בחירת גור או כלב בוגר

לה דוג – אילוף כלבים מציגה מאמר העוסק בבחירת גור או כלב בוגר

אז מה כדאי לבחור, גור או כלב בוגר ?

רבים בישראל מאמינים כי רכישה או אימוץ של גור כלבים, זהו הצעד החכם ביותר, אך ישנן הסתייגויות רבות בנושא זה, ובכך במאמר זה תוסבר הגישה הנכונה מפי מאלפי כלבים מקצועיים מהארץ ומהעולם.
אם כך, גור כלבים הוא דבר מתוק וחמוד ("איזה גור כלבים חמוד! הייתי רוצה בדיוק כזה") ובעקבת זאת ממהרים לקחת החלטה ולרכוש או לאמץ גור כלבים מבלי להבין אילו סיכונים ובעיות טמונים בבחירה זו. מאלפי הכלבים והוטרינרים הטובים ביותר בעולם, אינם יכולים לקבוע מה יהיה אופיו של הגור כשיגדל או לחלופין, מה יהיה מצבו הבריאותי כשיגדל ואיך יראה מבחינה ויזואלית. ובכן חשוב להבין כי בבחירת גור ישנו "הימור" ברמה מסויימת ודרוש פה מזל רב בכדי לא להתאכזב מן הבחירה.
לדוגמא: אופיו של הגור עלול להשתנות עד הגיעו לגיל שנה וחצי ולעיתים אף יותר, מאחר ובגילאים אילו, אופיו של הכלב יציב ומכאן ואילך אינו ישתנה באופן משמעותי. ככל שהכלב צעיר יותר, מגיל שנה וחצי ומטה, כך התנודות באופיו הולכות וגוברות והבחירה הופכת למצב שבו אין יכולת לבחון מה יהיה בעתיד עם אופיו, יופיו ובריאותו של הכלב. לדוגמא: אדם המעוניין בכלב משפחה וכלב המותאם לילדים, כגור הבחינה פחות מדוייקת מאופן משמעותי, מאחר ויש פחות נתונים כמו דומיננטיות וטריטוריאליות. בכלב בוגר ניתן להבחין בנתונים אילו על ידי הבנה מסויימת בתחום, ובאופן וודאי אנשי מקצוע מהתחום יוכלו לבחון את הכלב ולהתאים אותו לצרכיכם. בדיקת הטריטוריאליות שלו ביחס למזונו וביחס למקום בו הכלב מרבה לרבוץ- את הבדיקה הזו עדיף לבצע בעזרת מאלף כלבים מקצועי. ישנה בדיקה אחרת שכל אדם יכול לבצע בקלות והיא בדיקת הביטחון של הכלב שברצונכם לרכוש, צאו לסיבוב קצר עם הכלב בסביבה רועשת ובה אנשים זרים ובדקו איך הכלב מגיב. לאחר בדיקות אלו של כלב בוגר ניתן לדעת בוודאות שכלב זה לא פחדן ויציב באופיו ביחס לבני הבית בשונה מגור שמבחנים אלו לא משקפים הרבה . אז למה מבחני גורים לא משקפים את התמונה במלואה- גורים משתנים כל הזמן עד בגרותם, גור מלא ביטחון עלול להפוך לפחדן וההפך,כמעט אין גור שטריטוריאלי בחודשים הראשונים לחייו אך בבגרותו הגור החמוד עלול להפוך לטריטוריאלי על המזון שלו ועל חפציו ועלול להוות איום על בני הבית, לכן בבחירת כלב בוגר הנתונים ברורים והבדיקה יותר אמיתית בגלל שאופיו כבר עוצב ומה שרואים זה מה שיש, הסיכוי שכלב בוגר ישנה את אופיו הם נמוכים בהרבה מגור.

