להאסה אפסו

להאסה אפסו – LADOG

להאסה אפסו ׁׁ- Lhasa Apso dog מידע מקצועי – -אופי ומאפיינים, היסטוריה, גידול, טיפוח, אילוף המתאים לכלבי להאסה אפסו. LADOG – אילוף כלבים
אילוף מקצועי לכלבי להאסה אפסו - LADOG

אילוף מקצועי לכלבי להאסה אפסו – LADOG

השם להאסה אפסו הוא שילוב של בירת טיבט להאסה שם פותח גזע כלבים זה והמילה אפסו- שפרושה פרוות עיזים וזואת משום לכלבי הגזע פרווה זיפית ארוכה המזכירה את שיער העיזים.  אזכורים של כלבי הלאסה אפסו (Bark Lion Sentinel Dog –  Abso Send Kye ) קיימים מלפני שלושת אלפים שנה בטיבט. הנזירים הטיבטים פיתחו וגידלו את הלהאסה אפסו במקדשים הטיבטים והאמינו שנשמתם של בכירי הנזירים מתגלגלת אל כלבי הגזע הייחודי הזה. את גזע הלהאסה אפסו פתחו הטיבטים מגזע הספנייל הטיבטי, ממנו פותח גם הטרייר הטיבטי. הנזירים הטיבטים נעזרו בלאהסה אפסו לא רק ככלב  לוויה נאמן, אלא גם ככלבי התרעה מצויין בשל שמעתו החדה וההבחנה המהירה והמדויקת שלהם בין בעליהם ובין אנשים זרים. על אף גודלו הקטן של הלהאסה אלפו, סיפרו הנזירים שהם הולכים לישון בתחושה בטוחה כאשר האסה אפסו ישן במקדש, משום שידעו שיעיר אותם בנביחות כאשר זר יתקרב למזר בשעות החשכה.
פרוותו של הלהאסה אפסו מחייבת סירוק של פעמיים בשבוע למניעת קשרים - LADOG- אילוף מקצועי

פרוותו של הלהאסה אפסו מחייבת סירוק של פעמיים בשבוע למניעת קשרים – LADOG- אילוף מקצועי

את כלבי הלאסה אפסו אסור היה למכור, אלא רק להעניק במתנה. הנזירים הטיבטים היו מעניקים להאסה אפסו במתנה לנזירים מצטיינים כאות כבוד והערכה.
בשנת 1900 הגיעו מספר כלבי להאסה אפסו מטיבט לאנגליה ובשנת 1902 הכירה התאחדות הכלבנית הבריטית בלהסאה אפסו כגזע כלבים. בשנת 1930העניק הדלהי לאמה כלב לאסה אפסו במתנה למטייל אמריקאי אותו העריך והוא שהביא את  כלבי הגזע לארצות הברית. כיום כלבי הלאסה אפסו פופלרים בארצות הברית ובמערב אירופה. בית הגידול הגדול ביותר של הלאסה אפסו נמצא באיטליה.
להאסה אפסו מסופר - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

