בורדר קולי

 

 בורדר קולי – LADOG

בורדר קולי – היסטוריה, אופי ומאפיינים, בריאות, אילוף המתאים לבורדר קולי. אנו בחברת LADOG בעלי ידע מקצועי ונסיון רב באילוף כלבי בורדר קולי.

ניבה – כלבת בורדר קולי בסיום קורס אילוף למשמעת בחברת – LADOG – לאחר חודש וחצי של אילוף בפנסיון

ג'ון –  בורדר קולי בסיום קורס אילוף למשמעת בחברת – LADOG – לאחר חודש וחצי של אילוף בפנסיון

אנדר – כלב בורדר קולי בסיום קורס אילוף למשמעת בחברת – LADOG – לאחר חודש וחצי של אילוף בפנסיון

בורד קולי הינו כלב רועים שנועד לאסוף את העדר מפני התפזרות, במיוחד עם כבשים. מקורו של הגזע הוא בסקוטלנד. הכלב הטיפוסי הוא אנרגטי באופן יוצא דופן. אקרובטי, אתלטי ומצויין כמעט בכל תחרויות האילוף שקיימות. כלבים אלו מאופיינים במצויינות באיגוד העדר, ובמקומות רבים הם נקראים הכלבים האינטליגנטים ביותר.בכלביית LADOG- אילוף כלבים מקצועי לכלבי בורדר קולי 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG

אילוף כלבי בורדר קולי- LADOG- הבאת פריזבי

אילוף כלבי בורדר קולי- LADOG- הבאת פריזבי

תיאורו של בורדר קולי (border collie dog)

באופן כללי, כלבי בורדר קולי מוגדרים ככלבים בינוניים שלא מאופיינים בסימנים מיוחדים במבנה הגוף שלהם. הגזע כולל כמות גדולה של פרווה כפולה שגם מסייעת בתהליך הקירור של הכלב. הפרווה הכפולה יכולה להמצא במספר גוונים הכוללים גם שחור ולבן שהם הנפוצים ביותר. הגוונים של בורדר קולי יכולים להיות שחור, לבן, כתום מעורב בכתמים, שוקולד, סייבל (אפור) ועוד. עיני הכלב יכולות לנוע מחום כהה ועוד לצבע כחול. יתכן ויהיו לכלב צבעים שונים בין עין לעין. גם אוזניו של הכלב יכולות להיות שונות וחלקן יכולות לשכב, חלקן יכולות לעמוד. חשוב להבין כי המראה של הכלב אינו מחייב שהוא יהיה כלב עבודה אלא זה תלוי באופי שלו. כלבי בורדר קולי שהמתייכים לתערוכות יופי, מאופיינים בצבעים יותר הומוגנים (צבעים שווים יותר בפרוותם) מאשר כלבי העבודה של הגזע. אותם כלבי תערוכה חייבים להצמד לתקנים שנקבע על ידי מועדון הגזע הכולל תקנים למבנה, פרווה , צבע ועוד.
בורדר קולי זכר נע בגבהים של 47-55 ס"מ ובמשקל של 15-22 ק"ג.
בורדר קולי נקבה נעה בגבהים של 45-50 ס"מ ובמשקל 12-18 ק"ג.

אילוף מקצועי למשמעת מתקדמת לכלבי בורדר קולי-LADOG

אילוף מקצועי למשמעת מתקדמת לכלבי בורדר קולי-LADOG

אילוף כלבים המתאים לכלבי בורדר קולי

כלבי הבורדר קולי נחשבים מהטובים בעולם לאילוף למטרות משמעת וטריקים, וכמובן כלבי רעיית כבשים. באילוף מקצועי עם גזע זה השמים הם הגבול, זהו אחד הגזעים שיכול לתקפד באילוף לזמן הממושך ביותר, זאת אודות נמרצותו ויצר המשחק הנדיר של הבורדר קולי.כלבים אלו אוהבים לבצע תרגילי אילוף רבים. בורדר קולי ללא תרגולי אילוף יהפוך לכלב מתוסכל שלא יכול לממש את יכולותיו האדירות. זהו גזע חכם להפליא, שיכול ללמוד בקלות את הפירצות של החינוך ואילוף לא מקצועי, לכן מומלץ להתחיל לעבוד איתם מגיל שלושה חודשים בצורה מסודרת.

