שיצו

 

שיצו – LADOG

שיצו – אופי ומאפיינים, גידול, היסטוריה ואילוף המתאים לכלבי שיצו. בחברת LADOG – יד מקצועי ונסיון רב באילוף כלבי שיצו. 

שיצו קלאסי בגוון שחור, אפור ולבו - LADOG אילוף כלבים מקצועי.

שיצו קלאסי בגוון שחור, אפור ולבו – LADOG אילוף כלבים מקצועי.

פרוש השם שיצ'ו Shih Tzu הוא אריה קטן – השיצו הם מהכלבים העתיקים בעולם. התיעוד הראשון של כלבי הגזע הוא משנת 800 לפני הספירה בממלכה הסינית, שם נחשבו לכלבים קדושים. ההערכה היא כי כלבי השיצו נוצרו מהכלאה של כלבי פקינז עם כלבי לאסה – אפסו. כלבי הגזע שימשו לאורך השנים ככלבי לוויה למשפחות המלוכה והקיסרות בסין, שם שהו לאורך כל שעות היום בתוך ארמונותיהם של בני האצולה. באותן שנים חל איסור מוחלט להוציא את כלבי השיצו מחוץ לגבולות סין. כלבי הגזע יובאו לאנגליה ולנורווגיה רק בשנת 1929. בשנת 1935 נוסד מועדון השיצו האנגלי הראשון. לארצות הברית הוקמה התאחדות כלבי השיצו רק בשנת 1969 והגזע הוכר כגזע העומד בפני עצמו.

כלבי השיצו יכולים להתקבל בצעים חום לבן - LADOG אימון כלבים

כלבי השיצו יכולים להתקבל בצבעים חום לבן – LADOG אימון כלבים

 

שיצו – אופי ומאפיינים
כלבי השיצו נראים כמו בובות עם שיער משי. אלו כלבים בעלי אופי שמח ומזג טוב, חברותיים, סקרניים, שובי לב שיגרמו גם למי שנרתע מכלבים להתאהב בהם. הם גם נאמנים מאד למשפחתם, רובם של כלבי הגזע מסתדרים טוב עם בעלי חיים אחרים וישמחו לבלות בחברת ילדים. זהו אחד הגזעים הטובים ביותר בעולם לגידול עם ילדים – הם יציבים וחברותיים מאוד. אלו כלבי משפחה פשוט מושלמים. זהו כלב המתאים לגידול בדירה, אך הוא אינו מתאים למגורים בחצר. כלב השיצו אוהב לקבל תשומת לב, מומלץ לתת לו את אותה תשומת לב שהוא דורש בפקודות האילוף. השיצו בשנים האחרונות זכה לפופולריות רבה בישראל וזאת בגלל הצלחתו הרבה בשילוב עם ילדים. כגור הוא עלול לנשוך מעט את הילדים במשחק, אך באילוף נכון ניתן לרסן בקלות התנהגות זו. השיצו ביחס לכלבים הקטנים האחרים מתחבר מאוד לאימוני המשמעת. לשיצו אין נשירת שיער, מה שמקל מאוד על גידולו בדירה. פרוותו היא היפואלרגנית, במיוחד לאנשים רגישים. ישנם גם אנשים המכנים את הגזע – שי טסו    

חשיבות ההיררכיה עבור כלבי השיצו
לכלבי השיצו זיכרון גנטי של קודים התנהגותיים המאפיינים להקת כלבים. להקת כלבים בטבע מאופיינת במבנה היררכי ברור. בראש הלהקה מנהיג אחד, אחריו נמצאים כלבים חזקים בעלי התנהגות שאינה דומננטית ואחריהם קבוצת כלבים חלשה יותר, הכוללת נקבות אחרי המלטה, גורים וכלבים מבוגרים. אם כלב מהקבוצה האמצעית ינסה לתפוס את מקומו של מנהיג הלהקה, הוא יעשה זאת על ידי כך שינסה לקפוץ עליו, או ינסה להגיע ראשון אל המזון. מנהיג להקת הכלבים יגיב וירחיק את הכלב. שיצו שהצטרף למשפחה, יתייחס באופן אינסטינקטיבי לבני הבית כאל להקתו ויבדוק את מיקומו בהיררכיה. יתכן שלפעמים במהלך משחק איתכם ינשוך אתכם נשיכות קטנות. כל אלו עשויות להראות כמו מחוות חמודות של גור, אבל מבחינתו של השיצו הקטן מדובר במשחקי שליטה. חשוב לתקן התנהגויות אלו מיד אחרת יהפוך השיצו לכלב מרדן. חשוב להיעזר במאלף כלבים המכיר היטב את גזע השיצו וללמוד ממנו כיצד לתקן נכון את משחקי השליטה של השיצו מבלי לגרום לו לנזק ובאופן שישאיר אותו שמח. הקפידו להמשיך ולשחק איתו נכון לאחר התיקון, על מנת שתוכלו להשאיר לו זכרון חיובי מחווית המשחק. באימון נכון קל יחסית ליצור לכלבי השיצו היררכיה מוצלחת.

