לברדודל

לברדודל – LADOG

 לברדודל – אופי ומאפיינים, גידול נכון, ואילוף המתאים לכלבי לברדודל. בחברת LADOG – ידע מקצועי באילוף לברדודל.

אילוף מקצועי לכלבי לברדודל - LADOG

אילוף מקצועי לכלבי לברדודל – LADOG

לברדודל – Labradoodle – גזע כלבים שנוצר מהכלאה בין לברדור ופודל –  בשנת 1988 וואלי קונרון האוסטרלי מגדל כלבים שעבד בארגוון כלבי הנחיה האוסטרלי ביצע הכלאה בין שני הגזעים. מטרתו של קונרון היתה לפתח גזע של כלבים שיוכלו לשמש ככלבי נחיה בעלי נשירת פרווה מינימלית עבור אנשים הסובלים מאלרגיה לפרוות כלב. קונן הצליח לפתח כלב בעל נשירת שיער נמוכה והיפואלרגית כמו פרוות פודל, בעל כושר עבודה , אינטילגניצה ועדינות כמו של לברדור. הלברדודלים ידידותיים, אנרגטיים, אוהבים חברת אנשים וילדים. מגדלי הלברדודלים מספרים כי אלו כלבים חכמים , חרוצים שאוהבים לרצות את בעליהם ומביעים כלפיהם אהבה. בשנת 2005 הוסיף מילון אקסופר האנגלי את הערך labradoodle . הלברדודלים נמצאים היום בשימוש ככלבי נחיה וככלבי בית .

הלברדודל מגיע למשקל ממוצע שבין 30 -35 ק"ג

לגובה ממוצע של 60 ס"מ

ותוחלת חייהם נעה בממוצע בין 12-14 שנה.

כלבי הלברדודל הן כלבי הכלאה ועדיין לא מוגדרים כגזעיים. מסיבה זו קשה לצפות את טיב ומראה הפרווה שתהייה לכשיגדלו הגורים. פרוותם של כלבי לברדודל עשויה להיות מקורזלת, גלית, רכה ולעיתים באזורים מסוימים של הגוף גם חלקה. לחלקם של הלברדודלים עדיין קיימת נשירת שיער, אפם כי היא מתונה בהרבה בהשוואה לכלבי לברדור. הלברדודל יכול לחיות בשלום בבית מוקף חצר, וגם בדירה, זאת בתנאי שבעליו יקפידו להוציא אותו לטיולים ארוכים. כלבים מסוג זה אוהבים לשחק ונשארים ילדותיים לאורך זמן, הם אוהבים לשחק , ייצר המשחק שלהם מהווה יתרון גדול בתהליך האילוף. יחד עם זאת בבית שיש בו ילדים קטנים , חשוב להשגיע על הלברדודל הצערי כאשר הוא נמא בחברתם. הלברדודל עלול להפיל אותם כשיקשק בזנבו או כיתקרב אליהם בשמחה. הלברדודלים יאהבו לבלות עם המשפחה בבית וגם בטיולים, הוא נאמן לבעליו באופן מוחלט, צמא לתשומת לב ולאהבה וירעיף על בעליו מחוות של אהבה בכל הזדמנות.

ללברדודל יצר משחק חזק מאוד - LADOG אילוף כלבים מקצועי

ללברדודל יצר משחק חזק מאוד – LADOG אילוף כלבים מקצועי

טיפוח וטיפול.כלבי לברדודל

פרוות כלבי הלברדודל ארוכה ונוטה ומתולתלת ועל כן מחייבת הברשה עדינה ויסודית כמעט בכל יום על מנת למנוע הווצרות קשרים והתאספות של ליכלוך בשיער. מומלץ להתחיל ולהרגיל את הלברדודל להברשת הפרווה כבר מגיל צעיר. השתמשו במברשת עדינה להברשת פרוות גורים. ולאחר שיתבגר השתמשו מברשת המתאימה לכלב בוגר. הברשת פרוות הלברדודל היא הזדמנות מצויינת להרגיל את כלבכם למגע ברגליו, בבטנו ובפניו, דבר שיקל על ביקוריו אצל הוטרינר. זמן הברשת הפרווה מהווה עבור כלבי הלברדודל זמן איכות ופינוק, ככל שתתמידו בכך זמן ההברשה יחזק את התקשורת בינכם לבין הלברדודל והוא יכיר לכם על כך תודה.

