כלבים לחילוץ והצלה במים

אילוף כלבים לחילוץ והצלה במים – LADOG

 

כלבים להצלת אנשים בים ובאגמים תועדו כבר לפני כמה מאות שנים, גם כיום ישנו שימוש בכלבים אלו להצלת אנשים בים. ניתן ללמד את הכלב למשוך אדם לסירה, או למשוך אדם לכיוון החוף.

ניופאונדלנד שנחשב לכלב החזק ביותר להצלת אנשים בים - LADOG - אילוף מקצועי

ניופאונדלנד שנחשב לכלב החזק ביותר להצלת אנשים בים – LADOG – אילוף מקצועי

 

גזעי כלבים המתאימים לחילוץ והצלה בים 

רק חלק מאוד קטן מאוד מהכלבים מתאימים להצלת בני אדם במים. ישנם גזעים שבאופן גנטי טובים בשחייה ובעלי יצר הבאה גבוה, הם גם צריכים להיות מספיק פיזיים שיוכלו למשוך אדם מתוך המים.

גזעים מתאימים להצלה בתוך המים:

לברדור רטירבר – מעולה בשחייה, חזק מאוד ובעל יצר החזרה מולד.

גולדן רטריבר –לגולדן וללברדור תכונות כמעט זהות, לכן מתאימים באופן דומה להצלה במים.

כלב מים פורטוגלי – פותח ככלב העוזר לדייגים, רגיל לעבוד על סירה, גזע חזק עם יצר עבודה גבוה.

ניופאונדלנד – גזע ענק וחזק מאוד, יש לו פרווה המבודדת במים קרים מאוד, יצר עבודה גבוה, יכול לסחוב אדם בקלות. כל התכונות האלה הופכות אותו לגזע הטוב ביותר בעולם להצלה בים.

 

גולדן רטריבר בתרגיל הצלה במים - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים.

גולדן רטריבר בתרגיל הצלה במים – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים.

 

אילוף כלב לחילוץ אנשים במים לפי שלבים:

אילוף למשמעת – ראשית הכלב צריך לבצע את כל פקודות המשמעת ללא רצועה מול גירויים. "אליי", "הישאר" , "הבאת חפצים". לקורס אילוף למשמעת עד קבלת התוצאה הרצוייה בחברת – LADOG.

להרגיל למים בגיל צעיר – חשוב להרגיל את הכלב מגיל חצי שנה למים, עם הגיל להרגיל את הכלב לשחייה ממושכת יותר ויותר. חשוב להרגיל את הכלב לגלים, שחייה באזור משולב סלעים, לשחייה באגמים סבוכים ועוד.

לימוד הבאת חפצים בתוך המים – לימוד הכלב להבאת חפצים שונים בתוך המים, תחילה עושים זאת עם משחקים שהכלב אוהב.

איך מלמדים את הכלב להביא חפצים – קושרים את הכלב ברצועת 10 מטר, זורקים לכלב משחק במים ואז אומרים לו תביא, כלב בעל יצר מתאים ישחה למשחק ויאחוז אותו בפיו, לאחר מכן משכו את הכלב אליכם וכשחזר עם המשחק יש לתת לו משחק אחר במקום. מומלץ שהמשחק יהיה כמו שרוול יוטה לכלבים.

אילוף הבאת חפצים רק על בני אדם – יש לקחת משחק (שרוול היוטה לכלבים) שהכלב כבר מכיר, את השרוול יש לשים על יד האדם בתוך המים, ואז להגיד לכלב את הפקודה תביא. אחרי הרבה אימונים יש בהדרגה לשנות את השרוול לגומי קשיח שיותר דומה ליד אדם.

אילוף על ידי בובות דמוי בן אדם – ניתן ללמד את הכלב להביא בובות הזהות בגודל ובצורה לבני אדם. ניתן להתחיל את האימונים ביבשה ולאחר מכן בתוך המים.