בול טרייר

 

בול טרייר – LADOG

בול טרייר – אופי, גידול נכון, הסטוריה, אילוף המתאים לכלבי בול טרייר. בחברת LADOG ידע מקצועי באילוף כלבי בול טרייר. 

כיום בישראל הגזע מחולק לשניים – בול טרייר רגיל Bull Terrier ובול טרייר ננסי (מיניאטורי) Miniature Bull Terrier , יש שאומרים ששני הגזעים דומים באופיים, אך הננסי כמובן קטן יותר, אך גם האופי שלו מעט עדין יותר. את הבול טרייר הרגיל הכניסו לרשימת הגזעים המסוכנים והבול טרייר הננסי ניתן להמשיך לגדל כרגיל.

אילוף מקצועי לכלבי בול טרייר - LADOG - בול טרייר בצבע שחור לבן

אילוף מקצועי לכלבי בול טרייר – LADOG – בול טרייר בצבע שחור לבן

בול טרייר רגיל – משקל – 26-35 ק"ג. גובה 42-52 ס"מ. תוחלת חיים – 10-14 שנים.

בול טרייר ננסי – משקל 10-15 ק"ג. גובה 35-40 ס"מ. תוחלת חיים – 12-15 שנים.

 בול טרייר מיניאטורי, מתאים לגידול בדירה - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

 בול טרייר מיניאטורי, מתאים לגידול בדירה – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

בול טרייר – הסטוריה

סביב שנת 1800 פותח לקרבות כלבים ושוורים, מה שהיה נפוץ בימים ההם. ההרבעה הראשונית הייתה בין הבולדוג האנגלי העתיק (לא מה שמכירים כיום) לבין מנצ'סטר טרייר (שגם הוא זן שלא קיים היום).  ואז נוצר כלב חזק וקשוח כמו הבולדוג, וזריז כמו הטרייר. בהמשך הרביעו אותו עם גזעים רבים – גרייהאונד, פיטבול, דלמטי, וסטפורדשייר בול טרייר. עד שבסוף נוצר הבול טרייר עם ראש הביצה. הבול טרייר בעבר היה גם צייד חולדות וכלב להגנה על הבית. הגזע הפך לרשמי בשנת 1885. בשנת 1887 הקימו את התאחדות הבול טרייר. הגזע הננסי הוכר כגזע נפרד רק בשנת 1992.

בול טרייר חייב שיהיה לו את ראש בצורת ביצה - LADOG - אילוף מקצועי

בול טרייר חייב שיהיה לו את ראש בצורת ביצה – LADOG – אילוף מקצועי

בול טרייר, אופי ומאפיינים

לבול טרייר נטייה לאגרסיביות כלפי כלבים וחיות אחרות. הוא דומיננטי, בעל אופי חזק ועלול להיות רכושני כלפי האוכל ועצמותיו. זהו גזע אינטלגנטי מאוד ובעל קליטה מהירה. בגידול נכון יכול להיות כלב משפחה מצוין. יחסית לכלבים אחרים מתבגר לאט מאוד, תופעה זו של התבגרות יכולה מאוד להטעות את הבעלים, אשר תחילה מבחינים בכלב גור לכל דבר מה שגורם לבעלים לחשוב כי הכלב שברשותו הוא גור תמים וחברותי למשפחה ולזרים, וללא גידול נכון הכלב יכול לשנות את אופיו בגיל שנתיים ולהפוך דומיננטי ואגרסיבי בכלל, אך בגידול נכון הבול טרייר יכול להתאים לחיי משפחה וילדים. הוא כלב מאוד חד ובעל בטחון עצמי גבוה. יש לו אופי חזק, לכן הוא חייב בעלים שהוא מנהיג חזק, עקבי ועם בטחון עצמי גבוה, שיכול להוביל את העדר.

