כלבי חיפוש והצלה

כלבי חיפוש והצלה – LADOG

 

כלבי חיפוש והצלה תחת הריסות 

אילוף כלבים למטרות הצלה של אנשים אשר נלכדו במבנה שקרס הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בשימוש בכלבים כיום. תמיד לאחר נפילה של בתים ברעידת אדמה, משתמשים בכלבים לאיתור אנשים. חוש הריח המפותח של הכלב עוזר מאוד לצוות החילוץ .

גולדן רטריבר - חילוץ והצלה תחת הרס - LADOG - אילוף כלבים

גולדן רטריבר – חילוץ והצלה של אנשים תחת הרס  – LADOG – אילוף כלבים

 

אילו כלבים מתאימים ביותר לחיפוש והצלה.

למטרות אלו דרושים כלבי עבודה עם יצרים מאוד גבוהים של משחק. הגזעים המתאימים ביותר הם  רועה בלגי מלינואה, רועה גרמני קו דם עבודה, לברדור רטריבר וגולדן רטריבר. בכדי להגדיל את הסטטיסטיקה למצוא גור מתאים, יש לבחור בשושלת של כלבי עבודה אחורה. אם רוב השושלת של אותו כלב עברה מבחני אילוף, אז רוב הסיכוי שהגור יתאים למשימה זאת בעתיד. אך גזע וקו עבודה בלבד לא מספיק, על מנת למצוא גור מתאים צריך לבחון את יצר המשחק של הגור. ישנם מקרים שבהמלטה של 7 גורים של קווי עבודה רק שניים באמת יתאימו למלא אחר משימות אלה. לחצו כאן – לבחירת גורים.

 

 חילוץ לאחר הרעידת אדמה בתורכיה - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים

חילוץ לאחר הרעידת אדמה בתורכיה – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים

 

את יצר המשחק של הכלבים מקשרים באופן ישיר לאדם שתחת ההריסות, לכן חשוב שיהיה לכלב יצר משחק גבוה מאוד על מנת שיאתר את אותו לכוד.

כלב שקצת אוהב משחק לא באמת יתאים למטרות אלה, צריך כלב עם יצר משחק חזק מאוד.דוגמא אחת לבדיקת כלב למטרות הצלה: שחקו עם הגור בכדור, לאחר מספר דקות קחו את הכדור ממנו ותראו לו שהנחתם את המשחק במקום גבוה שהגור לא יכול להגיע. במידה והגור מנסה מספר דקות להגיע לכדור, נובח ומנסה לקפוץ על מנת להגיע אליו, הוא עבר מבחן אופי ראשוני למטרות הצלה.

חשוב לקחת למטרות אלה גור מלא ביטחון – הכלב בעתיד צריך לעבוד בסביבה קשה של רעש, אנשים והרבה לחץ, לכן צריך לראות שהגור בעל ביטחון גבוה. מבחן אופי – קחו את הגור לסביבה חדשה ורועשת, אם הגור מגיב בביטחון הוא יעבור גם את מבחן האופי השני. כמובן שצריך לחשוף את הגור בעתיד, אך חייבים לראות שהבטחון שלו מתחיל מנקודה גבוהה.

הכלב מסמן לכוד שמתחת להריסות - LADOG - אילוף כלבים

הכלב מסמן לכוד שמתחת להריסות – LADOG – אילוף כלבים

 

חשיפה של הגור לסביבה לכלבי חיפוש והצלה

השלב הראשון לפני תחילת האילוף הוא חשיפה למקומות שונים ומלאי גירויים. תהליך שלוקח סביב חמישה חודשים של חשיפה יומית לכלבים, אנשים מקומות רועשים ועוד. לחצו כאן למידע מקצועי איך לחשוף גור בצורה נכונה. מאמר חשוב מאוד לגידול כל גור במיוחד כלבי עבודה. כלב שיפחד מדברים מסויימים בסביבה, לא יוכל לתפקד ככלב הצלה, לכן צריך לחשוף בצורה מקצועית. לחצו כאן – לחשיפה נכונה של כלבים

אילוף למשמעת בתקדמת לכלבי הצלה

לאחר שהכלב עבר חשיפה יש להתחיל את האילוף למשמעת בסיסית ומתקדמת. האילוף צריך להתבצע במקום עם הרבה גירויים. דגש על פקודות המשמעת ללא רצועה. אילוף מול כלבים, אנשים, מקומות רועשים. הפקודות הם: שב, אליי,רגלי, ארצה – והכל ללא רצועה.  דוגמאות לקורס אילוף למשמעת בחברת LADOG

רועה בלגי מלינואה במבצע חילוץ והצלה - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבי בית ועבודה.

רועה בלגי מלינואה במבצע חילוץ והצלה – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבי בית ועבודה.

לקשר את המשחק לאדם מתחת להריסות

לאחר אימוני החשיפה והמשמע  מתחילים את האילוף שקשור באופן ישיר לכלבי הצלה. חשוב מאוד לקשר לכלב שאדם שמצא מתחת הריסות רוצה לתת לכלב משחק. תחילה לוקחים דיקט בגודל אדם(פלטת עץ דקה). את הפלטה מניחים על האדם ששוכב על הרצפה, אותו אדם ששוכב משחק עם הכלב שהפלטה מונחת מעליו, לאחר תקופה הכלב מתחיל לקשר את האדם מתחת לחפצים למקור משחק. לאט לאט שמים עוד דברים מלמעלה והצדדים של אותו אדם וממשיכים לקשר לו את המשחק.

שלב הסימון מתחת להריסות

לאחר שחסמנו את האדם לחלוטין מחכים שהכלב ינבח לכיוון אותו אדם שכולו נמצא מתחת להריסות, איך שהכלב נובח מזיזים ישר את אחד הפלטות ואותו אדם מחיל לשחק עם הכלב כשהוא על הרצפה. עם הזמן ניתן להשתמש בחומרים שונים, כמו קלקר דחוס ועוד.

שלב קישור אדם לחפץ שקשור אליו

שלב מתקדם מאוד בו נותנים לכלב להריח את החפץ של אותו אדם ואז שולחים את הכלב שיחפש ספציפית את אותו אדם.