שפיץ יפני

שפיץ יפני – LADOG

שפיץ יפני – אופי ומאפיינים, טיפול, היסטוריה, אילוף המתאים לכלבי שפיץ יפני. LADOG – אילוף כלבים מקצועי. 

שפיץ יפני - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

שפיץ יפני – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

היסטוריה – שפיץ יפני – Japanese Spitz

כלבי השפיץ היפני התפתחו מאבותיהם השפיץ הגרמני הלבן שהיה גדול. השפיץ הגרמני היו בסיביר ומשם הגיעו ליפן בתחילת שנות ה -20, הגזע הראשוני היה גדול יותר ושימש ככלב מזחלות . בשנת 1948 המועדון הכלבני היפני קבע תקן גזע מסודר לכלב קטן בהרבה. התקן נשמר עד היום.

חשוב לאלף את השפיץ היפני בגיל צעיר - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

חשוב לאלף את השפיץ היפני בגיל צעיר – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

אופי ומאפיינים – שפיץ יפני

לשפיץ היפני שמחת חיים, נטייה לעקשנות, מתאים לגידול גם בדירה וטוב ככלב משפחה. אך חשוב להדגיש שעבור ילדים עדיף נקבה, מכיוון שהשפיץ יפני הזכר מעט דומיננטי. במידה ורכשתם שפיץ יפני זכר מומלץ לסרסו בגיל צעיר. לנקבות שפיץ היפני אופי רגוע ונוח. יש לשפיץ היפני נטייה לברוח, ולכן חשוב להשקיע בו את הפקודה 'אליי'. יש לו נשירת שעיר מרובה, נתון  שצריך לקחת בחשבון לפני הרכישה. החום הישראלי לא משפיע על השפיץ היפני לטובה, קשה לו מאוד לתפקד בחודשי הקיץ. יחסית למשפחת כלבי השפיץ שרובם לא שומרים כלל, השפיץ היפני שומר במידה בינונית. חשוב מאוד לחשוף אותו בגיל צעיר על מנת שלא יהיה פחדן ומרוחק בבגרותו. כלבי השפיץ היפני צריכים יותר חשיפה מרוב הכלבים, ללא חשיפה יהפכו למרוחקים,מסוגרים ובהמשך לתוקפנים. השפיץ היפני מתבגר יחסית מהר, ולכן חשוב לאלף אותו בגיל שלושה וחצי חודשים. כאשר הוא צעיר ופתוח ללמוד ומוכן לקבל את בעליו כמנהיג. השפיץ היפני כלב שמח מטבעו ואוהב תשומת לב וחום. חשוב לתת לו את תשומת הלב בקישור פקודות האילוף. במידה ותיתנו לו את תשומת מגיל צעיר באילוף, תגרמו לכלב בבגרותו לאהוב את האילוף.

חשוב לתת לשפיץ היפני שחרור על בסיס יומי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

חשוב לתת לשפיץ היפני שחרור על בסיס יומי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

אילוף כלבים המתאים לכלבי שפיץ יפני

לשפיץ היפני אינטליגנציה גבוהה, אך יש בגזע מספר בעיות שאותן ניתן לפתור באילוף – לשפיץ יש נטייה לברוח יותר מרוב הכלבים האחרים. אימון לפקודה 'אליי' בגיל צעיר הוא תנאי הכרחי לגידול השפיץ היפני. חשוב שהפקודה 'אליי' תיהיה בשליטה מלאה, ללא רצועה כלל ובסביבת כלבים.

השפיץ היפני נחשב לכלב עקשן, אך אימון היררכיה ומשמעת בגיל מוקדם, יכולה לשנות מקצה לקצה את אופיו הטבעי. ללא חינוך עלול הגור להבין כי צלחת האוכל בבעלותו ושיתבגר עלול להגיב באגרסיביות לכל מי שיתקרב. חשוב מאוד לעשות תרגילי מניעה עם הגור, מאשר לנסות לתקן כלב בן שנתיים פלוס שכבר אופיו חזק ומעוצב. ישנם תרגילי שליטה עם האוכל אותם מומלץ לעשות בגיל צעיר. לדוגמא כשהבעלים עומד ליד הקערה לכלב אסור לאכול ממנה, רק שהבעלים מתרחק הגור יכול לחזור לאכול וכאשר הבעלים חוזר, על הכלב לזוז שוב מהקערה. חשוב בתרגיל זה כן לתת לכלב אוכל בזמן שהבעלים צמוד לקערה אך מהיד של הבעלים בלבד ובתנאי שהכלב אוכל לאט. בצורה זו הכלב גם יוצר אמון בבעליו שנתן לו את האוכל מהיד, ומצד שני הבעלים יתנהג כמנהיג הלהקה בכך שלא ייתן שיתקרבו לו לאוכל כשהוא קרוב אליו. בחברת LADOG אילוף כלבים, ניסיון רב באילוף כלבי שפיץ יפני. בקורס אילוף אצלנו מגיעים לרמת משמעת עם שפיץ היפני של פקודות ללא רצועה, במיוחד בפקודה 'אליי'. מורידים לשפיץ היפני את עקשנותו על ידי תרגילי שליטה שונים.

שפיץ יפני לבן כשלג - LADOG - אילוף מקצועי

שפיץ יפני לבן כשלג – LADOG – אילוף מקצועי

תוחלת חיים – 12-16 שנים.

משקל – 6-10 ק"ג.
גובה – 29-37 ס"מ.

 

טיפול – שפיץ יפני 

לשפיץ היפני נטייה לדלקות עיניים, מומלץ להחזיק בבית משחת עיניים (סניטומיצין 5%) ולתת לו במידה ויש דלקת שלוש פעמים ביום למשך שלושה ימים, אך יש להתייעץ על הוטרינר על כך. לשפיץ היפני נשירה מרובה – לחיזוק הפרווה, ניתן לתת לו כל יום כף של שמן דגים להורדת הנשירה. ניתן לשים לו את הכף על האוכל או ללקק ישירות . צריך כמובן לסרק אותו הרבה. סירוק טוב מקדים שיער שעלול לנשור בעתיד. צריך להרגיל אותו מגיל צעיר למסרק שלא ילחץ, מומלץ להתחיל בצורה מאוד עדינה ולאט לאט להעלות את העוצמה של הסירוק. יש לסרק פעמיים בשבוע למשך 10 דקות, ובתוקפת המעבר אביב וסתיו שיש יותר נשירה, יש לסרק כל יום.

גור של שפיץ יפני - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גור של שפיץ יפני – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים