שיבה אינו

 

שיבה אינו – LADOG

 שיבה אינו – Shiba Inu – היסטוריה, אופי ומאפיינים,טיפוח, אילוף המתאים לשיבה אינו. בחברת  LADOG נסיון רב באילוף כלבי שיבה אינו.

בנדיטו – שיבה אינו בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

 

היסטוריה – השיבה-אינו שייך למשפחת כלבי השפיץ, הוא אחד מששת גזעי הכלבים העתיקים ביותר. מקורם של כלבי השיבה-אינו הוא ביפן, שם נמצאו קברים מ 1500 לפני הספירה ובהם קבורים כלבי שיבה אינו יחד עם בעליהם. מציורי קיר עתיקים ניתן ללמוד שהשיבה אינו שמשו את האדם לשמירה ולציד ארנבות וציפורים.
פרוש השם אינו- הוא כלב ביפנית. פרוש השם שיבה הוא קטן . שיבה הוא גם שמו של עץ יפני קטן. שמו של הגזע מעיד על יעודו: ציד חיות קטנות בין שיחים ועצים נמוכים.
בשנת 1935 הוקמה אגודה לשימור גזע השיבה-אינו שכמעט ונכחד לחלוטין, ושנתיים מאוחר יותר הוכרז ביפן גזע הכלבים הזה כנכס לאומי.

אילוף מקצועי לכלבי שיבה אינו - LADOG

אילוף מקצועי לכלבי שיבה אינו – LADOG

כלבי השיבה אינו דומים מאד לכלבי האקיטה. אלא שהם קטנים בהרבה. גופו של השיבה-אינו שרירי, חזק ומוצק. פרוותם צפופה במיוחד, בצבעי ג'ינג'י, שומשום ( שער לבן בעל קצוות שחורים) , שחור , חום ולבן. אוזניו של השיבה אינו משולשות וקטנות, וזנבו מעוגל. זהו כלב קטן ואתלטי, זריז שרץ במהירות מבלי להתאמץ. גודלו הקטן ומראה בובת הפרווה שלו עלול להטעות, השיבה אינו הוא כלב עקשן, גאה, אמיץ, ואישיות עצמאית וטריטוריאלית.
גובה: עד 40 ס"מ.
משקל: 9-12 ק"ג.
תוחלת חיים: כ 15 שנים.
לשיבה אינו לא מעט מחלות תורשתיות לדוגמת קטראקט, היפ-דיספלסיה ואלרגיות ויחד עם זאת הוא נחשב לכלב בריא מאוד המאופיין בגנים טובים ובריאים.

שיבה אינו צעיר - LADOG

שיבה אינו צעיר – LADOG

אופיו של השיבה אינו – היפנים מגדירים את הגזע בשלוש תכונות: סובוקו – דריכות, ריוסי- טוב לב, וקאאני-איי- לוחמני. אלו כלבים חכמים, דעתנים שאינם אוהבים לקבל הוראות. בעליו של שיבה אינו צריך לדעת שמדובר בכלב מאתגר עם אופי קשוח, ונטייה לטריטוריאליות. חשוב להשתמש בכל התכונות האלו כדי לצורך אילוף השיבה-אינו למשמעת כבר מגיל צעיר. אילוף מקצועי יהפוך אותו לכלב נאמן לבעליו ומסור כמו לוחם נינ'גה קטן.

