בורדר טרייר

בורדר טרייר – LADOG

מידע מקצועי ומקיף אודות כלבי בורדר טרייר – היסטוריה, אופי ומאפיינים, טיפול, אילוף המתאים לכלבי בורדר טרייר.

אילוף כלבי בורדר טרייר - LADOG אילוף כלבים מקצועי

אילוף כלבי בורדר טרייר – LADOG אילוף כלבים מקצועי

שמו של הבורדר טרייר (border terrier) מעיד על יעודו של גזע כלבים זה טרה (טרייר)- אדמה בלטינית,וזאת בשל כישוריו  לחפור באדמה ולהבריח שועלים ממאורותיהם אל עבר הצייד. בורדר,- גבול, משום שהגזע נוצר בגבול סקוטלנד אנגליה באזור בו רעיית הצאן היתה נפוצה, והבורדר טרייר התמחה באותה תקופה בהברחת שועלים וחיות קטנות שהפחידו את העדרים. לאורך השנים הפכו הבורדר טריירים לכלבי מחמד,נוחים מלאי אנרגיה ומשפחתיים, ולעיתים על אף גודלם הקטן לכלבי שמירה. עירנותם הגבוהה ונביחתם נועדה להזהיר את בעלי הבית מפני סכנה. כלבי הבורדר טרייר אינטיליגנטים במיוחד, מתוחכמים, זריזים, בעלי מרץ רב, ונאמנים לבעליהם..

לכלבי הבורדר טרייר מבט אנושי - LADOG

לכלבי הבורדר טרייר מבט אנושי – LADOG

מאפיינים ותכונות של כלבי בורדר טרייר

משקל הבורדר טרייר הזכר יגיע עד כ 7 ק"ג . משקל נקבה מגזע בורדר טרייר יגיע עד 5 ק"ג

גובהו הממצוע נע בין 25-27 ס"מ

פרוותו העליונה זיפית וצפופה, ופרווותו התחתונה רכה וקצרה. צבעיו חום בהיר / שחור

גבו וזנבו של הבורדר טרייר ישרים, אוזניו תלויות וממוקמות גבוהה יחסית לשאר הטריירים ומבנה ראשו מרובע.

כלבי הגזע עירניים, עצמאים,מלאי שמחת חיים, אנרגטיים ונחשבים לפחות עקשניים מבין כלבי משפחת הטריירים. הבורדר טרייר הינו כלב מנומס, חיובי, שאוהב להשתולל, זהו כלב מלא שמחת חיים, על פי רוב ידידותי לכלבים אחרים, אך לא מסתדר עם בעלי חיים אחרים.  זהו כלב עירני בעל נטייה לנבחנות רבה ברגע שהוא מרגיש במי שמתקרב לאזור מגוריו. אילוף, נכון למשמעת של כלב מגזע בורדר טרייר יהווה בסיס  מצויין לתחושת הנינוחות שלו בבית וינתב את המרץ הרב לפעילות מחוץ לבית.

כלבי border-terrier בעלי מבנה שרירי, קופקטי ואתלטי מאוד- LADOG אימון כלבים מקצועי.

כלבי border-terrier בעלי מבנה שרירי, קופקטי ואתלטי מאוד- LADOG אימון כלבים מקצועי.

אילוף בורדר טרייר

אל תתנו למימדיו הקטנים ולמצב רוחו הטוב להטעות אתכם. הבורדר טרייר אמנם כלב בעל אינטיליגנציה גבוהה וקליטה מהירה של פקודות ותמיד רוצה לרצות את בעליו  אך מדובר בכלב דעתן ומתוחכם שינסה תמיד לעשות את הדברים בדרכו שלו. חשוב להציב לכלבי הגזע גבולות ברורים שיבהירו לו את מקומו במשפחה, אך בשל רגישותם לאינטונציה של בעליו, חשוב לעשות זאת ברגישות יתר. חשוב לזכור כי לבורדרטרייר נטייה לחפור באדמה וללעוס כל דבר הניתן לנשיכה. מסיבה זו חשוב להתחיל בתהליך האילוף כבר מגיל שלושה חודשים כדי לנתב את דחפיו הטבעיים לכיוון חיובי ולהעזר בהם לצורך האילוף. יצר הציד של הבורדר טרייר המבויית יבוא לידי ביטוי ביצר משחק גבוה. בתהליך האילוף מומלץ וחשוב להשתמש במשחק נשיכה או בכדור המחובר לחבל קצר כצ'ופר לאחר ביצוע פקודות. חשוב להחביא את המשחק מאחורי הגב ולא לתת אותו לכלב מייד לאחר שהצליח לבצע את הפקודה. הסתרה וגילוי של המשחק מספר פעמים תעורר את יצר החיפוש והציד של הבורדר טרייר וותגרום לו לצפות לקבל המשחק, לאחר שנתתם לכלבכם את המשחק, רוצו איתו כשהמשחק בפיו  אך אל תשחררו אותו מהרצועה. מייד לאחר שהבורדר טרייר שלכם יניח את המשחק, קחו אותו בתנועה מהירה והסתירו אותו שוב. עשו כך לאחר כל שעור אילוף. זכרו שאת הבורדר טרייר יש לתקן באסרטיביות אך בעדינות בשל גודלם. יחד עם זאת זכרו תמיד להמתין מספר שניות לאחר תיקון, ולמצוא סיבה לתת לו חיזוק חיובי על מנת שישאר לכלבכם זיכרון אחרון חיובי מכל שלב בתהליך האילוף.

