בורבול- מסטיף אפריקאי

 

בורבול – מסטיף אפריקאי – LADOG

 בורבול – מסטיף דרום אפריקאי – אופי, טיפול, היסטוריה ואילוף המתאים לכלבי בורבול. במרכז לאילוף כלבים LADOG ידע מקצועי לאילוף כלבי בורבול – מסטיף אפריקאי.

אילוף מקצועי לכלבי מסטיף אפריקאי בורבול - כלביית LADOG

אילוף מקצועי לכלבי מסטיף אפריקאי בורבול – כלביית LADOG

בורבול – BOERBOEL או בשמו הנפוץ מסטיף דרום אפריקאי. BOERBOEL – בעברית – כלבו של האיכר .אחד הגזעים הגדולים בעולם, יכול להגיע למשקל של עד 85 ק"ג. הגזע פותח במטרה להגן על האיכר ועל הטריטוריה שלו.
הגזע הראשוני החל סביב שנת 1650 על ידי הולנדים שהתיישבו בדרום אפריקה והשתמשו בכלבים אלה למטרת הגנה. השימוש של הכלבים היה להגן על חייהם מפני מקומיים ומפני חיות הטבע. הפיתוח העיקרי של הגזע היה למטרת שמירה והגנה אישית. האיכרים הרביעו רק את הכלבים ששמרו והיו אגרסיבים, וחיסלו את אלה שלא עמדו בדרישות. בצורה קיצונית זאת, יצרו כלב שמירה והגנה אולטמטיבי.

כלבי בורבול יכולים להיות עם פרצוף מקומט ונפול או פרצוץ מתוח כמו בתמונה הזאת - LADOG

כלבי בורבול יכולים להיות עם פרצוף מקומט ונפול או פרצוץ מתוח כמו בתמונה הזאת – LADOG

בורבול – מסטיף אפריקאי – אופי ומאפיינים

בורבול הוא כלב עבודה חזק, עקשן, דומיננטי וטריטוריאלי מאוד. בעל קליטה טובה לאילוף בגיל צעיר. חזק פיזית ובעל אופי נחוש ועיקש. מתאים מאוד לחיות גם בתוך דירה וגם בחצר. אף על פי גודלו העצום ניתן להרגיל אותו לחיים בתוך דירה. יצר המשחק של כלבים אלו גבוה, והם כמהים לתשומת לב, חשוב למנף תכונות אלו לאילוף למשמעת. כלבי הבורבול מתאימים מאוד גם לאילוף להגנה אישית ותקיפה.

כלבי הבורבול מתאימים גם לגידול בדירה - LADOG - אילוף מקצועי

כלבי הבורבול מתאימים גם לגידול בדירה – LADOG – אילוף מקצועי

זה אינו כלב שמתאים לכל אחד, ובמיוחד לא למי שמתקשה להציב גבולות. בעליו של הבורבול חייב להיות אסרטיבי וחזק פיזית. ללא בעלים חזק עלול הבורבול להפוך תוקפן וחסר שליטה.
משפחה שרוצה לאמץ בורבול, חייבת לקחת בחשבון שמדובר בכלב מאסיבי בעל אופי ייחודי שמחייב אילוף וחינוך למשמעת קפדנית, על מנת למנוע מקרי תוקפנות כלפי בני הבית וכלפי זרים. אנחנו ממליצים למשפחה על גידול נקבה מגזע בורבול, מהסיבה שהזכרים דומיננטיים יותר וחזקים יותר. נקבה הרבה יותר יציבה ויותר רגועה. אם בחרתם לאמץ בורבול זכר, חשוב לסרסו בזמן לפני שיקבע תכונות של זכר אלפא תוקפני ודומיננטי שיקשו על גידולו.

