רועה אסיאתי

אילוף רועה אסיאתי 

כלב רועה מרכז אסיאתי  – גידול נכון, היררכיה, הסטוריה, אילוף המתאים לכלב רועה אסיאתי. בחברת LADOG – ידע מקצועי באילוף כלבי רועים אסייתים.

בבלו – כלב רועה אסיאתי בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

הוגו – כלב רועה אסיאתי בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

אפולו – כלב רועה אסיאתי בסיום קורס אילוף בחברת – LADOG

מקורם של כלבי הרועים האסיאתי ברוסיה ובסין. כלבי הגזע מוזכרים בתיעוד הסטורי למעלה מ 3500 שנה. בעבר היו הרועים האסיאתיים גדולים עוד יותר מגודלם המרשים היום. אריסטו כתב על הרועה האסיאתי שהוא נראה כהכלאה בין כלב ובין טיגריס. עד היום כלבי הגזע הם הנפוצים ביותר ברוסיה . במדינות אחרות כמעט ולא מגדלים את כלבי הרועה האסיאתי. מעטים מכלבי הגזע הגיעו לארץ בתחילת שנות התשעים עם העליה הגדולה מברית המועצות וכיום יחסית נפוצים גם בישראל.

אילוף מקצועי לכלבי רועה אסיאתי - LADOG

 אילוף מקצועי לכלבי רועה אסיאתי – LADOG

ברוסיה גידלו חקלאים את כלבי הרועה האסיאתי כדי להתמודד עם תקיפות חוזרות ונשנות של דובים וזאבים. כלב הרועה האסיאתי חזק מאד פיזית , ואינו חושש להלחם מבלי להפסיק בכל מצב ומול כל בעל חיים. על כן זכה לכינוי וולקדב Volkadav מוחץ זאבים. בתקופות מסוימות השתמש צבא רוסיה בכלבי גזע ייחודי זה לצורכי שמירה על שטחים צבאיים וכשומרים אישיים של קצינים בכירים. חקלאים נעזרו בהם גם לשמירה על עדרי צאן. הממשלה הסובייטית פעלה כדי לפתח גזע כלבים זה,בעל כוחות יוצאי דופן, יכולת תפקוד גבוהה בכל תנאי מזג אויר, ועצמאי. התוצאה היא הרועה האסיאתי.

ללא אילוף מקצועי בגיל צעיר עלול האסייתי להפוך מסוכן מאוד בבגרותו - LADOG - אילוף מקצועי

ללא אילוף מקצועי בגיל צעיר עלול האסיתי להפוך מסוכן מאוד בבגרותו – LADOG – אילוף מקצועי

אופי ומאפיינים – רועה אסיאתי – Central Asian Shepherd dog

כלב רועה אסיאתי אינו מתאים לכל משפחה. זה אמנם כלב נאמן מאד, חכם ומשפחתי אך מדובר בכלב עקשן, בעל נטייה לתוקפנות כלפי כלבים אחרים וכלפי זרים, טריטוריאלי,חזק מאד ובעל אישיות עצמאית . הנחישות של הרועה האסיאתי ותנועתו האתלטית הופכת אותו לכלב עבודה חזק במיוחד. בעליו של רועה אסייתי חייב להיות אדם חזק פיזית ומנטלית. ועליו להיות אסרטיבי וחד משמעי כלפי הכלב לאורך כל חייו. במהלך היום הרועה האסייתי ישמח לרבוץ בשקט. הוא לא ישתעמם גם אם לא יעשה דבר. אבל ברגע שיתקרב זר הוא יסתער על המטרה בנחישות. אם בחרתם לגדל רועה אסיאתי, חשוב לזכור שזה אינו כלב המתאים לגידול בדירה. הרועה האסייתי אוהב לשהות בחצר. וזקוק למרחב שקט משלו. זה אינו כלב המתאים למשפחה עם ילדים. למשפחה עם ילדים מומלץ לבחור ברועה אסיאתית, נקבות הגזע יציבות יותר ופחות טריטוריאליות. אם בחרת לגדל רועה אסיאתי זכר, חשוב לסרסו לפני גיל שנה כדי שלא יפתח אישיות דומיננטית וטריטוריאלית המאפיינת את כלבי הגזע.

