שוצהונד

אילוף למטרת- IPO, שוצהונד-LADOG

שוצהונד- ספורט אילוף כלבים המשלב משמעת, גישוש והגנה

מלינואה בשמירה על אובייקט-LADOG- שוצהונד, IPO

מלינואה בשמירה על אובייקט-LADOG- שוצהונד, IPO

LADOG- אילוף כלבים מציגה מידע רב אודות הספורט הכלבני שוצהונד, אילו כלבים מתאימים לאילוף זה, מה כולל המבחן, הכנת כלבים למבחן השוצהונד.

ניתקלתם פעם במונחים שוצהונד (Schutzhund) או IPO VPG ולא ידעתם מהם? הגעתם למקום הנכון כדי לעשות סדר בבלאגן.

אז מהו למעשה שוצהונד ? ומהו למעשה IPO ?
אלו למעשה מבחני עבודה לכלבים שכמעט זהים במאפייניהם.
המבחנים הללו פותחו בגרמניה והם נועדו להקנות לכלב תואר של כלב עבודה לאחר שעבר את אותם מבחנים. המבחנים פותחו בגרמניה מאחר וזו אחת המדינות המתקדמות ביותר בנושא אילוף וגידול כלבי עבודה. המבחנים פותחו בכדי להפיק מהכלב יכולות כמו:
סיבולת לב ריאה, זריזות, התמודדות עם לחץ, אומץ, אינטליגנציה, נאמנות ותשוקה לעבודה. המבחנים משמשים כיום בכדי ליצור הפרדה בין כלבים שגזעם מוגדר ככלב עבודה (כמו רועה גרמני , רועה בלגי ועוד), לבין כלבים שאינם כאלו בפועל. זיווגים רבים מתבצעים עם אותם כלבים שעברו את אותם המבחנים במטרה שהצאצאים שלהם ירשו את תכונות העבודה שלהם ויהיו טובים כמוהם.

לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת LADOG- לחצו כאן

רועה גרמני קו עבודה בתרגיל תקיפה-LADOG

רועה גרמני קו עבודה בתרגיל תקיפה-LADOG

עתה נבין את המושג שוצהונד ו-IPO לעומקו:
למעשה היום אין הבדל ממשי בין שוצהונד ל- IPO כאמור, שניהם פותחו לאותה מטרה. IPO הוא מבחן עם תקן בינלאומי . שוצהונד הוא מבחן שנולד מאירגון ה-FCI שבעבר המבחן הורכב מפרמטרים אחרים לבדיקה, אך נכון לשנים האחרונות שני המבחנים אוחדו ונקראים VPG .
לכן, מעתה אנו נדבר במונחי מושג השוצהונד אך אנו נתכוון גם לשוצהונד וגם ל IPO.
לרוב, ניתן לראות במבחני השוצהונד את כלבי רועים גרמני אך ישנו מגוון רחב של גזעי כלבים שיכולים להשתתף במבחנים הללו. מבחינה טכנית (תקני גזע) ישנם המון כלבים שיכולים להשתתף במבחן אך התאמת אופיים איננה עולה בקנה אחד עם תקנון המבחן.

איזו שיטת אילוף מתאימה לכלבכם-לחצו כאן 

רועה גרמני קו דם עבודה בקפיצה מעל משוכה-LADOG

רועה גרמני קו דם עבודה בקפיצה מעל משוכה-LADOG

הכנת כלב למבחן שוצהונד – בכדי להכין כלב למבחן מורכב זה יש לתרגל על בסיס יומי את אילוף למשמעת גישוש ולפחות פעמיים בשבוע הגנה לתקופה של שנה עבודה לפחות. הזמן הממושך להכנת כלב לספורט השוצהונד, נובע מכך שהמבחן דורש אילוף תצוגתי מרשים ומדויק, הכוונה כאן שהדגש הוא איך נראה האילוף, ישנם אנשים המכינים את הכלב למבחני שוצהונד בשלוש שנים של אילוף על בסיס יומי בכדי להגיע לציונים גבוהים. מבחנים אלו דורשים סבלונות רבה מאוד מצד הבעלים בכדי להגיע לציונים גבוהים במבחני העבודה.

קורס אילוף גורים מקיף בחברת LADOG- לחצו כאן 

אילו כלבים מתאימים לשמש ככלבי ספורט השוצהונד- למטרה זו חייבים בכלב העל יצריי משחק חזקים ביותר, כלב בעל ביטחון עצמי גבוה. אין סיכוי להצליח במבחן זה ללא כלב עם יצריי עבודה גבוהים מאוד. רק עם מספר מצומצם של כלבים ניתן להגיע לניקוד גבוה במבחן השוצהונד, לכן בדיקה מוקדמת של היצרים של הכלב היא הבסיס ההכרכי להצלחה בפורט זה. ישנם נוהגי כלבי שוצהונד אשר בחנו עשרות כלבים בכדי להתחיל בכלל את האילוף לשוצהונד. נוהגי שוצהונד רבים אשר אתחילו באילוף לספורט זה עם כלב מסויים ותוך כדי עבודה הבינו כי היצרים של הכלב אינם מספיקים בכדי להגיע לתוצאות גבוהות ועליהם להחליף כלב, לכם ספורט זה מיועד לאנשים מסויימים מאוד עם מטרה מוגדרת וסבלנות רבה .

