דלמטי

דלמטי – LADOG

 דלמטי -Dalmatian -אילוף כלבי דלמטי, אופי, היסטוריה, גידול נכון וטיפוח. בחברת LADOG ידע וניסיון רב באילוף כלבי דלמטי

אילוף דלמטי-LADOG

אילוף דלמטי-LADOG

דלמטי הוא גזע הכלבים שהכי קל לזיהוי בזכות נקודותיו השחורות או החומות על פרוותו הלבנה והקצרה. גזע כלבים זה משתייך במקור לכלבי הציד, אך כיום ניתן לראות אותו בתפקיד של כלב משפחה וכלב לחובבי ספורט. דלמטי הוא כלב חכם ומהיר, והוא ניחן בסיבולת לב ריאה גבוהה. לדלמטי נטייה לחוסר שקט ולדומיננטיות ללא אילוף קפדני למשמעת, הוא מאוד פעלתן – לא תמצאו אותו שוכב הרבה על הגב ומתבטל. כמו כן, הוא מאוד אוהב לשחק ולרוץ מעצם היותו נמרץ ותוסס, הוא נחשב לכלב חברותי. שמו השני של הדלמטי הוא "כלב הכרכרות", משום שהיה רץ לצד כרכרות סוסים בעבר הרחוק.

דלמטי – מידות ומאפיינים
הדלמטי נולד כ"לוח חלק". כלומר, כולו לבן וצח כשלג. בהגיעו לגיל שבועיים מתחילות להופיע על גבו הנקודות השחורות או החומות, וככל שעוברים הימים הן מתרבות יותר ויותר. צבע העיניים והאף שלו לרוב מותאמים לצבע הנקודות שעל פרוותו. משקלו של הדלמטי נע בין 27 ל- 33 קילוגרמים, והוא מתנשא לגובה של 50 עד 61 ס"מ. הדלמטי חי בממוצע בין 12 ל- 14 שנים, ועם טיפול מסור ואוהב הוא יכול להאריך את חייו. פרוותו היא קצרה, גופו שרירי, והוא נחשב לכלב בגודל בינוני בעל סיבולת גבוהה. הדלמטי הוא כלב סקרן ומאוד עקשן, אך אילוף בגיל צעיר יביא לתוצאות מעולות של כלב ממושמע שאוהב את אימוני המשמעת.

קורס אילוף לדלמטי-LADOG

קורס אילוף לדלמטי-LADOG

דלמטי – אילוף ואופן גידול
דלמטי נחשב לכלב עקשן מאוד,דומיננטי, נמרץ ובעל נטייה להרסנות של רהיטים. לדלמטי יצר ציד גבוה הגורם למרדף אחרי גופים בתנועה כגון: מכוניות, רוכבי אופניים ועוד.את יצר המרדף חשוב מאוד להפסיק כדי שלא יהווה בעתיד סכנה לסביבה ולעצמו. מנגד לדלמטי אהבה גדולה למשחקי ציד, כמו כדור בתנועה, מה שעוזר מאוד בתהליך האילוף.

כיצד לנצח את העקשנות של כלב דלמטי– אילוף מקצועי למשמעת מגיל שלושה חודשים יביא לתוצאות הטובות ביותר. בגיל שלושה חודשים אופיו של הכלב עדיין לא מגובש, לכן עבודה של אילוף מדויק בשילוב עם הרבה תרגולי היררכיה בגידול הדלמטי. אילוף בגיל מאוחר יותר יכול להיות קשה מאוד בגזע זה ותוצאותיו יהיו פחות טובות. מעבר לפקודות המשמעת אותם הכלב לומד באילוף, ישנה חשיבות לעיצוב אופיו של הדלמטי בגיל צעיר דרך הפקודות. לדוגמא: פקודת שב אומרים פעם אחת, ובמידה והכלב לא ביצע את הפקודה יש לתקנו על כך ולעמוד על זה שיישב וגם ישאר במקום. עצם אי הויתור לדלמטי ואי חזרה על הפקודה יותר מפעם אחת, יגרום לדלמטי לוותר על עקשנותו. פעולות אלו של משמעת גורמות לכלב להבין מגיל צעיר כי הבעלים הוא המוביל. דלמטי שכבר למד שהבעלים חלש, יהיה מאוד קשה לשנותו ועקשנותו רק תגבר.