אילוף וגידול שיב-אינו – יכולת הלמידה של השיבה-אינו מהירה , אולם עקשנותו ונטייתו לטריטוריאליות מחייבים הצבת גבולות כבר מגיל צעיר. שיבה אינו שלא אולף למשמעת באופן מקצועי עלול להפוך לכלב סרבן ותוקפני, במיוחד כלפי כלבים וילדים. השיבה-אינו הם כלבים אינטליגנטים ובעל אופי חזק. חשוב לטייל עם השיבה-אינו טיולים יומיומיים לצורך פריקת אנרגייה ולמטרת חשיפה למקומות שונים, כלבים, ואנשים. כל עוד השיבה-אינו לא אולף , מומלץ שלא להשאיר אותו לבד בקרבת ילדים ובעלי חיים קטנים אחרים שעלולים לעורר את יצר הציד המולד שלו. אנחנו ממליצים למשפחה עם ילדים קטנים, שבוחרת לאמץ שיבה-אינו, לאמץ נקבה. נקבות הגזע רגועות יותר מהזכרים, ואופיין יציב באופן משמעותי. אם בחרתם לגדל שיבה-אינו זכר, מומלץ לסרסו עוד לפני שפיתח נטייה לדומיננטיות.

כלבים מגזע שיבה-אינו נקשרים מאד לבעליהם ונאמנים להם לעד. שיבה-אינו שאולף למשמעת באופן מקצועי יגדל להיות כלב שנהנה מחברת בני אדם וכלבים, ישלב את עצמו באורח החיים של בעליו. יחכה בהתלהבות לטיולים היומיים שלו ויהנה להתכרבל ליד משפחתו. זהו כלב שיכול לחיות בדירה, אך יעדיף לחיות בבית עם חצר שתאפשר לו לרוץ ולפרוק את מטעני האנרגיה הבלתי נלאים שלו.

שיבה אינו צריך לפרוק אנרגיה לפחות חצי שעה ביום - LADOG

שיבה אינו צריך לפרוק אנרגיה לפחות חצי שעה ביום – LADOG

כיצד להתמודד עם דעתנותו של השיבה-אינו – את השיבה אינו חשבו להתחיל ולאלף למשמעת כבר מגיל שלושה חודשים. בגיל צעיר אישיותו של השיבה-אינו עדיין ניתנת לעיצוב והוא עוד לא מביא לידי ביטוי את העקשנות והדעתנות שמאפיינת את הגזע. ולכן זה הזמן הנכון להתחיל אילוף מקצועי , המשלב תרגילי היררכיה ושימוש במשחקים. אילוף כלב מגזע שיבה-אינו בגיל מאוחר עלול להיות מורכב וארוך בהרבה.
כדי לעצב נכון את התנהגותו של השיבה אינו חשוב לשים דגש רב על פקודות משמעת. לדוגמא: את פקודת 'שב' חשוב לומר רק פעם אחת, אומרים פעם אחת. אם הכלב לא ביצע את הפקודה יש לתקנו ולעמוד על כך שיישב ואף יישאר במקום. ויתור לאחר השמעת הפקודה תסב נזק לתהליך האילוף. התעקשות על ביצוע הפקודה תלמד את השיבה אינו לוותר על עקשנותו. אילוף למשמעת יביא לידי כך שכבר מגיל צעיר יבין השיבה אינו שלכם, שאתם אלו שמובילים אותם וקובעים את חוקי הבית והמשפחה.

שיבה-אינו שלא אולף מגיל צעיר עלול להבין שבעליו חלש וקשה והוא יהפוך לכלב עקשן וסרבן. בתהליך האילוף של כלבי השיבה אינו, חשוב לפתח את האהבה למשחק ולהשתמש ביצר הציד שלהם. אילוף מדויק ומקצועי לפקודת שב-השאר תהפוך את הישיבה למצב מרגיע שיקנה לשיבה אינו בטחון בבעליו. הליכה נכונה והליכת רגלי תתמוך ביכולות של השיבה אינו להתרכז בבעליו ולשלוט ביצר הציד שלו. אלו פקודות הכרחיות ללמידה מגיל צעיר, במיוחד כשמדובר בכלב עיקש. מאלפי הכלבים המקצועיים של המרכז לכלבנות LADOG ידריכו אתכם כיצד לאלף נכון את כלב השיבה-אינו שלכם והתוצאה תהיה כלב שמח, מאולף וממושמע שנהנה מאימוני המשמעת.

גור שיבה אינו לבן - LADOG

גור שיבה אינו לבן – LADOG

חשיבות החשיפה הנכונה של השיבה אינו -חשוב לחשוף את השיבה אינו כבר מגיל שלושה חודשים לאזורים בעלי אופי, קולות וריחות שונים וכן לאנשים, לילדים ולכלבים על מנת שירגיש בטוח ורגוע בכל מקום, וכדי למנוע התפתחות של תוקפנות הנובעת מפחד. ככל שהשיבה אינו ירגיש רגוע ובטוח בכל סביבה ובנוכחות אנשים וכלבים, כך יהיה פחות תוקפן כלפי כלבים וילדים שאינם נמצאים באופן קבוע בסביבת ביתו. יצר הציד של השיבה אינו, האומץ שלו ונטייתו לדומיננטיות יהפכו לנטיות תוקפניות ללא חשיפה נכונה כבר מגיל שלושה חודשים.

שיבה אינו שחור חום בוגר - LADOG

שיבה אינו שחור חום בוגר – LADOG

כיצד להתמודד עם הדומיננטיות של השיבה-אינו- דומיננטיות של כלב יכולה עלולה לבוא ליידי ביטוי בבגרותו, בין היתר בגרגור לעבר בני הבית, חשיפת שיניים ונשכנות. גורי השיבה אינו משחקים במשחקים "גוריים" . למעשה אלו משחקי שליטה. בעלי הכלב עלולים לחשוב שמדובר רק במשחקים חביבים. כך למשל קפיצה על אנשים, שנראית כמחווה חמודה . זו אמנם יכולה להיות הבעת שמחה, התרגשות, בקשה למשחק, חום ואהבה , אבל במקביל מתחיל השיבה-אינו להבין שבעליו חלש . כתוצאה מכך ינסה הוא ינסה בעתיד הקרוב לעקוף את בעליו בסולם ההיררכי של ה"הלהקה". על כן, לא משנה מה הסיבה שהשיבה אינו קופץ, תמיד חשוב לתקנו על כך. שיבה אינו שבעליו תיקן אותו נכון, מול כל סממני דומיננטיות , כבר בגיל צעיר, יגדל להיות כלב מאוזן בבגרותו. באותו אופן חשוב לפעול גם ביחס לנשיכות במהלך משחק. אם לא נתקן את הנשיכות ה"גוריות" של השיבה אינו הצעיר, הוא יסיק מכך שבעליו אינו דומיננטי וחלש ובעתיד ינסה להשיג את מבוקשו על ידי נשיכת הבעלים. תרגיל הכרחי בתהליך גיגדול השיבה אינו הוא תרגיל שליטה בקערת האוכל שלו. כאשר הבעלים קרוב לקערה אסור לשיבה-אינו להתקרב אל האוכל עד שהבעלים מתרחק. חשוב שמאלף מקצועי ידריך את כיצד לעצב את אופיו של השיבה-אינו מגיל צעיר.

שיבה אינו -מתאים גם לגידול בדירה בתנאי שיקבל שחרור בחוץ על בסיס יומי - LADOG

שיבה אינו -מתאים גם לגידול בדירה בתנאי שיקבל שחרור בחוץ על בסיס יומי – LADOG

הדרך הנכונה למניעת הרס חפצים- לגורי השיבה-אינו נטייה להרס חפצים בבית. חשוב ללמד את גור הגזע שהדבר היחיד שמותר לכרסם בבית הן עצמות דחוסות אותן ניתן לרכוש בחנויות לבעלי חיים. פזרו מספר רב של עצמות דחוסות במקומות שונים בבית כאשר השיבה-אינו שלכם יתקרב לעצמות חזקו אותו באמצעות ליטוף ועידוד, כשיתקר לכרסם כל דבר אחר בבית , תקנו אותו. בהדרגה יתרגל השיבה-אינו לטעם ולמרקם הייחודיים של העצמות הדחוסות והצורך לכרסם כל דבר אחר יעלם. המנעו מלתת לכלבכם משחקים אחרים בבית מלבד עצמות כירסום, כדי למנוע הרגל שגוי ובלבול. חשוב שמאלף מקצועי שמבין בגזע ייחודי זה, ידריך אתכם כיצד לגמול את השיבה אינו מהרס החפצים בבית. לזכור כי טיפול בגיל צעיר בבעיית הרסנות יהיה מהיר וקל.

