טיפוח כלבים

טיפוח כלבים – LADOG

מידע מקיף על טיפוח כלבים – כמות מקלחות מומלצת,  איזה מברשת להתאים לכל גזע,  קיצוץ ציפורניים, שמירה על פרווה מבריקה. 

תספורת, מריטה ודילול 

לפני שאתם מגיעים למספרה עם הכלב, חשוב שתדעו מספר דברים חשובים. ישנם מספר שיטות לטפח את פרוות הכלב: 1-תספורת, 2-מריטה 3-דילול. לכל גזע מתאים סוג וסגנון שונה לטיפוח הפרווה. תספורת רגילה מבוצעת על ידי מכונה (שמיועדת לכלבים) ומספריים, ונועדה לכלבים בעלי פרווה ארוכה ועם שכבה אחת (כמו פודלים, יורקשיירים, מלטז, וכו'..). מריטה מתבצעת בידיים או סכין מריטה. מתאימה לכלבים בעלי פרווה זיפית וקשה, ונועדה להסיר פרווה מתה ולקצר את הפרווה החיה (כמו אירדייל, שנאוצר, וכו'..). דילול נעשה על ידי מסרק דילול מיוחד שמוריד את הפרווה הפנימית המתה לכלבים בעלי פרווה עם 2-3 שכבות.

תספורת לפודל - חובה כל  מספר חודשים - LADOG - אילוף כלבים מקצועי.

תספורת לפודל – חובה כל מספר חודשים – LADOG – אילוף כלבים מקצועי.

דילול כלבים - מומלץ כל חודש לכלבים עם פרווה זיפית

דילול לכלבים – מומלץ כל חודש לכלבים עם פרווה זיפית.

מריטה לכלבים - מומלץ כל חודש לכלבים עם פרווה זיפית

מריטה לכלבים – מומלץ כל חודש לכלבים עם פרווה זיפית.

הברשה וסוגי מברשות לכלבים

להברשה קבועה של הכלב יש יתרונות רבים. ראשית כל, היא עוזרת להפחית את הנשירה בבית, עוזרת גם לקרר  את גופו של הכלב (בנוסף להלחתה), בכך שהיא עוזרת לאוויר להיכנס לתוך הפרווה ולצנן את העור. בנוסף, מסייעת במניעת קשרים בפרווה של הכלב, שעם הזמן גם צובטים מעט את העור שלו, ולמנוע מקום מחבוא לכל מיני קרציות ופרעושים. כמובן גם כשמברישים את הפרווה שלו, אפשר לשים לב לכל דבר יוצא דופן בכלב כמו פצעים, טפילים או כל דבר אחר בגוף של הכלב. הברשה עוזרת לשמור על עור ופרווה בריאים יותר וגם מחזקת את הקשר בין הכלב לבעלים שלו. חשוב מאוד להרגיל את הכלב שלכם כבר מהיותו גור קטן להברשה ושיגרת טיפוח.

כיום יש בשוק המון מברשות, וחשוב לדעת איזו מברשת מתאימה לאיזה כלב.

מסרק למניעת קשרים בכלבים עם פרווה ארוכה. מסרק זה גם עוזר בפתיחת קשרים. צריך לסרק עם כיוון הפרווה, לפחות פעם בשבוע למניעת קשרים. 

מסרק למניעת קשרים בכלבים עם פרווה ארוכה. מסרק זה גם עוזר בפתיחת קשרים. צריך לסרק עם כיוון הפרווה, לפחות פעם בשבוע למניעת קשרים.                                    

מסרק מסור - לכלבים עם פרווה בינונית עד ארוכה , להורדה של כמות גדולה של פרווה, להשלמת טובה של הסרוק יש להשתמש לאחר מכן במסרק פרמינטור

מסרק מסור – לכלבים עם פרווה בינונית עד ארוכה , להורדה של כמות גדולה של פרווה, להשלמת טובה של הסרוק יש להשתמש לאחר מכן במסרק פרמינטור

פרמינטור - מסרק להורדת יסודית של הפרווה, מוריד את הפרווה שעתידה לנשור גם בעוד מספר ימים בשונה נרוב המסרקים האחרים. מתאים לכלבים מפרווה קצרה ועד ארוכה.

פרמינטור – מסרק להורדת יסודית של הפרווה, מוריד את הפרווה שעתידה לנשור גם בעוד מספר ימים בשונה נרוב המסרקים האחרים. מתאים לכלבים מפרווה קצרה ועד ארוכה.