העלאת יצר המשחק של הבורדר קולי וקישורו לפקודות האילוף-בכדי להוציא את המקיסימום שניתן מגזע זה מבחינת אהבתו לאילוף ורצונו ללמוד, יש להכיר תחילה את יצר המשחק של הגזע. לכלבי בורדר קולי יש אהבה גדולה למשחקים בתנועה, ככל שהמשחק זז מהר יותר תוך החבאה של המשחק בגופו של הבעלים, כך הכלב מפתח יותר ויותר את יצר המרדף משחק של הכלב, בקורס אילוף כלבים בחברת לה דוג, מאלף ילווה את הבעלים במדוייק כיצד לפתח את היצר הזה וכיצד לקשרו לפקודות המשמעת ולטריקים. במידה והבעלים נותנן לכלב משחקים סתם ולא רק לאחר פקודות, הוא פוגע ביצר העבודה של הכלב. ניתן לתת לכלב פעמים רבות ביום משחקי כדור ומשחקי נשיכה, אך חשוב לתת אותם רק לאחר ובצמוד לקודות האילוף. בצורה זו הבורדר מרגיש כי הרוויח את המשחק כשביצע פקודות, מה שגורם לכלב רק לרצות אילוף ולא לעשות את הפקודות בפחד.

פיתוח יצר המשחק של גורי בורדר קולי-LADOG

פיתוח יצר המשחק של גורי בורדר קולי-LADOG

כלבי בורדר קולי ניחנים במזג נמרץ במיוחד, לכן חשוב להציב להם גבולות ברורים ביחס לאזורי משחק שלהם

חשוב לשמור על מזג רגוע בתוך הדירה ורק בפארק לתת לכלב את משחקי כדור. במידה ובורדר קולי מקבל את משחקי הכדור  הבית הוא מבין כי בתוך הדירה ניתן להשתולל וכך יהיה גם בבגרותו. בתוך הדירה חשוב מאוד לתת לכלב אך ורק עצמות לעיסה דחוסות, לעצמות אלו תפקיד חשוב בהורדת האבן שן של הכלב וחיזוק הלסת, אך משחקים אלו לא גורמים לו להשתולל כמו במשחקי כדור או משחקי נשיכה אחרים. מנגד לזה בכל יציאה עם הכלב מהבית יש לקחת את משחקי האילוף ולתת אותם בזמנים שהבעלים מחליט ולא הכלב, הזמנים הם לרוב לאחר פקודות אילוף כגון:שב, ארצה, אליי, רגליי ועוד מגוון טריקים. בצורה זאת מלמדים את הכלב כי המשחק הוא מחוץ לבית, וגם מלמדים אותו תקשורת עם הבעלים. מחוץ לבית ישנם גירויים חזקים יותר מתוך הבית, כלב שלומד לשחק עם הבעלים מחוץ לבית על אף הגירויים, מפתח תקשורת טובה עם הבעלים.  גירויי בקורס אילוף כלבים בלה דוג מלמדים את הכלב משחקי תקשורת, בכוונה שהמשחק עם הבעלים הופך להיות חזק יותר מכל כלב גירויי אחר

בורדר קולי בגוון חום אדום-LADOG אילוף כלבים מקצועי

בורדר קולי בגוון חום אדום-LADOG אילוף כלבים מקצועי

תכונות אופי של בורדר קולי
בורדר קולי מצריך אימון יומי פיזי הכולל גירויים למערכת האנטומית שלו (אימוני כושר) וגירויים למנטיליות (ריכוז ואילוף כלבים). אם בין ביכולתכם לספק לכלב את האימונים שאליהם הוא נזקק, אז יכול מאוד להיות שהכלב הוא אינו בשבילכם. בורדר קולי הוא כלב אינטליגנטי, ולמעשה נחשב לאחד הגזעים החכמים ביותר שקיימים. למרות שבעבר הגזע היה מוכר ככלב למרעה צאן, היום אנו עדים לכך שהכלב יותר ויותר פופאלרי ברחבי העולם במגוון תנאי גידול שונים ( בבית, בתחרויות, בשימושים צבאיים, שימושים משטרתיים ועוד). מאחר וישנם כלבי בורדר קולי שאינם מקבלים את הדרישה לאימונים ושחרור מתאים, הם הופכים לכלבים לא נעימים, שלעיתים יכולים להרוס ולכרסם דברים שונים. לכן, אחד הדברים הראשונים שיש לעשות בעודכם מגדלים בורדר קולי, הוא ללכת איתו לאילוף כלבים עם מדריכים מנוסים שיעניקו לכם את הדרך הנכונה לחיים בריאים עם הכלב. הכלב כאמור הוא כלב מאוד אנרגטי ולכן אינו מתאים לגידול אצל כל בעל כלבים ודורש ניסיון והכוונה רצופה ומושכלת. בזכות אופיים, כלבי בורדר קולי זוכים להשתתף בתערוכות יופי, תחרויות אג'יליטי – בתחרויות אלו המיומנות של המהירות שלהם באה לידי ביטוי באופן ניכר.