במרכז לאילוף כלבים LADOG נסיון רב באילוף כלבי שיבה אינו

במרכז לאילוף כלבים LADOG נסיון רב באילוף כלבי שיבה אינו

שימוש ביצר הציד של השיבה-אינו לפקודות האילוף – יצר הציד של השיבה אינו יבוא לידי ביטוי באהבתו למשחק, זהו יתרון גדול בתהליך האילוף למשמעת. בתהליך האילוף ניתן לשיבה אינו את משחק הכדור כצ'ופר מייד לאחר ביצוע פקודת האילוף. כך לדוגמא, בכל פעם שהשיבה אינו נענה לפקודה 'אלי', הוא יקבל כצ'ופר את הכדור או את משחק הנשיכה. הקשר הישיר בין המשחק לבין הפקודה, יגרום לשיבה אינו לבוא בשמחה ובהתלהבות.
לדוגמא: קחו כדור גומי המחובר לחבל קצר. את המשחק יש להחביא מאחורי הגב תוך כדי תזוזה. תזוזת הכדור והיד, תעורר את יצר הציד של השיבה-אינו, תגרום להתלהבות מהכדור והוא יצפה ללמידת פקודות חדשות כדי ליהנות מהמשחק.
חשוב שמאלף כלבים ידריך אתכם כיצד לעורר ולפתח את יצר המרדף אחרי הכדור, וכיצד לקשר בצורה מקצועית לפקודות אילוף שונות. אילוף לא מקצועי עלול לדכא את יצר המשחק של השיבה אינו ולהפוך אותו לכלב מדוכדך וחסר שמחת חיים.
במרכז לאילוף כלבים LADOG תלמדו את הדרכים המקצועיות ביותר להתמודד עם עקשנותו של השיבה אינו, כיצד לפתח את יצר המשחק שלו, למנוע את נטייתו להרס חפצים ולאהוב את אימוני המשמעת.

טיפוח כלבים – שיבה אינו – כלבי שיבה נקיים ומטופחים מטבעם, הם אינם אוהבים להתלכלך ויימנעו משלוליות או בוץ אם רק יוכלו. מים רבים עשויים אף להזיק לפרוותם, על כן חשוב לקלח את השיבה-אינו רק במידת הצורך ולא לעיתים דחופות. השיבה אינו משיר את פרוותו פעמיים בשנה, אולם חשוב להבריש אותו מדי שבוע. זמן הסירוק הוא זמן איכות בעל ערך רב עבור כלבכם שיראה את הפעולה כמחוות תשומת לב ואהבה . סירוק שבועי של השיבה-אינו יחזק את הקשר עם בעליו. רצוי מאוד להתחיל להבריש את פרוות הכלב עוד בהיותו גור, על מנת שיתרגל למגע ובעתיד ידע להשאר רגוע גם כאשר נוגעים בפניו וברגליו.

לקורס אילוף מקיף לשיבה אינו שלכם בחברת LADOG – לחצו כאן. לפרטים אודות הקורס 052-3609028 אורן אלעמרי.

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

אחת הבעיות עם כלבי השיבה אינו היא עמידותם לתיקונים של הבעלים- לחצו כאן להתחשלות לתיקונים של כלבי שיבה אינו 

לשיבה אינו נטייה לפתח תוקפנות לכלבים – לחצו כאן למשחק נכון של כלבי שיבה אינו עם כלבים אחרים

לשיבה אינו נטייה לעקשנות וסגירות באילוף לא מקצועי, כיצד עיקרון התיקון וזיכרון חיובי יכול לשנות את כל הגידול עם השיבה אינו שלכם- לחצו כאן