גור בורבול - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

גור בורבול – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 

אילוף כלב מגזע – בורבול – מסטיף דרום אפריקאי 

אילוף הבורבול מחייב התייחסות לגודלו המסיבי ולאופיו הייחודי. שלא כמו רוב כלבי המסטיף, הבורבול(מסטיף אפריקאי) עקשניים יותר, על כן חשוב להתחיל ולאלף את כלבי הגזע כבר מגיל צעיר. לבורבול נטייה לדומיננטיות, כאשר הוא מזהה בחולשה של הבעלים. במידה ולא גומלים נכון מהרס, עלול הבורבול להיות הרסני. לבורבול יצר משחק מפותח ביחס לשאר כלבי הענק האחרים, אותו חשוב לקשר לפקודות המשמעת לקבלת תוצאות טובות . כלבים אלו חסרי סבלנות, פקודות כמו 'שב-השאר'- עוזרת להרגיע מאוד את אופיו של המסטיף אפריקאי.

גוון הפרווה של הבורבול יכול להופיע גם בצבע קרם - LADOG - אילוף כלבים

גוון הפרווה של הבורבול יכול להופיע גם בצבע קרם – LADOG – אילוף כלבים

בבגרותם כלבים אלו חזקים מאוד ולכן מומלץ לאמן אותם להליכה נכונה ופקודת 'רגלי'. חשוב מאוד להתחיל לתרגל בגיל צעיר בכדי שיהיה ניתן ללכת איתו לטיול מהנה בחוץ. בקורס אילוף ב LADOG שמים דגש על עיצוב אופיו של המסטיף אפריקאי באמצעות עבודה נכונה של פקודות המשמעת, הגורמות לכלב חזק זה להיות בשליטה, בתקשורת ופיתוח תכונות כמו סבלנות ועדינות.
את האנרגיה של המסטיף האפריקאי צריך לפרוק באמצעות טיולים יומיומיים בשטחים פתוחים, בטבע או בפארק. חשוב להימנע מריצות ארוכות ובמיוחד מריצות על כביש, שעלולות לגרום לשחיקת מפרקים ופגיעה באגן השכיחה אצל רוב הכלבים המאסיביים.

כלב בורבול - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

כלב בורבול – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

חשיבות ההיררכיה ומניעת דומיננטיות בכלבי בורבול – מסטיף דרום אפריקאי

אופיו הדומיננטי של הבורבול ועוצמתו, עלולים להוות קושי עבורו בהבנת מיקומו ביחס לבעליו. בכל קבוצת כלבים תמיד יש היררכיה מעצם היותם בעלי חיים סוציאליים, וההיררכיה מאפשרת להם תקשורת ברורה ביחסים שבתוך הקבוצה / להקה ובלכידותה. כלב דומיננטי הוא מעין בוס בעל מעמד גבוה. כמנהיג הלהקה הוא יאכל ראשון, יגלה תוקפנות כלפי מי שיתקרב למזונו וכך גם כלפי מי שיתקרב למקום השינה שלו. בשל אופיו וגודלו, כלב מסוג בורבול חייב להבין באמצעות אילוף נכון, שמקומו אינו בראש המשפחה אותה הוא מפרש באופן אינסטינקטיבי כלהקתו. בורבול מאולף, יודע שבראש ה"להקה" (המשפחה בה הוא גדל) נמצאים בני הבית. אילוף מקצועי ילמד את הכלב שהבית, החצר, אזורי השינה, והמזון הם לפני הכל של בני הבית, ורק אחר כך הם שלו, במצב כזה הכלב יהיה רגוע ומאוזן.

