אפגני

 

כלב אפגני – LADOG

כלב רוח אפגני – Afghan Hound – אופי ומאפיינים, היסטוריה, גידול נכון, אילוף המתאים לכלבי אפגני. LADOG – אילוף כלבים מקצועי. 

מקורו של גזע זה הוא מהרי אפגניסטן, שם נהג לצוד חיות כמו ארנבים ואנטילופות. כלב האפגני ידוע גם בשמות כגון : "טאזי", "רועה בלקני", "צייד אפגני" "וכלב רוח אפגני".

כלבי אפגני בצבע זהב - LADOG - אילוף מקצועי

כלבי אפגני בצבע זהב – LADOG – אילוף מקצועי

 

כלב רוח אפגני – מקור הגזע והיסטוריה

האפגני נחשב לאחד הסוגים העתיקים ומוצאו מסיני, אך יש אזכורים היסטוריים במיצרים לגבי הגזע, על ידי ציורי קיר מלפני  4,000 שנה. האיזכור לציורים היה במערות באפגניסטן. ובעקבות איסור הוצאת הגזע מן אפגניסטן הגזע נשמר גם היום. למרות שהיום אפשר להיתקל בגזע גם בארצות הברית ובאירופה. האפגני שימש לציד צבאים, עזי בר, זאבים ומדי פעם אפילו נמרים.תפקידיו הנוספים היו שמירה ורעיית צאן. מדובר על כלב מהיר שאוהב לשחק. הפרווה הארוכה שלו שומרת עליו גם במזג אוויר קיצוני. גזע זה נהיה להיט בתערוכות יופי באירופה בשל פרוותו העדינה והמראה המלכותי.

כלב רוח אפגני לבן - LADOG - אילוף כלבים

כלב רוח אפגני לבן – LADOG – אילוף כלבים

אילוף כלבים – אילוף רועה אפגני

האפגני יכול להיות קשה לאילוף והוא עלול להיות ביישן ומתוח מאוד אם לא יקבל אימונים פיזיים ומנטליים. לכלבים אלו צריך להשקיע הרבה יותר בחשיפה שלא יהיו פחדניים וסגורים בבגרותם. חשיפה לכלבים למקומות חדשים ובמיוחד כלפי אנשים זרים. ללא חשיפה יהפוך האפגני בבגרותו לפחדן, וכתוצאה מהפחד יהפוך לתוקפן. האפגני מעצב את אופיו בגיל מוקדם יחסית לגזעים אחרים, לכן חשוב מאוד לחשוף מגיל שלושה או לאחר המשושה השלישי, למשך חצי שנה. 

חשוב מאוד לאמן את האפגני למשמעת - LADOG - אילוף כלבים

חשוב מאוד לאמן את האפגני למשמעת – LADOG – אילוף כלבים

החשיפה צריכה להיות הדרגתית ונכונה. עם תוכנית חשיפה המתאימה אישית לכלבכם. ללא חשיפה לכלבי האפגני, תיווצר בעיה להתקדם באילוף למשמעת מחוץ לבית. אפגני שלא נחשף יהיה לחוץ ולא יוכל להתפקד בסביבת גירויים ממנה הוא פוחד. לכן החשיפה צריכה להתקדם במקביל לאימוני המשמעת.

יש לקחת את הגור על בסיס יומי למקומות חדשים לפחות לשעה ביום. מקום שהכלב מכיר כבר לא יהווה לו איום, לכן לא מומלץ לקחת למקום קבוע, אלה לשנות כמה שיותר שטחים, ולמקומות מגוונים. מקומות רועשים כמו מרכז עיר, תחנת אוטובוס ועוד. חשיפה לאנשים בגיל צעיר.

כלב רוח אפגני בצבע שחור בתערוכה - LADOG - אימון כלבים מקצועי

כלב רוח אפגני בצבע שחור בתערוכה – LADOG – אימון כלבים מקצועי

 חשיפה לכלבים צריכה להיות עם כמה שיותר כלבים, אך חשוב שלא יהיו כלבים חזקים מידי, כדאי  להתחיל עם כלבים עדינים ולאט לאט כאשר יעלה ביטחונו של הגור יהיה ניתן לקחתו גם ליד כל כלב. החשיפה לכלב חזק מידי, תהווה לגור חוויה שלילית וכתוצאה מכך רתיעה מכלבים. אך חשוב מאוד לגוון עם כלבים חדשים.

