פאג סיני

פאג סיני – LADOG

 פאג סיני – Pug – גידול נכון, אילוף המתאים לגזע, טיפול, אופי ומאפיינים, חשיפה נכונה של כלבי הפאג. LADOG- אילוף כלבים מקצועי. 

פאג סיני נחשב לכלב משפחה מעולה - LADOG אילוף כלבים

פאג סיני נחשב לכלב משפחה מעולה – LADOG אילוף כלבים

הפאג הסיני הוא אחד הכלבים היותר חביבים ומצחיקים שתוכלו לבחור לגדל. שמו של הפאג ניתן לו מהמילה האנגלית pugg כינוי חיבה שפרושו קופיף. בגרמניה נקרא הפאג הסיני  מופס mops , ובאזורים אחרים בעולם נקרא גזע כלבים זה בולדוג הולנדי.

מקור גזע כלבים זה הוא בסין. במאה השלישית לפני הספירה קיסרי סין אהבו והעריכו את כלבי הפאג  עד כדי כך שבנו להם מגורים מפוארים ודרשו מחיילים לשמור עליהם שמירה צמודה. בסין נמצאו פסלי כלבים גדולים מאבן, המכונים פסלי פו, פסלים אלו שמשו כקמע להגנה לקיסרים, וההערכה היא כי כלבי הפאג העתיקים שמשו השראה לפסלים אלו.

כלבי הפאג הראשונים הגיעו להולנד בתחילת המאה ה17 כשסין החלה לקיים קשרי מסחר עם מדינות אירופה.  ההולנדים העניקו לכלבי הפאג את השם מאפסהאונד. מהולנד נפוצו כלבי הפאג למדינות נוספות באירופה והפכו לכלבי לוויה לבני אצולה, ביניהם מרי אנטואנט. בשל אופים הנח והידידותי הפכו הפאג הסיניים לפופלריים בכל רחבי אירופה.

בתחילת המאה ה19 החל להתגבש באנגליה תקן הגזע של הפאג הסיני. תעודות היוחסין החלו ב1870 עם כשישים כלבי פאג. במקביל המשיכו כלבי הפאג להיות כלבי המלוכה בסין.

אילוף כלבי פאג סיני- LADOG

אילוף כלבי פאג סיני- LADOG

אופי ומאפיינים

לכלבי הפאג זנב מסולסל, עיניים עגולות גדולות ובולטות, מבנה גוף שרירי קטן, ורגלים קטנות ודקות ביחס לגוף.  פרוות הפאג הסיני קצרה וסיבית, צבעה שחור או חום בהיר , פניו שחורות-חומות. פניו של הפאג פחוסות , ולשונו ארוכה ביחס לחלל פיו, מסיבה הזו נוטים הפאגים הסינים לסבול מעיות נשימה ומנחירות קולניות בזמן השינה. אוזניו של הפאג הסיני קטנות ושמוטות כלפי חוץ. הוא מותח אותן לאחור כשהוא רץ. פניו מכוסות כפלי עור המשווים לו מראה רציני, אולם מדובר בכלב עליז, וחברותי. הפאג הסיני הוא כלב משפחה נהדר שמסתדר עם ילדים.

כלבי הגזע חכמים, ומצחיקים, הם רגישים לשינויי טון , ומזיזים את ראשם מצד לצד כשהם מקשיבים לבעליהם. מחווה מתוקה במיוחד של כלבי הפאג הסיני היא "שיר/ יבבה" שהם "שרים לבעליהם כאות שמחה על כך שחזרו הביתה או הציעו להם טיול בפארק. אם תעודדו את הפאג הסיני שלכם עם חיזוקים חיוביים וממתק לאחר ה"שיר "הראשון שישיר לכם, הוא יקבל את פניכם באופן קבוע עם שיר קטן וקישקוש זנב. הפאג הסיני רגיל למצב רוחו של בעליו, הוא ישב לידו בשקט כשירגיש שבעליו מתוחים, ואם ירגיש שמצב רוחם ממתאים למשחק, הוא יעשה הכל כדי לשמח את בעליו ולהזמינו לשחק ולטייל. יחד עם זאת, הקפידו לא לנהוג בתוקפנות כלפי הפאג הסיני, הכלבלבל המיוחד הזה נוטה להסגר וקשה יהיה לפייסו. הפאגים הסיניים אינטיליגנטיים מאד, בעליהם  טוענים שמי שגידל פאג סיני , ימשיך לגדל את כלבי הגזע לעד ולא יחליף אותם בשום גזע כלבים אחר. כלבי הפאג הסיני נאמנים מאד לבעליהם ונקשרים אליהם עד כדי כך שהם עלולים להכנס לדיכאון אם לא יראו אותם למשך זמן רב. קחו זאת בחשבון אם אתם משפחה שיוצאת לטיולים ארוכים.