פרוות פניו של הלברדודל צפופה וארוכה ונוטה גם היא לצבור לכלוך , על כן יש להקפיד לנקות את עיינהם עם מגבת לחה אחת לשבוע ולהקפיד לקצר את השיער סביב העיניים כדי למנוע גירוי בעין ושריטות בקרנית.

הקפידו לצאת לטיולים ארוכים עם הלברדודל שלכם. ואפשרו לו לרוץ בפארקים או על חול ים. מנעו מהלברדודל שלכם לרוץ על כביש או על מגרשי בטון. הדבר עלול ליצור נזק מצטבר למפרקי הרגליים והאגן של הכלב.

ללברדודל כמו ללברדור נטייה להשמנה. הקפידו לשמור על משקלו התקין. התייעצו עם וטרינר בכל הנוגע לסוג המזון המתאים ללברדודל ולכמויות הנכונות שיש להאכילו. לברדודל שיגיע למשקל עודף עלול לפתח מהר מאד בעיות מפרקים ואגן. זהו נזק בלתי הפיך שניתן למנוע אך כמעט ולא ניתן להחזיר לקדמותו. את ארוחותיו של הלברדודל חשוב לתת לו לאחר טיולים ארוכים כדי למנוע היפוך קיבה.

לברדודל לבן צעיר - LADOG

לברדודל לבן צעיר – LADOG

צעדים ראשונים של חינוך ומשמעת לגורי לברדודל

קשה לעמוד בפני מבטו של גור לברדודל הקופץ על בעליו משמחה, או נושך נשיכות עדינות את ידיו כדי לקלב תשומת לב, אבל משחקים גוריים כאלו מעבר להיותם הבעת אהבה ורצון לתקשורת, הם גם משחקי שליטה שגורי הלברדודל מתחילים לשחק כבר מגיל מספר שבועות ובאופן אינטואיטיבי. גור לברדודל שנושך וקופץ תוך כדי משחק בודק האם בעתיד הקרוב יוכל לעלות בסולם ההררכיה המשפחתי וישאף להגיע לתפקיד מנהיג הבית, ממש כשם שגורי זאבים עושים זאת בלהקות בטבע. על כן חשוב להתחיל ולתקן התנהגות זו מיד כשהיא מתחילה. מומלץ לתת לכלב להסתובב בבית בחודשים הראשונים כשרצועת טיול מחוברת לו לקולר כדי שתוכלו לתקן בעזרתה את הכלב על התנהגות אסורה.העזרו במאלף כלבים מוסמך שיראה לכם כיצד אפשר לתקן בעדינות לברדודל מבלי לחבל ברצון שלו להביע שמחה ומבלי לחבל ברצון שלו לשחק. יחס נכון במקרים כאלו , יאפשרו ללברדודל שלכם לגדול ולהיות כלב מאושר ואוהב מבלי שינסה "להנהיג" אתכם.

גם בבעית כירסום החפצים יש לטפל מיד כשהיא מופיעה, גורי הלברדודל ינסו לכרסם כל דבר שימצאו בבית, החל מנעלים ועד רגלי רהיטים. כדי למנוע מבעית הכרסום להפוך להרגל יש לפזר בבית עצמות כרסום דחוסות אותן אפשר למצוא בחנויות למוצרים של בעלי חיים. למדו את הלברדודל שלכם ללעוס את העצם, בכל פעם שיקרב את האף לרחרח את העצם עודדו אותו במילים מחזקות, כך גם בכל פעם שיכרסם את העצם. בכל פעם שהגור הלברדודל יכרסם חפץ אחר, חשוב לתקנו , ומיד לאחר מכן לקרב אליו עצם דחוסה ולעודד אותו לכרסם אותה. בהדרגה הלברדודל שלכם יתרגל לטעם ולמרקם של עצמות הכרסום ויאבד ענין בכירסום חפצים אחרים. עצמות רבות שיהיו מפוזרות בבית יתנו לו הרגשה של רוגע. הוא ידע שהוא יכול ללעוס ולהעסיק את עצמו בכל פינה בבית.