בתמונה בורבול מבוגר- LADOG - אימון כלבים מקצועי

בתמונה מסטיף דרום אפריקא מבוגר – LADOG – אימון כלבים מקצועי

טיפים  לבנית היררכיה נכונה לבורבול  למדו את כלבכם לגשת אל קערת האוכל רק לאחר שקיבל אישור לעשות זאת. מדי פעם הכניסו יד לקערת האוכל בזמן שהוא אוכל ותנו לו לאכול מהיד, במידה והבורבול שלכם ינהם, או יחשוף שיניים, תקנו אותו בהדרגה. כך כלבכם ילמד שגם כאשר מישהו מתקרב לקערת המזון, אין בכך איום ועליו להתרחק מהמקום.
כדי למנוע טריטוריאליות של הבורבול כלפי אזור השינה שלו חשוב לבצע את התרגיל הבא : כאשר הכלב שלכם ישן במקומו הקבוע, מדי פעם הקימו אותו, אם הוא יביע אי שביעות רצון, ינהם, או יחשוף שיניים, חשוב לתקנו. התיישבו במקומו על מנת שיקבל את המסר שהבית הוא קודם כל של הבעלים ואחר כך של הכלב. תנו לו להרגיש בנוח עם הסיטואציה. מאלפי הכלבים של לה-דוג ידריכו אתכם כיצד לבצע נכון תרגילים חשובים אלו שמטרתם להעניק לכלבכם ביטחון ולגרום לו להבין את מיקומו הנכון בהיררכיה המשפחתית.

בורבול יכול להופיע גם בצבע אפור - LADOG - אילוף מקצועי

בורבול יכול להופיע גם בצבע אפור – LADOG – אילוף מקצועי

כיצד לאזן את התנהגותו של ההבורבול – משחקי הגורים של כלבי הבורבול נראים כמשחקים חביבים. הם קופצים על בעליהם כדי לזכות בתשומת לב, נושכים כדי לקבל אהבה, מניחים רגל על בעליהם ועוד. לכאורה אלו נראים משחקים "לגיטימיים" של גורים, אבל במקביל לפעולות המשחק, נבנית לכלב הבנה שבעליו חלש ובעתיד הקרוב ניתן יהיה לתפוס את מקומו ההיררכי ולהיות הוא "מנהיג" הלהקה. מסיבה זו חשוב לאסור על הבורבול משחקים שיש בהם קפיצה, נשיכה או גירגור.

גורי בורבול - מסטיף דרום אפריקאי- LADOG

גורי בורבול – מסטיף דרום אפריקאי- LADOG

חשיבות המשחק בתהליך אילוף כלבי בורבול –  חשוב לשפר את יכולת המשחק של הבורבול, ולאחר מכן לקשר את המשחק ללמידת פקודות. לדוגמא: בכל  פעם תקראו לבורבול שלכם "אלי", תנו לו משחק מיד בהגעתו ,המשחק יכול להיות – כדור או משחקי נשיכה כמו פפירול וכו'. בשלב הבא, כאשר הכלב יציית לפקודה , הראו לו את המשחק והסתירו מאחורי הגב, חזרו על הפעולה מספר פעמים, תנו לו לנשוך את המשחק ומשכו אותו מצד לצד ( בזהירות כשמדובר בגורים ששיני החלב שלהם עדיין לא התחלפו להם) , שיטת משחק זו תשפר את יצר העבודה של הכלב ותגביר באופן משמעותי את המוטיבציה שלו לציית לפקודות כדי לזכות ב"ציד" המשחק.
משחק נכון עם הכלב ישפר את אהבתו למשחק וישפר מאד את רמת האילוף שלו. יש להתייעץ עם מאלף כלבים המכיר היטב את הגזע כדי ללמוד את הדרך הנכונה לעשות זאת.

בורבול זכר ונקבה בוגרים - LADOG - אילוף כלבים

בורבול זכר ונקבה בוגרים – LADOG – אילוף כלבים

חשיבות החשיפה הנכונה של הבורבול – חשוב לחשוף את הבורבול כבר מגיל שלושה חודשים לאזורים רועשים, מקומות חדשים, לאנשים רבים, לילדים ולכלבים. החשיפה חשובה שהבורבול  ירגיש בטוח ורגוע בכל מקום, ולמנוע התפתחות של תוקפנות הנובעת מפחד. ככל שהבורבול ירגיש רגוע ובטוח בכל סביבה ובנוכחות אנשים וכלבים, כך הוא לא תוקפן כלפי הסביבה.
יש לקחת בחשבון שבשל אופיו של הבורבול הוא עלול לפרש לא נכון אפילו מחווה של לחיצת יד או חיבוק ולהגיב לכך בתקיפה אלא אם עבר חשיפה נכונה ואולף להגיב רק בפקודת בעליו.