נוסעים לחופשה, דואגים היכן לשים את הכלב שלכם-לחצו כאן לפנסיון לכלבים LADOG 

בסרטון- רועה גרמני קו דם עבודה בעל יצרים גבוהים מאוד עם מאלף הכלבים אורן אלעמרי מנהל LADOG

חסרונות ויתרונות של כלבי שוצהונד ובמחן השוצהונד

יתרונות- בספורט השוצהונד הכלבים מבצעים את הפקודות בשמחה והתלהבות, רמת התקשורת של כלבי השוצהונד גבוהה מאוד,מבט ממושך לעיני הבעלים. אימון שוצהונד גורמים לכלב לשגרת עבודה מצויינת הגורמת לכלב להוצאת האנרגיות שלו באופן חיובי על ידי קבלת משחקים תוך כדי מתן פקודות האילוף. כלבי השוצהונד אינם מפונקים ודבקים במטרה. פיתוח הביטחון העצמי של הכלב על ידי אימוני ההגנה הרבים. לכלבים אלו נשיכה חזקה ויציבה בהגנה. דיוק רב בעבודת האילוף הממושך מביא לתוצאות גבוהות הגורמים לסיפוק רב לבעלים. כלבי השוצהונד מבצעים את הפקודות במהירות המקסימלית וזאת אודות לפיתוח יצריי המשחק בעבודה איתם.

חסרונות- כלבי השוצהונד לרוב הרסניים מאוד לכן עלולים להיות בעייתים בגידול בדירה או בחצר מושקעת, כמעט תמיד יצרים חזקים מביאים איתם גם הרס. אופיים של כלבי השוצהונד לחוץ ונמרץ ביותר ולכן קשים יותר לגידול במשפחה ופחות מתאימים לגידול עם ילדים. מבחן השוצהונד ידוע מראש ומטרתו העיקרית היא show (אילוף תצוגתי), הבעיה באילוף זה שעובדים על תבניות קבועות ופחות עובדים על מצבי אמת, הכלב במבחן השוצהונד מכיר את המבחן כבר בשלב התרגול ולכן אין הפתעות במבחן עצמו. במבחן השוצהונד לא נבחנים על מצבי אמת כמו שבעלי כלבים צריכים ביום יום, לדוגמא- נותנים למספר כלבים זרים לשחק ביניהם ובפקודה אליי קוראים לכלב לעזוב כלבה מיוחמת או זכר בוגר אחר, מצבים אלו חשובים מאוד לבעלי כלבים. דוגמא נוספת לבעית אילוף show זה שהכלב כל הזמן צריך להיות דרוך ולצאת במהירות בפקודה אליי ממצב הישאר. תרגיל זה בעייתי כיוון שהכלב לא יושב באופן רגוע לאורך זמן אלא כל מילה או סימן יד של הבעלים יכול לגרום לכלב לבוא אליו גם אם הבעלים לא באמת קרא לו, כלב לחוץ יכול להתבלבל ולעשות טעויות מדריכות יתר. כלבי ספורט השוצהונד בהגנה עובדים על מצב מאוד מסויים ופחות על מצבי אמת. כלבים אלו סורקים כל הזמן את אותם מחסות במבחן, ובכדי לא לבלבל את הכלב הבעלים מתרגל את הכלב על אותם מצבים בדיוק שיהיה במבחן בכדי שהכלב יגיע לניקוד המירבי, מה שהופך את העבודה לפחות אמיתית ויותר על בסיס ספורט משחקי ופחות על חשדנות של הכלב והתמודדות עם מצבים חדשים.

כיצד ניתן לשלב את העקרונות של השוצהונד ללא החסרונות שלו- בחברת LADOG אילוף כלבים משלבים את העקרונות של אילוף השוצהונד ללא החסרונות הנובעים מההכנה למבחן מובנה. בחברת LADOG ישנו קורס אילוף כלבים למשמעת מתקדמת בשילוב עקרות השוצהונד, לדוגמא הכלבים מקבלים משחקי נשיכה לאחר ביצוע הפקודה אליי אך הפקודה מתבצעת תוך גירויי של משחק של הכלב עם כלב זר. אנו בחברת LADOG אילוף כלבים נותנים חשיבות רבה לקשר העין עם הכלב ואהבתו לאילוף. דוגמא נוספת של מצבי אמת בקורס אילוף כלבים סטנדרטי ב-LADOG היא כאשר כלב נמצא בפקודת הישאר וכלבים אחרים מתקרבים לכלב במרחק אפס שהבעלים אינו נמצא בסביבה. האילוף האידיאלי הינו כלב שעובד יפה מעקרונות השוצהונד אך ללא הבעיות הנלוות מהכנת כלב למבחן, כלב שאוהב לעבוד אך מציית במצבי אמת ובגירויים אמיתיים של השיגרה היומית.