בחברת LADOG ישנה חשיבות רבה לקישור המשמעת למשחקי האילוף לכלבי בורדר קולי.

בחברת LADOG ישנה חשיבות רבה לקישור המשמעת למשחקי האילוף לכלבי בורדר קולי.

חשוב לציין כי בגזע טמון פוטנציאל אילוף בלתי רגיל. במילים אחרות, ניתן לבצע עם הכלב כמעט כל דבר הנוגע לתחום אילוף הכלבים. את הכלבים הללו ניתן למצוא גם בקרקסים. הם אוהבים לשחק ויעשו הכל בשביל לקבל את המשחק שלהם. ניתן לזרוק להם כדורים והם יביאו אותו, לשחק איתם עם פריזבי, לגרום להם לקפוץ בעזרת משחקי נשיכה ועוד. כלבי בורדר קולי משמשים בין היתר את הצבא והמשטרה בחיפוש חומרי נפץ וגישוש.
באופן כללי, כלבי בורדר קולי הם טובים למשפחה וילדים אך חשוב להרגיע אותם בטרם הפגשתם עם ילדים. בנוסף חשוב לבצע איתם תהליך של סוציאליזציה – תהליך חשיפה לחברה.
יש לציין כי בורדר קולי אינו מתאים באופיו לשמירה, ולא משנה איזה אימונים תבצעו איתו, הוא לא יתאים לעבודת שמירה. אך אם זאת, יתכן והכלב ינבח כאשר אדם זר יגיע לטריטוריה שלו. לעיתים פעולת הנביחה יכולה להספיק לאנשים רבים ככלי לשמירה.

אילוף מקצועי לבורדר קולי- LADOG

אילוף מקצועי לבורדר קולי- LADOG

גידול נכון של בורדר קולי

אם יש ברשותכם גור כלבים של בורדר קולי, חשוב מאוד להבין צעד אחר צעד מה יש לבצע איתו בגילו הצעיר. בנוסף חשוב להיוועץ עם מאלפי כלבים מוסמכים בכדי לקבל את המידע המקיף כולל חינוך גורים וגידול נכון. כאמור כלבי בורדר קולי הינם כלבים היפר אקטיביים מאוד ולבמיוחד כשהם גורים קטנים. ידוע כי רוב הגורים הם היפר אקטיביים אף אצל בורדר קולי העניין הוא אחר. חשוב להבין כי תקופת ההיפר אקטיביות לא תשתפר בהרבה כמו בשאר הכלבים המתבגרים. בכדי למתן את האנרגיה העצומה הטמונה בגזע, מומלץ לבצע אילוף כלבים שימתן את אופיו של הכלב בעודו גור. יתרון נוסף באילף גורים הוא שבגיל הצעיר, הכלב סופג את החינוך ואת האילוף בצורה הטובה ביותר ובכך גדל לעולם של אילוף. יש לעבוד עוד בעודו של הכלב גור, על נושא הדומיננטיות בכדי לעקור את התופעה מהשורש, במידה והיא קיימת. כפי שנאמר מקודם, חשוב לבצע איתם תהליך של סוציאליזציה – תהליך חשיפה לחברה וגירויים שונים. יש להפגיש אותם עם כמה שיותר גירויים שונים בעודם גורים בכדי להבטיח שהכלב לא יהיה פחדן מדברים שונים. חשוב להקפיד בכל יום להפגיש עם אנשים שונים, כלבים שונים, בעלי חיים, רעשים ועוד.

