קלפי אוסטרלי

קלפי אוסטרלי

 

היסטוריה

מוצאו של גזע הקלפי הוא אוסטרליה. שם השתמשו בו ככלב רעיית בקר בשטחים הגדולים של אוסטרליה. הוא כלב בעל אינסטינקט טבעי ומולד לרעייה. אתלטי וחסר פחד. הזריזות והמשקל שלו מקנים לו יכולת להתחמק מנגיחות ובעיטות של הבקר. בנוסף ליכולות לחמוק, יש לו ניתור ממש גבוה וכך הוא עולה על גבם של הצאן וממש הולך עליהם כדי להגיע אל ההתחלה או סוף הטור. כשהצאן חוזר מהאחו וכלבי הקלפי מכניסים אותם לחווה, נוצר בכניסה מעין פקק. הקלפי מייד עולה על גבם ונותן להם ביס קטן ברגל כדי שיתקדמו, ומטפס שוב על גבם ומתמרן. לכן הוא כמעט ואינו זקוק להוראות הרועה, הוא יודע בדיוק מה לעשות ומתי. לכן הוא גם נקרא גזע על. יש אומרים שקלפי אחד עובד, שווה לכמה גברים שעובדים במקביל.

 

מאפיינים

כלבי הקלפי ערניים במיוחד, להוטים לעבוד ובעלי אינטליגנציה גבוהה. רמת האנרגיות שלהם כשהם עובדים כמעט ולא נגמרת. הם יכולם לעבוד בכל תנאי ובכל מזג אוויר. יצר הרעייה שלהם בשמיים ולכן הם יכולים לרעות הכל. בקר, כבשים, עיזים, איילים, תרנגולות, אווזים וכו'. זהו גזע שחייב בעלים שיתן לו לעשות את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב. אם הוא לא יקבל את מה שהוא צריך לקבל, ולא יפרקו לו אנרגיה כמו שצריך, הוא יכול בקלות להוות בעיה לבעלים ולהרוס את הבית. לכן לא יתאים ככלב ראשון לבעלים לא מנוסה.

גובה: 43-51 ס"מ. משקל: 14-21 קילו. תוחלת חיים: 10-15 שנים.

 

אופי

קלפי זהו כלב עבודה חרוץ ובעל אינטליגנציה גבוהה. אין בנאדם שלא מתפעל מהם כשרואה אותם עובדים ברעייה. כבר מהיותם גורים צעירים ולא מאומנים, הם יכולים לחקות תנועות של רעייה מכלבים בוגרים ומאומנים באופן טבעי לחלוטין. בגלל יצר הרעייה שלהם הם תמיד דרוכים כשהם בזמן עבודה. הם ממושמעים מאוד, קלים לאילוף, ולומדים פקודות חדשות ממש מהר. וזה מה שהופך אותם לכלבי עבודה מעולים במדינות רבות בעלות עדרים גדולים.

טיפול – גזע מאוד נקי. אלא אם כן הכלב עובד ברעייה, ואז הוא מתלכלך. לכן מבחינת טיפוח הוא צריך רק הברשה לפחות פעם בשבוע ומקלחת כל שלושה חודשים או כשמתלכלך.

 

אילוף

 באילוף כלבי קלפי חייבים להיות אסרטיבים. בגלל היצרים והעצמאיות שלו, הוא מבין סיטואציות ממש מהר ויכול לפעול עוד לפני שקיבל את הפקודה. לכן חשוב להתחיל איתו אילוף כבר בגיל צעיר לצד חשיפה נכונה להכל. וכך נקבל כלב יציב וממושמע לפקודות הבעלים שלו. שזה דבר חשוב לבעלים שרוצה כלב לרעייה, וגם לחיים עצמם.

אנו ב-LADOG מתמחים באילוף כלבים עם יצר רעיה, ויודעים לנתב את הצרכים שלהם.

מאלף מקצועי מצוות LADOG ילווה אתכם באופן אישי על מנת להגיע לתוצאות הגבוהות ביותר שניתן לקבל מכלב קלפי אוסטרלי.