בורזוי

 

בורזוי – LADOG

מידע מקצועי עבור כלבי בורזוי – אופי ומאפיינים, הסטוריה ואילוף המתאים לבורזוי. LADOG – אילוף כלבים מקצועי.

הבורזוי (Borzoi) שייך לכלבי הציד הזריזים והחרוצים ביותר. גזע הבורזוי העתיק היה מוכר החל מסוף המאה העשירית. כלבי הגזע היו מוכרים ככלבי האצולה הרוסית שם שמשו ככלבי ציד שתפקידם היה להבריח את הציד לכוונו של הציד ולא לתת לו לסגת עד שהצליח הצייד לירות בו. בשל יחוסם האצילי, ערכם היה גבוה עד כדי כך שלעתים נרכש כלב בורזוי תמורת שטח חקלאי. מתיעוד הכלבים במאה האחת עשרה ניתן ללמוד שמראה כלבי הגזע לא השתנה לאורך מאות שנים.

אילוף מקצועי לכלבי בורזוי - LADOG

אילוף מקצועי לכלבי בורזוי – LADOG

בשנת 1917 עם פרוץ מהפכת אוקטובר הרוסית, נרצחו בני האצולה ואיתם נרצחו גם כלבי הבורזוי וכמעט נכחדו. למרבה המזל היו מי שהצליחו להריח את מעט כלבי הבורזוי לשוויץ ולשמור על קיומו של הגזע. בתום המהפכה הוחזרו כלבי בורזוי לברית המועצות והוכרו כנכס לאומי. בית הגידול של כלבי הבורזוי הוקם מוסקבה, וחשיבותם היתה כה רבה, עד שבמלחמת העולם השניה סיפק הממשל לכלבי הבורזוי מזון משובח על אף חרפת הרעב שהיתה ברוסיה. כיום נמצאים רוב כלבי הבורזוי בקנדה ברוסיה ובארהב. בישראל נמצאים קיימים מעט כלבי בורזוי שהגיעו לארץ עם גל העליה הגדול מחבר העמים.

בורזוי - נחשב לכלב בישן ועדין, בגידול בזוגות ירגיש יותר ביטחון - LADOG

בורזוי – נחשב לכלב בישן ועדין, בגידול בזוגות ירגיש יותר ביטחון – LADOG – אילוף כלבים

אופי ומאפיינים של כלב בורזוי

הבורזוי כלב בינויני-גדול. גבוה ואצילי. גופו של הבורזוי אתלטי וחזק, ראשו צר וארוך, פרוותו ארוכה ורכה בצבעי לבן – חום, לבן- חום שחור, ולבן חום אפור. הליכתו של הבורזוי ייבה ואצילית וזנבו ארוך ונמוך. לכלבי הבורזוי אישיות אינדיבידואלית. זהו כלב עצמאי, חכם מאד ונאמן באופן יוצא דופן למשפחתו אך אינו כלב שמירה מובהק. על אף נאמנותם לבעליהם ולמשפחה המגדלת אותם הם לא יתאמצו לקבל אהבה, לשחק או להתלטף. כלבי הגזע חכמים ועדינים עד כדי כך שעלבון יכול ממש לפגוע פיזית בלבם, הבורזוי מוכרים ככלבים שעשויים למות משברון לב בגיל צעיר. הבורזוי אוהב חברת אנשים מבוגרים, זהו כלב רגיש ועדין שיכול לחיות בדירה על אף גודלו, וגם מתאים למשפחה עם ילדים אם כי ימנע ממשחק איתם. משפחה עם ילדים שבוחרת לגדל בורזוי, מומלץ שתבחר בנקבה בגלל אופין המאוזן יותר של הנקבות לעומת זכרי הגזע. כלבי הבורזוי מתאימים לגידול בבית ובדירה, אולם הם אינם מתאימים לחיות בחצר. הם רגישים וזקוקים לטמפרטורה מאוזנת ונוחה במיוחד בחודשי הקיץ.