בכל הקשור לכלבי הבורדר טרייר, פקודות האילוף כמו 'רגלי' ושב-השאר' הן יותר מפקודות שיעזרו לבעליו לחנכו למשמעת, אלו פקודות שיעניקו לו את הבטחון לסמוך על בעליו ולהרגיש רגוע גם כשהוא ליד בעליו וגם כשבעליו אינו בסביבה. פקודת 'רגלי' תלמד אותו לךהתאים את קצת הליכתו לקצב הליכה של בעליו, להתרכז בהליכה ובקולו של בעליו מבלי שגירויים אחרים ישחררו אותו מהפקודה.

כלבי בורדר טרייר יכולים להיות גם בצבעים של קרם בהיר- LADOG

כלבי בורדר טרייר יכולים להיות גם בצבעים של קרם בהיר- LADOG

כיצד לטפל בבעיית כירסום חפצים בבית ובחצר של כלבי בורדר טרייר

יצר הצייד של כלבי הגזע ונטייתם לנבור, יבואו לידי ביטוי כבר מגיל צעיר על ידי כירסום חפצים בבית וכל דבר שימצאו בחצר או בשעת טיול. עליכם ללמד את הבורדר טרייר שלכם שאסור להם לאסוף חפצים של בני הבית ובודאי שלא לכרסמם. כאשר כלבכם יכרסם חפץ שמצא בבית או בחצר, חשוב שתתקנו ומיד לאחר ששחרר את ה"אוצר" שמצא, הניחו לידו עצם דחוסה, מסוג העצמות שניתן לרכוש בחנויות של ציוד לבעלי חיים. ברגע שכלבכם ירחרח את העצם הדחוסה, ויכרסם אותה, לטפו אותו ועודדו אותה על התנהגותו הנכונה. פזרו לכלב מספר עצמות כאלו ברחבי הבית.  עודדו אותו בכל פעם שיתקרב אליהם. בהדרגה הבורדר טרייר שלכם ילמד לאהוב את העצמות הדחוסות וידע שאלו שייכות לו ומותר לו לכרסם אותם ולשחק בהן בכל זמן שירצה. לעצם הדחוסה יש מרקם וריח ייחודיים שלא מזכירים ריח וטעם של אף חפץ אחר בבית או בחצר. ככל שהבורדר טרייר שלכם יתרגל אל העצמות האלו, כך ירצה לכרסם בבית רק אותi' ובעית הכרסום תלך ותעלם.

גורי בורדר טרייר בני חודש וחצי - LADOG

גורי בורדר טרייר בני חודש וחצי – LADOG

חשיבות החשיפה הנכונה של כלבי הבורדר טרייר

חשוב לחשוף את גור הבורדר טרייר לאנשים, כלבים, ילדים, ומקומות בעלי אופי וגירויים שונים. ללא חשיפה שתרגיל אותם להשאר יציבים בכל סביבה, עלולים כלבי הגזע להפוך לפחדנים או תוקפניים בשל רגישותם של כלבי הגזע לקולות וריחות. חשוב לצאת עם הבורדר טרייר לטיולים במסלולים שונים ולא במסלול קבוע, עשו זאת מייד לאחר שהכלב קיבל את החיסון המשושה. טיילו איתו ליד גני משחקים, רחובות שקטים, סביבה סואנת, ליד גינות כלבים וכך הלאה. ככל שתעשו זאת יותר, תהייה החשיפה שלהם אפקטיבית ומהירה יותר וכלבכם יהפוך לכלב חברותי ורגוע.