עלייה על ספות יכולה לפתח לכלבי שיצו דומיננטיות כלפי הבעלים - LADOG אילוף כלבים

עלייה על ספות יכולה לפתח לכלבי שי צו דומיננטיות כלפי הבעלים – LADOG אילוף כלבים

כיצד לטפל בבעיית הרס חפצים של גורי שיצו
גורי השיצו שובבים ובעלי מראה מתוק במיוחד. הסקרנות האופיינית לגורי השיצו תגרום להם לנסות וללעוס כל חפץ שימצאו בבית ובחצר. כרסום החפצים נובע אצל גורי השיצו לא רק מסקרנות טבעית, אלא גם משעמום, ומגירוי החניכיים בתקופה בה יתחלפו שינו החלב בשיני קבע. כאשר גור שיצו יתרגל לכרסם חפץ מסוים כמו נעל, או משחק של ילדי הבית, הוא ינסה למצוא את אותו סוג של תחושת כרסום גם בחפצים נוספים. על כן חשוב ללמד את גורי השיצו לכרסם עצמות דחוסות המיועדות לכלבים. העזרו במאלף מקצועי המכיר את כלבי השיצו שינחה אתכם כיצד לתקן נכון את השיצו כאשר ימצא חפץ שאינו עצם דחוסה. לאחר מכן, קרבו אליו עצם דחוסה וכשהשיצו שלכם יתקרב אל העצם , מייד התחילו לעודד אותו בליטוף ובמילים חמות, עשו כך גם כשיכרסם את העצם. הקפידו לפזר מספר רב ככל האפשר של עצמות כאלו בכל מקום בו הכלב נמצא. כמות רבה של עצמות יקנו לשיצו שלכם תחושת ביטחון והוא ישאר רגוע גם כאשר לא ימצא את אחת העצמות. כלבי השיצו ערים לכל שינוי באינטונציה של בעליהם. אם תקפידו לעודד את השיצו שלכם בהתלהבות על כך שכירסם את העצם הדחוסה, הוא יחפש כל הזדמנות להראות לכם שהוא מתעסק עם העצמות שלו כדי לקבל את החיזוק החיובי. בהדרגה יתרגל השיצו למרקם ולטעם הייחודי של העצם ויחפש אותה כשישתעמם, גם מבלי לחכות לעידודכם. אל תתפתו לתת לשיצו שלכם צעצועים, מכיוון שלצעצוע עשוי להיות מרקם וטעם הדומה לחפצים אחרים בבית והדבר עלול לבלבל אותם. אם השיצו יתרגל לכרסם בובת בד, הוא לא יבין מדוע אסור לו לכרסם כרית מבד דומה. את הצעצועים שמרו לתהליך האילוף ועל כך נרחיב בהמשך.

