו לאילוף עולה. לג'ק ראסל יצר משחק החזק ביותר מקבוצת הכלבים הקטנים, מה שהופך אותו גם לכלב המתאים ביותר לאילוף מקבוצה זו. אך יתרון המשחק של הכלב עלול להוות חסרון לגידול בידי אדם לא מקצועי. ג'ק ראסל עלול להרוס דברים בבית בעקבות יצר המשחק החזק, חשוב מאוד שמאלף כלבים מקצועי ידריך את הבעלים ביצירת זמן משחק מחוץ לבית(משחקי נשיכה וכדור), בתוך הבית עצמות לעיסה בלבד. חשוב מאוד לעבוד עם כלבי ג'ק ראסל מגיל שלושה חודשים על גמילה מהרס עם בעל מקצוע. עיצוב האופי הוא גם נושא מרכזי עם כלב נמרץ זה, ללא אילוף למשמעת ברמה גבוהה הג'ק ראסל עלול  להפוך לחסר סבלנות , נמרץ וחסר שליטה. קישור לקורסים של אילוף בחברת LADOG – מחיר הקורסים ופרטים נוספים. 

 

ג'ק ראסל מתאים גם לגידול בדירה - LADOG - אילוף מקצועי

ג'ק ראסל מתאים גם לגידול בדירה – LADOG – אילוף מקצועי

 

אילוף למשמעת מרגיע מאוד כלבים אלו. בנוסף לכלבים אלו נטייה לדומיננטיות בגידול עם בעלים חלש שאינו מבין את הגזע. עם בעלי כלבים אסרטיביים שיודעים לגדל את הגזע הזה נחשב הג'ק ראסל לאחד הכלבים הכיפיים ביותר, אך מאידך עם בעל כלב בעל אופי חלש הם עלולים לפתח חוסר שליטה ואף תוקפנות. אם תשאלו בעלי כלב ג'ק ראסל מה הסיבה אשר בעקבותיה החליטו לגדל ג'ק ראסל , לרוב תשמעו "יש לו שיער קצר, הוא קטן וראיתי אותו בסרט המסכה", אך בשונה מרוב הכלבים הקטנים, לכלב זה אופי חזק ומרץ רב, מה שמקשה על הגידול לבעלים שלא מכיר כיצד לאמן כלב זה. המצב שונה למי שמבין בגזע ומחפש כלב פעיל שאוהב לעשות פקודות וטריקים בשילוב יצר המשחק שלו. אך באילוף מקצועי מגיל קטן ניתן לעצב את אופיו כך שבפארק הכלב יהיה משוחרר, אך עדיין יהיה בשליטה מבחינת משמעת ובבית יהיה רגוע ושקט.

 

פיתוח יצר המשחק לכלבי ג'ק ראסל-LADOG

פיתוח יצר המשחק לכלבי ג'ק ראסל-LADOG

 

שילוב משחקים באילוף  לכלבי ג'ק ראסל טרייר- כיצד לפתח את יצר המשחק של הג'ק ראסל שגם בבגרותו יאהב את משחק, וכיצד לשלב יצרים אלו בפקודות המשמעת. אילוף למשמעת יכול להיות חוויה כיפית אם עושים זאת נכון. חשוב לתת לכלב את משחקי הנשיכה שלו או הכדור אך ורק לאחר ביצוע פקודות המשמעת. לדוגמא- אומרים לכלב את הפקודה "שב השאר", ולאחר מכן את הפקודה חופשי, מיד לאחר הפקודה חופשי יש להוציא את המשחק של הכלב שהוא צמוד לעיני הבעלים ואז להחביא בתנועה מהירה מאחורי הגב. לג'ק ראסל יצר מרדף נשיכה גבוה. כאשר לוקחים משחק נשיכה כגון חבל דנטלי עם קשרים ומחביאים אותו בתנועה מהירה מאחורי הגב, הכלב מעלה את יצר המרדף שלו מאוד. צריך להחביא מספר פעמים מאחורי הגב את משחק הנשיכה עד שהכלב ממש התלהב ורק אז לתת לו לנשוך את אותו חבל. במידה ונותנים לכלב את המשחק ישר ללא מאמץ מצד הכלב, היצרים הטבעיים של הכלב בצורה זו יתחילו לרדת בהדרגה.

 

גורי ג'ק ראסל טרייר בני שמונה שבועות - LADOG - אילוף כלבים

גורי ג'ק ראסל טרייר בני שמונה שבועות – LADOG – אילוף כלבים

 