LADOG- אימון מקיף לכלב קולי

כלבי קולי בוגרים-LADOG

דוגמא נוספת היא: אדם המחפש כלב הגנה. כגור אין לו אפשרות לדעת באופן מוחלט, אם הכלב יתאים
לתפקד בתור כלב הגנה כשיגדל. מאלף כלבים יוכל לשער באופן קצת יותר מכוון אך עדין לא באופן ודאי האם יתאים לעבודת הגנה, ואם כן, באיזו רמה יבצע אותה בבגרותו.
דוגמא מובהקת: הצבא והמשטרה קונים "כלבים ירוקים" – הפירוש לצמד המילים הזה הוא כלב בגיל שנה עד שנתיים, שלא עבר עבודה רבה, אך יצרי העבודה שלו נמצאו מתאימים לאותה מטרה שלה הוא יועד. ולאחר בדיקה נוספת של הכלבים הבוגרים על ידי כוחות הצבא והמשטרה , מתבצעת הרכישה ומכאן מתחילים לאמנם לעבודת הגנה.
בחירת גור יכולה להיות צעד נכון לאנשים בעלי זמן פנוי בהיקף משמעותי, לצורך גידול הגור ועיצוב אופיו. יש לציין כי דרוש ידע מקצועי על מנת לבצע גידול נכון ללא טעויות שיגרמו לפגיעה באופיו של הגור, וגם כאן הבחינה היא אינה ודאית אך הסיכויים לקבלת כלב לשביעות רצונכם הם יותר גדולים.

פיתוח יצר המשחק לגור לברדור רטריבר- LADOG

פיתוח יצר המשחק לגור לברדור רטריבר- LADOG

משפט מפתח: בכלב בוגר, מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל.

לבעלים שיש הרבה זמן וסבלנות, רכישת גור יכולה להיות חוויה כיפית ונכונה –. תחילה יש לעבור תהליך של גמילה מצרכים .ישנן בעיות נוספות של הרס. גורים רבים הורסים בצעירותם, ככל שהגור צעיר יותר, הנטייה להרס גדולה יותר. על ידי חינוך נכון ומקצועי ניתן לפתור את הבעיות עללו, אך הפיתרון מחייב את הבעלים להיות שותפים מלאים בתהליך.באילוף מגיל צעיר ניתן להגיע לרמות משמעת גבוהות מאוד. גורים צריך לחשוף לאנשים חדשים, לרעשים ולכלבים חדשים. ללא חשיפה כלבכם עלול להיות פחדן. מעקב אחר התפתחותו של הגור הינה חוויה כיפית. גורים הם מלאי שמחת חיים ותמימות, מה שמרגש מאוד בגידול. גורים צריכים השקעה רבה בשנה הראשונה של הגידול שלהם. חשוב מאוד להיות בליווי של מאלף כלבים מגיל שלושה חודשים ועד להתבגרותו של הכלב. לגור ישנם שינויים התהגותיים שרצוי לעקוב אחריהם עד לבגרותו של הכלב. עם הרבה השקעה ניתן לעצב את אופיו של הגור בצורה שמתאימה לבעלים. ישנם אנשים המפחדים עם מפגש עם כלב גדול מימדים, במקה זה גור קטן יכול להיות הפיתרון . לסיכום: במידה ויש ברשותכם את הזמן הדרוש, הסבלנות וליווי מקצועי באילוף הגור, אז אימוץ או רכישה של גור הוא הדבר הנכון עבורכם.רק מצידה והחלטתם לקחת גור צמצמו ככל שניתן את הסיכון של הבחירה, התייעצו עם מאלף לגבי התאמת הגזע ומין הכלב.