לבול טרייר יצר משחק חזק מאוד - LADOG - אילוף כלבים

לבול טרייר יצר משחק חזק מאוד – LADOG – אילוף כלבים

בבגרותו כלב שמירה מעולה. הוא כלב מאוד חברותי ומומלץ לאלף אותו לציות בגיל צעיר שאופיו עדיין רך. הם חייבים בצעירותם להיחשף נכון לאנשים וכלבים, על מנת שלא יהיו מסוגרים ותוקפניים בבגרותם. הם חייבים פעילות פיזית ומנטאלית יום יומית. חלק מכלבי הבול טריירים יכולים להיות דיי קנאים לגבי התקרבות לשטח שלהם, ועלולים לתקוף זרים וכלבים משוטטים, אפילו שהם מחוץ לטריטוריה שלהם. לכן חשוב שהחצר בו גדל תיהיה סגורה בצורה תיקנית.

בול טרייר בוגר - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

בול טרייר בוגר – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

הבול טרייר הוא גזע עם יצר קרב גבוה, בגיל ההתבגרות הם יכולים להיות תוקפניים לזרים, לכן חשוב לשלוט ביצריו. מכיוון שלבול טרייר יש אינסטינקט טרף חזק מאוד, לפעמים יכול להיות שהוא לא יתאים לבית שיש בו חתולים או חיות קטנות. הבול טרייר יכול לחיות בדירה אם יהיה לו מספיק פעילות, הוצאה של הכלב לחצי שעה ביום למשחק או ריצה מאפשרת לגדל את הגזע המקסים הזה גם בתוך דירה.

גורי בול טרייר - LADOG - אילוף כלבים

גורי בול טרייר – LADOG – אילוף כלבים

אילוף כלבים המתאים לבול טרייר 

מומלץ להתחיל איתם אילוף בגיל צעיר, כך יהיה ניתן לעצב את אופיים החזק בקלות ולהעזר ביצריי העבודה הטמונים בהם. כלבים אלו חכמים מאוד ובודקים את גבולות הבעלים שלהם, לכן חשוב שהאדם המוביל את הבול טרייר יהיה אדם מבוגר, אסרטיבי ועקבי ומוכן להשקיע בכלב אילוף למשמעת מוחלטת. על מנת שהכלב יאהב את פקודות האילוף יש לקשר לו את הפקודות עם יצריי העבודה שלו שזה למעשה המשחקים. ככל שהכלב אוהב יותר משחקי נשיכה, כך האילוף יהיה קל יותר. ישנם דרכים לחזק לבול טרייר  את יצר המשחק שלו ובכך גם את התלהבותו מהאילוף. את יצריו של הבול טרייר קל לפתח בעזרת משחק נשיכה הנקרא פפירול. מאלף כלבים מצוות LADOG ידריך אתכם כיצד לפתח את יצר המשחק שלו וכיצד לקשר את המשחק למשמעת. בול טרייר בבגרותו עשוי להיות דומיננטי ללא תרגילי שליטה נכונים וההבנה הבסיסית כי מנהיג הלהקה הינו הבעלים. בקורס אילוף כלבים למשמעת, חשוב מאוד לבצע תרגילי שליטה בכלב.

לכלבי בול טרייר יכולות קפיצה מרהיבות - LADOG - אילוף מקצועי

לכלבי בול טרייר יכולות קפיצה מרהיבות – LADOG – אילוף מקצועי

תרגיל שליטה על טריטוריות בבית עם כלבי בול טרייר

הבול טרייר נחשב לכלב דומיננטי, ולכן חשוב שהכלב יבין שהבעלים הוא מנהיג הבית. ללא מנהיג יכול להפוך לתוקפן או חסר שליטה כלל. קפיצה על הבעלים ונשיכה של הידיים בעיניי הכלב נחשב לשליטה, גם אם הכלב נראה שמח וקפץ על בעליו מתוך געגועים, זה עדיין אסור בגידול . גור שקופץ על מנהיג הלהקה ולא משנה הסיבה כלל, מיד יוכנע מצד המנהיג. ללא הצבת גבולות אלה, יתפס הבול טרייר בסולם ההיררכי מקום מעל הבעלים. הכלב בבגרותו עלול לחשוב שמקומות מסויימים בבית הם רק שלו ולהפוך דומיננטי לכל מי שמתקרב אליהם, לכן חשוב שבעלי הכלב ישבו במקום בו הכלב אוהב לרבוץ בדרך כלל, ובמידה והכלב מנסה לקפוץ על הבעלים שיושב במקום מרבצו, יש לתקנו על כך. בצורה זו הכלב יבין כי כל מקום בבית הוא קודם כל מקום הבעלים ואחר כך מקומו של הכלב.

