גרייהאונד

 

גרייהאונד – LADOG

גרייהאונד – היסטוריה, טיפול, אופי, מאפיינים, ואילוף המתאים לכלבים מגזע גרייהאונד. חברת LADOG בעלת ידע רב באילוף כלבי גרייהאונד.

גרייהאונד בתחרות ריצה - גרייהאונד הוא הכלב המהיר בעולם, יכול להגיע למהירות של 72 ק"מ - LADOG - אילוף מקצועי

גרייהאונד בתחרות ריצה – גרייהאונד הוא הכלב המהיר בעולם, יכול להגיע למהירות של 72 ק"מ – LADOG – אילוף מקצועי

כלבי הגרייהאונד  Greyhound משתייכים למשפחת כלבי הרוח ונחשבים למהירים ביותר מבין כל הכלבים. מקורם ככל הנראה ממצרים העתיקה והם מתועדים על ציורי קיר ועל כדים באזור מצריים .בתקופות המלוכה והקיסרות, כלבי הגרייהאונד היו כלביהם של בני האצולה, וזכו לתואר 'מלך כלבי הרוח' והפכו לסמל מעמד לבני מלוכה וכמורה.. תיעוד של כלבי גרייהאונד קיים כבר משנת 3500 לפני הספירה. על פי ציורים ארכיאולוגיים ניתן ללמוד שהגרייהאונד שימש ככלב ציד . באנגליה חוקק בשנת 1016 חוק הציד שאסר על פשוטי העם לגדל כלבים מגזע גרייהאונד על מנת שיזוהו רק ככלבי אצולה, החוק נשמר כ400 שנה. ב1850 החלו כלבי הגרייהאונד להשתתף בתחרויות מירוץ.

לאורך השנים שמשו כלבי גזע הגרייהאונד ככלבי שמירה, הגנה וציד. הם פותחו ככלבי רוח מהירים במיוחד כדי שיהפכו לציידים טובים והם אכן מסוגלים להגיע לריצה במהירות של 65 קמ"ש תוך כדי כך גם לצוד מכרסמים קטנים.  כשבעים אחוז מזמן הריצה נמצא כל גופו של הגרייהאונד באויר

הגרייהאונד הוא מהגדולים במשפחת כלבי הרוח,  גובהו כ 75 ס"מ ומשקלו כ 32 ק"ג. משקל נמוך מאד יחסים לגובהו. נתונים אלו מנאפשרים לו ריצה קלילה ותנוטעה קלילה.

לגרייהאונד מראה אצילי ויוצא דופן. ראש ארוך וצר, אזניו קצרות, מתניו צרות עד כדי כך שלעיתים ניתן להקיפן עם שתי כפות ידיים, בית החזה שקוע מאד רגליו גבוהות, עצמותיו צרות, מבנה גופו ארוך, שרירי, אך רזה מאד וזנבו ארוך ומעוקל בקצהו.

כלבי גזע זה עדינים ורגישים, הם חכמים וחברותיים לאנשים, ועל אף שיעודם המובהק הוא ריצה, הם ישמחו בכל הזדמנות לנוח בבית ולמלא את זמנם בשינה , יחד עם זאת חשוב לשמור על שגרת טיולים וריצה עבור הגרייהאונד כדי לשמור על כושרם ועל מצב רוחם הטוב.

ציורים עתיקים של כלבי גריי האונד - LADOG

ציורים עתיקים של כלבי גריי האונד – LADOG

חשיבות החשיפה הנכונה של כלבי גרייהאונד

כלבי הגרייהאונד נוטים להיות מופנמים, ביישנים וחששנים המתקשים להתמודד עם שינויים. הם נאמנים מאד לבעליהם, אך חשוב שלא יהפכו את נאמנותם לחוסר בטחון ויהיו פתוחים וחברותיים רק ליד בעליהם. מסיבות אלו חשוב להרגיל את כלבי הגזע לחברתם של אנשים רבים ככל האפשר, והנאה מטיול באזורים בעלי אופי שונה מאזור מגוריהם. לשם כך חשוב להתחיל בתהליך חשיפת הגרייהאונד מייד לאחר קבלת החיסון המשושה. ככל שתקדימו לחשוף  אותו כך תבטיחו לו ולכם איכות חיים גבוהה יותר. חשוב להתחשב באופיו העדין ולבצע את תהליך החשיפה בהתדרגה וברגישות. טיילו עם הגרייהאונד שלכם במסלולים שונים בכל יום, חשוב לטייל איתם גם במקוומת שקטים כמו פארקים וגינות , וגם במקומות רועשים כמו חוף ים ובקרבת גני ילדים ובתי ספר. אם הגרייהאונד שלכם יביע חשש להתקדם בטיול, או יצמד אליכם, אל תוותרו . גלו סבלנות כלפיו , שחקו איתו דווקא באוזר בו הוא מרגיש מאוים, תנו לו חטיף שהוא אוהב לאכול, ורק כאשר הוא יראה רגוע ושמח המשיכו לטייל. כך הוא ילמד לסמוך על עצמו ועליכם בכל תנאי סביבתי. רגישותו הגבוהה של הגרייהאונד מחייבת יעוץ עם מאלף כלבים מקצועי שינחה אתכם איך לחשוף נכון את הגרייהאונד שלכם מבלי לגרום לו נזק.