גובה – 70-80ס"מ

משקל- 38- 50 ק"ג

 כלב בורזוי בצבע הקלאסי - LADOG

כלב בורזוי בצבע הקלאסי – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

חשיפה נכונה של כלבי בורזוי

חשיפה נכונה בגיל ממוקדם של כלבי בוברזוי קריטית לתהליך הסוציאליזציה שלהם ותשפיע באופן ישיר על רמת התקשורת שלהם עם בעליהם ועם הסביבה. תהליך החשיפה צריך להתחיל מיד לאחר שהבורזוי קיבל את החיסונים הוטרינרים שמאפשרים לו לצאת מהבית. זכרו להתחשב באופים הרגיש של כלבי הבורזוי והתחילו את תהליך החשיפה באופן הדרגתי. תחילה טיילו עם הבורזוי בסביבת הבית. קחו איתכם לטיול חטיף שהבורזי שלכם אוהב, ומשחק, אם הבורזוי יסרב להמשיך ולטייל עצרו לרגע, שחקו איתו, ותנו לו חטיף. פעולות אלו יורידו את רמת הלחץ שלו והוא ימשיך לטייל. חשוב לא לוותר לבורזוי ולהמשיך בכוון ההליכה על מנת שיבין שההליכה בטוחה והקולות או הריחות שגרמו לו לחשוש אינם מאיימים. בהדרגה האריכו את זמן הטיול, וטילו איתו במסלולים שונים בעלי אופי וגירויים שונים.

בורזוי היה כלב של האצלוה, אשר היה מתלווה לסוסים - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

בורזוי היה כלב של האצלוה, אשר היה מתלווה לסוסים – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

חשוב לתת לבורזוי להפגש עם אנשים, ילדים, וכלבים אחרים, אולם חשוב לבדוק עם בעלי הכלבים שהם אינם תוקפניים או טריטוריאלים. מפגש של בורזוי צעיר עם כלב תוקפן עלול לגרום לחשיפה שלילית ולטראומה שתעקב את התהליך. טיילו עם הבורזוי ברחובות סואנים על מנת שיסתגל לרעש ולקולות המולה, וטיילו איתו גם ליד גינות כלבים. מדי פעם יעצור הבורזוי ויצמיד את אפו לאדמה. תנו לו לרחרח שם. חוש הריח המפותח של הכלבים מאפשר להם לקבל אינפורמציה רבה על כלב שטייל שם לפניהם כשירחרח את האזור בו הוא עשה את צרכיו. עם הבורזוי יעשה את צרכיו באותו אזור חזקו אותו במילים מעודדות ובחטיף, כך הבורזוי ירגיש יותר ויותר בנוח להשאיר את ריחו גם בסביבה בה טיילו כלבים בעלי אופי דומיננטי. בגלל רגישותו הגבוהה של הבורזוי, חשוב להוועץ עם מאלף כלבים מקצועי המכיר את הגזע כדי ללמוד ממנו כיצד לבצע נכון את תהליך החשיפה. זכרו לא לגרור את הבורזוי ולא לתקן אותו בתוקפנות במצבים בהם יחשוש להתקדם, אלא לעודד אותו רק באופן חיובי להמשיך בטיול.