כלבי לברדודל יכולים להיות גם בצבע חום שוקולד - LADOG אילוף כלבים

כלבי לברדודל יכולים להיות גם בצבע חום שוקולד – LADOG אילוף כלבים

חשיבות החשיפה הנכונה של גורי לברדודל

חשוב להתחיל ולטייל עם הלברדודל מייד לאחר שקיבל את החיסונים ולאחר שהוטרינר אישר לכם לצאת איתו מהבית. טיילו איתו בכמה שיותר מסלולים, ליד הבית ורחוק מהבית, במקומות רועשים כמו מגרשי משחקים ובתי ספר וגם במקומות שקטים כמו פארקים וגינות. הפגישו אותו עם אנשים , עם ילדים, ועם בעלי חיים אחרים., אך הזהרו שלא להפגיש את הלברדודל הצעיר עם כלב דומיננטי ותוקפן כדי שלא לגרום לו לטראומה. ככל שהלברדודל יכיר יותר סוגים של קולות , ריחות אנשים וגירויים הוא יהיה בטוח יותר ושמח יותר. כלב שאינו חשוף עלול להפוך לכלב פחדן או תוקפן. שימו לב לתגובה של הלברדודל לרעשים ולאנשים, אם אתם מרגישים שהוא חושש , או אם הוא מתנגד להמשיך לטייל , אל תכנעו לו, אם תוותרו , הלברדודל עלול להבין שיש לו סיבה לחשוש ואז החשיפה תהפוך לשלילית ומזיקה. במקום בו אתם רואים שהלברדודל שלכם חושש, עצרו ושחקו איתו, או תנו לו חטיף שהוא אוהב. הלברדודל ירגיש בטוח ורגוע ויוכל להמשיך ולטייל איתכם.

גור לברדודל - LADOG

גור לברדודל – LADOG

כיצד ללמד את הלברדודל היכן מיקומו בהיררכיה המשפחתית

לכלבי הלברדודל מספר דפוסי התנהגות המעידים על רצונם להיות בראש ההררכיה המשפחתית. קפיצה בני הבית או ע לאנשים בכלל, קפיצה על ריהוט, גרגור כלפי מי שיתקרב לקערת המזון , או אל מקום השינה הקבוע שלהם. יתכן שמראה הלברדודל הצעיר והנרגן ישעשע אתכם, אך חשוב לטפל בכך כבר מגיל צעיר וללמד את הלברדודל שהבית, מקום השינה שלו ואפילו קערת המזון היא לפני הכל של בני הבית . למדו אותו להתרחק מקערת האוכל שלו בכל פעם שמישהו מבני הבית מתקרב אליה. עודדו אותו כשהוא מתרחק מהקערה, לאחר מכן כשאתם תתרחקו מהקערה אפשרו לו להתקרב ולאכול כשאין אף אחד ליד האוכל ועודדו אותו על כך. חשוב להתיעץ עם מאלף כלבים מקצועי כדי שידריך אתכם איך לחנך נכון את הלברדודל למיקומו בהיררכיה המשפחתית , טעות בתהליך החינוך עלולה לגרום ללברדודל פחד מאוכל. פעלו באופן דומה בקשר למקום השינה של הלברדודל. המתינו לזמן בו הלברדודל שלכם ישן במקומו הקבוע, העירו אותו והזיזו אותו בעדינות מהמקום. התיישבו במקומו. עודדו אותו ותנו לו צ'ופר על כך שקם ואיפשר לכם לשבת. חזרו על התרגיל החשוב הזה בכל שבוע. הלברדודל שלכם ילמד שמקום השינה שלו, וקערת המזון שלו תמיד יהיו בטוחים עבורו גם אם מישהו יתקרב לשם. לתרגיל זה חשיבות רבה במניעת דומיננטיות של כלבי הלברדודל.