חשוב לספר את כלבי השיצו סביב העיניים- LADOG

חשוב לספר את כלבי השיצו סביב העיניים- LADOG

חינוך לצרכים של גורי שיצו
כלב שמריח צרכים של כלב אחר, מקבל לא מעט אינפורמציה על הכלב שטייל שם לפניו. הוא ידע האם מדובר בזכר, או נקבה, בגור או בכלב בוגר, בנקבה בהריון או בכלב קשיש. מסיבה זו כלבים נוטים להתמהמה במהלך הטיול כשהם מצמידים את אפם לאדמה ומריחים. כלב צעיר לומד לעשות את צרכיו במקום בו טיילו כלבים אחרים, וככל שיקבל ביטחון, יעיז לסמן טריטוריה גם במקומות בהם הוא יודע שעבר כלב גדול ודומיננטי אחר. בעלי שיצו רבים טועים לחשוב שהשיצו הקטן יכול להסתפק בארגז לצרכים מהסוג בו משתמשים גם חתולים. חינוך גור שיצו לצרכים בארגז תהיה טעות גדולה. אין קשר בין גודלו של הכלב לבין הצורך הבסיסי שלו לעשות צרכים בחוץ, במהלך טיול ובמספר מקומות. עשיית הצרכים מעבר להיותה צורך פיזיולוגי, מהווה גם סימון טריטוריה עבור השיצו שלכם בדיוק כמו סימון הטריטוריה של כלבים גדולים. שיצו שרגיל לעשות צרכים רק בארגז בבית, יפתח חרדה מטיולים בחוץ וינסה להימנע מהם. זכרו כי בגיל צעיר השיצו שלכם יכול להתאפק ולא לעשות את צרכיו זמן קצר בלבד. גור בן חודשיים למשל, יכול להתאפק בזמן מנוחה בין שעתיים לשלוש שעות. כשיתעורר יעשה צרכים כל חצי שעה בממוצע. בגיל שלושה חודשים, יוכל הגור להתאפק בין שלוש לארבע שעות בזמן מנוחה וכך הלאה. מרגע שקיבל השיצו שלכם את החיסון המשושה המאפשר טיולים מחוץ לבית, הוציאו אותו לטיולים קצרים מספר רב של פעמים ככל שתוכלו. מומלץ להתחיל לטייל עם השיצו ליד הבית, ובהדרגה להגדיל את טווח ההליכה. קחו איתכם חטיף שהוא אוהב ובכל פעם שיעצור לעשות צרכים, עודדו אותו במילים טובות ותנו לו חטיף, כלבי השיצו מבינים מהר מאד את הקשר בין החטיף לבין עשיית הצרכים מחוץ לבית, והדבר יעודד אותם להתאפק ככל האפשר עד היציאה לטיול. בבית הקפידו על איזור קטן בו השיצו שלכם נמצא כשאתם אינכם בבית, תוכלו לתחום את האזור בגדר גורים או בכלוב אילוף. תוכלו לפרוס בפינת השטח שהקצתם לשיצו פד אילוף המיועד לצרכים , אותו ניתן לרכוש בחנויות ציוד לבעלי חיים. השתדלו להספיג מעט מהצרכים שהכלב עשה בפד האילוף . השיצו שלכם ירגיש בטוח לחזור ולעשות צרכים במקום בו השאיר ריח. מגיל ארבעה חודשים , בזמן שהשיצו שלכם יסתובב בבית ולא נמצא בתוך האזור שהוגדר עבורו, תוכלו לתקן אותו בזהירות רק אם ראיתם אותו עושה צרכים, ובכל מקרה לא יותר משלוש שניות לאחר שעשה אותם. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ילמדו אתכם דרכים נוספות שיקצרו את תהליך הגמילה מצרכים בבית של השיצו הצעיר שלכם, וינחו אתכם כיצד לתקן נכון את השיצו לאחר שעשה צרכים בבית מבלי לגרום לו לנזק ומבלי לחבל בתקשורת בינו ובינכם.

כלבי שיצו ללא חשיפה נכונה עלולים להפוך פחדנים ומסוגרים - LADOG אימון מקצועי לכלבי שיצו

כלבי שיצו ללא חשיפה נכונה עלולים להפוך פחדנים ומסוגרים – LADOG אימון מקצועי לכבי שיצו

חשיבות החשיפה הנכונה של כלבי שי צו
כלב חשוף נכון, הוא כלב שהורגל בגיל צעיר לאנשים, לכלבים, לבעלי חיים נוספים, לרעש ולאזורים בעלי אופי שונה. כלב חשוף ירגיש בנוח כמעט בכל מקום, לא יפתח פחד או תוקפנות כלפי אנשים, ילדים, כלבים, ולא יבהל מרעש של רכבים או קולות חזקים אחרים. לכלבי השיצו חלון הזדמנויות מצוין לחשיפה נכונה החל מגיל שלושה חודשים ועד לגיל חצי שנה. מרגע שהשיצו שלכם קיבל את החיסון המשושה, אחריו אפשר לצאת איתו מהבית, התחילו לטייל איתו . תחילה המתינו עד יעשה צרכים ועודדו אותו על כך, לאחר מכן המשיכו לטייל ומדי יום האריכו את זמן הטיול, חשוב לטייל בכל פעם במסלול שונה. טיילו עם השיצו שלכם ליד גני משחקים, ברחובות סואנים, ובגינות שקטות. טיילו איתו ליד אנשים וילדים וגם ליד גינות כלבים. יתכן שלעיתים השיצו הצעיר שלכם יראה סימני סטרס ויסרב להמשיך בטיול, חשוב שבמצב כזה תרגיעו אותו באמצעות משחק וחטיף ולאחר שהשיצו ירגיש יותר בנוח המשיכו לטייל. בגינות כלבים חשוב לברר עם בעלי הכלבים האם כלביהם תוקפניים. אמנם ברוב המקרים כלבים בוגרים מתנהגים בסלחנות ובסבלנות כלפי גורים, אך חשוב לוודא שלא מדובר בכלבים שאינם תוקפניים. החשיפה הנכונה תהפוך את השיצו שלכם לכלב ידידותי ורגוע .

