וולש קורגי

וולש קורגי – LADOG

מידע מקצועי מקיף על כלבי וולש קורגי- Welsh Corgi הסטוריה, גידול, מאפיינים, אילוף וטיפוח. בחברת LADOG נסיון רב וידע מקצועי באילוף הוולש קורגי. 

סרטון אילוף למשמעת של כלבת וולש קורגי, בסיום קורס בחברת LADOG

השם קורגי מורכב משתי מילים בשפה הקלטית קור- גמד גי- כלב.   הקורגי שייך למשפחת כלבי הצייד.  וזכה בעבר לכינוי Heeler כלומר כלב עקב, בזכות יכולתו לרוץ במהרות ובזהירות בין רגליהם של עדרי הבקר, לרדוף אחר הפרות שהתרחקו מהעדר ולנשוך את עקביהם כדי להחזירם אל העדר. מבנה גופם הייחודי והשרירי , מהירות ריצתם וגובהם הנמוך אפשרו להם לחמוק מבעיטות העדרים.  במאה העשרים עלו ערכם ומעמדם של כלבי הקורגי כשנודע שאלו הכלבים האהובים ביותר על משפחת המלוכה הבריטית.

אילוף מקצועי לכלבי וולש קורגי - LADOG

אילוף מקצועי לכלבי וולש קורגי – LADOG

כלבי הקורגי נחלקים לשני תתי גזעים, פמברוק קורגי , וקרדיגן קורגי.  במהלך השנים 1740 ועד 1934 הוכלאו שני תתי הגזעים עד שבשנת 1934 הוגדו כגזע אחד ע"י ארגון הכלבנות הבריטי. אום עדיין קל להבחין בהבדלים שבין הפמברוק קורגי לבין הקרדיגן קורגי ועל כך נרחיב בהמשך.
אגדות וולשיות מספרות שהקורגי היה בעברו סוס הרכיבה של פיות היער, פיות היער העניקו את כלבי הקורגי במתנה לבני האדם, וסימנו של האוכף והמושכות נשאר עד עצם היום הזה על פרוותם של הכלבים. האגדה האנגלית מספרת שהמרכבה של המלכה ויקטוריה  נעצרה מול עץ גדול שנפל כשהיא טיילה ביער. המלכה עמדה מול העץ ותהתה כיצד תוכל להמשיך בטיול, פיית יער שהגיעה לחלץ אותה יצרה עבורה שני כלבי קורגי. את הפמברוק קורגי ואת הקרדיגן קורגי ושניהם הפגינו כוח רב והזיזו מהדרך את העץ העצום.

ללא אילוף מקצועי עלול וולש קורגי זכר להפוך לדומיננטי בבגרותו- LADOG

ללא אילוף מקצועי עלול וולש קורגי זכר להפוך לדומיננטי בבגרותו – LADOG

היסטוריה

הוולש קורגי קרדיגן הינו הגזע העתיק יותר מבין שני תתי הגזעים. הקרדיגן קורגי הוא מהכלבים הראשונים שהובאו מאירופה לאיים הבריטים , אבות כלבי הקורגי הם גם אבותיהם של כלבי הבאסט האונד, קל להבחין בכך בשל מבנה גופם המסיבי והנמוך. את אבותיהם של  גזע הקורגיי הביאו ככל הנראה שבטי הנוודים הקלטים בשנת 1200 לפני ספירה . במהלך השנים נחשבו כלבי הקורגי לכלבי רעייה מצטיינים עד כדי כך שהקלטים חוקקו חוק שאסר על יחס אלים כלפיהם. על כל מי שעבר על החוק הקלטי הוטלו עונשים כבדים.
אבותיהם של כלבי הפמברוק קורגי, הובאו לאנגליה על ידי הפלמים ששכנעו את המלך הנרי הראשון להגר לווילש בשנת 1107 לספירה. הפמברוק קורגי פופלרי בהרבה מתת הגזע השני בשל היותו חביב יותר על משפחת המלוכה הבריטית. בשנת 1934 רכשה מלכת אנגליה אליזבת את כלב הפמברוק קורגי הראשון. במהלך השנים גידלה לא פחות משלושים כלבי פומברוק קורגי שזכו ליחס מיוחד על ידי כל משרתי המלכה כיאה לכלבים מלכותיים.

