וויפט

וויפט – LADOG

 וויפט – אופי ומאפיינים, גידוחל נכון, טיפול, ואילוף המאים לוויפט. בחברת LADOG – ידע מקצועי לאילוף כלבי וויפט. 

שמם של כלבי הוויפט whipet – (הצלף בו) מעיד על תכונתם הבולוטת ביותר: מהירות ריצה המגיעה עד 50 קמ"ש תוך שניות.

וויפט נחשב לכלב עדין וביישן , לכן מצריך חשיפה נכונה ואילוף מקצועי - LADOG

וויפט נחשב לכלב עדין וביישן , לכן מצריך חשיפה נכונה ואילוף מקצועי – LADOG

את גזע הוויפט פיתחו בתחילית המאה ה18 לאחר החלאה בין מספר גזעי טרייר ובין גרייהאונד. מטרת ההכלאה היתה ליצור כלב זריז במיוחד שיוכל לרדוף אחרי ארנבות ולהשיגן.  כדי לאמן את כלבי הגזע הראשונים , גרמו להם לרוץ אחרי סמרטוט שנקשר בחבל. מפתחי הגזע ראו שהוויפטים עושים זאת בהצטיינות רבה, והתפתח תחום מרוצי סמרטוטים בקרב מעמד הפועלים שלא יכול היה לאפשר לעצמו להשתתף במרוצי כלבים או סוסים. לאורך השנים  שמשו  ככלבי מרוצים  ושעשועים . בשנת 1888 הוכר בארצות הברית הגזע רשמית ע"י איגוד הכלבנים האמריקאי. שנתיים מאוחר יותר הכירו בגזע באיגוד הכלבים הבריטי.

וויפט אפור לבן - LADOG - מרכז מקצועי לאימון כלבים

וויפט אפור לבן – LADOG – מרכז מקצועי לאימון כלבים

מאפיינים ואופי של כלבי וויפט – הוויפט שייך לכלבי הרוח הבינוניים. מבנה גופו של הוויפט צר וארוך ומזכיר את כלבי הגרייהאונד. מבנה גופו צר. רגליו דקות וארוכות, ראשו צר ואפיו מחודד. גבו של הוויפט קמור בדומה לכלבי רוח אחרים. לוויפט פרווה סמיכה וקצרה בגווני חום, שחור, לבן מנומר עם כתבי צבע מעורבים ואפור.  עיני הוויפט עגולות, ואוזניו הקטנות שמוטות לצדדים.

גובה – 49-55 ס"מ

משקל – 9-14  ק"ג

תוחלת חיים – כ 15 שנה

הוויפט כלב עדין ועל אף אהבתו האדירה לריצה, בבית הוא כלב שקט . כלבי הגזע אינטליגנטים מאד, חברותיים, סקרנים ומביעים חיבה באופן נוגע ללב. לוויפט נטייה לפחדנות וביישנות, לכן חשוב לחשוף אותו הרבה בגיל צעיר.  הוויפט נאמן לבעליו ולבני הבית, יכולת הלמידה שלו מהירה, אך יחד עם זאת מדובר בכלב בעל חשיבה אינדיבידואלית ועיקש , מסיבה זו יש צורך להתחיל באילופו כבר בגיל מעיר , אחרת  יהפוך לכלב מבולבל וחסר שקט שיסתובב בבית בחוסר מנוחה.  לוויפט מרץ רב . הוא יכול לרוץ שעות ולשחק בחוץ מבלי שיתעייף, על כן חשוב שבעליו יהיו חובבי ריצה וספורט. אם אינכם אוהבים לצאת לריצות או לטיולים ארוכים, אל תאמצו וויפט. הוויפט מתאים למגורים בדירה וגם למגורים בבית עם חצר מגודרת, אך עליו לחיות בתוך הבית בגלל רגישותו למזג אויר קיצוני של חום וקור. עצמותיו של הוויפט דקות ועדינות, וחלקם של כלבי הגזע סובלים מבעית תורשתית של חבלות בעצמות, על כן חשוב לרפד את אזור השינה של הוויפט במצע רך . הוויפט מסתדר טוב עם כלבים אחרים, וגם עם חתולים אם תחנכו אותו לכך, אך לא עם בעלי חיים קטנים . אם אתם בעלי בית עם חצר, חשוב לשים לב לכך שהוויפט אוהב לחפור באדמה. חשוב לגדר את החצר בגדר שמחוברת עמוק אל תוך האדמה, כדי למנוע מהוויפט לחפור מחילה קטנה תחת הגדר ולצאת לטיול עצמאי.

