ויסלה

 ויסלה הונגרי – LADOG

ויסלה – אופי ומאפיינים, טיפול, היסטוריה, אילוף מתאים לכלבי ויסלה. חברת LADOG  בעלת ידע מקצועי ונסיון רב באילוף כלבי ויסלה.

נלה – כלבת ויסלה בסרטון סיום קורס אילוף בחברת – LADOG

אוסקר – גור זכר של ויסלה בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

ויסלה (Vizsla) -כלב הויסלה נחשב לכלב מבוקש מאוד, בין למטרות ציד ועבודה ובין כליווי נעים לבני הבית. הוא אנרגטי במיוחד ומוכן לסבול מרחקים ארוכים ואתגרים פיזיים קשים. מראהו המרשים והחן שבו, יחד עם מהירותו וחוזקו הבולטים, מקנים לו יוקרה וכבוד בין הכלבים. לאחר תרגילי תקשורת ואילוף, מתמסר הויסלה אל בעליו בצורה טוטאלית. על אף קשיחותו ובטחונו האישי הבולטים, הוא ניחן באלגנטיות ובעדינות שמקנים לו אהדה רבה ואמינות בקרב הבעלים.

אילוף מקצועי לכלבי ויסלה הונגרי-LADOG

אילוף מקצועי לכלבי ויסלה הונגרי – LADOG  – מרכז לאילוף כלבים

אילוף כלבים המתאים לויסלה

רוב כלבי הצייד ניחנים בתכונת העקשנות ובמיוחד כלבי הויסלה, להם אופי חזק ועיקש, לכן חשוב מאוד לעבוד איתם מגיל צעיר על תרגילי שליטה ומשמעת בכלל. מומלץ להתחיל עם כלבי ויסלה את האילוף בגיל שלושה חודשים. בגיל זה הכלב עדיין רך וניתן לעצב את אופיו בצורה קלה. ככל שהכלב מתבגר כך אופיו הופך לחזק יותר במיוחד לכלבי הויסלה ההונגרי. ללא הכוונה של מאלף מקצועי, כלבי הויסלה עלולים להיות הרסניים ביותר לחפצי הבית. אילוף מקצועי למניעת הרס, יכול למנוע נזקים רבים לרכוש בבית. מומלץ לתת לויסלה בצעירותו זמן שחרור בשטח פתוח של לפחות שעה ביום. בזמן זה הכלב יוכל לפרוק את האנרגיה הרבה שלו.

כלבי ויסלה הונגרי חייבים שחרור על בסיס יומי בשטח פתוח - LADOG - אילוף מקצועי

כלבי ויסלה הונגרי חייבים שחרור על בסיס יומי בשטח פתוח – LADOG – אילוף מקצועי

שחרור הויסלה וחשיבות פקודת "אליי" מרחוק –ויסלה ללא שחרור בשטח גדול על בסיס יום יומי, עלול להימצא בחוסר שקט טוטאלי. בעקבות סיבת השחרור יש לעבור עם כלבי ויסלה, קורס אילוף כלבים מתקדם, בו מבצעים את פקודות האילוף גם ברמה של ללא רצועה כלל. מומלץ לתת דגש על הפקודה "אליי". כאשר שולטים בויסלה בפקודה "אליי" ומול גירויים, ניתן לקרוא לו בזמן שהכלב רץ במרחק גדול מבעליו. בנוסף כלבי ויסלה מאוד חברותיים לכלבים אחרים, וללא אילוף מקצועי עלולים לאבד תקשורת כשהם בסביבת כלבים אחרים. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון זה את יצר הציד החזק של הגזע. בבגרותם לכלבי ויסלה הונגרי נטייה לרדוף אחרי חתולים, חיות אחרות, רכב, אופניים, אדם שרץ. חשוב מאוד עוד בצעירותו של הויסלה לנטרל את היצר המסוכן הזה. חשוב שמאלף כלבים מקצועי יעבוד על עיצוב אופיו של הגזע. שימוש לחיוב עם יצר הציד ונטרול יצר זה במקומות שאסור לכלב. לדוגמא: הורדת יצר מרדף אחר חתולים ורכבים, ומנגד חיזוק יצר המרדף אחרי המשחקים שהגדרנו לכלב מראש. בהמשך המאמר נסביר על איך לפתח לויסלה את יצר המשחק וכיצד לקשרו לפקודות האילוף למשמעת.

