אסקימו אמריקאי

 

אסקימו אמריקאי – LADOG

 

אסקימו אמריקאי – אופי ומאפיינים, טיפול, היסטוריה, אילוף המתאים לכלבי אסקימו אמריקאי  LADOG – אילוף כלבים מקצועי. 

כלב מסוג אסקימו אמריקאי באגי'לטי - LADOG - אילוף כלבים מקצועי

כלב מסוג אסקימו אמריקאי באגי'לטי – LADOG – אילוף כלבים מקצועי

 

היסטוריה – אסקימו אמריקאי – American Eskimo Dog

מקורו של הכלב הוא מצפון אירופה, כאשר לארה"ב הוא הגיע במאה ה-19. אחרי מלחמת העולם הראשונה, עקב התחושה האנטי לגרמנים שונה שמו בארה"ב, משפיץ גרמני לאסקימו אמריקאי. ייחודו של הכלב האסקימו האמריקאי נודע בפרוותו הלבנה, הארוכה, העשירה והיפיפייה. לגזע זה יש שלושה גבהים שונים: קטן, בינוני וגדול. סימני ההיכר שלו הם: פרצוף מחודד , אוזניים שפיציות וזנב עשיר בפרווה ארוכה. עיניהם של האסקימו האמריקאי בדרך כלל חומות, אך יש גם כלבים מגזע זה עם עיניים כחולות. בקרב הכלבים עם העיניים הכחולות יש סיכוי טוב יותר לסבול מחרשות גנטית.

 

אופי ומאפיינים – אסקימו אמריקאי

כלב אסקימו אמריקאי, נחשב לכלב משפחה טוב. בגידול תקין נאמן לבעליו, בגיל צעיר לומד מהר. כלב בעל פעילות בינונית, אוהב תשומת לב. בעל אופי חזק המצריך בעלים אסרטיבי. מתאים לגידול בתוך דירה, וזאת בתנאי שהוא מקבל את הפעילות הגופנית שלה הוא זקוק בטיול. יציב לגידול עם ילדים. יש לציין כי עבור ילדים עדיפה הנקבה, מכיוון שהאסקימו אמריקאי הזכר קצת יותר דומיננטי. במידה ורכשתם אסקימו אמריקאי זכר רצוי לסרס אותו בגיל צעיר. לנקבות האסקימו האמריקאי יש אופי יותר רגוע ונוח. לאסקימו אמריקאי יש נטייה לברוח, ולכן מומלץ להשקיע בו בזמן לציית לפקודה 'אליי'. החום הישראלי מקשה על האסקימו האמריקאי מאוד לתפקד בחודשי הקיץ. יש לו נשירת שעיר מרובה, נתון  שצריך לקחת בחשבון לפני הרכישה. מעבר להיותו כלב לוויה, ניתן להשתמש בו גם ככלב שמירה ברמה בינונית.

אסקימו אמריקאי מתבגר יחסית מהר, ולכן חשוב לאלף אותו בגיל שלושה עד ארבעה חודשים. כאשר הוא צעיר ופתוח ללמוד ומוכן לקבל את בעליו כמנהיג. לחצו כאן – לגידול נכון של גורים.  אסקימו אמריקאי כלב שמח מטבעו ואוהב תשומת לב וחום. חשוב לתת לו את תשומת הלב בקישור פקודות האילוף. במידה ותיתנו לו את תשומת מגיל צעיר באילוף, תגרמו לכלב בבגרותו לאהוב את האילוף. 

 

אסקימו אמריקאי בוגר - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 אסקימו אמריקאי בוגר – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 

אילוף המתאים לכלבי אסקימו אמריקאי

לכלבי האסקימו אמריקאי אינטליגנציה גבוהה, אך יחד עם זאת יש לגזע זה כמה בעיות שניתן לפתור באילוף – לאסקימו קיימת נטייה לברוח יותר מרוב הכלבים האחרים. לכן חשוב לאלף אותם לפקודה 'אליי' בגיל מאוד צעיר,

 חשוב שהפקודה 'אליי' תהיה בשליטה מלאה, בסביבת כלבים אחרים וללא רצועה כלל. זה תנאי הכרחי לגידול אסקימו אמריקאי. 