 כמו רוב כלבי הציד, גם האפגני נחשב לכלב עקשן, אך אילוף למשמעת ותרגילי היררכייה בגיל צעיר יכול להפוך את האפגני לכלב צייתן. 

לא מומלץ לגדל רועה אפגני בתוך דירה ללא גינה, שכן גזע זה הינו פעיל במיוחד, וזקוק למרחבים שיוכל לרוץ בהם. במידה ומגדלים רועה אפגני בדירה, יש לתת לו לפחות שחרור של שעה בשטח פתוח מידי יום. פקודת "אליי" חשובה מאוד לאפגני בשל השחרור הדרוש לו. ללא פקודת "אליי" ברמה גבוהה לא נוכל לשחרר את הכלב.

חשוב מאוד לתת לאפגני לרוץ על בסיס יומי - LADOG - אילוף כלבים

חשוב מאוד לתת לאפגני לרוץ על בסיס יומי – LADOG – אילוף כלבים

 

כלבי האפגני עלולים  להיות דומיננטים ללא גידול נכון

בבגרותו יכול  האפגני להיות דומיננטי מאוד ללא מנהיג חזק בבית, גזע זה עלול לפתח שליטה וטריטוריאליות בבית בגידול שגוי. ישנם כלבים מגזע זה אשר בבגרותם מראים סימני תוקפנות כאשר הבעלים מתקרב לאוכל, מקום השינה או למשחקים שלהם. בכדי שתופעת התוקפנות לא תגיע כלל בבגרותו של הכלב, חשוב מאוד אילוף למשמעת ביחד עם אימון שליטה של הבעלים על הכלב.

 בעלי כלב זה חייבים לשדר דומיננטיות שכלבם יבין את מיקומו בהיררכיה של הבית. בעלי כלבי רבים טועים לגבי כלביהם שמאמינים שלא יגלו דומיננטיות ותוקפנות כלפיהם. אך ללא היררכיה נכונה עלול הכלב בבגרותו להפוך לאגרסיבי גם אם היה הגור החמוד בעולם. זכרו שכל הגורים מתוקים, בעיות התוקפנות מופיעות לרוב בגילאים בוגרים ואז כבר קשה מאוד לשנות. לכן חשוב שהאילוף לגזע זה יהיה בעזרת מאלף כלבים אשר ידריך את הדרך ליצירת היררכיה נכונה מול הכלב, עוד בהיותו  קטן.

כלב אפגני אפור מייד לאחר סירוק - LADOG - אילוף מקצועי

כלב אפגני אפור מיד לאחר סירוק – LADOG – אילוף מקצועי

גידול וטיפוח כלב צייד אפגני

הפרווה הארוכה והעבה דורשת המון תשומת לב. במיוחד עם הכלב מופיע בתצוגות, יש לרחוץ אחת לשבועיים ומיד לסרק אותו. ללא סירוק בין המקלחות. סירוק הפרווה כאשר היא יבשה עלול לפגוע בה. האפגני משיר את פרוותו ברמה בינונית. מחלות נפוצות וטיפול – כלב רועה אפגני. בריא באופן כללי, האפגני רגיש במיוחד ויש לו סף כאב נמוך מאוד, על כן הוא סובל מאוד גם מפגיעות מינוריות ושטחיות. 

אפגני בצבעים טריקולור- לבן, שחור וחום - LADOG - אילוף כלבים

אפגני בצבעים טריקולור- לבן, שחור וחום – LADOG – אילוף כלבים

תיאור חיצוני ומאפינוי של כלבי האפגני

זהו כלב עדין, ביישן ורגיש, בעל מראה מכובד ומלא חיים, גזע זה הוקר בתור "מלך הכלבים". מהסיבה שהוא אלגנטי ואצילי במראה. האפגני שייך לקבוצת כלבי הרוח ולכן גופו צר וגבוה.

פרוותו ארוכה ונעימה במיוחד ושומרת עליו במזגי אוויר קיצוני. רועה אפגני הוא גזע מיוחד בעל פרווה ארוכה עדינה ורכה, שנותנת לו את מראהו המכובד. גזע זה בעל מבט אדיש ובעל תזוזה אצילה. כלב זה מהיר מאוד וספורטיבי. גובהו הממוצע של האפגני מגיע לכ-72 ס"מ ומשקלו מגיע בממוצע לכ-26 ועד ל-34 ק"ג.

 

בקורס אילוף בחברת LADOG – אילוף כלבים נותנים דגש על חשיפה נכונה לכלבי האפגי.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים בחברת – LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף האפגני שלכם – לחצו כאן