מקלחת לכלבים

בואו נדבר על מקלחת, השאלה הכי נפוצה אצל בעלי כלבים היא: "כל כמה זמן מקלחים את הכלב?" אז ככה, תדירות המקלחת משתנה מכלב לכלב, ומורכבת מכמה דברים. מגיל הכלב, גזע, מזג אוויר, ורמת צורך. למשל בקיץ, נקלח את הכלב סביב פעם בחודשיים. בחורף כל שלושה חודשים. לכלב יש שומן ששמור על הפרווה, ריבוי מקלחות מפרק את השומן הטבעי והורס את הפרווה.  אם יצאנו לטייל והכלב חזר מלוכלך או שהיינו בים, רצוי לקלח את הכלב כדי לשמור על העור שלו, בכדי להוריד את המלח.  לפני שמתחילים את המקלחת, רצוי להכין הכל מראש. מברשת, שמפו לכלבים, מגבת, ומייבש שיער. אחרי שמנגבים את הכלב טוב, משתמשים במייבש שיער. חשוב מאוד לא לעשות עם המייבש קרוב מידי, ולא ליבש נקודתית על אותו מקום. תמיד להזיז את היד כדי לא לגרום לכלב כוויות בעור. טמפרטורת המים צריכה להיות מעט חמימה, אך לא מים ממש רותחים.

לכלבים שמשתוללים במקלחת , ניתן קשור עם רצועה.

לכלבים שמשתוללים במקלחת , ניתן קשור עם רצועה.

טיפוח הפרווה

ישנם כל מיני שיטות על מנת לשמור על פרוות הכלב שלכם נקייה ומטופחת. ניתן פה כמה דוגמאות קטנות שיעזרו לכם. גזר,סלק ושמן עוזרים להבליט צבעים לגוון חום אדמדם לכלבים בעלי פרווה חומה . אוכל, ישנה משמעות רבה לסוג ואיכות האוכל שהכלב שלכם אוכל. כמובן שגם קערת המים שלו צריכה להיות נקייה. התמדה על הברשה לעיתים קרובות, ומקלחת כל שלושה חודשים. כף שמן דגים או זית ביום מועילים לאיכות הפרווה.

ציפורניים

קיצוץ ציפורניים לכלבים יכולה להיות חוויה לא נעימה אם לא עושים את זה נכון. צריך לדעת בדיוק איך ואיפה לקצוץ. בשביל שהחוויה של הכלב תהיה טובה, עדיף להתחיל לקצוץ לכלב ציפורניים מהיותו גור ולעשות זאת בצורה נכונה כדי שהכלב יהנה וישתף פעולה בפעמים הבאות. ישנם כמה סוגי קוצצי ציפורניים, אבל יש שני סוגים עיקריים. קוצץ גיליוטינה וקוצץ מספריים. לרוב משתמשים בקוצץ גיליוטינה בגלל הנוחות. בקוצץ ציפורניים משתמשים יותר בשביל גורים. חשוב לדעת גם איך לקצוץ לכלב ציפורניים. צריך לקצוץ בזווית של 45 מעלות מלמטה לכיוון למעלה, ולהשאיר טיפה מהציפורן. ככה שאם הכלב ילך על כביש או מדרכה הציפורן תשתפשף, ולא ירד ממנה דם. צריך להיזהר מאוד לא לקצוץ יותר מידי כי יש בתוך הציפורן כלי דם מאוד עדינים. אם קרה והכלב נפצע, חשוב להשתמש בג'ל או אבקה שעוצרת דימום. מומלץ להעזר בבעל מקצוע. למי שאין נסיון מומלץ לתת לוטרינר או לספר הכלב לקצוץ.  אדם ללא נסיון יכול בקלות לפצוע את הכלב.  חשוב להסתכל על הציפור טוב, היא קצת שקופה ואז רואים את כלי הדם.

קוצץ מספריים  לכלבים

קוצץ מספריים לכלבים

קוצץ גיליוטינה לכלבים

קוצץ גיליוטינה לכלבים

ניקוי אוזניים

ניקוי אוזניים זהו חלק בלתי נפרד משגרת הטיפוח של הכלב. יש כלבים שצריכים ניקיון בזמן מצומצם יותר, לכן חשוב לעשות את זה בעדינות כדי שימשיכו לשתף איתנו פעולה בתהליך הניקיון. את הניקיון מבצעים אך ורק בתעלה החיצונית. הצטברות הליכלוך שנמצא באוזן יכול לגרום לכלב להתפתחות מהירה של דלקת. את הניקיון עושים עם פד גזה או עם צמר גפן. בשום פנים ואופן אין להשתמש במקלות אוזניים כי זה יכול לגרום לפציעה שתוביל לירידה בשמיעה ובשיווי המשקל של הכלב. מומלץ לקנות חומר ניקוי שמאושר על ידי וטרינר, ניתן לרכוש במגוון חנויות חיות. מטפטפים כמה טיפות לתוך האוזן, ומתחילים לעסות קצת בעדינות. זה יעזור להמיס את כל השעווה והליכלוך בתוך האוזן. לאחר שסיימנו לעסות את האוזן, אפשר לתת לכלב לנער את הראש, ואז עם צמר גפן לנקות את התעלה עד לאיפה שהאצבע מגיעה. בסיום פנקו את הכלב שלכם בחטיף, ליטוף או משחק משותף על מנת ליצור לכלב זיכרון חיובי מהסיטואסיה.