בורדר טרייר כהה יחסית לגזע - LADOG - אילוף מקצועי

בורדר טרייר כהה יחסית לגזע – LADOG – אילוף מקצועי

משמעות ההיררכיה עבור כלבי בורדר טרייר

"חוקי" הלהקה עדיין טבועים בזכרון הקדום של כלבים. כך גם בכלבי הבורדר טרייר, מסיבה זו חשוב להבהיר לבורדר טרייר את מיקומו בהררכיה המשפחתית מייד לאחר שתצרפו אותו למשפחה. חשוב להבהיר לכלבכם שאתם וכל בני המשפחה מנהיגים של "הלהקה"/ משפחה ואילו הוא נמצא במקום מוגן ובטוח במעמד רחוק יותר. גור בורדרטרייר שמגיע למשפחה חדשה, עשוי לקפוץ על בעליו ולנשוח תוךף כדי משחק, אלו אמנם התנהגויות גוריות חביבות וגילויי שמחה , אך לצידם מהוות הקפיצות והנשיכות מעין משחקי שליטה שך כלבכם. חשוב להתיעץ עם מאלף מקצועי המכיר את כלבי הגזע כדי שידריך אתכם כיצד לתקן את הנשיכות והנהמות של גור הבורדרטרייר מבלי לחבל ביצר המשחק שלו. כמו כן, חשוב להבהיר לכלבכם מייד עם הגיעו למשפחה שהית, החצר, ואפילו מקום השינה שלו וקערת המזון היא לפני הכל שלכם, זהו מסר שיבהיר לבורגר טרייר שמקומו בהררכיה המשפחתית אינה בראש המשפחה.  לשם כך חשוב ללמד את הבורדרטרייר שלכם שמותר לו להתקרב לקערת האוכל רק לאחר שקיבל מכם רשות ורק כאשר התרחקתםפ מהקערה. עליו ללמוד שאם התקרבתם חזרה לקערה , עליו להתרחק. התירגול הזה יבהיר לכלבכם שאתם אלו שמחליטים מתי הוא יאכל, ממש כשם שקורה בטבע. חשוב מדי פעם לשחק עם כף היד בפתיתי המזון של הכלב, לתת לו לאכול מכף היד שלכם שנמצאת בתוך קערת האוכל, כדי לחדד את העניין. מאלפי הכלבים של להדוג יוכלו ללמד אתכם כיצד לפעול נכון בכל הקשור לאילוף בורדרטרייר וכיצד ללמדו נכון את מיקומו בהררכיה מבלי לפגוע בשמחת החיים שלו.

בורדר טרייר נחשב לכלב אתלטי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף

בורדר טרייר נחשב לכלב אתלטי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף

טיפול וטיפוח כלבי בורדר טרייר

פרוותם של הבורדר טרייר צומחת בשתי שכבות. שכבה עליונה רכה ושכבה תחתונה צפופה וסיבית. הם כמעט ואינם משירים פרווה, ועל כן מומלצים למי שסובל מאלרגית לפרוות חתולים. אחת לשבועיים מומלץ להבריש את פרוותם בעדינות עם מברשת רכה. במקרה שהבורדר טרייר שלכם מגיב בחשש להברשת הפרווה, חשוב לתת לו לרחרח את המברשת, ולחזקו בתחילת ההברשה עם מילים מעודדות ועם חטיף . זמן ההברשה מיהווה עבור כלבכם זמן איכות ויחזק את התקשורת ביניכם. אין צורך להרבות במקלחות לכלבי הגזע. אלו כלבים שאוהבים לה שאר נקיים ונמנעים מריצה בבוץ. רחצוח אותם רק בהתאם לצורך כדי למנוע פגיעה בשומן הטבעי והמגן של עורם.

כלבי בורדר טרייר אינם סובלים ממחלות וידועים ככלבים בריאים בדרך כלל. יחד עם זאת הם מעט רגישים לקור, ועל כן חשוב ליבש את פרוותם היטב לאחר שנרטבו בגשם ולאחר מקלחת.

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

 

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לבורדר טריר שלכם – לחצו כאן.

לבודר טרייר בוגר ישנה נטייה לפתח תוקפנות לכלבים – לחצו כאן למשחק נכון של כלבי בורדר טרייר  עם כלבים אחרים

לבורדר טרייר נטייה לעקשנות וסגירות באילוף לא מקצועי, כיצד עיקרון התיקון וזיכרון חיובי יכול לשנות את כל הגידול עם הבורדר טרייר שלכם- לחצו כאן