דלמטי עלול להיות דומיננטי בבגרותו  עם בעלים חלש - LADOG - אילוף מקצועי

דלמטי עלול להיות דומיננטי בבגרותו עם בעלים חלש – LADOG – אילוף מקצועי

מניעת דומיננטיות של הדלמטי- דומיננטיות יכולה להתבטא בבגרותו של הכלב בגרגור לעבר הבעלים, חשיפת שיניים ואף נשכנות. חשוב להבין כי גורי הדלמטי משחקים המון במשחקים הנקראים משחקי שליטה, לדוגמא: קפיצת הדלמטי על אנשים ניראת מעשה חביב. נכון שגור שקופץ על הבעלים רוצה תשומת לב, חום אהבה ועוד. אך הבעיה היא שקפיצות אלו גורמות לדלמטי להבין כי הבעלים חלש וניתן לעלות עליו במיקום ההיררכי בלהקה. זכרו שלא משנה מה הסיבה שהדלמטי קופץ, מה שמשנה זה מה הייתה התגובה של הבעלים לאותה קפיצה. תיקון נכון של תופעת הדומיננטיות בגיל מוקדם תביא לכלב מאוזן בעתיד. גם נשיכות במשחק אסורות בהחלט, שליטה על קערת האוכל של הכלב- כאשר הבעלים קרוב לקערה אסור לדלמטי להתקרב עד שהבעלים מתרחק. חשוב שמאלף מקצועי ידריך את כיצד לעצב את אופיו של הדלמטי מגיל צעיר.

דלמטי גור בגיל ארבעה חודשים - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף

דלמטי גור בגיל ארבעה חודשים – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף

כיצד לאזן את נמרצותו של הדלמטי- חשוב ללמד את הדלמטי כי באזור המגורים שלו עליו להתנהג בצורה רגועה, עדינה ושקטה. אך מחוץ לבית צריך להגדיר לדלמטי זמן משחק שבו הוא יכול להשתולל ולשחק עם בעליו. משחקי כדור חשובים מאוד לצורך הוצאת האנרגיה של הדלמטי. חשוב לתת פקודת משחק לדלמטי מחוץ לאזור המגורים ובכך יבין שזה הזמן שמותר להשתולל ולשחק. ללא לימוד נכון היכן ומתי ניתן לשחק ומתי אסור, יהפוך הדלמטי לחסר שליטה ולא נעים לגידול בבית המגורים. אך זכרו שללא הוצאת אנרגיה של שעה ביום לפחות , הדךמטי יהפוך לכלב מתוסכל שלא פרק את האנרגיה הרבה הטמונה בו. חשוב שמאלף שמבין בגזע ידריך אתכם כיצד לתקן את הדלמטי על השתוללות, וכיצד לשחק עמו נכון.  בבית ניתן לתת לדלמטי רק עצמות לכלבים, עדיפות לעצמות דחוסות . משחקי כדור בתוך הבית יגרמו לדלמטי להפוך לנמרץ בתוך הבית.

מניעת הרס חפצים בבית- לדלמטי נטייה להרסנות הבית והחצר. חשוב ללמדו מגיל צעיר כי מותר לו לכרסם אך ורק עצמות לכלבים דחוסות ולא שום דבר אחר בבית. מספר משחקים בבית יכול לגרום לבלבול רב לדלמטי, לכן באזור המגורים של הכלב השאירו עצמות בלבד ולא משחקים אחרים העלולים לגרום להרגל שגוי ובלבול. חשוב שמאלף מקצועי שמבין בגזע ידריך אתכם כיצד לגמול את הדלמטי מהרס החפצים בבית. כיום ישנם שיטות אילוף מתקדמות לצורך הפסקת בעיית ההרס. חשוב לזכור כי טיפול בגיל צעיר בבעיית הרסנות, יכולה להיות פשוטה וקלה.

לכלבי דלמטי יצר משחק גבוה, אותו חשוב לקשר לפקודות - LADOG - אילוף מקצועי

לכלבי דלמטי יצר משחק גבוה, אותו חשוב לקשר לפקודות – LADOG – אילוף מקצועי

הכחדת יצר המרדף של הדלמטי אחרי גופים בתנועה- לדלמטי יצר ציד גבוה מאוד, העלול לגרום להתפתחות של מרדף אחרי כל גוף בתנועה- רכבים, ילדים שרצים, חתולים ועוד. ברגע שתופעה זו מופיעה חשוב לתקן אותה בצורה התקיפה ביותר. כאשר אתם שמים לב שהדלמטי שלכם מנסה לרדוף אחרי ילד קטן מתוך כוונה למשחק, יש לתקנו על כך. במידה ולא יתוקן כראוי עלול הדלמטי לגדול ולהפוך סכנה לסביבה. כאשר גור קטן רודף אחרי אדם או רוכב אופניים, תופעה זו יכולה להיראות לא מסוכנת, אך דלמטי בוגר שרץ לעבר ילד או רוכב אופניים יכול להפוך לסכנת חיים. ודלמטי שרודף אחרי רכב יכול גם לסכן את עצמו. לכן חשוב שמאלף כלבים ילווה אתכם בגידול נכון של הדלמטי ושליטה ביצר הצייד הפתוח של הגזע. בנוסף באילוף נכון ניתן להשתמש ביצר הציד של הכלב למשמעת.