פיתוח יצר המשחק לכלב רועים הולנדי- LADOG

פיתוח יצר המשחק לכלב רועים הולנדי- LADOG

נושא מרכזי הוא אבחון כלב ככלב עבודה.
חשוב להבין כי העובדה שכלב מוגד כגזע של כלב עבודה, לא הופכת אותו לכלב עבודה. הטעות הזו היא טעות נפוצה. אנשים רבים שרוכשים כלבי רועי גרמני וכלבי רועה בלגי חושבים שרכשו כלב עבודה אך מגלים לפתע כי זה אינו כלב עבודה באופי. לכן חשוב להבין שכלב עבודה זו בחינה של האופי בלבד!
טעות נפוצה נוספת של בעלי כלבים היא רכישה עיוורת של גורי כלבים עם שושלת היסטורית של כלבים שעברו מבחני שוצהונד למיניהם. הטעות נובעת מהעובדה שגם אם לשני דורות אחורה יש תארי שוצהונד, אין זאת אומרת כי לשושלת ההמשך יהיו תכונות אופי של כלבי עבודה. לכן, גם אם אתם קונים גור כלבים להורים עם תארי שוצהונד, אין זאת אומרת שכלבכם יהיה כלב עבודה. תלוי מהו אופיו של הכלב.
אנו ממליצים על רכישה של כלב בוגר בכדי שתוכלו להבין לבדוק את אופיו ולהבין האם הוא כלב עבודה או לא. בכלב בוגר מאולף, ניתן לראות את אופיו האמתי וכך ניתן להבין מה אתם מקבלים.
אמנם, ישנו סיכוי גדול יותר שלגור מהורים כאלה יהיה אופי של כלב עבודה אך אין זאת ודאי.
לכן זכרו! עדיף לראות בעיניים את הכלב ואת אופיו ואז ניתן יהיה לקבל החלטה מושכלת ונבונה לגבי הכלב וטיבעו. אנשים שמעוניינים בכלב עבודה חייבים לבחון בקפידה את תכונות האופי.

כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG – אילוף כלבים, לפרטים 052-3609028 אורן אלעמרי מאלף כלבים ומנהל LADOG כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG

אילוף רועה גרמני לקשר עין-LADOG

אילוף רועה גרמני לקשר עין-LADOG

מעקב/גישוש – במבחן הזה כל הכלב להראות יכולות גישוש ולעקוב אחר קו ריח מסוים. הדבר הקשה ביותר במבחן הזה הוא שעל הכלב לבצע את המבחן בתנאי לחץ של הפרעות בסביבו. המטרה היא לבחון עד כמה הכלב נשאר מרוכז בעבודתו בזמן שמפריעים לו מסביבו. על הכלב להוליך את הנוהג שלו, באמצעות רצועה של עשרה מטר, על אותו דרך שהבעלים צעד קודם, והכלב צריך לסמן את החפצים שהושארו באותה הדרך תוך ירידה לפקודת ארצה בסמוך לחפץ.

לגידול נכון של גורים-לחצו כאן

הגנה – אחד המבחנים שתופסים את תשומת הלב המירבית של האנשים מהתחום. במבחן זה ישנו אובייקט עם שרוול תקיפה. האובייקט בדרך כלל יסתתר מאחורי אוהל בכדי לנסות להתחמק מהכלב ולברוח ממנו ומעמיד פנים של אדם אשר תוקף את הכלב או את הבעלים. בתחילת המבחן, על הכלב לזהות את האובייקט ולרוץ אליו, לנבוח ולשמור עליו מבלי לעשות לא דבר, עד שנוהג הכלב יגיע. במידה והאובייקט מנסה לברוח, לתקוף את הכלב או את הבעלים, על הכלב לנשוך אותו מבלי לתת לא אופציה לברוח. ליווי האובייקט על ידי הבעלים והכלב וכאשר האובייקט מתקיף את הבעלים על הכלב לנטרל את התוקף. תרגיל נוסף הוא ניטרול של תוקף הרץ ישירות לכיוון הכלב. על הכלב להיות חזק פיזית ומנטלית בכדי לעמוד בעבודה שכזו. בהמשך, על הכלב לעזוב את האובייקט ממצב של נשיכה, וזאת כאשר הבעלים מורה לו בפקודה. מצב זה קשה מאוד מאחר והכלב עובד במלוא המרץ, ובמצב לחץ אדיר, והוא מפסיק את עבודתו רק מתוך פקודה של בעליו.
חשוב לציין כי האופי הוא הדבר החשוב ביותר בכדי להגיע לרמות הגבוהות ביותר. לכן, ישנו מגוון של מבחנים בכדי לבדוק את תכונות האופי השונות הנחוצות לכלב בכדי להיות כלב עבודה. אם כלב אינו יכול לעבור את המבחנים הללו הוא לא יוכל לקבל את התואר שוצהונד.