ויסלה זכר בוגר גדול - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

ויסלה זכר בוגר גדול – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

הרגעת אופיו של הויסלה על ידי פקודות "הישאר במקום"-חשוב להרגיע את הויסלה ולא רק על ידי הוצאת האנרגיה שלו, אלה בעזרת תרגילי "הישאר" באילוף. תרגילים אלו כגון "שב השאר" ו"ארצה הישאר" גורמים לכלב לסובלנות ורוגע בכלל. ככל שסבלנותו של הכלב עולה לפקודה "הישאר", כך הופך הויסלה לרגוע יותר במהלך היום. מומלץ בשנתיים הראשונות לגידול הויסלה, לבצע תרגילי "הישאר" בכל טיול עם הכלב למשך חמש דקות. כך הוא יהיה מאוזן יותר וירגיש בשליטה.

אילוף למשמעת הוא תנאי הכרחי לגידול במשפחה - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

אילוף למשמעת הוא תנאי הכרחי לגידול ויסלה  במשפחה – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

לימוד הליכה נכונה ופקודת "רגלי" לכלבי ויסלה הונגרי-ישנם גזעיים שגם ללא לימוד הליכה נכונה ילכו עם הבעלים בצורה סבירה. לויסלה קצב ריצה טבעי ולא הליכה. לכן חשוב לעבוד בקורס אילוף כלבים עם ויסלה על הליכה נכונה ופקודת רגלי. בצורה זו ילמד הויסלה לא למשוך וללכת בצד שמאל של הנוהג.

בקורס אילוף כלבים בחברת LADOG ידע מקצועי לאילוף כלבי ויסלה, בקורס לומדים פיתוח מקצועי של יצר המשחק של הכלב וקישורו לאילוף למשמעת. אילוף למשמעת מתקדמת בו הויסלה יבצע את כל פקודות האילוף ללא רצועה ומול כלבים אחרים. עיצוב אופיו של הכלב ומניעת הרס החפצים. בקורס עוד נושאים שונים ומגוונים עליהם נרחיב בהמשך.

פיתוח יצר המשחק לכלבי ויסלה-LADOG

פיתוח יצר המשחק לכלבי ויסלה – LADOG – מרכז אימון כלבים מקצועי

כיצד לפתח את יצר המשחק של הויסלה, וכיצד לקשרו לאילוף- תחילה צריך להבין כי כלבי העבודה המוכשרים בעולם, הגיעו לכך אודות לאהבתם למשחקים. את משחקי הכדור או הנשיכה מקשרים באופן ישיר לפקודה אותה ביצע הכלב. רוב הגורים נראים כאוהבי משחק אך עם הגיל היצרים עלולים לרדת ללא הפעלה נכונה של הכלב. ישנם כלבי ויסלה אשר יהנו מהמשחק רק כשבעליהם בסביבה, אך כשיהיו כלבים אחרים בסביבה הם יעדיפו את הכלבים האחרים מאשר לשחק עם הבעלים. באילוף מקצועי שהבעלים בזמן משחק עם הכלב, על הכלב להמשיך לשחק ולהיות בתקשורת מלאה עם בעליו, ללא חשיבות לגירויים בסביבה. כלב שעבר תרגילי משמעת ברמה גבוהה ופיתוח יצר המשחק,יעזוב כל כלב כאשר ישמע את הפקודה "אליי", ולאחר שבא אל הבעלים ישמח לשחק איתו גם במשחקי נשיכה שונים.