כלבי וויפט צריכים הרבה חשיפה בצעירותם, בכדי למנוע פחדנות וסגירות - LADOG - אילוף מקצועי

כלבי וויפט צריכים הרבה חשיפה בצעירותם, בכדי למנוע פחדנות וסגירות – LADOG – מרכז מקצעי לאילוף כלבים

טיפול בבעית כרסום חפצים של כלבי וויפט – גורי הוויפט סקרנים מאד. אפם הצר והארוך מגיע למקומות רבים ובכל מקום שימצאו דבר מה חדש, ינסו לקחת אותו למקום שקט ולכרסם אותו. זהו יצר טבעי של כלבי הגזע, אולם עליכם ללמד את הוויפט שלכם שחפצי הבית, צעצועים, ונעלים אינם מיועדים לכרסום.  קנו עצמות כרסום דחוסות המיועדות לכלבים, ופזרו מספר רב של עצמות כאלו בכל מקום בו הוויפט שלכם נמצא. גם בבית וגם בחצר. ברגע שתראו את הוויפט שלשכם מכרסם חפץ שאינו עצם דחוסה, תקנו אותו בעדינות. קרבו אליו את העצם הדחוסה ומיד כשירחרח אותו או ילקק אותה, עודדו אותו במילים ובליטוף. חזרו על החיזוק החיובי אפילו בהגזמה בכל פעם שתראו את הוויפט שלכם  משחק או מכרסם את העצם. אם תתמידו בכך, יתרגל הוויפט הצעיר לטעמה ולמרקמה של העצם הדחוסה ולא יחפש דבר אחר לכרסם.  חשוב שתמיד יהיו בסביבתו עצמות כרסום נוספות. כך הוויפט לא ילחץ אם אחת העצמות תעלם מעיניו. אם הוויפט בוחר לאסוף את כל העצמות למקום השינה שלו, אפשרו לו לעשות כך. חשוב לא לתת לוויפט שלכם צעצוע אחר לכרסם. לכל צעצוע אחר עשוי להיות טעם , ריח ומרקם הדומה לנעל, או לחפץ אחר שימצא בבית והוויפט עשוי להתבלבל ולכרסם חפצים אחרים. את המשחקים השאירו לתהליך האילוף ועל כך נרחיב בהמשך. הוויפט הינו כלב עדין במיוחד, על כן חשוב לתקנו באופן זהיר שלא יגרום לו נזק רגשי או פיזי. העזרו מאלף כלבים המכיר את כלבי הגזע כדי ללמוד איך לתקן נכון את הוויפט שלכם מבלי לפגוע בו.

כלבי וויפט צריכים שחרור בשטח פתוח על בסיס יומי - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף

כלבי וויפט צריכים שחרור בשטח פתוח על בסיס יומי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף

כיצד לטפל בבעיית החפירה בחצר של כלבי הוויפט – הדחף של כלבי הוויפט לחפור באדמה נובע מזיכרון גנטי , מתקופה בה חיו בלהקה בטע. החפירה באדמה עזרה לאבות אבותיו של הוויפט להחביא מזון, ובימים חמים לשכב באזור בו חפרו ולצנן את הגוף. כדי למנוע את תופעת החפירה בחצר, מומלץ לבדוק ממה חושש הוויפט שלכם. אם הוא מפחד מרעש, החביאו בלון מלא באויר באזור בו הוא אוהב  לחפור. וכסו באדמה, הוויפט יחפור והירתע מפיצוץ הבלון, ולא ינסה לחפור שם שוב. אם הוויפט שלכם מפחד ממים, עשו את אותה פעולה עם בלון מלא במים. היעזרו במאלף כלבים המכיר את הגזע, כדי שינחה אתכם איך לטפל באופן הנכון בבעיית החפירה בחצר מבלי לפגוע בהנאה של הוויפט שלכם משהיה ומשחק בחצר. זכרו שעל אף שמדובר ב"תיקון" מעט מבהיל, מניעת החפירה בחצר תמנע מהוויפט לברוח וללכת לאיבוד.

