רועה טורקי

רועה טורקי (קנגל) – LADOG

רועים טורקי – אילוף המתאים לגזע, אופי, היסטוריה וגידול נכון. בחברת LADOG ידע וניסיון רב באילוף כלבי רועים טורקי – המכונה גם : רועה אנטולי,קנגל אקבש וקנגל הקרבש.

רועה טורקי - אחד סמלים החזקים של טורקיה - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

רועה טורקי – אחד סמלים החזקים של טורקיה – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

מקורו של כלב הרועים הטורקי- קנגל

הרועה הטורקי הוא גזע ששימש לציד של אריות ולעיתים גם סוסים, נכון להיום משתמשים ברועה הטורקי בעיקר ככלב שמירה וגם ככלב הגנה על כבשים. זהו גזע עתיק מאוד שכיום ידע כאחד הסמלים האהובים בטורקיה. השורשים של הגזע מאנטוליה, כשם שמו רועה אנטולי. אך הטורקים מחלקים בגדול את הגזע לשני שמות מרכזיים  Kangal Akbash (ראש לבן) karabash Kangal (ראש שחור) השחור בפנים. ארצות המערב התחילו לאהוב לעבוד עם כלבים אלו רק בשנת 1970, ולבסוף החליטו לגדל כלבי רועה טורקי באוסטרליה ובארצות הברית. 

רועה טורקי - קנגל - מתאים מאוד לשמש ככלב לשמירה על שטח - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

רועה טורקי – קנגל – מתאים מאוד לשמש ככלב לשמירה על שטח – LADOG – אילוף מקצועי

 

אילוף וחינוך כלב הרועים הטורקי – kangal :

כלב הרועים הטורקי הוא כלב עצמאי, דומיננטי, טריטוריאלי, חזק מבחינה פיזית ובעל אופי חזק מאוד. אלו לא כלבים לגידול עם בעלים בעל אופי עדין. לגידול כלב כזה חייב בעלים אסטרטיבי מאוד, ללא בעלים חזק עלול להפוך סכנה לסביבה. מאחר שמדובר בכלבים שהם גם טריטוריאליים, הם יכולים לשמש ככלבי שמירה מעולים. יש להרגיל אותם לחברה מגיל צעיר, כלומר לחשוף אותם לכלבים ולאנשים כדי שלא יפתחו תוקפנות לא רצויה בבגרותם, במיוחד שהם גם ככה בעליי אינסטינקט שמירה חזק. כלבי רועה הטורקים חייבים חינוך קפדני כבר מגיל צעיר. חשוב מאוד לבצע עם הכלב מספר תרגילי היררכיה כשהוא צעיר, כך שבבגרותו ידע את מיקומו בסולם ההיררכי. כל הגורים נראים מתוקים, אך זכרו שאופים יכול להשתנות ללא הצבת גבולות , כמו קפיצה על אנשים, תפיסת המקום שלו בבית – התקרבות לקערה של האוכל בזמן שהוא אוכל. לכלב אסור לקפוץ כיוון שזה מסמל עלייה בהיררכיה מעל הבעלים, חשוב גם לדעת איך להפסיק אותו בזמן האוכל, כך יבין כי הקערה של הכלב היא קודם כל של הבעלים ורק לאחר מכן שלו. חשוב רק לעשות את תרגילי השליטה עם מאלף כלבים מקצועי ולא לבד. ישנם מספר דרכים למתן את הכלב על מנת שיבין את מיקומו ההיררכי ועדיין לא יצור נזק.

רועה טורקי שומר מעולה על צאן ובקר - LADOG - אילוף כלבים מקצועי 

רועה טורקי שומר מעולה על צאן ובקר – LADOG – אילוף כלבים מקצועי 

משמעת לרועה הטורקי – גזע זה מתבגר יחסית מהר, לכן חלון ההזדמנויות הוא מאוד מצומצם. יש לתרגל אמוני צייתנות מגיל שלושה חודשים, בגיל הזה הרועה הטורקי עדיין לא קיבל את הקשיחות של הגזע. לימוד הליכה נכונה ורגלי הינם תנאי הכרחי בגידול כלב חזק זה. ללא אילוף קפדני לפקודות המשמעת בגיל צעיר, קשה יהיה בבגרותו לצאת איתו אפילו לסיבוב קצר בשכונה.במרכז לאילוף כלבים LADOG ידע מקצועי ונסיון באילוף כלבי רועים טורקי.

גורי רועים טורקי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גורי רועים טורקי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

הרועה הטורקי עלול להיות דומיננטי ללא גידול נכון:

הרועה הטורקי בבגרותו יכול להיות דומיננטי מאוד ללא מנהיג חזק בבית, גזע זה עלול לפתח שליטה וטריטוריאליות בבית בגידול שגוי, ישנם כלבים מגזע זה אשר בבגרותם מראים סימני תוקפנות כאשר הבעלים מתקרב לאוכל, למקום השינה,  ולמשחקים שלהם. בכדי שתופעת התוקפנות לא תגיע כלל בבגרותו של הכלב, חשוב מאוד אילוף למשמעת ביחד עם אימון שליטה של הבעלים על הכלב. בעלי כלב זה חייבים לשדר דומיננטיות שכלבם יבין את מיקומו בהיררכיה של הבית. בעלי כלבי רבים טועים לגבי כלביהם שמאמינים שלא יגלו דומיננטיות ותוקפנות כלפיהם. פעמים רבות בעלי כלבים רואים שהכלב שברשותם הגיע לגודל מקסימילי ובכך חושבים שגם קיבל את האופי שלו, אף זו טעות נפוצה. הכלב יכול כל הזמן להתקדם בהיררכיה. דוגמה לכך רואים שבעלים מגדל רועה טורקי בגיל שנתיים והכל נראה בסדר, ורק בגיל חמש הכלב מאיים על הבעלים, אך זה לא פתאום היו סימנים מקדימים של משחקי שליטה קודםאך  ההתפרצות החלה שהכלב ממש התבגר. לכן חשוב שהאילוף לגזע זה יהיה בעזרת מאלף כלבים אשר ידריך את הדרך ליצירת היררכיה נכונה מול הכלב.

רועה טורקי-אקבש (ראש לבן) - LADOG - מרכז מקצועי לאימון כלבים

רועה טורקי – אקבש (ראש לבן) – LADOG – מרכז מקצועי לאימון כלבים

חשיפה נכונה רועה הטורקי:

כלבי הרועים הטורקים חייבים חשיפה מדויקת בגיל צעיר מאוד, מכיוון שהם עלולים להיות פחדנים. זהו גזע המצריך יותר השקעה מבחינת חשיפה לרעשים, אנשים זרים וכלבים אחרים. ללא חשיפה מספקת של הבעלים, עלול כלב זה  להירתע מכל רעש. כאשר רואים שהגור מסרב להתקרב לאדם זר, ואף זז מתרחק, יש לפתור מיד את הבעיה אחרת  ייתכן שייפתח תוקפנות מפחד. חשיפה נכונה לכלבים בגיל צעיר היא תנאי הכרחי לגידול כלב חזק זה, ללא חשיפה הוא עלול לנשוך כלבים מפחד. גיל החשיפה צריך להיות משלושה חודשים, לאחר סיום חיסון המשושה השלישי. חשוב לחשוף בזמן, פעמים רבות הבעלים או הוטרינר קובע את הזמנים בין החיסונים לפרקי זמן ארוכים, מה שמוביל בסוף, לסיום החיסונים בגיל שלושה וחצי חודשים במקום שלושה חודשים. נתון זה נראה לבעלים כזניח, אך בגיל זה כל יום הוא קריטי לחשיפה של כלב זה.במידה והמגדל נתן את החיסון הראשון ממש בזמן, ניתן גם לסיים את חיסוני המשושה בגיל חודשיים ושלושה שבועות. בגילאים אלו החשיפה יעילה ביותר.