כלב רועים אסיאתי בוגר - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 כלב רועים אסיאתי בוגר – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

כלבי הרועה האסיאתי מגיעים לגובה 98 ס"מ
משקלם של הזכרים יכול להגיע עד למעלה מ 90 ק"ג, משקל נקבות הגזע מגיע עד 80 ק"ג
תוחלת חייהם של הרועים אסיאתים הוא 13 שנה בממוצע.
פרווות הרועה האסיאתי צפופה , רכה ובעלת אורך בינוני. צבעי הפרווה של כלב הרועים האסייתי הוא לבן, חום, ג'ינג'י, אפור, ואזורים מסוימים על גופו יהיו לעיתים מנומרים. פרוותו של הרועה האסיאתי נושרת פעמיםי בשנה נשירה מאסיבית, ובמהלך השנה נשירה מנורית.

ראשו של הרועה האסיאתי גדול ומסיבי זקוף, גופו שרירי, צווארו רחב, רגליו עבות וחזקות, זנבו גדול ומלא פרווה מסתלסל מעל גבו. שיניו של הועה האסייתי גדולות מאד ביחס לכלבים אחרים מגזעים גדולים.
בניגוד לרוב גזעי הכלבים, הרועה האסייתי ממשיך לגדול ולגבוהה עד גיל שלוש שנים.

 כלב רועה אסיאתי בצבע קלאסי - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

 כלב רועה אסיאתי בצבע קלאסי – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

חשיבות ההררכיה בגידול רועה אסייתי
לרועה האסיאתי זכרון גנטי קדום של כלב החי בלהקה. הוא ישאף באופן טבעי לטפס בסולם ההיררכיה ולהנהיג את משפחתו כאילו היתה הלהקה שלו. תוכלו להבחין בהתנהגות המרמזת על נטייתו לדומיננטיות של הרועה האסיאתי כבר כשיהיה בן שבועות ספורים . הנטיה לדומיננטיות תבוא לידי ביטוי במשחקים גוריים, נשיכות, וקפיצות שמחה שיראו כמחוות חמודות של הגור הצעיר, אולם עבורו אלו גם משחקי שליטה. ומעבר לכך שהגור החמוד יגדל למשקל של תישעים קילו שקפיצת שמחה כזו עלולה להיות מסוכנת, אם לא תתקנו את הכלב ותמנעו ממנו קפיצות ונשיכות הוא יתרגם זאת כפתח להמשיך ולעלות בסולם ההיררכי. רועה אסייתי שביטויי השליטה שלו לא קיבלו תיקון בגיל צעיר, עלול לפתח אופי דומיננטי מסוכן. זכרו שתופעות הדומיננטיות והטריטוריאליות של הרועה האסייתי עלולה להגעה בפעם הראשונה בגיל שלוש בסוף תהליך ההתפתחות שלו ויבואו ליידי ביטוי בתגובות מסוכנות. העזרו במאלף כלבים מקצועי המכיר היטב את כלבי הרועים האסייתים, שידריך אתכם כיצד לתקן נכון את משחקי השליטה של הרועה האסייתי שלכם תוך כדי בניית תקשורת גבוהה איתו.

