תחש

 

תחש (דקל) – LADOG

 תחש – אופי ומאפיינים, גידול נכון, היסטוריה, ואילוף המתאים לכלבי תחש. בחברת LADOG – ידע מקצועי באילוף כלבי תחש.

כלב דקל (תחש) קצר שיער חום קלאסי - LADOG

כלב דקל (תחש) קצר שיער חום קלאסי – LADOG

   פרוש הגזע בגרמנית – כלב- גירית duchshund. כלבי התחש -(דקל)-  שייכים למשפחת כלבי הציד, הם נקראים גם תחש. גזע התחש  פותח בגרמניה במאה ה18 למטרת גירוש ורדיפה אחר גיריות משדותיהם של חקלאים , מאוחר יותר פותח התחש הננסי במטרה לרדוף ולגרש ארנבות ומכרסמים קטנים מהשדות. מבנה גופו הצר, ורגליו הקטנות והדקות איפשרו לתחש לרדוף אחר הגיריות והמכרסמים אפילו אל תוך מחילותיהן  ולהוציא אותן משם. יכולת הרדיפה והגירוש היא הבסיס להנחה שכלבי התחש שייכים למשפחת הטרייר, אולם הדעות בקשר לכך חלוקות.

אילוף מקצועי לכלבי דקל (תחש)- במרכז לאילוף כלבים LADOG

אילוף מקצועי לכלבי דקל (תחש)- במרכז לאילוף כלבים LADOG

מראה ואופי של כלבי תחש (דקל)

אישיותם הייחודית של כלבי התחש שובת לב, ובעליהם מספרים שמי שגידל תחש , לא יסכים לגדל אחריו כלב משום גזע אחר. כלבי הגזע המיוחד הזה חכמים וסקרנים. הם ישמחו לשחק ולהשתולל כמו ילדים קטנים גם כשיתבגרו. התחש כלב ידידותי, מעט חששן, זריז מאד, שלא יחשוש לפתוח בריצה הרחק מבעליו אם ימצא עניין בדבר מה רחוק. כלב התחש אוהב לעבוד וללמוד פקודות חדשות, הוא נאמן מאד לבעליו ומסתדר טוב עם ילדים. חוש הריח של כלבי הגזע חזק במיוחד, שמיעתם חדה והם בעלי יצר עבודה גבוה.  כלבי התחש לא מודעים לגובהם הנמוך, הם מתנהגים במידה מסוימת של התנשאות כלפי כלבים אחרים, וידועים באופיים העקשן והאינדיבידואלי.  כלב תחש שיקבל חינוך ואילוף למשמעת יהפוך לכלב משפחה יציב ושמח.  למשפחה עם ילדים קטנים מומלץ לאמץ תחשית נקבה, נקבות הגזע יציבות יותר ומתונות יותר בתגובותיהן.  אם אימצתם תחש זכר, מומלץ לסרס אותו לפני גיל עשרה חודשים. הסירוס ימנע ממנו לפתח טריטוריאליות ותוקפנות כלבי כלבים זכרים אחרים.

דקל ארוך שיער - LADOG

דקל ארוך שיער – LADOG

גופו של התחש ארוך מאד גמיש ושרירי. רגליו הדקות קצרות, אפו ארוך, ואוזניו ארוכות ושמוטות לצדדים. כפות הרגליים של כלבי התחש, שימשו אותו לצורך חפירה וחיפוש ועל כן הן גדולות באופן יחסי לעוביין. פרוותם של כלבי הגזע מופיעה בצבעי שחור, שחור-חום- וכלבי התחש ארוכי הפרווה יוולדו לעיתים עם פרווה בצבע חום- אדום, לעיתים עם תפזורת של שיער שחור. ראשו של התחש ארוך וצר, והוא מקפיד להחזיקו גבוה.

 

כלבי תחש בעלי פרווה זיפית. (לכלבי התחש בעלי הפרווה הזיפית זקן, וגבות בולטות. ושיער אוזניהם מעט קצר יותר מפרוותם בשאר חלקי הגוף.)