קורס אילוף כלבים מקיף לכלבי בורדר קולי- LADOG

קורס אילוף כלבים מקיף לכלבי בורדר קולי- LADOG

בורדר קולי בעניין הבריאות

כלבי בורדר קולי הם כלבים שחיים בממוצע 14 שנים. אך יכולות להיות להם בעיות בריאותיות שונות הכוללות גם בעיות אגן ובעיות עיניים. אך באופן כללי הם כלבים בריאים וחזקים. מומלץ להקפיד על הדברים הבאים בכדי לשמור על הכלב ולהאריך את חייו בעזרת בריאות תקינה.
חשוב להקפיד על מזון איכותי – יש להקפיד להעניק לכלב את אחד מחמשת המזונות הטובים ביותר המצויים בשוק.
חשוב להעניק לכלב את המזון המתאים לו – לדוגמא, עם הכלב הינו גור, אז יש לתת לו את המזון שמותאם לגורים. בנוסף, אם הכלב הינו כלב פעיל, יש להעניק לו מזון שעל השק רשום את המילה "אנרג'י" שמתאים לכלבים פעילים וספורטיביים.
חשוב להקפיד על כך שתהייה חלוקה לכמות המזון שהכלב קבל למשך מספר פעמים ביום. לדוגמא- אם על הכלב לאכול 400 גרם, יש לנסות ולתת ארבע ארוחות בנות 100 גרם כל אחת.
חושב להבין כי כלבים פעילים הם כלבים שנמצאים ברמת סיכון גבוהה להיפוך קיבה. היפוך קיבה- הוא תהליך שבו הכלב משתולל וקיבתו מתהפכת מיד לאחר שאכל. מקרים אלו לרוב מסתיימים במוות ולכן חשוב להקפיד שהכלב לא יאכל בסמוך לפעילות ספורטיבית. מומלץ לשמור על מרווח זמן של שעה וחצי לפחות בין האוכל לבין הפעילות הספורטיבית. הדבר המומלץ ביותר הוא לתת לכלב את האוכל בסיום הפעילות היומית.
כמו בני האדם, גם כלבים זקוקים לאימונים גופניים בכדי להאריך את חייו. מומלץ לצאת עם הכלב לריצה, או הליכה מהיר בכדי לפרוק לו את האנרגיה וגם לשמור על סיבולת לב הריאה שלו.

אימון כלבי בורדר קולי-LADOG-בורדר קולי בגוון סיבל

אימון כלבי בורדר קולי-LADOG-בורדר קולי בגוון סייבל

תנאי הגידול הנאותים לכלבי בורדר קולי

כאמור, גזע זה מוגדר כאחד מהגזעים האנרגטיים ביותר, לכן חשוב מאוד להתאים לו תנאי גידול מתאימים. חשוב להבין כי הכלב מתאים לגידול בתנאים חוץ ביתיים. תנאים של חצר עם מרחבים בכדי להעניק לכלב את האפשרות לרוץ ולפרוק אנרגיה. הכלב מתאים לתנאי גידול חוץ ביתיים גם מבחינת הטמפרטורה שהוא יכול לעמוד בה. הוא יכול לעמוד בטמפרטורות קרות וזאת בעקבות הפרווה כפולה שיש לו. חשוב להניק לכלב קורת גג שיכל להסתתר ממנה מפני גשמים ורוחות. לכלב יש נשירה כמו שאר הכלבים אך ניתן לצמצם אותה בעזר הקפדה על סירוק.
חשוב להקפיד לסרק את הכלב בכדי שהפרווה תהיה חזקה ושכל הפרווה המתה תנשור. יש לסרק את הבורדר קולי לפחות פעמיים בשבוע.

אילוף גור בורדר קולי-LADOG

אילוף גור בורדר קולי-LADOG

לסיכום:
בורדר קולי הינו כלב מדהים ומיוחד באופי שלו. הוא כלב אקטיבי מאוד שטמונות בו תכונות אופי מדהימות. ניתן להגיע עם הכלב לפרפקציוניסטיות במשמעת.
מדובר בגזע מאוד פעיל, שחשוב לשלב בעולם שלו אילוף כלבים מגיל צעיר בכדי לשלוט בו ברמה גבוהה. זהו כלב עם פוטנציאל מדהים להגיע לרמה גבוהה של אילוף הכולל טריקים ומשמעת צייתנית. הגזע מומלץ לגידול רק אצל אנשים שיכולים להרשות לעצמם להעניק את האימונים הנכונים לגזע, אחרת הגזע יהפוך ללא נעים לגידול. כלבי בורדר קולי ישתעממו מהר אם תעבדו איתם באותו אופן כל הזמן ולכן חשוב לגוון להם את האימונים בגירויים שונים.
אנו מקווים שעזרנו לכם לקבל את המידע הדרוש בכדי להבין את הגזע שברשותכם או שאתם מתכננים לאמץ.

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG


כנסו- האם הבורדר קולי שלכם נחשב לכלב עבודה טוב ? כללי ברזל חשוב לאילוף הבורדר קולי שלכם.

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לבורדר קולי שלכם-לחצו כאן

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

עיקרון התיקון וזיכרון אחרון חיובי-לחצו כאן 

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

התחשלות כלבים לתיקונים-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

חשיבות קשר עין באילוף ותקשורת טובה-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".