להאסה אפסו מסופר – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

אופי ומאפיינים של כלבי לאסה אפסו
 כלבי הלאסה אפסו חכמים  מאד, בעלי אינטילגנציה רגשית גבוהה, חרוצים ומלאי שמחת חיים. נאמנותם של כלבי הגזע לבעליהם טוטאלית והם סבלניים במיוחד, דבר המאפשר להם להשאר שעות רבות לבד בבית מבלי לגרום לנזק.  הלאהסה אפסו שמחים לשחק בכל עת. מצב רוחם תמיד מצויין, והם רגישים באופן יוצא דופן למצב רוחם של בעליהם. בזכות תכונה זו נעזרים בלהאסה אפסו ככלבי שירות לאנשים בעלי מוגבלויות ונחות.  הלאסה אפסו כלב אוהב ילדים, זהו כלב משפחה מצוין ונח עם אישיות עצמאית שישמח לקבל יחס ופינוק מבעליו ויעשה לא מעט כדי לזכות בכך. כלבי הגזע נוחים לגידול בבית וגם בדירה, אולם אסור לגדלם בחצר בגלל רגישותם לשינויי טמפרטורה. זכרו כי פרוותו של הלאהסה אפסו כפולה וזיפית, ועבה במיוחד באזור הבטן. מזג אויר חם יגרום להם להיפר וינטלציה ולאיבוד נוזלים מהיר. הם זקוקים למקום קריר ומוצל בבית בקיץ, ולמצע רך וחם בחורף.
פרוותו הארוכה והחלקה של הלאסה אפסו סיבית, מכסה את כל גופו ואת פניו ומשווה לו מראה של בובת פרווה. אוזניו בינוניות ושמוטות לצידי ראש, גופו של הלאהסה אפסו שרירי, גבו ישר ועיניו כהות. זנבו מכוסה פרווה ארוכה ומורם מעל הגב. המנשך של כלבי הגזע הפוך.
משקלם של כלבי הגזע נע בין 5-8 ק"ג
גובהם כ 25 ס"מ
 אלו כלבים בריאים, תוחלת חייהם ארוכה, והם מאריכים חיים לעתים אפילו לגיל שמונה עשרה ועשרים.
להאסה אפסו נחשב לכלב משפחה מצויין - LADOG

להאסה אפסו נחשב לכלב משפחה מצויין – LADOG

חשיבות החשיפה המוקדמת של כלבי לאהסה אפסו
כלבי הגזע מאופיינים בשמיעה חדה מרוב גזעי הכלבים ובחשדנות כלפי זרים, על כן חשוב להתחיל בחשיפה נכונה כבר מגיל צעיר, על מנת שהחשדנות לא תגרום להם להפוך לכלבים חרדתים ונבחנים שלא לצורך. תהליך החשיפה של הלאהסה אפסו צרי להתחיל מייד לאחר שקיבלו את החיסון המשושה המאפשר להם לצאת מהבית.  חשוב לטייל עם כלבי הגזע בסביבות שונות המאופיינות בסוגי גירויים שונים ורבים ככל האפשר, להפגיש אותם עם כלבים, חתולים, אנשים, ילדים ולטייל איתם בפארקים, ליד גינות כלבים וגם ליד בתי ספר, מגרשי משחקים וברחובות סואנים על מנת שלא יפתחו פחד מרעשים. מומלץ לטייל בכל יציאה מהבית במסלול שונה, על מנת שהלהסה אפסו לא יטעה לחשוב שמסלול אחד הוא הבטוח ביותר עבורו. חשיפה נכונה תשפיע על רמת החשדנות של הלאסה אפסו כלפי זרים ועל יכולת ההסתגלות שלו לגירויים.  מכיוון שכלבי הגזע ידידותיים, חשוב לבדוק עם בעלי כלבים איתם הם נפגשים, שכלביהם רגועים ומאוזנים. מפגש של גור לאהסה אפסו עם כלב דומיננטי יצור חשיפה שלילית.
להאסה אפסו מתאים לגידול בדירה - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף

 להאסה אפסו מתאים לגידול בדירה – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף

משחקי שליטה של כלבי לאהסה אפסו
גורי הלהאסה אפסו אוהבים לשחק, ואופיים החברותי יבוא לידי ביטוי מייד כשיפקחו את עיניים. אולם חשוב שלא לתת למראה הבובתי שלהם להטעות אתכם. כלבי הגזע הייחודי הזה עלולים לתעתע בכם ולבדוק תוך כדי משחק את מעמדם בהררכיה המשפחתית, והאם דרכם פתוחה להנהיג אתכם. שימו לב האם הלאהסה אפסו שלכם נושך במהלך משחק, האם הוא מגרגר כשאתם מתקרבים לקערת האוכל שלו, האם הוא מושך קדימה ומומתח את הרצועה בזמן הטיול או האם הוא מנסה לטפס ולשבת על ידכם כאשר אתכם יושבים על ספה. התנהגויות אלו הם לא רק משחק, אלא בדיקה של הלאסה אפסו מה תהיה התגובה שלכם. אם מראה בובת הפרווה יטעה אתכם ולא תתקנו התנהגויות כאלו, הלאסה אפסו יטעה ויחשוב כבר בגיל צעיר שאוטוטו יהפוך הוא לבעליכם ולא להיפך. אף על פי שמדובר בכלב קטן, חשוב להבהיר ללאהסה אפסו את מיקומו בהררכיה. כלב דומננטי ששואף להגיע למעמד 'מנהיג הלהקה' יעשה זאת לא מטעמי אגו, אלא משום שאינו  מרגיש בטוח מספיק ליד בעליו. בעלי להאסה אפסו שיהיה אסרטיבי ורגוע ויבהיר לכלב את מעמדו, יעזור לכלב להיות מאושר ובטוח בעצמו ובבעליו.  רגישותו של הלאהסה אפסו למצב רוחו של בעליו, לכעס ולאכזבה מחייבת עבודה מקצועית עם מאלף כלבים המכיר את כלבי הגזע כדי ללמד את הלאהסה אפסו את מעמדו מבלי לפגוע ברמת התקשורת הגבוהה שלו עם בעליו.
תרגול של משמעת בגיל צעיר לכלבי להאסה אפסו חשוב מאוד לתקשורת טובה בבגרותם - LADOG

תרגול של משמעת בגיל צעיר לכלבי להאסה אפסו חשוב מאוד לתקשורת טובה בבגרותם – LADOG

 כיצד לפתור את בעיית כרסום החפצים של כלבי הלאהסה אפסו
גורי הלאהסה אפסו הסקרנים ינסו לטעום וללעוס חפצים שימצאו בבית. החל מצעצועי ילדים, דרך בגדים, נעליים ועד רגלי כיסאות. הסיבות לכרסום החפצים הן החלפת שיני החלב בשיני הקבע, שעמום, וסטרס. אל תתפתו לתת לאסה אפסו צעצועים בבית. השאירו את הצעצועים רק למשחק מחוץ לבית ולתהליך האילוף. מרקמם וריחם של צעצועים עשוי להיות דומה לריפוד של רהיטים, לנעלים ולצעצועים של ילדים. פזרו ללאסה אפסו עצמות כרסום דחוסות אותן ניתן למצוא בחנויות לחיות מחמד.  בחרו עבורם עצמות בגודל שוכלו לכרסם על אף המנשך ההפוך, ופזרו מספר רב של עצמות בכל מקום בבית אליו כלבכם מגיע. בכל פעם שתמצאו אותו מכרסם צעצוע או חפת שאינו עצם דחוסה, תקנו אותו באינטונציה תקיפה ורגועה. זכרו שמדובר בכלבים רגישים. מיד לאחר מכן קרבו אליהם עצם כרסום. מיד לאחר שהאהסה אפסו ירחרח או יכרסם את העצם, לטפו אותו וחזקו אותו במילים חמות. חזרו על אותו חיזוק חיובי בכל פעם שתראו אותו מתקרב אל העצם גם אם לא קדם לכך כירסום של חפץ אחר. הלאהסה אפסו יתרגל לטעמה ולריחה של עצם הכרסום ובהדרגה יאבד ענין בכל דבר אחר. הידיעה שעצמות נוספות מפוזרות בבית, תרגיע אותו במקרה בו העצם אותה לעס נעלמה לו. אל תתנו ללאהסה אפסו עצם בקר. עצם בקר עלולה לשאת מושבת חיידקים שתפגע מידית בלבלב של הלאהסה אפסו, וסיבי העצמות עלולים לפצוע את דרכי הבליעה שלו.
להאסה אפסו כלב עם אמון המון שמחת חיים - LADOG

