שאר פיי

 

שאר פיי – LADOG

השאר פיי (Shar Pei)  הוא אחד הכלבים החביבים והמוכרים שקיימים, הודות למראה הייחודי שלהם הכולל כפלי עור רכים ועיניים נוגות. רבים אינם מודעים למוצאו של הכלב אי-שם בסין הרחוקה וגם לא לטיפול שהם זקוקים לו באופן יומיומי.

אילוף מקצועי לכלבי שאר פיי - LADOG - בתמונה שאר פיי הנפוץ ביותר בצבע חום אדום

אילוף מקצועי לכלבי שאר פיי – LADOG – בתמונה שאר פיי הנפוץ ביותר בצבע חום אדום

ההיסטוריה של הגזע
מוצאו של כלב השאר פיי הוא בסין. מדובר בכלב בגודל בינוני, בעל מבנה גוף מרובע וכפלי עור שמהווים את סימן ההיכר שלו כבר שנים רבות. אחת הסברות של מוצאו היא הכלאה בין כלבי מסטיף לגזעים נורדיים. לכלב השאר פיי כפלים רבים בעור כבר מהיותו גור. פירוש השם שאר פיי בסינית הוא מגע-חול, שם שניתן לו הודות למגע העור והפרווה הקצרה שלו (של השאר פי המקורי) שמעניקה תחושה של חול.

כלב השאר פיי המקורי איננו נפוץ מדינות המערביות ועל פי רוב, ניתן למוצאו בעיקר בסין. לכלב השאר פיי המקורי צבע שנוטה לאפור, פרווה קצרה ולא נעימה למגע, בשונה מכלב השאר פיי ה"מערבי" שלו פרווה מעט ארוכה יותר, גוון צבע חום-צהבהב וקמטים מעטים באופן יחסי. השאר פיי גודל בתחילה על מנת להיות כלב שמירה, תכונות אשר נטועות בו עד היום.
כלב השאר פיי המקורי הגיע לארצות הברית לפני 150 שנים לערך, ומיד משך את תשומת לב התושבים האמריקאים מערביים שרצו לגדלו ולביית אותו באופן בו יותאם לסטנדרטים שלהם שכללו אופי פחות תוקפן, ופרווה נעימה יותר. על כל פנים, גזע השאר פיי נחשב ליוקרתי הן בישראל והן בעולם כולו. באשר לסין, עד לא מזמן גזע זה הורבע גם למטרות אכילה, אך כיום המנהג הולך ופוחת.

גור שאר פיי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גור שאר פיי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

אופי השאר פיי
כאמור, מדובר בכלב שמירה, אולם הוא אינו נחשב לתוקפני כלפי בני אדם בגידול נכון. חשוב לציין שהשאר פיי הוא כלב מאוד דומיננטי ולכן גם הבעלים של הכלב צריך להיות בעל ביטחון ולהקנות תחושת סמכות. חשוב לגדל את השאר פיי מגיל הינקות וללמדו לא להיות תוקפני כלי בני אדם או כלבים אחרים. השאר פיי הוא כלב שמשתעמם במהירות מאילוף ולכן זקוק לגירויים רבים יותר מכלבים אחרים. באופן כללי, כלב שאר פיי הוא רציני רגוע מטבעו.

ללא אילוף מקצועי בגיל צעיר עלול השאר פיי להפוך בבגרותו לכלב מסוכן מאוד - LADOG

ללא אילוף מקצועי בגיל צעיר עלול השאר פיי להפוך בבגרותו לכלב מסוכן מאוד – LADOG

מראה חיצוני ומשקל
כיום, קיימים בעולם שני סוגי שאר פיי מוכרים, זה בעל הפרווה הקצרה והקשה יחסית וזה בעל הפרווה הארוכה והנעימה יותר. קיימת עוד סוג של פרווה נפוצה יחסית לגזע, בעלת ארוך ורכות רבה אף יותר, אולם מבחינה רשמית, שאר פיי לא ייחשב כגזעי לגמרי עם פרווה כזו.
הגזע בעל קמטים רבים בכל גופו כאמור, כאשר מסביב לעיניים יש קמטים רבים במיוחד שנוטים לגרום לשפשופים, דלקות ונזקים בלתי-הפיכים רבים. בנוסף, הקמטים הרבים שעל עור השאר פיי גורמים להצטברות חיידקים, למחלות עור, רגישויות ועוד. מבחינה חיצונית כללית, מדובר בכלב בעל מראה מאסיבי, ראש גדול יחסית לכלבים אחרים ובעל מבנה לא אווירודינאמי.
גובה הזכר נע בין 47-50 ס"מ ומשקלו 25-30 ק"ג. גובה הנקבה נע בין 45-47 ס"מ ומשקלה נע בין 22-25 ק"ג.

שאר פיי שחור - LADOG - אילוף כלבים

שאר פיי שחור – LADOG – אילוף כלבים

טיפול, טיפוח, מחלות גנטיות ועוד
לצערנו, קיימות כמה מחלות גנטיות אופייניות לגזע, כשהנפוצות שבהן הן מחלות עור שונות. מחלת עור נפוצה אחת היא הדמודקס, אשר נגרמת כתוצאה מטפיל זעיר שחי על זקיקי פרווה של כלבים. על עורו של השאר פיי, קל לטפיחל להתפתח להגיע לממדים גדולים מאוד שיוצרים קרחות, גרד וכד'. בנוסף, אצל השאר פיי בעל הפרווה הקצרה, יכולה להתפתח מחלת עור הנגרמת מצמיחה הפוכה של זקיקי הפרווה, או מהצטברות של שומן עורי.

שאר פיי בהיר מאוד, נדיר בישראל - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

שאר פיי בהיר מאוד, נדיר בישראל – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

חשוב לציין בנוסף, כי קיימת קדחת הנגרמת כתוצאה ממחלה גנטית של השאר פי. קדחת זו מתבטאת בתסמינים של קושי בשימוש במפרקים, חום גבוה וחלילה כשל בפעילות הכליות. הקדחת עלולה להיגרם באזור גיל 5 של הכלב, אולם מדובר ככלל על 1 מתוך 10 כלבים שחולים במחלה. ניתן לבדוק האם הכלב נושא את הגן שגורם לנטייה לקדחת בבדיקה אצת הווטרינר.
על כן, את השאר פיי חשוב לטפח באופן יומיומי על ידי רחיצה קבועה (אבל לא בתדירות גבוהה מדי), הברשה קבועה וניקיון כולל של קרציות ופרעושים. בנוסף, על הבעלים של הכלב לדאוג לסביבה נקיה ומטפחת עבורם, הכוללת מיטה נקיה ואוכל מותאם.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים ב- LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף השאר פיי שלכם – לחצו כאן