גובהן של נקבות הגזע: 25-30 ס"מ  זכרים:  30-37 ס"מ

משקל נקבות 7-9 ק"ג זכרים: 7-10 ק"ג

תוחלת חייהם של הפאגים הסינים 10-15 שנה

גור של פאג סיני - LADOG

גור של פאג סיני – LADOG

מניעת הרס חפצים של גורי פאג סיני

גורי הפאג הסיני נראים כמו בובות קטנות עם שלט רחוק. הליכתם מתנדנדת מעט מצד לצד, והם מתופפים עם רגליהם הקטנות במהירות מפתיעה ביחס למבנה גופם.  גורי הפאג ימהרו לזהות את המקום שהוקצה עבורם לשינה, וימהרו לאסוף אליו צעצועים וחפצים שימצאו ברחבי הבית. אם על מיטתו של הפאג הסיני תפרסו שמיכה קטנה, תוכלו לראות איך הוא יחביא בתוך השמיכה את האוצר שמצא, ויעמול זמן רב באמצעות מצחו הרחב כדי לכסות אותו היטב.

לסתות הפאג הסיני חזקות, וכבר מגיל צעיר הוא ינסה לכרסם כל דבר שימצא בבית או בחצר, כדי למנוע הרס של חפצים, הכינו עבור הפאג הסיני שלכם עצמות דחוסות לכרסום. עצמות אלו בעלות מרקם וריח ייחודי שאינו דומה למזון של הפאג הסיני, ולא לשום חפץ שימצא בבית. כשהפאג הסיני שלכם יתרגל לטעמה ולמרקמה של העצם הדחוסה, הוא יאבד ענין בחפצים אחרים. בגלל נטייתו של הפאג הסיני להחביא את השלל שהוא מוצא, חשוב לפזר מספר רב של עצמות כאלו בכל מקום אליו הוא יכול להגיע. גם בבית וגם בחצר.  אם מצאתם את הפאג המתוק שלכם מכרסם נעל, או צעצוע שמצא בבית, תקנו אותו , המתינו דקה ומייד קרבו אליו את העצם הדחוסה. כשיקרב אל העצם את פיו, עודדו אותו במילים טובות ובליטופים. בגלל רגישותו של הפאג הסיני, חשוב לתקן אותו באופן כזה שיהיה ברור לו שלא כדאי לחזור על כירסום החפץ, אולם מבלי לגרום לנזק לתקשורת שבינו וביניכם. העזרו במאלף כלבים מקצועי המכיר את כלבי הפאג הסיני כדי שידריך אתכם כיצד לעשות זאת נכון.