כלבי תחש ארוכי שיער וכלבי תחש גמדיים

משקלם כלבי הגזע  כ- 5-9 ק"ג. נקבות התחש- 4-6 ק"ג

גובה כלבי תחש-  30-40 ס"מ נקבות 25- 34 ס"מ

כלבי התחש הגמדיים יגיעו לגובה ממוצע של 20 ס"מ ומשקלם עד 3.5 ק"ג

תוחלת חייהם של כלבי התחש היא כ 16 שנה

כלב דקל צעיר בצבע נפוץ גם כן בארץ (חום שחור)- LADOG

כלב דקל צעיר בצבע נפוץ  בארץ (חום שחור)- LADOG

חשיבות ההררכיה עבור כלבי התחש(דקל)

כלבי התחש אומנם נמוכים ומראם מעט משעשע, אבל מדובר בכלבים בעלי אופי חזק ולעיתים מתנשא שינסו כבר מגיל צעיר לבדוק את מיקומם בהיררכיה המשפחתית כדי להגיע גבוה ככל האפשר בסולם ההיררכי.  גורי התחש אוהבים מאד לשחק, אולי משחקיהם ישלבו משחק לשם הנאה, עם משחקי שליטה לצורך בדיקת מעמדם בבית.  משחקי השליטה של גורי התחש הם תוצר של זיכרון גנטי קדום עוד מתקופת בהן היו כלבי בר. על כן למשחקים יהיו קודים התנהגותיים שחשוב שבעליהם יכירו כדי לתקנם. התחש ינסה לבדוק איך תגיבו כשיקפוץ עליכם, כיצד תגיבו כשינסה לנשוך אתכם נשיכות "גוריות" במהלך משחק ויבדוק אם אתם נרתעים כשהוא נוהם עליכם. מחוות אלו עשויות להראות חמודות במהלך משחק, אבל חשוב שלא לתת להן מקום. אם לא תתקנו את גילוי השליטה הראשונים של התחש הצעיר שלכם, הוא יבין מכך שאתם מפנים לו את הדרך כבר בעתיד הקרוב להנהיג את הלהקה החדש שלו המורכבת מבני המשפחה ובעלי חיים אחרים אם ישנם בבית.  זכרו שבלהקת כלבים בטבע, מנהיג הלהקה יגיב מיד בתוקפנות לכלב שינסה לתפוס את מקומו . על פי רוב זו תהייה תגובה אחת שלא משתמעת לשתי פנים.  חשוב לזכור שכלבי התחש אינטיליגנטיים מאד ורמת הרגישות שלהם כלפי תיקונים גבוהה במיוחד . היעזרו במאלף כלבים מקצועי המכיר את כלבי הגזע היטב, כדי שינחה אתכם כיצד לתקן את גילויי השליטה של גורי הגזע, מבלי לפגוע בגילויי השמחה שלהם כלפיכם, ומבלי לפגוע בתקשורת הטובה ביניכם. לאחר שתיקנתם את התחש שלכם מגילוי שליטה, המתינו כדקה , ומצאו סיבה לעודד אותו על התנהגות חיובית, זכרו להשאיר לתחש שלכם זיכרון חיובי תמיד , גם לאחר שלמד מכם מה אסור לו לעשות.

קורס אילוף מקיף למשמעת ופתרון בעיות התנהגות -LADOG

קורס אילוף מקיף למשמעת ופתרון בעיות התנהגות -LADOG

גורי תחש(דקל)- חשיבות חשיפה נכונה בגיל צעיר

את כלבי התחש בעלי חוש הריח המפותח ואופיים העירני, חשוב להתחיל ולחשוף מיד לאחר שקיבלו את כל החיסונים המאפשרים להם יציאה מהבית. חשוב להתחיל לטייל עם התחש הצעיר במסלולים שונים בעלי אופי שונה ככל האפשר לפחות פעם ביום. החשיפה לסוגי רעש, אנשים, ילדים, קולות של רחובות סואנים, ואזורי פתוחים, תחשל את התחש מפני שינויים, ותהפוך אותו לכלב שאינו מפחד מכלבים , מאנשים ומרעש. כלב תחש לא חשוף עלול לסבול במיוחד לאור העובדה שחוש הריח המפותח שלו יתריע בפניו מכל ריח זר, והוא יגיב לריחות ולקולות לא מוכרים בנביחות ארוכות שקשה יהיה להפסיק. אם אינכם רוצים כלב תחש הסובל מנבחנות יתר, התחילו לחשוף אותו חשיפה נכונה כבר בגיל צעיר.  שימו לב לכך שהתחש מגלה נחישות ועקשנות כבר כשיהיה בן חודשים ספורים. ויתכן שמהלך הטיולים הוא יחשוש להמשיך ולטייל וינסה להתנגד. אל תמשכו אותו בכוח עם רצועת הטיול, הן מפני שצווארם של כלבי הגזע רגיל והם עלולים לסבול מפריצת דיסק והן משום שתגובתו של התחש תהיה הפוכה מזו שציפיתם והוא יפתח חרדה. אם נתקל במצב בו בתחש הצעיר שלכם עומד במקום ומתעקש שלא לזוז, עודד אותו עם משחק , ועם חטיף שהוא אוהב לאכול, ושחקו אתו עד שתוכלו להבחין בשפת הגוף שלו שהוא נינוח יותר, לאחר מכן המשיכו לטייל אתו. זכרו שאם תיכנעו לתחש, או תרחמו עליו, הוא עלול להבין שיש לו סיבה טובה לא להמשיך לטייל ואף יחשוב שגם אתם מפחדים להמשיך . מסכנה זו לא רק שתיצור חשיפה שלילת, היא גם עלולה לפגוע ביכולת של התחש שלכם לבטוח בכם ולראות בכם מנהיגים של הלקה החדשה שלו המורכבת מבני הבית.  חשוב לשאול בעלי כלבים אחרים שתפגשו בתהליך החשיפה על אופים של הכלבים, הימנעו מלהפגיש את התחש הצעיר שלכם עם כלבים תוקפניים ודומיננטיים , מפגש כזה עלול להפוך טראומטי עבור כלבכם ותהליך השיקום מהטראומה עלול להיות מורכב. חשוב להיעזר במאלף כלבים מקצועי  כדי שינחה אתכם כיצד באופן מדויק לחשוף את התחש הצעיר שלכם. זכרו כי זמן החשיפה הטוב ביותר בתהליך ההתפתחות של כלבי תחש הוא מגיל שלושה חודשים ועד גיל חצי שנה.

גור של דקל - LADOG

גור של דקל – LADOG

כיצד לטפל בבעית הרס חפצים של כלבי תחש

גורי התחש סקרנים במיוחד.חוש הריח המפותח שלהם , ויצר הציד המולד , יגרמו להם לנסות ולכרסם כל דבר חדש שימצאו בבית. כדי למנוע הרס של חפצים, חשוב ללמד את גור התחש שלכם לכרסם רק עצמות דחוסות לכלבים אותן ניתן למצוא בחנויות המיועדות לבעלי חיים. לעצמות הדחוסות מרקם, ריח וטעם ייחודיים שאינם דומים לשום חפץ או מזון שימצאו בבית. אל תתנו לתחש שלכם צעצוע במקום עצם דחוסה, משום שלצעצוע עלול להיות מרקם וריח הדומה לרהיט, בגד או נעל, והתחש שלכם לא יבין מדוע את הצעצוע שלו מותר לכרסם ואת נעל הספורט שלכם אסור. בכל פעם שתראו את התחש שלכם מכרסם חפץ שאינו שלו, תקנו אותו  בזהירות אבל שימו לב שהוא מגיב הכניעה ונמנע מלחזור ולקרב את פיו אל החפץ, מיד לאחר מכן קרבו אל פיו את העצם הדחוסה ועודדו אותו כשיתקרב להריח ולכרסם אותה. ככל שהתחש שלכם יקבל יותר עידוד לכרסם את העצם, כך יתרגל אליה ויאבד ענינן בכרסום דברים אחרים. חשוב מאד לפזר מספר רב של עצמות דחוסות בבית, ובכל מקום בו התחש שלכם מסתוב בחצר.  הכמות הרבה של העצמות תשאיר את התחש שלכם רגוע גם אם לא ימצא את אחת מהן , ותמנע ממנו לגלות תוקפנות כלפי מי שינסה להתקרב אליו כשהוא לועס את העצם.  התחש שיתרגל לכרסם את העצמות המיועדות רק לו, יכרסם אותן כשיהיה משועמם, או כשירצה להרגע. ממש כמו תינוק שמקבל מוצץ.

גורי תחש (דקל) - LADOG

גורי תחש (דקל) – LADOG

אילוף כלבי תחש(דקל)