 

לוולש קורגי יצר משחק חזק – LADOG

אופי מאפיינים

הקורגי  כלב שרירי, מסיבי, וזריז. גופו מוצק וארוך באופן משמעתי ביחס לרגליו הקצרות דומה לכלבי הבאסט האונד, ראשם מורם, אוזניהם זקופות, אפם מחודד ועיניהם שחורות / חומות.  כלבי קורגי עם כלבים חביבים ושמחים, הם יעניקו אהבה בנדיבות לבעליהם, אולם לאחר שיקשרו אל משפחתם יהיו סגורים ויסרבו לגלות חיבה כלפי זרים. קורגי מאולף יהיה כלב משפחה נהדר. משפחה שאוהבת פעילות ספורטיבית תהנה מאד מהקורגי שנהנה לצאת לריצות ארוכות בכל הזדמנות. למשפחות עם ילדים קטנים מומלץ לאמץ נקבה. הקורגיות יציבות ורגועות באופן משמעותי מהזכרים של הגזע.

לכלבי הפמברוק קורגי  אוזניים מחודדות, זנב קצר מאד ופנים שועליות. מבנה גופם  קטן ממבנה גופם של  הקרדיגן קורגי.  פרוותו של הפמברוק קורגי רכה כפולה וקצרה מעט מפרותו של הקרדיגן קורגי. צבע הפרווה אדום, חום, שחור ולבן.

כלבי וולש קורגי צריכים שחרור על בסיס יומי של לפחות חצי שעה ביום, בשטח פתוח - LADOG

כלבי וולש קורגי צריכים שחרור על בסיס יומי של לפחות חצי שעה ביום, בשטח פתוח – LADOG

משקל  הפמברוק קורגי הזכר 10-14 ק"ג נקבה 9-12 ק"ג

גובהם 25-30 ס"מ

תוחלת חייהם 10-15 שנים
לקרדיגן פרווה כפולה. שכבת הפרווה התחתונה רכה ושכבת הפרווה העליונה סיבית וארוכה, צבעי הפרווה אדום, שחור, לבן ומנומר. אוזניהם של הקרדיגן קורגי קטנות יותר מאוזניהן של הפמברוק ופניהם מעט פחות מחודדים.

משקל הקרדיגן קורגי הזכר- 14-17 ק"ג נקבה 11-15 ק"ג

גובהם 25-33 ס"מ

תוחלת חייהם  13-16 שנים

גור של וולש קורגי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גור של וולש קורגי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

כלבי הגזע זריזים, אינטליגנטים וסקרנים, מסורים, וחברותיים , אלו כלבי משפחה נהדרים, נאמנים שיסתדרו נהדרים עם ילדים קטנים. קל לגדל את הקורגי בדירה אולם חשוב לקחת בחשבון שמדובר בכלב אנרגטי מאד ויש צורך להוציא אותו לטיולים ארוכים. הקרדיגן קורגי נחשב לשובב יותר ונועז יותר מאשר הפמברוק  קורגי.  אף על פי שכלבי הקורגי ממושמעים ומנומסים, שני תתי הגזעים חכמים מתוחכמים ועקשנים , על כן חשוב לאלף את כלבי הקורגי למשמעת מתקדמת כבר מגיל צעיר.