וויפט בתערוכת יופי - LADOG - אילוף מקצועי

וויפט בתערוכת יופי – LADOG – אילוף מקצועי

חשיבות ההיררכיה עבור כלבי וויפט.-אל תתנו למראה השברירי של גור הוויפט להטעות אתכם. זה אמנם כלב שברירי ועדין, אך ממדובר בעקשן לא קטן. שינסה כבר מגיל צעיר לעלות בסולם ההיררכיה המשפחתית ולהנהיג את משפחתו שמהווה עבורו להקה לכל דבר.  כלבי הוויפט הצעירים אוהבים להשתולל ולשחק עם בעליהם, אך חשוב לשים לב שמשחקי הגורים הם לעיתים גם משחקיי שליטה.  עליכם להכיר את הקוד ההתנהגותי של כלבי הוויפט המעיד על ניסיונותיו להגיע לראש 'הלהקה'. אם הוויפט הצעיר קופץ עליכם, אם הוא נושך תוך כדי משחק, אם הוא חושף שיניים או נוהם, כל אלו סימנים של תוקפנות שאם לא יטופלו בגיל צעיר, יגרמו לוויפט שלכם לחשוב שהוא המנהיג שלכם ולא להיפך. חשוב לתקן את הוויפט על כל התנהגות כזו, ולעשות זאת באופן מקצועי שלא יפגע באהבתם לשחק או ביכולתם להביע שמחה כלפיכם.  על כן תקנו בצורה תקיפה אך שליווה כל התנהגות כזו, המתינו כדקה ואז העניקו לו חיזוקים חיוביים. הוויפט חכם מאד, הוא יבין מיד שעל משחק רגוע ונעים הוא מקבל אהבה , ועל משחק המשלב קפיצו ונשיכות לא יקבל חיזוק חיובי אלא תיקון. מהר מאד הוא ילמד מה הדרך הנכונה להתנהג. אמנם המילים תקיפות, ושליטה מעלות בנו קונוטציה שלילית, אבל עבור הוויפט שלכם, התנהגות אסרטיבית  שלכם תהיה איתות לכך שהם יכולים להיות כלבים שמחים ורגועים מפני שיש ללהקה "מנהיג" שדואג לכל צרכיו. זכרו שאמנם בטבע לכל להקת כלביים וזאבים יש מנהיג אחד, אבל כלב הגדל עם משפחה , יבין עם אילוף נכון שכל בני המשפחה הם המנהיגים שלו וכולם דואגים לספק לו חיים שמחים, מזון, מקום לישון בו ומשחקים.  וויפט שיודע את מקומו בהיררכיה המשפחתית הוא וויפט מאושר ובטוח.

חשוב לפתח לוויפט את יצר המשחק, ולקשר אותו לפקודות האילוף - LADOG - אילוף מקצועי

חשוב לפתח לוויפט את יצר המשחק, ולקשר אותו לפקודות האילוף – LADOG – אילוף מקצועי

חשיבות חשיפה נכונה של כלבי וויפט – לכלבי הוויפט ישנה נטייה לפתח פחדנות ללא חשיפה מספקת. כלבי הוויפט הסקרנים ישמחו לצאת לטיולים ארוכים . תוכלו לצאת לטייל עם הוויפט שלכם מיד לאחר שקיבל את החיסונים המאפשרים זאת. הטיולים יאיצו את תהליך החינוך לצרכים של הוויפט אך הם בעלי ערך גבוה בחשיפת הוויפט לאנשים, כלבים, ילדים וגירויים נוספים. טיילו עם הוויפט שלכם בכל פעם במסלול שונה. צאו אתו לטיול ליד מגרשי משחקים,  ברחובות עמוסים, ובגינות שקטות, טיילו אתו בחוף הים, סעו אתו ברכב, הפגישו אותו עם אנשים,  ילדים וכלבים.  אם תחשפו נכון ובאופן עקבי את הוויפט שלכם לגירויים, הוא יגדל להיות כלב חברותי, שמח ולא תוקפן.   אם לא תחשפו אותו נכון ובזמן, הוויפט עלול להתפתח להיות כלב חששן, נבחן יתר על המידה ואף לפתח נטייה לתוקפנות מתוך פחד. שימו לב שלא לחשוף אותו חשיפה שלילית שעשוי להיווצר ממפגש עם כלב תוקפן . שאלו תמיד בעלי כלבים שתפגשו בגינות כלבים האם כלבם ידידותי או תקופן ורק אם אתם בטוחים שמדובר בכלב חברותי אפשרו לוויפט שלכם לשחק אתו. זכרו שהוויפטים עקשנים, ולעיתים בזמן הטיול יחליטו שהם לא מעוניינים להמשיך בטיול.  מצב כזה עשוי להיווצר כתוצאה מפחד , אם הוויפט שלכם שמע רעש שהבהיל אותו, או אם הריח צרכים של כלב אחר ולמד מכך שמדובר במסלול הטיול של כלב גדול או תוקפן. בממצב כזה חשוב להישאר ממספר שניות במקום, לשחק עם הוויפט או לתת לו חטיף. כשירגע מעט, המשיכו לטייל. אם תיכנעו לפחד של הוויפט, הוא עלול לחשוב שיש לו סיבה טובה לפחד, וחמוד מכך, יבין שאתם חוששים ושעליו להנהיג אתכם חזרה הביתה.