לקורס אילוף להגנה ותקיפה ב LADOG- לחצו כאן 

שוצהונד כולל בתוכו:
מבחני ציות –
מבחן הציות לעבודה הינו ברמה גבוהה מאוד ונועד לבחון את הכלב באינטליגנציה, תשוקה לעבודה, היכולת לקבל פקודות מבעליו בצורה מהירה מאוד, היכולת להתמודד עם תנאי לחץ קשים הכוללים גירויים של אנשים ויריות. המבחנים כוללים את הפקודות הבאות : הליכה בפקודה "רגלי", "שב", "ארצה" , "השאר" , "אלי" , "לרוץ". את כל הפקודות הללו, על הכלב לבצע במבחן שוצהונד במהירות. חשוב מאוד שהכלב יראה תצוגה שבה הוא עליז בעבודתו ויאהב את העבודה עם בעליו.

ביצוע פקודת רגלי בקרבת אנשים תוך רעש ירייה של אקדח. ביצוע תרגיל שב ארצה במרחק מהנוהג, תרגיל שב ארצה תוך כדי ריצה. מפקודת השאר לאליי במהירות מירבית של הגזע. תרגיל הבאת חפצים בלי משוכה ועם משוכה בגובה מטר. מעבר קיר טיפוס שגובהו שני מטר. בפקודה קדימה, על הכלב לרוץ עד שהבעלים פוקד ארצה ממרחק.

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לכלבכם-לחצו כאן

אז מהם התיאורים והרמות שהכלבים מקבלים במבחני שוצהונד?
יש ריבוי בתארים שמיצגים רמות שונות של אילוף כלבים ומשמעת. בסה"כ ישנן 300 נקודות שאפשר לקבל. 100 נקודות על גישוש, 100 נקודות על ציות ו-100 נקודות על הגנה. על הכלב לקבל לפחות ציון של 70 בגישוש וציות ולפחות 80 במבחן ההגנה. חשוב לזכור כמו בחיים, ציון גבוה יותר מעניק לכלב דרגה גבוהה יותר של איכות ויכולות.

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

תארים:
שוצהונד 1 – דרגת מתחילים של מבחני שוצהונד הכוללת ציות, גישוש והגנה.
שוצהונד 2 – דרגה בינונית של מבחני שוצהונד הכוללת ציות, גישוש והגנה.
שוצהונד 3 – דרגת מתקדמים של מבחני שוצהונד הכוללת ציות, גישוש והגנה.

קשר עין- לחצו כאן-חשיבות קשר עין באילוף

תארים נוספים של שוצהונד:
FH – עבודת גישוש מתקדמת.
BH – דרגה התחלתית של מבחני ציות.
WH – מבחן צפיה על עירנות והתראה.
AD – מבחן ממושך שכולל בדיקה פיזית של סיבולת וכושר.
SCHH A – תואר הכולל את אלמנטים השמירה והציות (ללא גישוש).

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

גיל הכלבים :
בכדי לקבל את התואר BH , על הכלב להיות לפחות בגיל שנה ושלושה חודשים.
בכדי לקבל תואר של FH ו AD , על הכלב להיות לפחות בגיל שנה וארבעה חודשים.
תארי SCHH 1 ו SCHH A מוענקים לכלב שגילו שנה וחצי.
שוצהונד 2 בגיל שנה ושבעה חודשים.
ובכדי לקבל שוצהונד 3 , על הכלב להיות בגיל שנה שנה ושמונה חודשים.

מקווים שהצלחנו לעזור לכם להבין מהו שוצהונד ומהו איי פי או. אז מהיום כאשר אתם שומעים את המונחים הללו, אתם תוכלו להבין במה מדובר ולהשתתף בשיחה!

כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG – אילוף כלבים, לפרטים 052-3609028 אורן אלעמרי מאלף כלבים ומנהל LADOG כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".

אתם מוזמנים להמשיך ולגלוש באתרינו לגלות עולם של אילוף כלבים ומאמרים – כנסו לטיפים חשובים לאילוף כלבים .

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG צרו קשר 052-3609028 אורן אלעמרי.