חשוב לתרגל עם הרועה האסיאתי אימוני היררכיה בגיל צעיר -LADOG - אילוף מקצועי

 חשוב לתרגל עם הרועה האסיאתי אימוני היררכיה בגיל צעיר -LADOG – אילוף מקצועי

חשיפה נכונה של גורי רועה אסייתי
כדי לחשוף בזמן הנכון את גור הרועה האסייתי חשוב להוציא אותו לטיולים מרגע שקיבל את החיסון המשושה . לטיול חשיבות גבוהה בהקניית בטחון לכלבי גזע זה. טיילו איתו בכל פעם במסלול אחר. חשוב שתחשפו את הרועה האסייתי לרחוב סואן, לקולות של מגרשי משחקים, עברו איתו ליד בתי ספר ומגרשי ספורט וגם באזורים שקטים. בגלל נטייתו של הרועה האסייתי לתוקפנות חשוב להרגיל אותו לכל סוג אפשרי של גירוי, לאנשים, ילדים, ובעלי חיים, וזאת על מנת שלא יפתח פחד ותוקפנות כלפיהם בעתיד. הרועה האסייתי עשוי לגלות עקשנות כבר בהיותו גור , ועלול להפסיק על דעת עצמו את הטיול . אם תתנו לו להביל אתכם, סביר להניח שהרועה האסיאתי הצעיר שלכם יבין שיש סיבה לחשש שלו, ויתחיל לפתח פחד כלפי גירוי מסוים. פחד זה עלול להפוך לתוקפנות. על כן חשוב שתעצרו למספר דקות, שחקו איתו, תנו לו ממתק שהוא אוהב והרגיעו אותו, ולאחר מכן המשיכו לטייל. חשוב להתיעץ עם מאלף כלבים כדי שינחה אתכם כיצד לחשוף נכון את הרועה האסייתי. חשיפה לא נכונה תהפוך לחשיפה שלילית ותצריך תהליך חשיפה ארוך מחדש.

רועים אסיאתי נחשב לכלב שמירה מהטובים בעולם - LADOG -אילוף כלבים מקצועי

 רועים אסיאתי נחשב לכלב שמירה מהטובים בעולם – LADOG -אילוף כלבים מקצועי

מניעת הרס חפצים- רועה אסייתי
רועה אסייתי צעיר ינסה לכרסם כל חפץ שימצא בחצר ובבית. גור רועה אסיאתי משועמם יחפש במה אפשר לנעוץ שיניים כדי להוציא אנרגיה, או כדי להרגיע את כאב צמיחת שיניי הקבע שלו הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בעית הרס החפצים היא לתת לגור הצעיר עצמות דחוסות מיוחדות לכלבים אותן נתן לרכוש בחנויות לבעלי חיים. לעצמות הדחוסות מרקם, טעם וריח ייחודיים שאינם דומים לאף חפץ אחר שכלבכם ימצא בבית או בחצר. כדי להרגיל את הרועה האסיאתי לכרסם את העצמות הדחוסות, חשוב להרגיל אותו ולעודד אותו במילים מחזקות שיאמרו באינטונציה מתלהבת בכל פעם שיתקרב להריח את העצם או לכרסם אותה, ובכל פעם שיכרסם חפץ שימצא בבית, תקנו אותו. חשוב שמאלף כלבים מקצועי יסביר לכם כיצד לתקן את כירסום החפצים מבלי לגרום נזק לתהליך האילוף. לאחר התיקון המתינו מספר שניות, קרבו אל כלבכם את העצם הדחוסה ומייד עודדו אותו. בהדרגה גור הרועה האסיאתי יחפש לכרסם רק את העצמות האלו. חשוב לפזר ברחבי הבית והחצר מספר רב של עצמות דחוסות . כשהרועה האסיאתי שלכם יבין שהעצמות ממתינות לו בכל מקום, הוא לא יגלה תוקפנות כלפי מי שיתקרב אליו בזמן הכירסום .זכרו שאסור לתקן את הרועה האסיאתי שלכם אם מצאתם נעל או חפץ מכורסם ואינכם יודעים מתי הוא כרסם אותה. אם הרועה האסיאתי שלכם כרסם את אותו חפץ זמן רב לפני שתקנתם אותו, הוא לא ידע על מה ולמה התיקון. חשוב שלא לתת לרועה האסיאתי שלכם לכרסם צעצוע במקום עצם דחוסה. לצעצוע עשוי להיות מרקם וריח הדומה לחפצים שיש בבית. והרועה האסיאתי שלכם עלול לפתח כתוצאה מכרסום צעצוע רכושנות כלפי חפצים מסוימים בבית בעלי מרקם דומה. הרועה האסיאתי שלכם חייב להבין שהדבר היחיד בבית ששיך רק לו ולא לבעליו הם עצמות הכרסום.