ניתן להגיע עם כלבי הקורגי לרמת תקשורת גבוהה(קשר העין עם הבעלים) - LADOG

ניתן להגיע עם כלבי הקורגי לרמת תקשורת גבוהה(קשר העין עם הבעלים) – LADOG

חשיפה נכונה של כלבי קורגי

שמיעתם של כלבי הקורגי חדה ווחושה הריח ש כלבי הגזע חזק , חשוב להתחיל ולחשוף את הקורגי לגירוייים רבים ככל האפשר מיד מרגע שהוטרינר אישר את יציאתם לטיולים, אחרת כל רעש וקול שישמעו מרחוק יגרום להם לנבחנות יתר וכל ריח לא ממוכר שיגיע מרחוק בזמן שהייתם בבית יגרום להם לאי שקט .  חשוב להוציא את הקורגי לטיול במקומות שונים, ומומלץ לצאת איתם בכל פעם במסלול שונה. חשפו את הקורגי הצעיר שלכם לילדים, אנשים, כלבים, וחתולים. טיילו איתם במקומות בהם יהיו חשופים לרעש של מכוניות, ובמקומות בהם יהיו חשופים לקולות שונים כמו מגרשי ספורט וגני משחקים. תנו להם להפגש עם כלבים בגינות כלבים, אך חשוב שתשאלו את בעלי הכלבים האם הם טריטוריאלים או תוקפניים. חשיפה של קורגי בגיל צעיר לכלב תוקפן תגרום לו לטראומה ועלולה להפוך אותו לכלב חרדתי המפחד לצאת מגבולות החצר. חשוב לקבל הדרכה ממאלף כלבים מקצועי המכיר את כבי הקורגי כדי להמנע מחשיפה שלילית. מומלץ לקחת איתכם לטיולי החשיפה חטיף שהקורגי אוהב, אם הקורגי יחשוש להתקדם בטיול מסיבה כלשהי, שחקו איתו מעט, ותנו לו חטיף. המשחק והחטיף יורידו את מפלס החרדה של הקורגי והוא ירגיש בטוח להמשיך איתכם בטיול. בכל מקרה אל תכנעו לקורגי אם ינסה למשוך אתכם לכוון ההפוך על מנת שלא יקבל מכם את המסר שיש לו סיבה לחשוש וללא לבטוח בכם. חשוב לתת לקורגי לרחרח את האדמה והמדרכה גם אם הדבר לוקח מספר שניות, זכרו שקורגי שמריח ריח שהשאיר אחריו כלב אחר, לומד מהריח על גילו מינו ולעתים גם מה גדלו של הכלב שטייל שם לפניו וסימן את המקום כשעשה שם צרכים. חשוב להמתין מעט ולעודד את הקורגי לעשות שם צרכים. זה יהיה אחד הסימנים לכך שהקורגי שלכם מרגיש מספיק בטוח לטייל ולהפגין נוכחות.

וולש קורגי חום לבן - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 וולש קורגי חום לבן – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 משחקי שליטה וחשיבות ההיררכיה עבור כלבי קורגי

בני המשפחה שמאמצת כלב קורגי, נחשבת בעיניו אוטומטית ללהקה , והוא ינסה כבר מגיל צעיר לבדוק האם יוכל לקבל את תפקיד מנהיג הלהקה. הבדיקה תעשה על ידי משחקי שליטה שטבועים באופיו של הקורגי עוד מאז שאבותיו חיו בלהקות כלבים . הקורגי הצעיר ניסה לבדוק את מקומו בסולם ההיררכיה המשפחתי בדרך חיננית ומתעתעת של משחקי שליטה.  הקורגי משחק משחקים שובי לב שישלב בהם נשיכות  קטנות, כשתחזרו הביתה לאחר מספר שעות שהקורגי  לא ראה אתכם הוא יקפוץ עליהם במחווה חמודה של שמחה, וינסה בכל דרך להגיע ולשבת על ידכם כשתנוחו על הספה. יתכן שתבחינו גם בגרגור  כלפיכם כשתתקרבו לקערת המזון שלו. אל תתנו למראה הגור המתוק בעל הגוף הארוך לבלבל אתכם, אמנם מדובר במשחקים ובגילויי שמחה מצידו של הקורגי, אבל אם תאפשרו לו לקפוץ עליכם, לעלות על הספה כדי להגיע אל הגובה שלכם, או לנשוך אתכם תוך כדי משחק, אינסטינקטיבית הוא יבין שאתם חלשים ממנו מנטלית ושבעתיד הקרוב יהיו הם שינהיגו אתכם. קורגי שחושב שהוא מנהיג ה'להקה' האנושית שלו, יהיה חסר שקט מעצם האחריות לשמור עליכם, ירגיש שאינכם בעלי אופי אסרטיבי רגוע של מנהיג, ויהפוך לכלב תוקפן וטריטוריאלי כלפי אזורים שונים בבית. חשוב לתקן כל גילוי התנהגות כזה, גם אם הוא בא לידי ביטוי במהלך משחק. אולם חשוב לעשות זאת באופן שלא יחבל בשמחה של הקורגי באהבתו אליכם ובאנרגיה הטובה שלו. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ידריכו אתכם כיצד נעשה תיקון נכון של כלב קורגי,  וכיצד ומתי לאחר התיקון לתת לו חיזוק חיובי על מנת שישאר עם זיכרון חיובי כלפיכם.