כלבת ויזלה הונגרי עם הגורים שלה - LADOG - מרז מקצועי לאילוף כלבים

כלבת ויזלה הונגרי עם הגורים שלה – LADOG – מרז מקצועי לאילוף כלבים

כיצד לעלות לויסלה את יצר המשחק- לויסלה יצר ציד חזק, ובו אנו משתמשים לשם פיתוח היצר. איחזו במרכז הרצועה ביד שמאל, קחו ביד ימין את המשחק האהוב על הכלב, בתחילה בתנועה מהירה עם המשחק לכיוון אחורה כאשר את מחביאים את המשחק כל פעם מאחורי הגב ובו זמנית הולכים אחורה. ההליכה אחורה והחבאת המשחק גורם ליצר הציד לצאת. מטרת אחזקת הרצועה ביד שמאל היא שהכלב לא באמת יוכל להגיע אל המשחק, רק לאחר שתי דקות של הליכה מהירה אחורה תוך תנועות של להוציא ולהחזיר את משחק הנשיכה, תנו לויסלה את המשחק. כאשר הכלב תופס את המשחק, רוצו איתו לשתי דקות תוך עידוד כגון "כלב טוב" ואז עצרו, לאחר העצירה יש לחכות שהכלב יעזוב ואז לקחת לו את המשחק במהירות ולהחביא בתוך פאוץ' האילוף, והפעם לא לתת לכלב. לקיחת המשחק והחבאתו בפאוץ' גורמת לכלב להתלהב יותר מהמשחק, כיוון שכאן ישנו שימוש ביצר הציד הטבעי של הויסלה. לאחר תקופה שפיתחנו את היצרים של הויסלה, יש לתת לו את משחק הנשיכה רק לאחר ביצוע פקודות המשמעת. משחקי נשיכה אשר סתם מפוזרים בבית, גורמים עם הזמן לחוסר עניין מצד הכלב. בבית יש לתת לויסלה רק עצמות דחוסות לכלבים, ומחוץ לבית את משחקים לאחר פקודות האילוף.

בקורס אילוף בחברת LADOG מאלף מקצועי ידריך אתכם כיצד לגרום לכלב ליהנות מפקודות האילוף על ידי מתן משחקים, וכיצד אפשר להגיע לפיתוח יצר המשחק המקסימלי עם כלבי הויסלה ההונגרי.

אילוף כלב הויסלה- כלביית LADOG

אילוף כלב הויסלה- כלביית LADOG

ויסלה הונגרי-כלב ציד ושטח
הויסלה הוא כלב עבודה וציד בטבעו, וסביבתו הטבעית היא היער, הטבע והשטח הפתוח. הוא ניחן בחוש ריח מעולה, המסייע לו למצוא את הטרף המבוקש. הויסלה ידוע בהתמדתו ועקביותו והוא מסוגל לעבור מרחק רב בדרך אל מקור הריח. הוא כלב עמיד מאוד ובעל הישרדות, הן לתנאי שטח קשים והן למזגי אוויר קיצוניים. מקורות מים מתאימים לו במיוחד והוא מסוגל לשחות ביעילות ובמהירות, גם בזרמים מאתגרים ולא נוחים. הוא חד וחושיו מחודדים, מוכן לכל התקפה שתבוא. מקור שמו מעיד על אופיו, שכן בהונגרית פירוש המילה "ויז'לה" הוא "עירני". הויסלה אמיץ ובעל תעוזה, משרה בטחון רב על בעליו ומסייע בשמירה, בעבודה ובמסעות ציד.

אילוף והסתגלות
מזגו הנוח של הויסלה וכושר ההסתגלות שלו מאפשרים לו להשתלב בקלות בין אנשי הבית. הוא מנומס ואדיב, ומתאים מאוד גם לילדים ונערים המחפשים שותף למשחק או חבר נוסף ודמות חדשה בבית. חוכמתו וצייתנותו מקלה מאוד על תהליכי האילוף, אשר מטרתם היא לחדד את פעילותו ואת יכולתו. בהיותו כלב עבודה ועמל, הוא נוהג לציית ולכבד את הוראת בעליו ומוכן לאימון או לכל פקודה.

אילוף כלבים המתאים לגורי ויסלה הונגרי-LADOG- עיצוב אופיו של גור ויסלה בגיל שלושה חודשים מפתחת תקשורת ומורידה את עקשנותו של הויסלה.

אילוף כלבים המתאים לגורי ויסלה הונגרי-LADOG- עיצוב אופיו של גור ויסלה בגיל שלושה חודשים מפתחת תקשורת ומורידה את עקשנותו של הויסלה.