חשוב מאוד לחשוף את כלבי הפאג סיני בגיל צעיר למקומות חדשים - LADOG

חשוב מאוד לחשוף את כלבי הפאג סיני בגיל צעיר למקומות חדשים – LADOG

חשיפה נכונה של גורי פאג סיני

כלבי הפאג הסיני נחנו בשמיעה רגישה במיוחד, על כן הם יכולים לשמש ככלבי הרתעה מצוינים. דווקא מסיבה זו, חשוב לחשוף את הפאג הסיני שלכם כבר מגיל צעיר למגוון רב ככל האפשר של מקומות, אנשים, ילדים , קולות, ריחות ובעלי חיים. התחילו לחשוף את הפאג הצעיר שלכם מיד לאחר שקיבל את החיסונים הוטרינריים המאפשרים לו לצאת לטיול.  טיילו איתו במסלולים שונים, חשוב לטייל איתו ליד מגרשי משחקים, במקומות סואנים, וגם בפארקים שקטים.  אם בחרתם לבלות עם הפאג הסיני שלכם בגינת כלבים, חשוב לשים לב שאין שם כלבים דומינטיים ותוקפניים . פאג סיני שיפגוש בגיל צעיר כלב תוקפן ויחווה טראומה יפתח פחד מכלבים . אם במהלך הטיול יחשוש הפאג הסיני שלכם להתקדם מסיבה כלשהי, חשוב שלא לוותר לו. עצרו לרגע , שחקו איתו עם משחק נשיכה, תנו לו חטיף קטן והמשיכו לטייל לכוון המתוכנן. אם תוותרו לו ותשנו כיוון,  הפאג הסיני שלכם יבין שהיתה לו סיבה טובה לפחד ויתקשה לבטוח בכם. על אף גודלו הקטן, המנעו מלהרים אותו על הידיים במצבים אלו. הוא אמנם כלב קטן מימדים, אך אינו מרגיש כזה. מומלץ להתיעץ עם מאלף כלבים מקצועי כדי לשמוע ממנו איך להימנע מחשיפה שלילית.

בתמונה היררכיה לא נכונה בגידול פאג סיני - LADOG

בתמונה היררכיה לא נכונה בגידול פאג סיני – LADOG

חשיבות ההררכיה בגידול כלבי פאג סיני

על אף גודלם הקומפקטי של כלבי הפאג הסיני, מדובר בכלב דעתן, וטריטוריאלי. מסיבה זו חשוב לדעת שהמשחקים המתוקים שנראים כמו מחוות חמודות הם גם משחקי שליטה אותם משחק הפאג הסיני מגיל צעיר מאד ובאופן טבעי. הסיבה לכך היא זיכרון גנטי שנשאר לגורי הפאג הסיני עוד מאז היו כלבי בר. גורי פאג ינסו מרגע שיעמדו על רגליהם הקטנות להגיע לעמדה גבוהה בהיררכיה של הלקה ולהנהיג אותה. הם יבדקו את האפשרות על ידי קפיצות על מנהיג הלהקה, הנחת כף רגל על המנהיג או נסיון להגיע ראשונים אל המזון. כשמדובר במשפחה שאימצה אותו, זוהי הלהקה החדשה של הפאג הסיני. והוא ינסה לקפוץ, לנשוך ולהניח כפות רגליים . חשוב לתקן בזהירות את המחוות האלו של הפאג הצעיר שלכם על מנת שיובהר לו מי מנהיג את מי. אולם יש לעשות את זה בדרך נכונה כדי לא לפגוע בשמחה של הפאג ובנכונות שלו לפתח תקשורת גבוהה עם בני הבית.