כלבי וולש קורגי בצבע שחור לבן - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

כלבי וולש קורגי בצבע שחור לבן – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

כיצד לטפל בבעיית כרסום חפצים של גורי קורגי

גורי הקורגי הסקרנים יתחילו לתרגל את מיומנויות הציד המוטבעות בזכרון הגנטי שלהם כבר בגיל צעיר, הם יחפשו אחר כל דבר שריחו וטעמו יסקרן אותם, ינסו לבדוק האם הדבר אכיל וכך גם ירגיעו את הגירוי הנובע כתוצאה מצמיחת השיניים . ברוב המקרים, קורגי שימצא צעצוע מעניין, נעל, או חפץ, גם ירוץ ויתחבא איתו מתחת לרהיט נמוך כדי שאף אחד מבני הבית לא יוכלו להגיע אליו. כדי למנוע מהקורגי להפוך את כרסום וגנבת החפצים להרגל, חשוב לפזר ברחבי הבית והחצר עצמות כרסום דחוסות המיועדות לכלבים. כדי להרגיל את הקורגי לכרסם את העצם הדחוסה, קרבו אליו עצם כזו, ומיד כשיקרב אליה את פיו או כאשר יתחיל לכרסם אותה, עודדו אותו בליטוף ובמילים טובות עם אינטונציה חיובית. עשו כך בכל פעם שיתקרב אל העצם הדחוסה. אם תמצאו את הקורגי שלכם מכרסם חפץ שאינו העצם שנועדה לכך, תקנו אותו. לאחר מכן קרבו אליו עצם דחוסה ואם יתקרב להריח או לטעום אותה עודדו אותו וחזקו אותו באופן חיובי. בהדרגה הקורגי יתרגל לטעמה הייחודי ולמרקמה של העצם ויאבד רצון לכרסם כל חפץ אחר . חשוב לפזר מספר רב של  עצמות כאלו בכל מקום, כך הקורגי יישאר רגוע גם כאשר העצם שכירסם תעלם  מטווח הראיה שלו. אל תתנו לקורגי שלכם משחק מגומי או מבד במקום העצמות הדחוסות. למשחקי גומי, פלסטיק ובד יהיה מרקם דומה לאלו של חפצים אחרים בבית כמו צעצועי ילדים, נעלים או ריפוד, והקורגי עלול להתבלבל בין המשחקים לבין החפצים שאסור לו לכרסם. מצב כזה עלול לגרום לו לחשוש ממשחקי רדיפה ונשיכה שחשובים לכלבי הגזע לאילוף וכן להוצאת אנרגיה מחוץ לבית.

כלב וולש קורגי בצבע מנומר ולבן - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

כלב וולש קורגי בצבע מנומר ולבן – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