חשוב מאוד לקשר לכלבי לברדודל את המשחקים לפקודות האילוף - LADOG אימון כלבים מקצועי

חשוב מאוד לקשר לכלבי לברדודל את המשחקים לפקודות האילוף – LADOG אימון כלבים מקצועי

אילוף כלבי לברדודל

כלבי הלברדודל חרוצים וחכמים , הם ילמדו מהר פקודות חדשות ואף יעשו זאת בשמחה. ויחד עם זאת מדובר בכלבים דעתנים שינסו לשכנע את בעליהם לעשות את הדברים בדרכם הם וינסו להפוך כל שעור אילוף למשחק והשתוללות. . אל תתנו לפני 'בובת הפרווה' המתוקות שלהם לבלבל אתכם, חשוב לאלף את הלברדודל למשמעת אחרת תמצאו את עצמכם עם כלב הבטוח שהוא הבעלים שלכם ולא להיפך.

הלברדודל אוהב לשחק ואוהב במיוחד לעשות זאת עם בעליו, ייצר המשחק מהווה יתרון גדול בתהליך למידת הפקודות. כדי להגיע לתוצאות אילוף גבוהות וכדי שהלברדודל שלכם יהנה מתהליך האילוף, מומלץ להשתמש במשחקי נשיכה ורדיפה כמו פפירול או כדור המחובר לחבל קצר. חשוב לזכור שלא לתת ללברדודל לשחק במשחקים אלו לבד, אלא רק כשהוא משחק בחברתכם. לדוגמא: למדו את הלברדודל את פקודת 'שב' ולאחר מספר תירגולים שחררו אותו מהפקודה באמצעות הפפירול , הראו לו את המשחק והחביאו מאחורי גבכם מספר פעמים, תנו ללברדודל להתרגש ולחפש את הפפירול ורק אז תנו לו לנשוך אותו , אל תשחררו מייד את המשחק מידיכם, תנו ללברדודל שלכם קצת "להלחם" כדי להרוויח את המשחק ורק אז הניחו לו לשחק. בשלב זה חשוב שלא לשחרר את כלבכם מהרצועה. הוא יכול לרוץ עם הפפירול בין שיניו או לשחק איתו רק כשאתם מחזיקים אותו ברצועה. ברגע שיעזוב את המשחק, החביאו אותו במהירות מאחורי גבכם. חזרה על משחק כזה תגרום ללברדודל לאהוב את תרגילי האילוף ואף לצפות להם .מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ידריכו אתכם איך לקשר בין יצר המשחק של כלבכם לבין פקודות האילוף.

לפקודות האילוף שמטרתם להפוך את הלברדודל לכלב ממושמע יש ערך מוסף. הן יעניקו לכלבכם בטחון ויציבות. פקודת רגלי למשל תאפשר ללברדודל לכם לסמוך עליכם עד כדי כך שילכו צמודים לרגליכם מבלי להביט לצדדים או לרחרח את האדמה גם אם יעברו ליד כלבים אחרים או ליד כל סוג אחר של גירוי. הלברדודל שלכם ידע שהוא מוגן ובטוח לצידכם, כל פקודת אילוף שילמד הלברדודל תהפוך את התקשורת שלו איתכם ועם בני המשפחה לגבוהה ביותר.

זכרו שלברדודל מאולף וממושמע הוא כלב שמח שחי בשלום עם משפחתו. אך חשוב לעשות זאת נכון עם הדרכה של מאלף כלבים המכיר היטב סוג זה של כלבים.

 

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

 

חשיבות הקשר עין עם הלברדודל שלכם-לחצו כאן.

כיצד לתת ללברדודל שלכם לשחק נכון עם כלבים אחרים- לחצו כאן 

כיצד עיקרון התיקון וזיכרון חיובי יכול לשנות את כל הגידול עם הלברדודל שלכם- לחצו כאן 

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה ללברדודל שלכם – לחצו כאן.

גידול נכון של הלברדודל שלכם -לחצו כאן