נטייתם של בעלי כלבים קטנים, וכלבי תחש במיוחד, היא לחשוב שאין צורך לאלף כלב כזה. הוא נראה קומפקטי וחביב, מבטו חכם והוא יעשה עליהם רושם כאילו מדובר בכלב צעצוע, אולם החלטה שלא לאלף תחש היא החלטה שגויה. נטייתם לפתח דומיננטיות עלולה לגרום להם לטעות ולחשוב שהם מנהיגים את בעליהם, ולא להפך. תחש לא מאולף עלול להפוך לכלב נרגן ומניפולטיבי. תחש מאולף יהפול לכלב חברותי, ממושמע שיחפש בכל רגע להעניק אהב ולבעליו ולקבל מהם יחס חם חזרה. לאילוף כלבי התחש חשיבות גבוהה לא רק בהיבט של משמעת ותקשורת בינם ובין בעליהם, אלא גם בבנית חוסנם הרגשי והבטחון שיחושו ליד בעליהם.  אם תשתמשו במשחק בתהליך האילוף ישמח התחש שלכם לצייט לכם וללמוד פקודות חדשות. שימוש נכון במשחק יהווה עבור התחש שלכם סימולציה לציד, ויפעל על יצר הציד והרדיפה המולד שלו. השתמשו במשחק אך ורק כצ'ופר שיקבל התחש שלכם לאחר שביצע מספר פעמים פקודה באופן מדוייק. לעולם אל תתנו לו לשחק עם המשחק לבדו וכשהוא אינו קשור לרצועת הטיול. החביאו את המשחק במהלך האימון, והראו לתחש שלכם את המשחק רק כשתשחררו אותו מפקודה. אל תתנו לו מיד לרדוף אחר המשחק, החביאו אותו והראו לפחות שלוש פעמים, בזמן הזה יתחיל התחש שלכם לקפוץ לכיוון המחשק ולנסות לתפוס אותו בשיניו, ורק אז זרקו אותו רחוק ורוצו יחד איתו לכיוון המשחק, עודדו אותו במילים מחזקות במהלך הריצה ובזמן שיחזיק את המשחק בשיניו. תוכלו להמשיך לרוץ עם התחש שלהם כשהוא מחזיק את המחשק בפיו, או לעמוד במקום אחד ולתת לו לשחק איתו מעט. מיד כשישחרר את המחשק החביאו אותו שוב עד הפעם הבאה. החבאת המשחק והשארתו כצ'ופר עיקרי יזכיר לתחש שלכם מרדף אחר גיריות שבורחות חזרה למחילות שלהן, מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ינחו אתכם כיצד לקשור נכון בין המשחק ליצר הציד של התחש שלכם כך שתוכלו להגיע לתוצאות אילוף גבוהות ומהנות.  זכרו כי תחש שעובר אילוף עם משחק, ישמח לחזור ולהתאמן בכל עת ולשפר את הישגיו.

לכלבי דקלׁ (תחש) יצר משחק חזק מאוד אותו חשוב לקשר לפקודות האילוף- LADOG

לכלבי דקלׁ (תחש) יצר משחק חזק מאוד אותו חשוב לקשר לפקודות האילוף- LADOG

את כלבי דקל(תחש) ניתן להרגיל בקלות לשחיה בים - LADOG

את כלבי דקל(תחש) ניתן להרגיל בקלות לשחיה בים – LADOG

טיפוח וטיפול בכלבי תחש

כלבי התחש נוטים לסבול מפריצת דיסק ומהשמנה. שתי בעיות הקשורות אחת בשניה. חשוב שלא להוציא את התחש שלכם לטיולים ארוכים על כבישים ומשטחים קשים כדי למנוע פגיעה בחוליות עמוד השדרה.  את הטיולים הארוכים טיילו בגינות או בחוף ים.  שמרו על כמויות מזון מדויקות כדי למנוע מהתחש שלכם לעלות במשקל,  ואל תתפתו לפנק אותו בממתקים. במיוחד לא בעוגיות ולחמים. נקבות התחש נוטות לפתח בעיות קטקרקט כתגובה לאכילת פחממות ריקות

הברישו את פרוות התחש שלכם לפחות פעם בשבוע , גם כשמדובר בתחש קצר פרווה. זמן הברשת השיער מהווה עבור כלבי הגזע זמן איכות, הם כל כך נהנים מליטוף ופינוק ויהנו ממגע המברשת על פרוותם. את כלבי התחש קצרי הפרווה חשוב להבריש במרשת בעלת סיבים רכים כדי לא לגרות יתר על המידה את עורם.  בזמן הברשת השיער בדקו אם אוזניו של התחש נקיות ואינן מדיפות ריח חריף, אם חשתם בריח חזק או הבחנתם בהפרשה, פנו מייד לקבלת טיפול וטריני.

כלבי התחש עלולים לסבול מאפילפסיה. אולם תחש הסובל מאפילפסיה יוכל לחיות חיים בריאים ויציבים בעזרת טיפול מונע.

 

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים ב- LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לתחש(דקל) שלכם – לחצו כאן.

לתחש בוגר ישנה נטייה לפתח תוקפנות לכלבים – לחצו כאן למשחק נכון של כלבי תחש עם כלבים אחרים

לתחש(דקל) נטייה לעקשנות וסגירות באילוף לא מקצועי, כיצד עיקרון התיקון וזיכרון חיובי יכול לשנות את כל הגידול עם התחש שלכם- לחצו כאן 

 

בכדי לגבור על עקשנותו ושל התחש מומץ לאמנו בגיל צעיר - LADOG- אילוף מקצועי.

בכדי לגבור על עקשנותו ושל התחש מומץ לאמנו בגיל צעיר – LADOG- אילוף מקצועי.