בראקו איטליאנו

בראקו איטליאנו

בראקו איטליאנו- הבראקו איטליאנו הינו כלב שרירי וחזק וכלב משפחה מצויין . הוא כלב אינטליגנט עקשן עם יצר ציד גבוה. מזכיר במראה את גזע הבלדהאונד. LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים. 

בראקו איטליאנו -היסטוריה – הבראקו איטליאנו הוא כלב ששייך לגזעים עתיקים. גזע זה כנראה נוצר מכלבי ציד מצריים וכלבים מסוג מסטיפים. הבראקו התפתח במאה השמונה עשרה על ידי איטלקים לשימוש של ציד ומטרה סופית של סגירת  הטרף לתוך מלכודות הציידים. לקראת שנות ה-90 הגיעו כלבים אלו לבריטניה, אך כיום בעולם הגזע לא נפוץ יחסית.

ארץ מקורו של הבראקו – מאיטליה.

משקלו הממוצע – הוא 33 ק"ג.  גובה ממוצע  – 63 ס"מ.

אופי ומאפיינים – הבראקו הוא כלב אצילי ומרשים בעל שרירים חזקים. גופו של הבראקו גמיש ומבנה הגוף שלו ארוך. גזע עקשן ונמרץ כמו רוב כלבי הציד. לכלב ציד זה יצר מרדף אחרי חתולים, ולכן חשוב לאמן אותו להליכה נכונה ושליטה מול מלאה באילוף למשמעת מול חתולים. הבראקו הוא כלב מלא חיבה כך שהוא מתאים גם לילדים. הוא כלב שמתאים יותר לבית עם גינה בגלל רמת האנרגיה שלו, אבל אם מפעילים על  אותו על בסיס יומי בפעילות ספורטיבית, ניתן גם לסגל אותו לחיים בדירה. לבראקו סקרנות רבה כלפי הסביבה בשילוב של יצר מרדף גבוה, לכן מומלץ לחשוף אותו בצורה מקצועית בגיל צעיר.

חשיפה נכונה של הבראקו איליאנו – מטרת החשיפה היא להפוך את הבראקו לכלב שיכול לחיות גם בתנאים עירוניים, שלא יהיה פחדן ולשלא ינסה לרוץ לכל גירוי. את חשיפה מתחילים לאחר סדרת חיסוני המשושה סביב גיל 12-14 שבועות. בגיל זה חשוב לטייל עם הגור לפחות שעה כל יום בשטח חדש שיש בו גירויים. חשיפה יכולה להיות חיובית ושלילית, אם הכלב מאיים או דומיננטי הגור יחשף בצורה שלילית. חשוב שהבראקו יהיה חשוף לאנשים וילדים בגיל צעיר, ללא חשיפה נכונה עלול להפוך הגור לפחדן בבגרותו. איך לחשוף את הגור בצורה נכונה – לחצו כאן. 

אילוף הבראקו להיררכיה –  כלבי הבראקו איטליאנו הם כלבי להקה, כך שהם אוהבים להיות קרובים למשפחה שמחברת אותם לכלבים שונים ואחרים. בכל זאת, חשוב מאוד להבהיר לכלב את מיקומו בלהקה, שלא ינסה להתקדם בסולם ההיררכי. גורי בראקו אשר קופצים ונושכים את הבעלים נראים לרוב מתוקים ושמחים, אך חשוב להבין שהתנהגות זו יכולה להוביל גם לשליטה. התנהגות כזאת יכולה לגרום לגור לחשוב שהבעלים חלש. חשוב מאוד לתקן את הבראקו שהוא עדיין צעיר וניתן לשליטה. לכלב בראקו בוגר יהיה קשה מאוד לשנות התנהגות דומיננטית. למאמר בנושא היררכיה בגידול גורים -לחצו כאן 

אילוף הבראקו איטליאנו למשמעת – גזע עקשן ובעל אופי חזק, ולכן מומלץ לאלף אותו מגיל 14 שבועות. בגיל זה עדיין ניתן לעצב את האופי של הבראקו. לגזע  זה יש יצר מרדף גבוה מאוד אחר חתולים ובכלל גופים בתנועה, כמו רוכב אופניים ועוד. חשוב מאוד לתקן את יצר המרדף שלא יהפוך מסוכן וחסר שליטה. אילוף למשמעת מתקדמת הינו תנאי הכרחי בגידול של הבראקו.

חשוב לאלף אותו להליכה נכונה מול גירויים, ולפקודה "אליי" גם ללא רצועה מול גירויים כמובן. לבראקו יצר משחק טוב, אותו ניתן לקשר לפקודות האילוף. לאחר שקוראים לכלב "אליי" נותנים לו משחק, ובצורה זו הכלב מקשר את הפקודה למשחק ואז קל יותר להתקדם באילוף. את המשחק יש להזיז במהירות ומאחורי הגב, וכך מקפיצים לבראקו את יצר המשחק שלו. הבראקו נחשב לכלב נמרץ, לכן שילוב של המשחקים עם פקודות האילוף מעייף את הבראקו גם פיזית וגם מנטלית. לקורס אילוף בחברת LADOG – למשמעת מתקדמת – לחצו כאן.