לגרייהאונד רגישות לקור ביחס לכלבים אחרים - LADOG

לגרייהאונד רגישות לקור ביחס לכלבים אחרים – LADOG

חינוך גורי גרייהאונד

גורי הגרייהאונד עדינים אך שובבים כמו מרבית גורי הכלבים. הם ינסו לכרסם כל דבר שימצאו בבית, לעיתים ינשכו נשיכות 'גוריות' תוך כדי משחק ויקפצו משמחה על בני הבית שיחזרו הביתה לאחר מספר שעות שלא ראו אותם. אלו אמנם התנהגויות גוריות וגילויי שמחה מתוקים, אלא שקפיצות ונשיכות הן חלש ממשחקי שליטה שטבועים בהרגליו של כלב כצעד ראשון לקראת ביסוס מעמדו בראש המשפחה. חשוב לתקן בעדינות ובזהירות את הגרייהאונד הצעיר וללמדו לא לנשוך את כפות ידיכם תוך כדי משחק וגם לא לקפוץ עליכם כהבעת שמחה. קחו בחשבון שגריהאונד בוגר שיקפוץ עליכם יגיע עם ראשו כמעט לגובה שלכם ועלול להסיק מכך שבקרוב יהיה הוא הבלעים שלכם ולא להיפך. התיעצו עם מאלף כלבים המכיר היטב את גזע הגרייהאונד שילמד אתכם כיצד לתקן בזהירות את כלבכם וללמדו להביע שמחה ללא קפיצות. זכרו שהגרייהאונד הוא כלב עדין ורגיש ותיקון לא נכון עלול להזיק מאד לתקשורת שלו עם בעליו.

גרייהאונד באימון לתחרות ריצה - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

גרייהאונד באימון לתחרות ריצה – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

בבעית כרסום החפצים מומלץ לטפל באמצעות עצמות כירסום דחוסות המיועדות לכלבים. לעצמות אלו ריח טעם ומרקם יחודיים. הרגילו את הגרייהאונד שלכם לשחק ולכרסם את העצמות האלו על ידי כך שתחזקו ותעודדו אותו בכל פעם שיתקרב אליהם לרחרח ולכרסם. פזרו עצמות כאלו בכל מקום ברחבי הבית . הגרייהאונד ילמד לאהוב את תחושת הכרסום של העצם הדחוסה ויאבד ענין בכרסום כל חפץ אחר. אם מצאתם אותו מכרסם חפץ שמצא בבית, חשוב לתקנו בעדינות, לקרב אליו עצם דחוסה ולעודדו בהתלהבות כשיתקרב אליה.

חשוב מאוד לשחרר את הגרייהאוד על בסיס יומי - LADOG

חשוב מאוד לשחרר את הגרייהאוד על בסיס יומי – LADOG

גידול ואילוף גרייהאונד
אופיו העדין של הגרייהאונד יכול להוות קושי בתהליך האילוף, אומנם מדובר בכלב שאינו דומיננטי באופן מיוחד  ואינו טריטוריאלי. אבל הגרייהאונד ביישן ופחדן ותהליך האילוף חייב להיות איטי והדרגתי כדי לעזור לכלב להפתח לבעליו ולאנשים בכלל.

