שלטי

 

שלטי – LADOG

אילוף מקצועי לכלב שלטי - LADOG

אילוף מקצועי לכלב שלטי – LADOG

כלב השלטי הנקרא גם שטלנד דוג (Shetland Sheepdog) וכלב רועים שטלנדי – מוצאו הוא באיי שטלנד. אלה ממוקמים צפונית לסקוטלנד. בימים עברו הכלב שימש להברחתם של כבשים משדות יבולים. כלבים אלה נבחרו על פי אמות מידה שונות כמו נאמנות, אינטליגנציה, אומץ, כושר סיבולת ועוד תכונות אחרות. כל התכונות הללו קיימות גם בכלבי השלטי של היום. השלטי נחשב לכלב השלישי ברמת האינטליגנציה שלו מבין כל שאר הגזעים, דרגה אחת מתחת לפודל.

רועה שטלנדי (שלטי) נחשב לכלב מעולה ללימוד טריקים - LADOG

רועה שטלנדי (שלטי) נחשב לכלב מעולה ללימוד טריקים – LADOG

תיאור של השלטי

השלטי מכונה לעיתים לאסי, מכיוון שהוא כה דומה לאותה כלבה מוכרת מהסרטים מגזע קולי. זהו כלב רועים והוא נחשב לבעל מימדים קטנים. יש לו פרווה מאוד ארוכה בגוונים של זהוב- חום עם כתמים בגוון לבן. עם זאת, ישנם כלבי שלטי להם פרווה בצבע אחר, כמו אפור כחול או שחור. אחד מהסממנים הבולטים של כלבי השלטי היא הפרווה שלהם. מדובר בפרווה יפיפייה. לכלב מבנה פנים חד ומבט אצילי. לכלבים אלה פרווה כפולה. זו העליונה היא בעלת שיער ארוך, חלק וישר, והיא מגנה על הכלב מפני תנאי אקלים קרים, ובנוסף יש לה עוד תכונה – היא דוחה מים, מה שמאפשר לכלב להישאר ייבש גם בזמן שיורד גשם. לעומת זאת, שכבת הפרווה התחתונה מאופיינת בצפיפות, היא עבה יותר ומסייעת לכלב לשמור על חום הגוף בתנאי מזג אוויר קר. גובהו הממוצע של כלב השלטי הוא כ 38 ס"מ ומשקלו הממוצע הוא כ 12 ק"ג.

Tricolor Shetland Sheepdog (Sheltie) Leaping Through a Tire at Dog Agility Trial

כלבי שלטי מצוינים במעברי מכשולים – LADOG

על אופיו של השלטי

כלבים אלה ידועים ככלבי לוויה. הם מאופיינים ברמת נאמנות גבוהה, הם אינטליגנטים ברמה יוצאת דופן ובהשוואה לגזעים אחרים, הם מגלים חיבה לסובבים אותם ואוהבים לרצות. כלבים אלה מתאימים במיוחד למשפחות עם ילדים, הם אנרגטיים לפחות כמותם. כאשר כלבי השלטי נמצאים בחברת ילדים, רצוי שתהיה השגחה, זאת מכיוון שמדובר בכלב קטן, וישנה סבירות לא מבוטלת שהוא עלול להיפגע, והרי ידוע שילדים אינם זהירים. הכלבים הללו בעלי נטייה לנשוך את הקרסוליים, זה קשור לגנטיקה שלהם ולאינסטינקטים המולדים, הרי בעבר הם שימשו ככלבי רועים. אולם, אין מדובר על נשיכות כואבות או כאלה העלולות לפגוע.

כלב שלטי שחור, לבן וחום - LADOG

כלב שלטי שחור, לבן וחום – LADOG

השלטי יכול לשמש ככלב שמירה

לשלטי גם יש נטייה לחשוש מאנשים זרים, ולכן הם גם משמשים ככלבי שמירה. עם זאת, יש להטמיע בהם תהליך חשיפה בגילאים צעירים מאוד, זאת בכדי שהם ידעו מתי הם אמורים לשמור ומתי הם אמורים להיות ידידותיים כלפי זרים. מכיוון שיש להם נטייה לקולניות, רצוי לחנכם להיות שקטים.

שלטי יכול להופיע במבחר צבעים - LADOG

שלטי יכול להופיע במבחר צבעים – LADOG

אחד הגזעים היותר אינטליגנטיים

מתוך 132 גזעי כלבים שנבדקו, כלבי השלטי נמצאים בין המקומות הגבוהים ביותר בכל הקשור לאינטליגנציה וחוכמה. אלו הן חיות מחמד אידיאליות שתמיד שואפות לרצות את בעליהן. יש להם נטייה להתריע מפני זרים, אולם הם אינן נוטים לתקוף. תקיפה כן תתיכן כאשר יחושו מאוימים.

מחלות

כלבים מגזע זה, עלולים לסבול מבעיות בריאותיות אשר מקורן בגנטיקה שלהם. מחלות האופייניות לכלבי השלטי הן: אפילפסיה, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, בעיות עור, בעיות הקשורות לקרישת דם וניוון של רשתית העין, מה שעלול להוביל לעיוורון. בשל כל אלה, רצוי להקפיד ולבקר את הווטרינר מידי פעם על מנת לבדוק את מצבו הבריאותי של הכלב.

Tricolor Shetland Sheepdog (Sheltie) Running on a Dog Walk at an Agility Trial

LADOG – אילוף כלבים מקצועי  – (Tricolor Shetland Sheepdog (Sheltie

אילוף רועה שטלנדי

קל לאלף כלבי שלטי מכיוון שהם חכמים מאוד. אולם, למרות שקל לאלפם חשוב שמאלף מקצועי יעבוד להרגעת יצר המרדף שלהם, האינסטינקטים הטבעיים שלהם מכתיבים להם להיות חופשיים. הם עלולים לרוץ אחרי כלי תחבורה או אחרי בעלי חיים, ועם אילוף נכון ניתן לעצור את הכלב עוד טרם הוא פותח בפעולה.

פעילות גופנית

הכלבים הללו מאופיינים בגמישות רבה, הם נוטים לפעילות יתר והם זריזים מאוד. על מנת שהם יהיו מסופקים ומאושרים רצוי לאתגר אותם מבחינה פיזית. יש להם נטייה לרוץ אחר כל דבר ולכן כדאי לשחררם בשטחים פתוחים, שם יוכלו לרוץ באופן חופשי מבלי שיהיו נתונים לכל סכנה.

טיפוח

יש להבריש את פרוות הכלב על בסיס יומיומי. כלבי השלטי משירים את פרוותם מידי שנה כפעמיים, ורצוי לקלח את הכלב רק בעת הצורך עם שמפו יבש. באופן כללי, מומלץ מאוד לקחת את הכלב למספרת כלבים. הכלבים אלה נקיים מטבעם, הם מטפלים לבד בפרווה שלהם, אולם באמצעות מברשת יש להסיר את השיער הנושר ולגזור קשרים.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים ב- LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף השלטי שלכם – לחצו כאן