אילוף כלבי קורגי

כלבי הקורגי החכמים ישמחו ללמוד פקודות חדשות ויעשו זאת בשמחה, אולם אם לא תאלפו אותם באופן מקצועי, מהר מאד תגלו שהקורגי אמנם יודע לבצע פקודות, אך אינו ממתין שתשחררו אותו מהפקודה, וישחרר את עצמו לענייניו. חשוב להיעזר במאלף כלבים מקצועי המכיר את גזע הקורגי, כדי שיאלף את הקורגי למשמעת מתקדמת. זכרו שקורגי המכיר פקודות אינו בהכרח כלב מאולף ואינו בהכרח ממושמע. כלבי קורגי שריריים וחזקים, מראם הדחוס והנמוך מטעה, כלב קורגי שלא חונך ללכת הליכה נכונה לטיול, יכול בקלות להפיל בזינוק אחד קדימה, את מי שיוציא אותו לטיול, על כן לצד האילוף למשמעת מתקדמת, הקפידו לחנך את הקורגי להליכה נכונה. יצר הציד של כלבי קורגי בא לידי ביטוי באהבתם לשחק משחקי רדיפה ונשיכה.  באילוף הקורגי היעזרו במשחק נשיכה כמו פפירול או חבל עבה הקשור בשני צדדיו. שמרו אתת המשחק אך ורק לתהליך האילוף. הקורגי שלכם יקבל אתת המשחק רק לאחר שביצע באופן מדויק פקודה חדשה, את המשחק אל תתנו לו מיד. הראו לו את המשחק והחביאו אותו מספר פעמים. לאחר הקורגי יגלה בו ענין וינסה לקפוץ כדי לנשוך אותו, זרקו את המשחק רחוק ורוצו יחד עם הקורגי כשהוא קשור ברצועת הטיול אל עבר המשחק. כשהקורגי ינשוך את המשחק תוכלו להמשיך ולרוץ איתו.  ככל שהקורגי יחזיק זמן רב יותר את המשחק בין שיניו, כך יתרגל אל המשחק ויחכה לקבל  אותו לאחר ביצוע הפקודות. כשהקורגי ישחרר את המשחק מבין שיניו, החביאו אותו.  לפקודות האילוף חשיבות רבה בכל הקשור לביטחונו העצמי של הקורגי וכן למהירות בה יראה בכם מנהיג הלהקה. כלבי הקורגי יבחינו מהר מאד בבעלים שיוצאים מכליהם מרוב כעס או תסכול. מצב כזה לא יגרום לקורגי שלכם להקשיב לכם, להיפך, הם יסיקו מכך שאתם אינכם בעלי אופי המתאים להנהיג אותם וינסו לתפוס את מקומכם, על כן חשוב שמאלף כלבים מקצועי המכיר היטב את כלבי הקורגי, ידריך אתכם כיצד לקשר נכון בין יצר המשחק הגבוה של הקורגי לבין תהליך האילוף מבלי לפגוע ברצונו של הקורגי לשחק, ובאופן שיעלה את רמת התקשורת בין הקורגי וביניכם.

וולש קורגי בצבע הספרותי כחול (אפור) - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

וולש קורגי בצבע הספרותי כחול (אפור) – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

בריאות וטיפוח כלבי קורגי

בגלל מבנה גופם הארוך ביחס לרגליהם הקצרות, נוטים כלבי הקורגי לבעיות בעמוד השדרה. כדי למנוע בעיה כזו, חשוב להקפיד על תזונה בריאה שלא תגרום לקורגי למשקל יתר, ועל פעילות רבה שתאפשר לו להוציא אנרגיה ולשמור על כושר. חשוב למנוע ככל האפשר מכלבי קורגי לטפס במדרגות. עליה או ירידה במדרגות תגרום להם לכאבי גב ולשחיקת חוליות.

את פרוותו של הקורגי חשוב להבריש לפחות פעם בשבוע במברשת שתגיע אל שתי שכבות הפרווה. הקורגי שנהנה מאד מליטופים, יראה בזמן הברשת הפרוווה זמן פינוק. עבורכם זמן הברשת הפרווה הוא הזדמנות להרגיל אותו למגע עם כפות הרגלים, הפנים והאוזניים שלו כך שבדיקה וטרינרית לא תהווה חוויה מלחיצה.

אין צורך לרחוץ את כלבי הגזע, אלא אם פרוותם התלכלכה. הפרווה הצפופה כמעט ואינה נוטה לצבור לכלוך.

אם בחרתם לאמץ קורגי זכר, מומלץ לסרס אותו לפני גיל שנה. במיוחד אם אתם משפחה עם ילדים קטנים. הקורגים הזכרים נוטים לפתח חוסר סבלנות כלפי ילדי, ודומיננטיות כלפי אזור המגורים.

 

וולש קןרגי בצבעים חום לבן ושחור- LADOG אילוף מקצועי

וולש קןרגי בצבעים חום לבן ושחור- LADOG אילוף מקצועי

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הוולש קורגי שלכם- לחצו כאן