רועה אסיאתי נחשב לכלב רציני וקשוח ביחס לרוב הכלבים האחרים- LADOG - אילוף כלבים מקיף.

רועה אסיאתי נחשב לכלב רציני וקשוח ביחס לרוב הכלבים האחרים- LADOG – אילוף כלבים מקיף

אילוף כלב רועה אסיאתי
הרועה האסיאתי דעתן, נחוש ואינדיבידואל. לא תוכלו לגדל כלב מגזע זה אם לא תאלפו אותו אילוף מקצועי כבר מגיל צעיר. זכרו שמדובר בכלב שללא בעלים סמכותי וללא אילוף יגדל להייות כלב מסוכן . עליכם להיות ברורים איתו בכל הקשור להצבת גבולות. יצר הציד של הרועה האסיאתי יעזור לכם בתהליך האילוף אם תקשרו נכון בין משחקי נשיכה ליצר הציד. מומלץ להשתמש בתהליך האילוף במשחקי נשיכה כמו חבל עבה עם קשרים בצותיו, או פפירול . את משחקי הנשיכה יקבל הרועה האסיאתי רק לאחר אימון כצ'ופר על ביצוע פקודות באופן מדויק. חשוב לזכור שבמשחקי הנשיכה מותר לרועה האסיאתי לשחק רק כשהוא מבלה איתכם ורק כשאתם מחזיקים ברצועת הטיול. אם תתנו לו את המשחק בכל זמן, הוא יאבד בו ענין והמוטיבציה שלו ללמוד פקודות עלולה לרדת. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות לה-דוג יוכלו להדריך אתכם כיצד לקשור בין המשחק לבין האילוף באופן הנכון שיגרום לרועה האסיאתי לחוש בטחון לצדכם ומבלי לפגוע בהנאתו מהמשחק. חשוב שהמשחקים של הרועה האסיאתי לא יהיו נגישים לו בבית , אם הוא ישחק איתם בכל עת, הוא יאבד ענין בתהליך האילוף. לפקודות האילוף ערך רב שהוא מעבר למשמעת. פקודת רגלי למשל, אותה תלמדו לבצע באופן מקצועי, תגרום לרועה האסיאתי להרגיש רגוע יותר ולבטוח בכם עד כדי כך שיוכל ללכת לצדכם , בקצב הליכתכם מבלי להסיט את ראשו גם אם יהיו שם גירויים כמו כלבים אחרים או אנשים. כך גם פקודת 'שב-השאר'. זכרו שעל אף עקשנותו של הרועה האסיאתי, וגם אם נאלצתם לתקן אותו על התנהגות לא טובה, חשוב לסיים כל אילוף במשחק וצ'ופר בו הוא יזכה עבור התנהגות יפה. הקפידו להשאיר לרועה האסיאתי שלכם זכרון אחרון חיובי מכל אימון. הדבר ישאיר את כלבכם עם מוטיבציה גבוהה לאימון הבא .

טיפוח וטיפול בכלבי רועים אסיאתיים
פרוותם של כלבי הרועים האסיאתיי נוטה לנשירה מסיבית פעמיים בשנה ויחג עם זאת חשוב להבריש את פרוותם לפחות פעמיים בשבוע כדי למנוע הוצרות של קשרים והצטברות של לכלוך חשוב להרגיל את הרועה האסיאתי כבר מגיל צעיר למגע ברגליו ובפניו, הדבר יקל על כולכם במהלך טיפולים וטרינריים. כלבי הגזע בריאים וחזקים בדרך כלל ואינם סובלים מבעיות מיוחדות. ,חשוב להקפיד על תזונה מתאימה ולהתאים את כמויות המזון להמלצת הוטרינר. זכרו שכלב רועים אסיאתי שיסבול מעודף משקל, יהפוך לכלב מתוסכל המתקשה לזוז. חשוב לצאת אם הרועה האסיאתי לטיולים ארוכים, כדי לפרוק את כמויות האנרגיה הגבוהות שלו. וכדי להעלות את רמת התקשורת שלו אתכם.

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הרועה אסיאתי שלכם – לחצו כאן