רועה טורקי - קרבש (ראש שחור) - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף

רועה טורקי – קרבש (ראש שחור) – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף

איך לחשוף את כלבי הרועים הטורקי:

יש לקחת את הגור על בסיס יומי למקומות חדשים לפחות לשעה ביום. מקום שהכלב מכיר כבר לא יהווה לו איום, לכן לא מומלץ לקחת למקום קבוע, אלה לשנות כמה שיותר שטחים, ולמקומות מגוונים. מקומות רועשים כמו מרכז עיר, תחנת אוטובוס ועוד. חשיפה לאנשים בגיל צעיר. רועה טורקי שלא פגש בצעירותו הרבה אנשים זרים, עלול להיות בבגרותו כלב תוקפן לכל אדם, ללא קשר לשמירה הטבעי שיש לגזע על הבית. ללא חשיפה מספקת ונכונה עלול הרועה הטורקי לתקוף אנשים בטיול מחוץ לבית.

הרועה אנטולי צריך שחרור על בסיס יומי בשטח פתוח - LADOG - אילוף כלבים

הרועה אנטולי צריך שחרור על בסיס יומי בשטח פתוח – LADOG – אילוף כלבים

חשיפה לכלבים – צריכה להיות לכמה שיותר כלבים, אך לא כלבים חזקים מידי, יש להתחיל עם כלבים עדינים ולאט לאט עם הביטחון של הכלב ניתן לקחת ליד כל כלב. חשיפה לכלב חזק מידי, יכולה לתת לכלב חוויה שלילית וכתוצאה מכך ריחוק מכלבים. אך זכרו כמה שיותר כלבים נכונים בגיל צעיר. ללא חשיפה נכונה יהפוך בבגרותו תוקפן כלפי כלבים.

בעיות רפואיות אצל כלבי הרועים הטורקים:

בדרך כלל זה גזע בריא ללא מאפיינים פיזים שליליים, אך כמו כל הגזעים הענקיים גם הוא סובל בבגרותו מבעיות מפרקים ואגן. חשוב לשמור על משקל תקין בכדי למנוע בעיות ככל הניתן, ולתת לו לרוץ באזור של דשא או חול. ריצה על בטון מגבירה את השחיקה של המפרקים והאגן בגזע גדול זה.

Akbash dog - כלביית LADOG

Akbash dog – כלביית LADOG

תיאור מראה חיצוני של כלבי הרועים הטורקי:

כלב הרועים הטורקי הוא גזע  גדול, גבו ישר וחזק וכתפיו חזקות. ראשו רחב ומאסיבי, גודל אוזניו בינוניות.

כלבים אלו גדלים במהירות בשנת חייהם הראשונה. אך מסיימים את הגדילה לחלוטין רק בגיל שלוש וחצי שנים. הם ממשיכים לגבוה עד גיל שנה וחצי ומתרחבים ומתארכים עד גיל שלוש וחצי.

צבע – לבן עד צהבהב.

אורך חיים –  11-13 שנה.

משקל –  55- 75 ק"ג. נקבה בין 55-60 ק"ג, הזכר בין 60 עד 75 ק"ג.

גובה – 74- 82 ס"מ.

 Anatolian Shepard - - כלב קשוח עם אופי חזק - LADOG- אילוף כלבים

Anatolian Shepard – – כלב קשוח עם אופי חזק – LADOG- אילוף כלבים

 

בקורס אילוף בחברת LADOG-אילוף כלבים נותנים דגש על חשיפה נכונה לכלבי הרועה התורכי.

לחצו כאן- לקורס אילוף פרטי קבוצתי למשמעת מתקדמת בחברת LADOG

לחצו כאן – למסלולים ומחירים של קורס האילוף בחברת – LADOG

לחצו כאן- לאילוף בתנאי פנסיון בחברת LADOG