וויפט יכול לקפוץ גבוה מאוד ביחס לגודל שלו - LADOG - אילוף כלבים

וויפט יכול לקפוץ גבוה מאוד ביחס לגודל שלו – LADOG – אילוף כלבים

אילוף כלבי וויפט – את כלבי הוויפט חשוב להתחיל ולאלף אילוף מקצועי כבר מגיל שלושה חודשים.  הוויפט החכם והחרוץ יאהב למוד פקודות חדשות, במיוחד אם ידע שלאחר ביצוע מדויק של פקודה , הוא יקבל חטיף טעים ומשחק. היעזרו במשחקי רדיפה בתהליך האילוף של הוויפט, משחק רדיפה יספק את הצורך שלו לרוץ ו"לצוד" את המשחק , ובזכות כך הוא יצפה למשחק ולאימונים .  את משחק הרדיפה החביאו לאורך כל האילוף בכיס אחורי ורק לאחר שהוויפט ביצע באופן מושלם את הפקודה הראו לו אותו. כשהוופיט יבחין במשחק החביאו אותו שוב מאחורי הגב. חזרו על פעולה זו של גירוי והסתרה לפחות שלוש פעמים ואז זרקו רחוק את המשחק. רוצו עם הוויפט שלכם כשהוא קשור לרצועת הטיול , לעבר המשחק, עודדו אותו במהלך הריצה במילים מחזקות, ועודדו אותו כשיגיע אל המשחק ויחזיק אותו בפיו. עכשיו כשהמשחק בפיו של הוויפט תוכלו לרוץ אתו עוד, או לעמוד במקום ולהמתין עד שישחרר את המשחק מבין שיניו. מיד כשישחרר את השחק החביאו אותו שוב. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ידריכו אתכם כיצד לאלף את כלב הוויפט שלכם ולקשור באופן מקצועי בין יצר המשחק והרדיפה שלו לתהליך האילוף. זכרו שלפקודות האילוף חשיבות גבוהה בכל הקשור לביטחונו העצמי של הוויפט שלכם, וליכולתו לבטוח בכם . לפקודת 'רגלי' למשל משמעות גבוהה, לא רק במובן של הליכה של הוויפט צמוד לרגלכם, אלא ביכולת שלו לסמוך עליכם "בעיניים עצומות" ולא לסובב את הראש הצידה גם אם נמצא שם כלב אחר. הוויפט ילך שמח לצדכם משום שירגיש מספיק בטוח בעצמו ובכם. כך גם בפקודת 'שב-השאר' כאשר הוויפט שלכם ישב ויחכה לכם בשמחה, ולא יתפתה לקום ולחפש אתכם כשתעלמו מתווך הראיה שלו. הוא ידע בוודאות שתחזרו אליו ותשחררו אותו מהפקודה, והוא בתמורה יזכה בריצה ובמשחק.

מומלץ לאלף את הוויפט בגיל צעיר למשמעת - LADOG - אילוף מקצועי

מומלץ לאלף את הוויפט בגיל צעיר למשמעת – LADOG – אילוף מקצועי

טיפול וטיפוח כלבי וויפט – הוויפט אמנם נראה שברירי, אבל הוא נחשב לאחד מסוגי הגזעים הבריאים. כל מה שהוויפט שלכם צריך כדי לחיות באופן בריא וטוב לאורך שנים, הוא שינה על מצע רך, ויציאה לטיולים ארוכים ולריצות.

חשוב להבריש את פרוותו של הוויפט לפחות פעם בשבוע, כדי לעודד את עורו להפריש שומן המגן עליו מתנאי מזג אויר קיצונים. נצלו את זמן הברשת הפרווה והרגילו את הוויפט שלכם למגע בכפות רגליו, ובפניו כדי להקל עליו את הביקוריים אצל הוטרינר. הקפידו לנקות את אזניו בצמר גפן יבש.

חשוב לתת לוויפט לאכול רק לאחר היציאה לטיול. כלבים אלו , במיוחד בגיל צעיר עלולים לסבול מהיפוך קיבה בגלל המהירות בה הם רצים. ריצה מהיר כזו עם בטן מלאה תהווה סכנה .

לחלק כלבי הוויפט בעיה תורשתית של עצמות רכות ודלקות עיניים, הקפידו על ביקורים אצל הוטרינר כדי למנוע התפתחות של תופעות אלו.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים בחברת – LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הוויפט שלכם – לחצו כאן 

מומלץ לאלף את הוויפט בגיל צעיר למשמעת - LADOG - אילוף מקצועי

מומלץ לאלף את הוויפט בגיל צעיר למשמעת – LADOG – אילוף מקצועי