פיתוח יצר המשחק לגור של רועה אוסטרלי-LADOG

גור של רועה אוסטרלי-LADOG

בכל רחבי אירופה, הדרישה לכלב בוגר בגיל שנתיים בממוצע, מאחר ובגיל זה ניתן לאבחן באופן מדוייק וודאי את אופיו של הכלב ואת התאמתו למשפחה, ילדים ושמירה. אך ללא ידע בבחירת כלב בוגר, הוא עלול להיות מסוכן.
פרמטר נוסף שיש להוסיף בשיקולי כדאיות בבחירת גור הוא אלמנט הבריאות. גורים עלולים לחלות במחלת הפרוו, לכן יש להקפיד להוציא את הגור לסביבת כלבים רק לאחר החיסון השני / השלישי (ישנם וטרינרים הטוענים כי ניתן להוציא את הגור כבר לאחר החיסון השני וישנם הטוענים כי רק לאחר השלישי). יש לזכור כי בכל מצב שבו הגור יבוא במגע עם כלבים ולא חוסן בחיסונים אילו, הוא ימצא בסכנה.
אם כן, מהצד הפיננסי ניתן לראות כי גידול של גור דורש השקעה כספית גדולה יותר מאשר כלב בוגר מאחר והוא צריך לעבור את סידרת החיסונים המחייבת לגורים, אילוף גורים ועוד.
מבחינת בעיות אגן בכלבים, במידה ומשפחה החליטה לאמץ או לרכוש גור, יכול להיווצר מצב שבו הגור ילך לא קשורה, יזרוק את הרגליים לצדדים ואו יקבע את האגן. הבעיה בקניית גור היא שאין אפשרות לבחון את הדברים הללו מכיוון והוא אינו סיים את תהליך הגדילה שלו, (יש לציין שגם אם בדקתם את השושלת של הגור לאחור, ומצאתם כי מבחינה בריאותית כולם היו תקינים, אין זאת מבטיח כי כלבכם יהיה בריא אלא רק מצמצם סיכויים באופן מזערי לכך שיהיה חולה. אין אפשרות לדעת בוודאות מה יהיה גורל כלבכם באופן ודאי). ומנגד, אצל כלבים בוגרים ניתן לראות את התופעות הללו בטרם הקנייה שכן אלו כמעט וסיימו להתפתח ובמידה וישנה בעיה כלשהי באגן, ניתן יהיה לזהותה בהתבוננות בכלב (יש לציין שכדי לזהות בעיה,
יש צורך בהבנה מספקת וניסיון רב).

אילוף כלבים להליכה נכונה-LADOG

כלב בוגר-LADOG

בפרמטר היופי, שהוא חשוב מאוד לרוב האנשים, ישנה משמעות רבה לחלטה האם לקנות גור או כלב בוגר. מרגע שגור נולד ועד לרגע שהוא מסיים את תהליך עיצוב יופיו, עוברת תקופה ארוכה מאוד ובלתי ניתנת לחיזוי. (גם המגדל כלבים הכי מנוסה, לא יוכל לדעת כיצד יראה הגור שלכם כאשר יגיע לגיל של כלב בוגר). לדוגמא: אדם הרואה את צבע פרווה של גורו, ולאחר כמה חודשים הצבע הופך לצבע אחר מזה שהיה בהתחלה כשהיה לגור. בקרב כלבי הרועה גרמני, אוזניים יכולות לעמוד וליפול עד לגיל שבעה חודשים ולכן אצל גורים לא ניתן לחזות מה יהיה גורלם גם מבחינת היופי מה שבכלב בוגר פשוט מאוד לדעת מאחר ומה שרואים זה מה שיהיה גם בעתיד. בקרב כלבים מעורבים השינוי הויזואלי הוא אדיר מהיותם גורים ועד להיותם בוגרים.
לסיכום: גידול גור יכול חוויה אך היא מכוונת לאנשים בעלי המון זמן פנוי להשקיע בגור, המון ידע והמון סבלנות. ועם זאת גם בדרך זו ישנו הימור לגבי מה יהיה עם הכלב בבגרותו בכל התחומים שציינו להל"ן.
זכרו!
המאלף כלבים הטוב ביותר בעולם לא ידע בוודאות מה יהיה אופיו של הגור כשיגדל.
הוטרינר הטוב בעולם לא יוכל לדעת מה יהיה מצבו הבריאותי של הגור כשיגדל.
המגדל הטוב ביותר בעולם לא יוכל לדעת בוודאות איך יראה הגור כשיגדל.

יש לציין כי התייעצות עם אנשי המקצוע הללו מביאה לצמצום ההימור, מה יהיה גורל הכלב, אך אינם יכולים לקבוע זאת בוודאות בעודו גור כלבים.

כאשר מאלף כלבים טוב רואה כלב בוגר, על ידי מבחן פשוט הוא יכול לזהות מהו אופיו של הכלב.
וטרינר שפוגש בכלב בוגר, יוכל להגיד מה מצבו הבריאותי באופן ישיר.
וכמובן מבחינת המראה של כלב בוגר זהו הדבר הקל ביותר לזיהוי מאחר והוא איננו משתנה.

אנו מקווים מאוד שעזרנו, צוות LADOG אילוף כלבים.

לחצו כאן- לגידול נכון של גורם

לחצו כאן -לחשיפה נכונה של גורים

לחצו כאן-אילוף גורים לצרכים

לחצו כאן -לקורס אילוף גורים המשלב חינוך ומשמעת

לחצו כאן-איזו שיטת אילוף מתאימה לכלבכם