האסקימו האמריקאי לרוב רוצה לרצות את בעליו, אך מנגד הוא לא מעוניין לעבוד קשה מדי. לכן מומלץ לקחת אותו אל בעל מקצוע, שיעביר אותו אילוף עדין עם פקודות קצרות ותקיפות. חשוב מאוד לעשות תרגילי מניעה עם הגורים, במקום לנסות לשנות כלב בן שנתיים פלוס שכבר יש לו אופי חזק ומעוצב. למשל יש תרגילי שליטה עם האוכל אותם כדאי להתחיל לבצע עם הכלב כבר בגיל צעיר – כשהבעלים עומד ליד הקערה לכלב אסור לאכול ממנה, ורק כשהבעלים מתרחק מותר לגור לאכול וכאשר הבעלים חוזר, על הכלב לזוז שוב מהקערה. חשוב בתרגיל זה לתת לכלב אוכל מהיד של הבעלים בלבד ובתנאי שהכלב אוכל לאט. באופן זה הכלב יוצר אמון מלא בבעליו שנתן לו אוכל מהיד, ומצד שני הבעלים נתפס כמנהיג הלהקה בכך שלא נתן להתקרב לאוכל כשהוא קרוב אליו. בחברת LADOG  אילוף כלבים, ניסיון רב באילוף כלבי אסקימו אמריקאי. בקורסי האילוף שלנו מגיעים לרמת משמעת עם אסקימו אמריקאי של פקודות ללא רצועה, במיוחד בפקודה 'אליי'. מורידים לאסקימו אמריקאי את עקשנותו על ידי תרגילי שליטה שונים. קורס אילוף פרטי משולב קבוצתי, עד קבלת התוצאה. 

ישנם שלושה סוגים של כלבי אסקימו אמריקאי : קטן, בינוני וגדול. הסוגים השונים נבדלים האחד מהשני בגובה ובמשקל.

 

משקל ממוצע

קטן – 2.5-4 ק"ג.

בינוני – 4-8 ק"ג.

גדול – 6.5-18 ק"ג. 

 

גובה ממוצע

 קטן – 22-30 ס"מ.

בינוני – 30-40 ס"מ.

גדול – 40-48 ס"מ.

תוחלת חיים  13-15 שנים.

טיפול – אסקימו אמריקאי 

אסקימו אמריקאי נחשב לגזע בריא, הם יכולים לסבול מבעיות בעיניים – יש להם נטייה לדלקות עיניים, לכן הם זקוקים למעקב קבוע אצל וטרינר. מומלץ להחזיק בבית משחת עיניים (סניטומיצין 5%) ולתת לו במידה ויש דלקת שלוש פעמים ביום למשך שלושה ימים, אך יש להתייעץ על כך עם הוטרינר. אסקימו אמריקאי נחשב לכלב עם פרווה עשירה, הוא מנשיר שיער בכמויות גדולות יחסית, ולכן יש לטפח אותו. חשוב לסרק אותו לפחות פעמיים בשבוע בנוסף לחיזוק הפרווה, מומלץ לתת לו כל יום כף של שמן דגים ובכך להקטין את רמת הנשירה. ניתן לשים לו את כף השמן על האוכל או לתת לו לקק ישירות. צריך כמובן לסרק אותו הרבה-צריך להרגיל אותו מגיל צעיר למסרק שלא ילחץ, מומלץ להתחיל בצורה מאוד עדינה ולאט לאט להעלות את העוצמה של הסירוק. יש לסרק פעמיים בשבוע למשך 10 דקות, ובתקופות המעבר אביב וסתיו שיש יותר נשירה, יש לסרק כל יום. כמו כן, חשוב לקלח אותם מדי מספר חודשים ולדאוג לגזוז להם ציפורניים ולשמור על בריאות השיניים.

כלבי אסקימו אמריקאי זקוקים לפעילות גופנית קבועה על בסיס יומי, מכיוון שהם מלאי אנרגיה הם חייבים לפרוק בכל יום את האנרגיה, אחרת הם יהפכו לרועשים מאוד ואפילו הרסניים. הדרך הכי טובה למנוע התנהגות שלילית אצל גזע זה היא לעייף אותם. בכל יום הם זקוקים לסיבוב של בין 25 דקות ל 40 דקות, וניתן תמיד לאפשר להם לשחק עם צעצוע אהוב בחצר האחורית.

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל LADOG.