חשוב מאוד לקשר לכלבי הפאג את המשחקים שלהם לפקודות האילוף - LADOG

חשוב מאוד לקשר לכלבי הפאג את המשחקים שלהם לפקודות האילוף – LADOG

אילוף פאג סיני

כלבי פאג סיני חכמים במיוחד, סקרנים עקשים ומשתעממים בקלות. הם אמנם ידידותיים להפליא כלפי אנשים, ילדים ובעלי חיים, אך נטייתם הטבעית היא לדומיננטיות וטריטוריאליות כלפי מקומות אותם סימנו כשלהם, זו יכולה להיות פינה מוצלת נעימה בקיץ, או אזור חמים בחורף, וגם מקום בו הצליחו להחביא את עצמות הכרסום שלהם.  מסיבה זו, ועל אף גודלם הקטן יחסית, חשוב לאלף את הפאג הסיני לפני שיפתח תכונות דומיננטיות ותגובות תוקפניות.  הפאג הסיני אוהב לשחק, הוא ישמח לשחק עם משחקי רדיפה ורובם של הפאגים הסיניים ישמחו להחזיר אליכם משחקים שזרקתם למרחק . מסיבה זו מומלץ וחשוב לשלב משחקים בתהליך האילוף ולקשר בין המחשק לבין הפקודות.  אל תניחו לפאג הסיני שלכם לשחק לבדו במשחקי הנשיכה והרדיפה, אלא רק כשהוא בחברתכם ורק בתמורה לביצוע פקודות חדשות. לאחר שהפאג הסיני שלכם למד לבצע באופן מדויק פקודה חדשה, הראו לו את המשחק שהוא אוהב והחביאו אותו שוב מאחורי הגב, חזרו על הפעולה מספר פעמים ודרבנו אותו לחחפש את המשחק, רק לאחר מספר פעמים הניחו לו לנשוך את המשחק , ותנו לו לשחק בו. חשוב שהפאג שלכם יהיה עדין קשור ברצועת הטיול , אחרת הוא ימהר לרוץ ולהחביא את המשחק ואת המוטיבציה ללמוד פקודות חדשות.  בגלל רגישותו של הפאג הסיני לאינטונציה, חשוב שתעזרו מאלפי כלבים מקצועים המכירים היטב את הגזע, שינחו אתכם כיצד ללמד את הפאג שלכם  פקודות חדשות וכיצד לתגמל אותו נכון בתמריץ של צ'ופר או משחק.  בזכות אהבתו של הפאג הסיני לתשומת לב ולגילויי חיבה, הוא ישמח ללמוד פקודות וטריקים ויהיה מאושר לקבל פידבק חיובי.  זכרו שהפאג הסיני, כמו רובם של הכלבים הקטנים, נוטה לבדוק מי מבני המשפחה יעניק לו "הנחות" ויוותר לו על התנהגות נכונה, אל תתנו לקסמו האישי לבלבל אתכם. פאג סיני שלא חונך לגבולות ולא אולף למשמעת , עלול להפוך לכלב נירגן, ולא חברותי שדורש הדרכים מציקות תשומת לב.

חשוב לגוון את אימוני האילוף של הפאג הסיני בתרגלים וטריקים חדשים, ומדי פעם להחליף את המשחק איתו אתם עובדים. עבודה נכונה ומקצועית עם פאג סיני , תהפוך אותו לכלב מאושר, בטוח בעצמו , בוטח בבעליו, שיהיה חלק אהוב בלתי נפרד ממשפחתו.

כלב פאג סיני שחור, פחות נפוץ בישראל - LADOG

כלב פאג סיני שחור, פחות נפוץ בישראל – LADOG

טיפול וטיפוח כלבי פאג סיני

לכלבי הפאג הסיני רגישות לדלקות אוזניים , הקפידו לשמור על אוזניו נקיות ויבשות ולתת לו מזון על בסיס דגים כדי למנוע דלקות אוזניים נשנות.

גם עיניו של הפאג רגישות בגלל מיקומם הבולט. הקפידו לנקות הפרשות עיניים עם צמר גפן לח , ואל תתנו לפאג הסיני שלכם לטייל מתחת לשיחי ערער הידועים כגורם מזיר לפאג הסיני.

פרוותו של הפאג הסיני נושרת לאורך כל עונות השנה נשירה אינטנסיבית, חשוב להבריש את הפרווה אחת לשבוע כדי לעזור לפרווה הנושרת להתנקות מהעור. כלבי הגזע אוהבים את מגע המברשת על פרותם וחווים את ההברשה כזמן פינוק, כך שלהברשת הפרווה של הפאג יתרון נוסף בבנית התקשורת הגבוהה עם בעליו.

כלבי הגזע נוטים לפתח אבן שן מגיל צעיר יחסית, אבן השן עלולה לגרום לעששת וגורמת להבל פה רע. החל מגיל חמש, מומלץ לנקות את שיניו של הפאג הסיני עם מברשת שיניים ומשחה המיועדת להסרת אבן משיני כלבים.

חשוב להקפיד על כמויות מזון מדויקות לפאג הסיני בגלל נטייתו להשמנה.

לכלבי הפאג רגישות למזג אויר קיצוני של חום וקור. כלבים אלו ישמחו אם תלבישו אותם בסוודר דק וחם בימים קרים. בימים חמים הקפידו שלא לטייל עם הפאג הסיני בחוץ בשעות של עומס חום, טיול ושהייה בשמש במזג אויר חם תגרום לפאג שלכם לקוצר נשימה והתייבשות.

לשונות של הפאג הסיני ארוכה ביחס לפניו הפחוסות ולועו הקטנה. זו הסיבה לנחירות שאי אפשר שלא לשמוע כשהוא ישן,  ולעיתים ישן כשלשונו מחוץ לפה.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים ב- LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הפאג סיני שלכם – לחצו כאן