קורס אילוף לכלבי בורזוי - LADOG - מרכז מקצועי לאימון כלבים

קורס אילוף לכלבי בורזוי – LADOG – מרכז מקצועי לאימון כלבים

כיצד לטפל בבעיית כרסום חפצים של גורי בורזוי

גורי הבורזוי הסקרנים ינסו לכרסם כל חפץ שימצאו בבית כדי לספק את סקרנותם וגם כדי להעסיק את עצמם במיוחד במצבי סטרס. כדי לטפל נכון בבעיית הכרסום, תנו לבורזוי שלכם עצמות כרסום דחוסות אותן ניתן לרכוש בחנויות לבעלי חיים. פזרו מספר רב של עצמות דחוסות בבית חשוב לתקן מאד בעדינות את הבורזוי כאשר יכרסם חפצים ומיד לקרב אליו עצם דחוסה. כאשר הבורזוי יגלה ענין בעצם, וירחרח אותה מייד חזקו אותו במילים מעודדות ובליטוף, עשו זאת בכל פעם שתראו את הבורזוי מכרסם או מריח עצם דחוסה וכך הוא ילמד שזה הדבר הנכון עבורו. חשוב להשאיר בבית את החפצים שהבורזוי גילה בהם ענין על מנת שיתמודד עם הגירוי. אל תתנו לבורזוי שלכם צעצועים בבית. הטקסטורה והריח של צעצועים עשויים להיות דומים לאלו של רהיטים, נעלים או צעצועי ילדים והבורזוי לא יבין מדוע מתקנים אותו כשהוא מכרסם נעל ולא מתקנים אותו כשהוא מכרסם צעצוע. לעומת זאת לעצם הדחוסה טעם, מרקם וריח שאינם דומים לאף חפת אחר, וכאשר הוא יתרגל אליה, הוא יחפש לכרסם רק אותה. העצמות הנוספות שיהיו מפוזרות בבית, ירגיעו את הבורזוי והוא לא יגלה רכושנות כלפי העצם אותה הוא מכרסם. בגיל למאוחר יותר תוכלו להחליף את העצם הדחוסה ב'קונג', קונוס פלסטיק גמיש אותו ניתן למלא במזון רך ולתת לבורזוי לשחק איתו.

ברוזוי חייב שחרור בשטח פתוח על בסיס יומי - LADOG - אילוף מקצועי

ברוזוי חייב שחרור בשטח פתוח על בסיס יומי – LADOG – אילוף מקצועי

חשיבות ההיררכיה עבור כלבי בורזוי

עבור גורי הבורזוי , מהווה המשפחה שמגדלת אותם להקה לכל דבר גם אם חבריה אינם כלבים. הגורים הצעירים יבדקו באמצעות משחקי שליטה את מעמדם בהררכיה של 'הלהקה' והאם דרכם להנהיג את הלהקה פנויה. ישנם מספר התנהגויות המאפיינות את משחקי השליטה של גורי הבורזוי כמו נשיכה תוך כדי משחק, קפיצה עם הרגליים הקדמיות על הבעלים, גרגור, ועלייה על רהיט גבוה כדי להגיע לאותו גובה בו יושבים בעליו. תיקון מדויק שלל משחקי השליטה , מבלי לפגוע בביטחונם של כלבי הברוזוי, יעביר להם מסר ברור מה מעמדם בסולם ההררכי. זכרו שחשיבות מעמד המנהיג עבור כלבי הבוברזוי אינה חשיבות של אגו, הוא בסך הכל בודק האם אתם, כלומר מנהיגי הלהקה שלו, חזקים ויציבים מספיק כדי 'להוביל' אותו. כאשר הבורזוי יבין את מעמדו , הוא יהיה רגוע ומאושר. מאלפי הכלבים של המרכז לכלבנות להדוג ידריכו אתכם כיצד לתקן נכון משחקי שליטה של כלבי בורזוי מבלי לפגוע בתקשורת הגבוהה שלהם עם בעליהם, ומבלי לפגוע ביצר המשחק שלהם. גם במקרה הזה חשוב להתיחס לרגישותם הגבוהה של כלבי הגזע לאינטונציה קשה ולתיקונים חזקים מדי.

גור של בורזוי בגיל שמונה שבועות - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גור של בורזוי בגיל שמונה שבועות – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

אילוף כלבי בורזוי

כלבי הבורזוי פקחים ולומדים מהר פקודות, אולם בורזוי שמבין פקודה ויודע לבצע אותה, עדיין איננו כלב ממושמע אם הוא מוציא את עצמו מהפקודה מבלי שקיבל לכך אישור מבעליו. חשוב לאלף את כלבי הבורזוי כבר מגיל צעיר בגלל אופיים האינדיבידואלי, ולשלב בתהליך האילוף משחקים. עבור כלבי הגזע, המשחק עם צעצוע רדיפה או נשיכה הוא מעין סימולציה של ציד. בתהליך למידת הפקודות וקבלת המשמעת חזקו את הבורזוי בחטיף ובמילים מעודדות, ולאחר שיבצע באופן מושלם את הפקודה שלמד, תנו לו את המשחק. חשוב להראות לבורזוי את הצעצוע , לשים לב שהוא מגלה בו ענין ומייד להחביא אותו מאחורי הגב. חזרו על פעולה זאת מספר פעמים ורק אז זרקו את המשחק רחוק ורוצו עם הבורזוי אל המשחק, כאשר הבורזוי יקח את הצעצוע בין שיניו, עודדו אותו במילים מחזקות וליטוף, תוכלו להבחין בכך שהבורזוי ינער את ראש לצדדים בדיוק כפי שהיה עושה אם היה צד את הטרף שלו, כדי לשתקו . לאחר שהבורזוי ישחרר את הצעצוע, קחו אותו בתנועה מהירה והחביאו את הצעצוע שוב בכיס אחורי. שיטת מחשק כזו תשאיר את הבורזוי מלא במוטיבציה להמשיך וללמוד פקודות חדשות. חשוב להעזר במאלפי כלבים המכירים היטב את גזע הבורזוי כדי לקשר נכון בין המשחק לבין תהליך האילוף.

חשוב מאוד לאמן את הבורזוי למשמעת - LADOG - אילוף מקצועי

חשוב מאוד לאמן את הבורזוי למשמעת – LADOG – אילוף מקצועי

פקודות האילוף יעזרו לבורזוי להעלות את בטחונו העצמי, ולבטוח בבעליו, לדוגמא, בורזוי שלמד את פקודת 'אלי', יחזור אל בעליו בריצה גם אם היה עסוק בדברים אחרים, ויתישב עם הפנים אל בעליו גם אם הוא יודע שמאחוריו נמצאים כלבים אחרים או כל גירוי אחר. הוא יהיה מספיק בטוח בעצמו ובבעליו גם כשגבו אל הגירויים. כך גם בפקודת 'שב-השאר' הבורזוי ישאר לשבת נינוח גם כאשר בעליו יעלם משדה הראיה שלו וגם כאשר יעבור על ידו כלב אחר. מאלפי הכלבים של לב דוג ינחו אתכם כיצד להגיע עם הבורזוי לרמת משמעת מתקדמת על אף רגישותם הגבוהה לתיקונים.

בורזוי בן חמישה חודשים - LADOG - אילוף מקצועי

בורזוי בן חמישה חודשים – LADOG – אילוף מקצועי

גידול וטיפוח כלבי בורזוי

לכלבי הגזע פרווה ארוכה ורכה. חשוב להבריש את הפרווה מדי יום במברשת מיוחדת כדי להימנע מהיווצרות של קשרים. מומלץ להרגיל את הבורזוי להברשת השיער כבר מגיל צעיר ולנצל את זמן הברשת הפרווה כדי להרגיל את הבורזוי למגע עם הרגלים, הפנים והבטן דבר שיקל עליהם בביקור אצל הוטרינר.

הקפידו לתת לבורוזי לאכול את ארוחותיו רק לאחר שחזר מטיול ולא לפני שיצא לטיול. ריצה מהירה של בורזוי עם קיבה מלאה תגרום להיפוך קיבה.

לבורזוי נטייה לפתח דלקות אוזנים. חשוב לנקות את אוזניו אחת לשבוע עם צמר גפן יבש. אם הבחנתם בהפרשה או בריח חריף מהאוזן קחו אותו לטיפול וטרינרי.
אילוף נכון של כלב בורזוי יאפשר לכם ליהנות מכלב ייחודי נאמן ואצילי.

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG  צרו קשר- 052-3609028 אורן אלעמרי. לחצו כאן – לקורס אילוף בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים חשובים לאילוף הבורזוי שלכם – לחצו כאן