חשוב לתת לדלמטי שחרור של שעה ביום לפחות - LADOG - אילוף מקצועי

חשוב לתת לדלמטי שחרור של שעה ביום לפחות – LADOG – אילוף מקצועי

שימוש ביצר הציד של הדלמטי לפקודות האילוף- לדלמטי יצר מרדף חזק אחרי כדורים. יצר זה מעולה לאילוף למשמעת, כיוון שבאילוף למשמעת ניתן לתת לכלב את משחקי הכדור מיד לאחר ביצוע פקודות האילוף. לדוגמא: בכל פעם שהכלב נענה לפקודה אליי יש לתת לו כדור על כך. הקשר הישיר בין פקודת האליי והכדור תגרום לדלמטי לבוא בשמחה והתלהבות. הבנת יצר הציד של הדלמטי יכולה לשפר מאוד את יצר המשחק שלו, ובכך גם את אהבתו לביצוע פקודות המשמעת, כיוון שקשירנו בין השניים. אז איך מפתחים את יצר המשחק? קחו כדור גומי שמחובר אליו חבל. ישנם כדורים כאלה מוכנים בחניות חיות. את הכדור יש להחביא לכלב מאחורי הגב תוך תזוזה לאחור, תזוזה אחורה גורמת לדלמטי למרדף, והחבאת הכדור מאחורי הגב גורמת לדלמטי להעלאת יצר הציד ובכך ליותר התלהבות מהכדור. מומלץ שמאלף כלבים ידריך אתכם כיצד לפתח את יצר המרדף אחרי הכדור וכיצד לקשר בצורה מקצועית לפקודות האילוף השונות.

במרכז לאילוף כלבים LADOG תלמדו כיצד לנצח את עקשנותו של הדלמטי, כיצד להפוך למנהיג של הדלמטי, איך לאזן את נמרצותו של הדלמטי, שיטות מתקדמות להפסקת ההרס בבית, מנית מרדף אחרי גופים בתנועה, פיתוח יצר המשחק של הדלמטי וקישורו לאילוף למשמעת. בחברת LADOG ידע מקצועי וניסיון רב באילוף כלבי דלמטי.

 dalmatian dog -אילוף מקצועי למשמעת-LADOG

dalmatian dog -אילוף מקצועי למשמעת-LADOG

דלמטי – טיפוח

למי שמחפש כלב שאינו דורש טיפוח יום יומי ומסובך, הכלב הדלמטי הוא הפתרון. זהו כלב שנחשב לנקי מאד. כמו כן, שלא כמו אצל שאר הכלבים, ריח גופו אינו חזק. על כן, מקלחות כמעט שאינן נדרשות אלא רק במצב אקוטי וחמור. בדומה לכך, בזכות שערו הקצר לרוב אין צורך להבריש את פרוותו יותר מפעם בשבוע, כדי להסיר שערות שנשרו; אך בשתי התקופות בשנה בהן נשירת שערו מוגברת, יש להבריש את שערו פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע. לאחר הסירוק השבועי באמצעות כפפת הברשה.

דלמטי – היסטוריה ומוצא
הדעה הרווחת כיום לגבי מוצאו של כלב הציד הדלמטי היא שארץ מוצאו היא זו שנתנה לו את שמו, ושהיא בעצם חבל דלמטיה הנמצא בקרואטיה של היום (רפובליקת יוגוסלביה של פעם). אך לדעה זו אין הוכחות. לעומת זאת, קיימות עדויות לקיומו של הכלב המנוקד עוד בימי הפרעונים הקדמונים במצרים, עדויות שמתבססות על איורים בהם מופיע הכלב המנוקד בקברי הפרעונים. בנוסף לאלה, קיימים גם רישומי כנסיה וציורים המעידים על קיומו של הדלמטי גם ביוון העתיקה וברומא. בציורים אלה נראה הכלב המנוקד כשהוא רץ לצד מרכבות סוסים. במאה ה- 18 לערך, חלה נקודת המפנה בתפקידו, ומכלב ציד הפך הוא להיות בהדרגה כלב כרכרות ולוויה.

גורי דלמטי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גורי דלמטי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

בעיות בריאות של כלב דלמטי
לרוב, לכלב הדלמטי אין בעיות בריאותיות . אך יחד עם זאת, לגזע זה יש יותר נטייה לחירשות מכל הכלבים האחרים. בתחילת הדרך, מרביעי הגזע הדלמטי חשבו בטעות כי הכלבים טיפשים, ולא העלו על דעתם כי הם אינם שומעים. מאוחר יותר גילו מדענים את הקשר שבין חירשות ללבקנות, ואת הקשר שבין החירשות לצבע העיניים. הסבירות שהדלמטי כחול העיניים יהיה חירש גבוהה יותר מאשר אם יהיה בעל עיניים חומות. כדי למנוע הרבעתם של דלמטים חירשים, כל גור עובר בדיקה אצל וטרינר בגיל שישה שבועות, וסירוס במידת הצורך.

במרכז לאילוף כלבים LADOG ידע מקצועי לאילוף כלבי דלמטי- לחצו כאן-לקורס אילוף כלבים מקיף לדלמטי שלכם

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לחצו כאן- לאיזו שיטת אילוף הכי מתאימה לדלמטי שלכם

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

קשר עין- חשיבות קשר עין באילוף

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

נוסעים לחופשה, דואגים היכן לשים את הכלב שלכם-לחצו כאן לפנסיון לכלבים LADOG

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".

לטיפים חשובים לאילוף הדלמטי שלכם- לחצו כאן