חשוב בחודשים הראשונים של האילוף לא לתת לכלב את הפקודה "עזוב" בכדי לא להרוס את יצריו הטבעיים של הכלב. פקודת "עזוב" נותנים רק כאשר אין ברירה ורק לכלבים עם יצרים גבוהים מאוד. לאחר שהכלב עזב את משחק הנשיכה יש לקחת אותו במהירות ולהראות לו כי מחביאים ממנו אותו בתוך החולצה או פאוץ' האילוף, פעולה זו גורמת לכלב להיות יותר מולהב על המשחק. כך יבין שאם יעזוב את המשחק, הוא מיד יעלם. רצוי שהכלב יראה כי המחשק הוחבא בבגדי הבעלים, כך יראה בבגדי הבעלים מקום ממנו יוצאים משחקי האילוף. מומלץ לתת לכלב בתוך הבית רק עצמות לעיסה דחוסות ואת משחקי הנשיכה לתת רק לאחר פקודות האילוף, בצורה זו תיצרו כלב שמאוד אוהב לבצע פקודות משמעת וצמא ללמוד דברים חדשים. במרכז לאילוף כלבים LADOG- ניסיון רב  באילוף כלבי ג'ק ראסל טרייר. מאלף כלבים מ-LADOG ידריך אתכם כיצד להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל הגלום בכלב עבודה קומפקטי זה.

 

קורס אילוף מקצועי לכלב הג'ק ראסל טרייר- LADOG- ביחס לגודל הכלב, הג'ק ראסל קופץ הכי גבוה מכל הגזעים האחרים.

קורס אילוף מקצועי לכלב הג'ק ראסל טרייר- LADOG- ביחס לגודל הכלב, הג'ק ראסל קופץ הכי גבוה מכל הגזעים האחרים.

 

גידול ג'ק ראסל טרייר:
ישנם מספר דברים הנוגעים לגורים באופן כללי וגזע זה בפרט:
כאמור למעלה, חשוב לבצע עם הכלב בעודו גור, תהליך סוציאליזציה. בנוסף חשוב לגדל את הכלב עם אילוף כלבים לאורך כל חייהם מאחר וזה הוא כלב ש"צמא" לאילוף וחשוב לתת לו את המירב. בנוסף, אילוף כלבים יפתור בעיות רבות הקשורות לאופי של הכלב ורמת האנרגיה שלו. חשוב להקנות לו משמעת בסיסית בכדי שתוכלו לשלוט בו. חשוב לבצע איתו תרגילי שליטה בכדי לעקור ממנו את בעית הדומיננטיות אשר יכולה לפרוץ כבר בגיל מוקדם. חשוב להרגיל אותו כבר מגיל מוקדם למשחקים שונים בכדי ליהנות ממנו בעתיד ולהוציא ממנו את יכולות העבודה הטובות ביותר שיוכל להעניק.

 

ג'ק ראסל מתאים לאימוני קפיצות - LADOG - אילוף מקצועי

ג'ק ראסל מתאים לאימוני קפיצות – LADOG – אילוף מקצועי

 

בריאות:
גזע זה באופן כללי נחשב לגזע בריא, עם טווח חיים ארוך העומד בממוצע על 16 שנים. בדרך כלל, כלבים קטנים חיים בממוצע יותר זמן מאשר כלבים גדולים וזו אחת הסיבות שג'ק ראסל טרייר חיי הרבה שנים. עם זאת, בכדי להעניק טיפול נכון שיאריך את חיי הכלב, חשוב להקפיד על מספר דברים הכרחיים:
האכלה של מזון מתאים לגזע – יש לבחור את המזון הטוב ביותר שמתאים לכלב ולגודלו. ג'ק ראסל טרייר צריך לקבל מזון יבש במרמה גבוהה המותאם לגזע קטן. חשוב גם להקפיד על התאמת האוכל לגיל הכלב שכן, גורים מקבלים מזון שמיועד לגילם ואילו כלבים מבוגרים מקבלים מזון שונה.

 

ג'ק ראסל טרייר יכול להיות הרסני ללא אילוף נכון - LADOG - אילוף מקצועי

ג'ק ראסל טרייר יכול להיות הרסני ללא אילוף נכון – LADOG – אילוף מקצועי

 

הקפדה על כמות המזון – כמו כל כלב, חשוב להאכיל את ג'ק ראסל טרייר בכמות הנחוצה לו ולפי משקלו. בכדי לדעת מה היא הכמות הנכונה לכלבכם, יש לשקול אותו בתחילה, ולאחר מכן לבדוק בחלק האחורי של שק האוכל שקניתם לו. מאחורי כל שק אוכל ישנה טבלה המכילה את כמות האוכל שאותה הוא צריך לאכול בהתאם למשקל שלו.
שמירה על האכלה מחולקת למספר פעמים. לדוגמא – אם רשום על השק שעל פי משקל הכלב שלכם, הוא צריך לאכול 300 גרם ביום. אז יש לחלק לו את הארוחות ל-3 כשכל ארוחה תכיל 100 גרם. בצורה הזו הכלב מעכל את האוכל באופן טוב יותר ויאריך את חייב.
חשוב לבנות לו כושר גופני ולתת לו לרוץ בכדי להאריך את חייו.
דבר נוסף באותו עניין, חשוב לשמור על הכלב מפני היפוך קיבה. היפוך קיבה פחות נפוץ בקרב כלבים קטנים אך שוב לזכור כי תופעה זו יכולה לקרות גם לג'ק ראסל טרייר במיוחד בהיותו כל אנרגטי. בכדי לשמור על הכלב מתופעת היפוך קיבה, חשוב לשים לב שלא להאכילו ומיד לאחר מכן להוציא אותו לרוץ ולהשתולל. יש לקחת מרווח ביטחון של שעה עד שעה וחצי לפחות מהזמן שהוא אכל ועד לזמן שהוא יצא לטיול או ריצה.