חשוב במיוחד להעזר במאלף כלבים המכיר את גזע הגרייהאונד, אילוף לא מדוייק, עלול לגרום לכלבים מגזע זה להסגר ולהפוך לחששנים וחסרי שמחת חיים. יחד עם זאת חשוב לא לוותר ולאלף את הגרייהאונד למשמעת . דווקא אילוף לפקודות כמו שב השאר ורגלי שדורשות מהגרייהאונד לבטוח בבעליו, יתמכו בבנית בטחונו העצמי ויביכולתו לסמוך על בעליו. תיקון כלב מגזע זה צריך להעשות בזהירות יתרה ובאופן מדויק. משקלו הקל אינו מצריך שימו בכח אך גם אינטונציה תוקפנית מדיי עשויה לגרום לו לפגיעה ועקב את תהליך האילוף.  בכל מקרה זכרו שריצה משותפת , גם של מספר דקות תמיד תעודד את הכלב ותעזור לו להפתח אליהם מחדש.

לכלבי גרייהאונד מבנה שרירי רזה עם רגלים ארוכות - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף.

לכלבי גרייהאונד מבנה שרירי רזה עם רגלים ארוכות – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף.

בתהליך האילוף חשוב להשתמש ביצר הציד של כלבי גרייהאונד ובאהבתם לריצה כדי לקשור אותם לפקודות האילוף. מחשקי נשיכה ומרדף כמו כדור המחובר לחוט, ופפירול יציטו בגרייהאונד את יצר המרדף והציד ויעודדו אותו ללמוד פקודות. הידיעה שיקבל זמן מרדף ומשחק לאחר שיבצע היטב פקודה, תגרום לכלב מגזע זה לצפות לזמן האילוף ולאהוב את ביצוע הפקודות. חשוב לתת לגרייאונד את המשחק רק כשהוא מבלה איתכם בזמן יציאה מהבית או בזמן למידת פקודות. תנו לו לחפש את המשחק ואל תגישו לו אותו ישירות כדי לפתח עוד יותר את יצר המשחק. לאחר ביצוע פקודה ולפני שחרורו  מפקודה, הראו לו את המשחק. החזיקו אותו גבוה ממש מול עיניכם, המתינו שהגרייהאונד שלכם ישתכל עליכם , שחררו אותו מפקודה והחביאו שוב את המשחק מאחורי הגב, חזרו על כך מספר פעמים תוך כדי שכלבכם מחפש את המשחק, ורק אז תנו לו לרדוף אחרי המשחק ולתפוס אותו.הקפידו להשאיר את הגרייהאונד קשור לרצועה ורוצו איתו. כאשר הוא יחזיק את המשחק בין שיניו בחרו אחת משתי האפשרויות: עמדו במקום ותנו לו לשחק עד שישחרר את המשחק, או רוצו לצידו כשהוא מחזיק את המשחק בין שיניו. חשוב לא לתת לגריהאונד לרוץ לבד עם המשחק , דבר שעלול לגרום לו לאבד בו עניין. לאחר שיניח את המשחק , החביאו אותו מהר מאחורי גבכם בכיס אחורי. חזרה על שיטת משחק כזו תגרום לגרייהאונד שלכם לצפות למשחק ולשעורי האילוף ותתרום רבות להתמודדות עם נטייתו לביישנות. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ידריכו אתכם כיצד לקשור בין יצר המרדף והציד של הגרייהאונד לבין ביצוע הפקודות באופן הנכון .

גרייהאונד חום לבן - LADOG

גרייהאונד חום לבן – LADOG

טיפול וטיפוח

כלבי הגרייהאונד אינם זקוקים לטיפול מיוחד, פרוותם קצרה ורכה ואינה דורשת הברשה. מומלץ לעבור על הפרווה עם מגבת לחה כדי לשמור על נקיון וכדי לשמור על מראה מבריק.  זמן הטיפול בפרוותו של הגרייהאונד הוא זמן חשוב עבורו לבניית תקשורת טובה עם בעליו , הגרייהאונד שידוע באופיו הרגיש ישמח לזמן איכות זה. הרגילו אותו למגע באזור הפנים הבטן והרגליים, כך פחות יחשוש מבדיקות וטרינריות. חשוב לשים לב למצב עיניו של כלב מגזע זה, בגלל נטייתו לשטפי דם תוך עיניים, במקרה של אודם יוצא דופן בעיניים, חשוב לקחת אותו מייד לוטרינר.

הקפידו לתת לגרייהאונד את ארוחותיו רק לאחר טיול או לאחר פעילות גופנית. בגלל ריצתם המהירה יש לכלבי הגזע נטייה חמורה להיפוך קיבה , וזהו הגורם העיקרי לתמותה בגיל צעיר בקרב הגרייהאונדים.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים בחברת – LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הגרייהאונד שלכם – לחצו כאן