להאסה אפסו כלב עם אמון המון שמחת חיים – LADOG

אילוף לאסה אפסו
אילוף כלבי הגזע  המיוחד הזה הוא תהליך מהנה הן לכלב והן לבעליו, אבל מחייב עבודה מקצועית של מאלף כלבים המכיר היטב את הגזע. לפקודות האילוף חשובות גבוהה בבניית הביטחון העצמי של הלאהסה אפסו, וביכולתו להיות רגוע ויציב בכל מקום בו יטייל עם בעליו. הלאסה אפסו ילמד מהר מאד את הפקודות אבל יבדוק את האסרטיביות של בעליו. כך למשל ילמד מהר את פקודת 'שב', אבל פקודת 'השאר' תאתגר אותו יותר משום שזהו כלב עצמאי.  חשוב להשתמש בצעצועי נשיכה בתהליך האילוף. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ידריכו אתכם כיצד לקשר בין משחקי הנשיכה לבין תהליך האילוף  של הלאסה אפסו באופן שישמור על קמת תקשורת גבוהה ובטחון בינו וביניכם.
 גור של לאהסה אפסו - LADOG - אילוף מקצועי

גור של לאהסה אפסו – LADOG – אילוף מקצועי

לפקודת שב-השאר חשיבות גבוהה בבניית ביטחונו ששל הלאהסה אפסו, אילוף מקצועי יבטיח שעל אף חשדנותו כלפי זרים ייישאר הלאסה אפסו לשבת נינוח ורגוע גם אם בעליו יעלם מתווך הראיה שלו, וגם אם בזמן זה יעבור על ידו אדם זר, או כלב.  את צעצוע הנשיכה השאירו לרגע בו הלאסה אפסו יצבע באופן מושלם את הפקודה החדשה שלמד ולא יצא מהפקודה עד שבעליו ישחרר אותו. לאחר שביצע את הפקודה באופן זה, הראו לו את המשחק והחביאו מאחורי הגב פעמיים או שלוש, ולאחר מכן תנו ללאסה אפסו לנשוך את המשחק,תנו לו 'להלחם' בכם מספר שניות עד שתשחררו לו את המשחק ועכשיו עמדו במקום והמתינו שהלאסה אפסו ישחרר את המשחק מבין שיניו. מיד לאחר שיפיל את המשחק 'חיטפו' אותו והחביאו שוב בכיס אחורי. בדרך הזאת הלאסה אפסו יחכה למשחק וישמור על מוטיבציה גבוהה ללמוד עוד ועוד פקודות. מומלץ לעבוד עם הלאסה אפסו עם משחק אחד אליו הוא קשור . בזכות האינטילגנציה בגבוהה , עלול הלאסה אפסו להתגלות כמניפולטיבי, וקצת 'לתחמן' את בעליו, הוא יראה לו שלממד את הפקודות אך מידי פעם ינסה לבדוק מה קורה אם לא יבצע אותן, כדי להמנע מכך חשוב להיות עקביים בתהליך האילוף ולא לוותר על אף שמדובר בכלב קטן וחביב.
גורי לאהסה אפסו - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גורי לאהסה אפסו – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

טיפול , טיפוח ותזונה של כלבי לאהסה אפסו
כלבי הגזע כמעט ואינם סובלים מבעיות בריאות. חשוב להבריש לפחות פעמיים בשבוע את פרוותם במברשת המתאימה לפרווה כפולה כדי להגיע גם לשכבת הפרווה התחתונה הזיפית וזאת כדי להימנע מהיווצרות קשרים. את השיער שגולש על פניו של הלאהסה אפסו חשוב לגזור באופן מקצועי או לאסוף עם סיכה כדי למנוע גירוי והיווצרות דלקות עיניים. לאסה אפסו ששיערו מסתיר את עיניו עשוי להיות חסר שקט מכיון ששדה הראיה שלו אינו חשוף . נצלו את זמן ההברשה לבדיקת אזניו של הלאהסה אפסו, ונקו אותם עם צמר גפן יבש.  הלאסה אפסו כל כך אוהב יחס ותשומת לב ויתייחס לזמן הברשת הפרווה כזמן איכות ופינוק.
הלאהסה אפסו נוטה להשתעמם בקלות, כדאי לנצל את היציאה לטיולים גם כדי לתרגל פקודות וטריקים על מנת שלא לתת לו להתשעמם.