כלבי נחייה לעיוורים

כלבי נחייה לעיוורים – LADOG

 

כלבי נחייה, הם חלק מתחום של כלבי שירות. כלבי נחייה הם כלבים מאומנים לסייע לאנשים לקויי ראייה ללכת בבטחה גם במקומות מרכזיים עם גירויים. כלבים אלו נותנים לעיוורים התמצאות במרחב. חושי  השמיעה, הריח והראיה של הכלב מצילים את העיוור ממכשולים, כבישים ועוד. כלבי נחייה נותנים גם חברה לעיוור, חלק חשוב מאוד של כלבי שירות.

אילוף כלב נחייה לעיוור הינו תהליך מורכב וארוך מאוד. רק חלק מאוד קטן מהכלבים באמת מסוגל לעמוד בסטדרנט הגבוה של כלבי שירות אלו.  .

גזע הלברדור רטריבר הוא הגזע המתאים ביותר לשימוש ככלב נחייה לעיוור - LADOG - אילוף כלבים

גזע הלברדור רטריבר הוא הגזע המתאים ביותר לשימוש ככלב נחייה לעיוור – LADOG – אילוף כלבים

סוגים המתאימים לשמש ככלבי נחייה

הרבה גזעים ניתנים לשמש ככלבי נחייה, אך יש גזעים שיהיו הרבה יותר מתאימים למטרות מורכבות אלו. הכלבים המתאימים ביותר הם לברדור רטריבר, גולדן רטריבר ובחלק מהמקרים משתמשים גם ברועה גרמני.

לברדור רטריבר – לברדור נחשב לטוב ביותר. בגנטיקה כלבי הלברדור ידידותיים, שמחים, בעלי יצר עבודה מעולה, יצר אוכל חזק, יציבים בעבודה מול גירויים, והכי חשוב החום הרב שנותן הלברדור לבעליו. כלבי הלברדור אוהבים ליטופים, אוהבים ללקק את הבעלים, ומגיבים טוב לעידוד של הבעלים. האהבה של הלברדור לתשומת לב הפכה אותו לכלב המתאים ביותר לעיוור, כיוון שכך העיוור מרגיש פחות בודד, זאת הסיבה שלמעשה נבחר הלברדור ככלב הנחייה המתאים ביותר בעולם. רוב האנשים לא יודעים את הסיבה המרכזית וחושבים שהכלב משמש רק כעיניים של העיוור. לחצו כאן- מידע על לברדור רטריבר

גולדן רטריבר– מאוד דומים ללברדור מבחינת האופי, לכן גם משמשים ככלבי נחייה מוצלחים, אך סטטיסטית כלבי הלברדור יתאימו יותר. מידע על הגזע גולדן רטריבר

רועים גרמני – כלבי רועה גרמני גם יכול לשמש ככלב נחייה, אך לרועה גרמני יש יתרון שהוא גם למעשה חיסרון. היתרון שהוא יכול גם יכול לשמש ככלב לשמירה על העיוור, מנגד החיסרון, שהרועה גרמני עלול להגיב בתוקפנות כלפי זרים או כלבים. מידע אודות רועה גרמני

גולדן רטריבר מאוד דומה באופיו ללברדור רטריבר, לכן משמש גם ככלב נחייה לעיוור- LADOG

גולדן רטריבר מאוד דומה באופיו ללברדור רטריבר, לכן משמש גם ככלב נחייה לעיוור- LADOG

מטרת האילוף של כלבי  נחייה לעיוורים

להוביל בבטחה את העיוור בסביבת מגוריו, לנווט שיש מכשול בדרך, לעצור כשיש הפרש גובה. הפרש גובה יכול להיות ירידה לכביש או סתם בפארק יכול להיות הפרש גובה במדרכה. ניתן ללמד את הכלב פקודה לכיוון הבית, לכיוון הסופר ועוד.

 

מה השלבים לאילוף כלב שירות – כלב נחייה לעיוורים

חשיפה נכונה – הדבר החשוב ביותר בכלב נחייה שהוא יהיה חשוף ברמות הגבוהות ביותר. חשיפה נכונה תגרום לכלב לא לפחד מכלום, להיות רגוע גם שיש הרבה אנשים , רעשים וחיות שונות. מטרת החשיפה היא שהכלב יהיה אדיש לסביבה ויתפקד גם במצבי קיצון.  החשיפה צריכה להיות מגיל מאוד צעיר. מתחילים חשיפה מגיל שלושה חודשים ועד 10 חודשים, לאחר מכן ניתן להתחיל את תהליך האימון. במידה והכלב לא נחשף נכון, לא יהיה ניתן להתחיל תהליך כלל. לחצו כאן – לחשיפה נכונה של הכלב .

לימוד הכלב משמעת בסיסית  – לאחר שהכלב נחשף יש לתרגל אילוף למשמעת –  "אליי", "שב", "ארצה", "רגלי", "הישאר". פקודות אלה יוצרות שליטה בסיסית בכלב וגורמות לתקשורת טובה עם הנוהג.

לימוד הכלב משמעת מתקדמת – אילוף למשמעת מול גירויים חזקים וגם ללא רצועה. לימוד הכלב משמעת מול כלבים , חתולים, מקומות רועשים ושונים. כלב נחייה חייב לתפקד עם העיוור בכל מקום, לכן משמעת מתקדמת הינה תנאי הכרחי להכנה של כלבי הנחייה. לקורס אילוף למשמעת מתקדמת בחברת – LADOG 

 

רועה גרמני יכול לשמש גם ככלב נחייה לעיוורים וגם ככלב לשמירה על העיוור - LADOG - אילוף כלבים

רועה גרמני יכול לשמש גם ככלב נחייה לעיוורים וגם ככלב לשמירה על העיוור – LADOG – אילוף כלבים

 

ללמד את הכלב לזוז ממכשולים ולעצור שיש ירידה או עליית גובה או מדרגה – לנווט כשיש מכשולים, ענף תלויי עלול לסכן את העיוור, מדרכה משובשת, עמוד, עץ , ירידת גובה. תחילה עובדים עם רצועה קצרה – בכל פעם שיש מכשול מתקנים את הכלב או גורמים לו לעצור, עם הזמן לכלב כבר ניהיה הרגל לעצור בהפרשי גובה ולזוז בצורה ברורה מכל מכשול.

לימוד הכלב כיוונים- כלב נחייה חייב ללמוד פקודות- ימינה, שמאלה, ישר, עצור. הלימוד נעשה בכיוון עם הרצועה ביחד עם חיזוק ועם חטיפים.

אימון לסימון מקומות חשובים-  עצירה בתחנות אוטובוס, זיהוי כניסה לתוך מבנה ועוד מגוון מטלות שניתן לאמן בהתאם לצרכיו של אותו עיוור.

לברדור רטיריבר מוביל את העיוור - LADOG - אילוף כלבים

לברדור רטיריבר מוביל את העיוור – LADOG – אילוף כלבים

הבאת חפצים לעיוור – ניתן גם ללמד את הכלב להביא לעיוור דברים שונים, כגון: מפתחות, נעליים, שלט ועוד. איך ללמד כלב להביא חפצים – לחצו כאן – איך לאלף כלב להביא חפצים.

אימון כל חיי הכלב – חשוב להבין שכלב נחייה כמו כל אילוף, צריך לתרגל כל חיי הכלב. רבים נוטים לחשוב שעושים תקופה אימון לכלב נחייה ואז הוא מאולף ונגמר, אך זכרו כלב נחייה צריך לחזור על האימונים עצמם כל חייו ללא קשר לשימוש היום יומי עם אותו עיוור.