כלבי השיצו יכולים להתקבל גם בצבע לבן שלג - LADOG חינוך כלבים ברמה אחרת

כלבי השיצו יכולים להתקבל גם בצבע לבן שלג – LADOG חינוך כלבים ברמה אחרת

אילוף כלבי שיצו
כלבי השיצו אוהבים לשחק ואוהבים לרצות את בעליהם כדי לזכות במנות גדושות של אהבה .עבור כלבי השיצו לפקודות האילוף יש חשיבות גבוהה מעבר לחינוך למשמעת. פקודת 'שב-השאר' למשל , תעזור לשיצו שלכם לבטוח בכם ובעצמם. פקודת 'ארצה' תעזור להם להפנים שהם יכולים לרבוץ על ידכם נינוחים גם אם סביבם יהיו כלבים או גירויים אחרים. בתהליך האילוף של כלבי השיצו חשוב במיוחד לשלב צעצוע. את הצעצוע חשוב להחביא במהלך האילוף ורק לאחר שהשיצו שלכם ביצע באופן מושלם פקודה, שחקו איתו. את הצעצוע חשוב שלא לתת לשיצו מייד. תנו לו "לצוד" אותו. הראו לו את הצעצוע והחביאו מאחורי הגב, חזרו על כך לפחות עוד פעמיים ורק לאחר מכן הניחו לשיצו שלכם לנשוך את הצעצוע. ברגע שהשיצו נושך את צעצוע, מומלץ לרוץ איתו כשהוא מחזיק את הצעצוע בפיו. כשהשיצו שלכם ישחרר מפיו את המשחק, קחו אותו והסתירו אותו מהר. פעולה זאת תגרום לשיצו שלכם לחכות בקוצר רוח לפעם הבאה שיזכה "לצוד" את הצעצוע ותמלא אותו במוטיבציה לבצע פקודות חדשות בצורה מושלמת. מאלפי הכלבים של כלביית LADOG ידריכו אתכם כיצד לקשר נכון בין המשחק לתהליך האילוף של כלב השיצו שלכם , באופן שיגרום לו וגם לכם ליהנות מתהליך האילוף ולהפיק את התוצאות הטובות ביותר.

לכלב השיצו אהבה למשחקים, אותם מומלץ לקשר לפקודות המשמעת - LADOG אילוף מקצועי

לכלב השיצו אהבה למשחקים, אותם מומלץ לקשר לפקודות המשמעת – LADOG אילוף מקצועי

טיפול וטיפוח כלבי שיצו
חשוב להבריש את פרוותו של כלב השיצו לפחות פעמים בשבוע כדי למנוע היווצרות קשרים וצבירת לכלוך. אם תעודדו את השיצו שלכם על כך שהוא יושב נינוח בתהליך הסירוק, יהפוך זמן הברשת הפרווה לזמן איכות מפנק עבורו. מומלץ להרגיk את השיצו שלכם למגע עם כפות הרגליים, האוזנים והאף, דבר שיקל על ביקוריו אצל הוטרינר.
לשיצו נטייה לפתח אבן שן בגיל צעיר. עקבו אחר מצב השיניים של כלבכם, ואם תבחינו בכתמים חדשים או בריח חריף מפיו מהרו לקחת אותו לוטרינר לניקוי אבן שן.
הקפידו לגזור את הפרווה שמעל עיניו של השיצו וכן את הפרווה שסביב אוזניו כדי למנוע היווצרות דלקות עיניים ואוזניים. את השיער שמעל עיניו תוכלו גם לאסוף לאחור.

שי צו – תקן גזע – השיצו הוא כלב קטן בעל פרווה ארוכה ורכה כמו משי. אפו פחוס, עיניו גדולות ביחס לפניו, אוזניו הארוכות מכוסות פרווה, זנבו ארוך ומסתלסל מעל גבו. פרוותו של השיצו כפולה, ארוכה וכמעט ואינה נושרת. צבעי פרוות השיטסו חום-לבן, שחור- לבן- אפור – לבן – וטריקולור.
גובהם של כלבי הגזע הוא 22-30 ס"מ
משקלם 5-9 ק"ג
תוחלת חייהם של השיצו יכולה להגיע עד 16 שנה.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים ב- LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף השיצו שלכם – לחצו כאן 

לאיזה שטחים אסור לשיצו שלכם להכנס- לחצו כאן 

כנסו – שיצו מאולף זה שיצו שמח

לחצו כאן- מה מתאים לשיצו שלכם גדר גורים או כלוב אילוף