בורבול - כלב הגנה אישית מעולה - LADOG- אילוף כלבים

בורבול – כלב הגנה מעולה – LADOG- אילוף כלבים

אילוף בורבול להגנה –  הבורבול מתאים לקורס אילוף כלבים לשם הגנה, והוא יכול גם לשמש גם ככלב אבטחה. תכונות השמירה של הכלב נובעות בעיקרן מיצר ההגנה הטריטוריאלי שבו הוא ניחן, המתבטא בטבע בסימון ברור של טריטוריית הלהקה. זהו השטח המספק מזון ומחסה החיוניים להישרדותה, והגנה בחירוף עליה תוך כיבוד טריטוריות של להקות אחרות. כאשר מדובר בכלב הביתי, יצר זה הוא הבסיס לרצונו של הכלב לשמור על מתחם בעליו. אילוף בורבול לצרכי הגנה, חייב להיות מקצועי אצל מאלף המכיר היטב את הגזע. מומלץ להתחיל את תהליך האילוף להגנה עם משחק פפירול העשוי מבד יוטה. הכלב יתרגל לתחושת הנשיכה וייחס אותה למשחק מהנה, בתהליך האילוף יעביר אותו המאלף לעבוד עם שרוול נשיכה, עשוי גם הוא יוטה וממנו למעיל נשיכה.

כלבי הבורבול יכולים להופיע גם בצבע מנומר - LADOG - אילוף מקצועי

כלבי הבורבול יכולים להופיע גם בצבע מנומר – LADOG – אילוף מקצועי

.

כיצד למנוע נטייה להרס חפצים אצל הבורבול 
גורי הגזע אנרגטיים, הלסתות החזקות, יצר המשחק והמרץ הגורי, כל אלה מהווים שילוב הרסני. הם נוטים לכרסם כל דבר שימצאו. חשוב לתת לגור הבורבול עצמות דחוסות לכרסום, ולפזר כמות גדולה של עצמות כאלו בסביבתו. העצמות הדחוסות, שאינן דומות לשום דבר אחר שהכלב יכול למצוא בבית. חשוב לתת לכלב חיזוק חיובי, כאשר הוא מכרסם את העצם ותיקון כאשר הוא מנסה לכרסם כל דבר אחר בבית או בחצר. כרסום העצמות הדחוסות ייתן פורקן לצורך בכרסום, ריבוי העצמות בסביבתו ירגיע את הבורבול הצעיר בבית. בחצר הבית, ובזמן הטיולים, חשוב לשחק עם הבורבול במשחקי נשיכה כמו פפירול וכדור. המשחק בחוץ יהיה תמיד נמרץ יותר, כך ילמד כלבכם שבבית עליו להיות רגוע גם כשהוא עסוק בכרסום, ובחוץ מותר לשחק, לרוץ ולפרוק אנרגיה. ללא וויסות האנרגיה של הבורבול, יהיה קשה מאוד לגדל אותו בדירה. כלב כזה ענק שמשתולל בדירה, יקשה מאוד על הגידול.

טיפול – מומלץ להבריש את פרוותו של כלב מגזע זה, לפחות פעם אחת בשבוע. רצוי מאוד להתחיל להבריש את פרוות הכלב עוד בהיותו גור, על מנת שיתרגל למגע.

בריאות – כמו כל הגזעים הענקיים גם הוא סובל בבגרותו מבעיות מפרקים ואגן. חשוב לשמור על משקל תקין בכדי למנוע בעיות ככל הניתן, ולתת לו לרוץ באזור של דשא או חול. ריצה על בטון מגבירה את השחיקה של המפרקים והאגן בגזע גדול זה.

משקל – זכר – 66- 85 ק"ג , נקבה – 52-65 ק"ג.

גובה – זכר -65-72 ס"מ , נקבה – 60-66 ס"מ.

תוחלת חיים – 10- 13 שנים.

צלצלו אלינו לקבלת פרטים אודות קורס אילוף כלבים מקיף המתאים לכלבי בורבול – מסטיף דרום אפריקאי : 0523609028 , אורן אלעמרי מאלף כלבים מקצועי ומנהל LADOG – כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הבורבול שלכם – לחצו כאן