היסטוריה של הגזע והשתייכותו
הויסלה משתייך לקבוצת כלבי הציד. קיימות שתי תתי קבוצות של הגזע – ויסלה חלק שיער וויסלה מנומר שיער, כאשר האחרון נחשב פחות מצוי. מקור שמו הוא, כאמור, בהונגרית, והוא משמש ככלב הלאום של הונגריה. מקורו הקדום של העם ההונגרי הוא בשבטי המגיארים, שהגיעו לאירופה כבר במאה התשיעית. אלו הביאו עימם את כלביהם והכליאו אותם עם הכלבים המקומיים. הכלאה זו היוותה את היסוד להתפתחות גזע הויסלה. הכלבים, שהיו גם ציידים מעולים וגם אציליים ומרשימים, חובבו מאוד על האצילים והציידים ההונגרים אשר החליטו לטפחם ולהשקיע בהם. בשנת 1945, עם הכיבוש הרוסי, ברחו משפחות הונגריות עם כלבי הויסלה לאמריקה ולשאר אירופה.

הויסלה בארץ
במדינת ישראל החלו בגידול הגזע רק בשנות השבעים. ברבות השנים הוא הפך לפופולארי ומקובל וניתן לפוגשו בתפקידים שונים. יש שמגדלים אותו לשם התחביב וההנאה, אך רבים המקרים בהם אומצו כלבי ויסלה למטרות הצלה וחילוץ, זאת הודות לכישוריהם המיוחדים ונאמנותם הגדולה.

כלב ויזלה הונגרי - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

כלב ויזלה הונגרי – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

תיאור ופרטים
כאמור, מדובר בכלב יפה ומרשים במיוחד, המשרה אווירה קלילה ואלגנטית. פרוותו קצרה וצבעה חום זהב, למעט איזור קטן על החזה שבו קיים לפעמים צבע לבן. גודלו בינוני וגופו שרירי וצר. הראש ארוך והאף גדול כך שיכול להריח בצורה מדויקת ומרשימה. הזנב קצר והרגליים ארוכות, דקות וחזקות. אוזניו של הויסלה דקות וארוכות, משתפלות למטה ועגולות מעט בקציהן. גובהו נע בין 55 ס"מ ל – 65 ס"מ ומשקלו עשוי להיות בין 22 ל – 30 ק"ג.

טיפול מיוחד
הויסלה הוא כלב אתלטי ובעל אנרגיה רבה. הוא חייב את הוצאת האנרגיה בדרך קבע, וחובה על הבעלים להקפיד להוציאו ולהריץ אותו בשטחים פתוחים. שמירה על כושר היא צורך טבעי אצל הויסלה והיא תביא לתוצאות טובות ויעילות בעבודתו. עוד תחום הדורש טיפוח הוא אוזניו של הויסלה. הן גדולות וקיים סיכוי גדול להימצאות של טפילים ומזיקים בתוכן. חובה לשמור על נקיון האוזניים ולדאוג לבדיקה שגרתית שתמנע נזק ומחלות. פרוותו של הויסלה נקיה וקלה לטיפול, כך ששטיפה רגילה ופשוטה מספיקה לה.

בעיות בריאות
הויסלה עשוי לגרור עימו בעיות תורשתיות, ביניהן אפילפסיה של כלבים, ובמקרים נדירים גם דיספלזיה. כמו כן, עשויות להתפתח מחלות עור שונות, חלקן כתוצאה מאלרגיה לסוג מזון מסוים או כיוצא בזה. תגובות לסוגי מזון עשויות להתבטא במגוון אלרגיות אשר דורשות טיפול ומעקב אצל וטרינר והשגחה על תפריט המזון.

 

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

 

לטיפים רבים לאילוף היסלה שלכם לחצו כאן.

גידול כלבכם עם תינוקות וילדים קטנים- לחצו כאן 

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לויסלה שלכם-לחצו כאן

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

עיקרון התיקון וזיכרון אחרון חיובי-לחצו כאן 

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

התחשלות כלבים לתיקונים-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

חשיבות קשר עין באילוף ותקשורת טובה-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".