 

ג'ק ראסל עלול להיות דומיננטי ללא גידול נכון - LADOG - אילוף מקצועי

ג'ק ראסל עלול להיות דומיננטי ללא גידול נכון – LADOG – אילוף מקצועי

 

אימונים מתאימים:
ג'ק ראסל טרייר מתאים בעיקר לאילוף כלבים למשמעת, אג'יליטי ומגוון רחב של ספורט לכלבים מהירים. הגזע הוא נעימם ונוח רק אם עבר את האימון והשחרור באותו יום. אך אם לא יקבל את את הדרוש לו, יכול להפוך ללא נעים. חושב להוציא אותו להליכה ארוכה במשך כל יום. בנוסף הוא יהיה בשיאו כאשר יהיה לו מרחבים לרוץ, לשחק ולהתפרק. חשוב לאמן את הגזע היטב לפני שמשאירים אותו לבד בבית. חשוב לשלב לכלב משחקים רבים בזמן אילוף או שחרור. זה הוא גזע שמאוד אוהב לשחק ותרגישו זאת ברגע שתוציאו משחק מהכיס. ג'ק ראסל טרייר יעשה הכל בשביל המשחק ולכן יעשה הכל בשבילכם.

 

ג'ק ראסל ארוך שיער - LADOG- מרכז מקצועי לאילוף כלבים

ג'ק ראסל ארוך שיער – LADOG- מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 

תיאור הגזע:
בגלל תכונות העבודה של הגזע, כלבי ג'ק ראסל טרייר לא השתנו בכל שנות חייהם. גובהם בין 20-40 ס"מ (הבדלים בין זכרים לנקבות) ומשקלם בין 6-8.5 ק"ג (הבדל בין זכרים לנקבות). אורכו של הגוף חייב להיות בפרופורציה מסויימת ביחס לרוחבו. הכלב הינו קומפקטי ומאוזן. הגוון הלבן הינו הדומיננטי בצבעי הפרווה של ג'ק ראסל טרייר ועם זאת ישנם כתמים שונים על גופו ופניו. הכלב מצוי גם עם פרווה קצרה וגם עם פרווה ארוכה. הפרמטר החשוב ביותר לבדיקת הגזע הוא שהפרווה חייבת להיות לבנה לפחות ב-50% מגופו. הכתמים מאופיינים בגוונים של חום, שחור ואפור, ויכולים להופיע בכל חלקי הגוף.

ראשו רחב באיזור האוזניים ודי שטוח. אפו של הכלב שחור, העיניים כהות ובעלות מראה של שמחת חיים וחכמה. כאשר הכלב במצב של מנוחה, אוזניו נופלות אך בזמן שכלב ג'ק ראסל טרייר דרוך, אוזניו מתרוממות ויוצרות מאין משולש בראשו. כאשר הכלב דרוך, הוא נראה מאוזן ומתוח. מאחר והוא כלב עבודה, רוחב החזה חשוב מאוד, מאחר ואסור שיהיה רחב מידי עד כדי שלא יוכל לעבוד במקומות צרים. כלב זה מבצע עבודות גם בשירות הצבא והמשטרה במיוחד באיתור חומרי נפץ. הגזע הוא כלב מהיר החלטה, שיעשה הכל כדי לרצות את הבעלים.

 

מהכלבים הקטנים ג'ק ראסל נחשב לכלב עבודה הטוב בעולם - LADOG - אילוף מקצועי

מהכלבים הקטנים ג'ק ראסל טרייר נחשב לכלב עבודה הטוב בעולם – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

 

לסיכום:
ג'ק ראסל טרייר הינו כלב מדהים, נמרץ וחכם שמתאים לגידול של נוהג כלבים מנוסה. במידה ואינכם מנוסים, חשוב לבצע איתו אילוף כלבים בהדרכה נכונה כדי להשתלט על הכלב הקטן והפעיל. מדובר כאן בכלב משפחה נהדר שמומלץ בחום לגדל אותו בחצר מחוץ לבית. ברגע שתאלפו את הכלב, אין כלב מהנה מזה. כלב משחקים נהדר. עם זאת חשוב להקפיד על כללי גידול נכונים, והקניית גבולות ברורים לצורך איכות חיים לצד הכלב המיוחד הזה.
חשוב להקפיד על נושא הבריאות בכדי להאריך את חיי הכלב, להוציא אותו לאימונים מתאימים ולהקפיד על תרגילי שליטה עם הכלב.

לקרוס אילוף מקצועי לכלבי ג'ק ראסל טרייר, LADOG-אילוף כלבים 052-3609028 אורן אלעמרי.לפרטים אודות קורס האילוף בחברת LADOGלחצו כאן 

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לג'ק ראסל שלכם-לחצו כאן

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

חשיבות קשר עין באילוף ותקשורת טובה-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".

ל