בול טרייר מאוד אוהבים לרוץ בים - LADOG - אילוף כלבים

בול טרייר מאוד אוהבים לרוץ בים – LADOG – אילוף כלבים

ישנם כלבי בול טרייר שאיימו על בעליהם בפעם הראשונה רק לאחר מספר שנים של גידול, מה שהפתיע מאוד את בעלי הכלבים אך לא אותנו מאלפי הכלבים. חשוב בגידול נכון לכוון את הכלב בצעירותו על מנת שלא ישנה את אופיו בעתיד. בול טרייר לפעמים יכול להיות קצת מטעה בעקבות התבגרותו האיטית, הבעלים חושבים שאופיו של הכלב מתקבל סופית בגיל שנה, אך עם גזע ילדותי זה ניתן לראות את אופיו האמיתי רק לאחר מספר שנים. קל יותר לבצע עם הבולדוג האמריקאי תרגילי שליטה בצעירותו, כאשר הוא גדל, הופך לכלב חזק מאוד ובעל אופי חזק. תרגילי שליטה וקשר עין יגרמו לכלב לאהוב את האילוף ולקבל בקלות את הבעלים כמנהיג הבית.

גור בול טרייר בצבע טריקולור- שחור, לבן וחום - LADOG

גור בול טרייר בצבע טריקולור- שחור, לבן וחום – LADOG

חשיפה נכונה של גורי בול טרייר
כדי לחשוף בזמן הנכון את הבול טרייר, חשוב להוציא אותו לטיולים מרגע שקיבל את החיסון המשושה השלישי, שזה סביב גיל שלושה חודשים. לטיול חשיבות גבוהה בהקניית בטחון לכלבי גזע זה. טיילו איתו בכל פעם במסלול אחר. חשוב שתחשפו את הבול טרייר לרחוב סואן, לקולות של מגרשי משחקים, עברו איתו ליד בתי ספר ומגרשי ספורט וגם באזורים שקטים. בגלל נטייתו של הבול טרייר לתוקפנות חשוב להרגילו לכל סוג אפשרי של גירוי, לאנשים, ילדים, ובעלי חיים, וזאת על מנת שלא יפתח פחד, ריחוק ותוקפנות כלפיהם בעתיד.

בול טרייר צעיר - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

בול טרייר צעיר – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

הבול טרייר עשוי לגלות עקשנות כבר בהיותו גור, ועלול להפסיק על דעת עצמו את הטיול . אם תתנו לו להביל אתכם, סביר להניח שהבול טרייר הצעיר שלכם יבין שיש סיבה לחשש שלו, ויתחיל לפתח פחד כלפי גירוי מסוים. פחד זה עלול להפוך לתוקפנות. על כן חשוב שתעצרו למספר דקות, שחקו איתו, תנו לו ממתק שהוא אוהב והרגיעו אותו, ולאחר מכן המשיכו לטייל. חשוב להתיעץ עם מאלף כלבים כדי שינחה אתכם כיצד לחשוף נכון את הבול טרייר. חשיפה לא נכונה תהפוך לחשיפה שלילית ותצריך תהליך חשיפה ארוך מחדש.

ללא חשיפה נכונה, עלול הבול טרייר להפוך לתוקפן בבגרותו - LADOG

ללא חשיפה נכונה, עלול הבול טרייר להפוך לתוקפן בבגרותו – LADOG

טיפול – מומלץ להבריש את פרוותו של כלב מגזע זה, לפחות פעם אחת בשבוע. רצוי מאוד להתחיל להבריש את פרוות הכלב עוד בהיותו גור, על מנת שיתרגל למגע.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.

לחצו כאן -לפרטים אודות קורס אילוף כלבים בחברת – LADOG

לחצו כאן – למחירים ומסלולים של קורסי האילוף בחברת LADOG

לטיפים מקצועיים לאילוף הבול טרייר שלכם – לחצו כאן 

בול טרייר לבן - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף

בול טרייר לבן – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף