כלבים לגילוי ואיתור סמים

כלבים לגילוי ואיתור סמים – LADOG

כלבים למטרת חיפוש סמים הם חשובים מאוד בעזרה למשטרה, רוב התפיסות כיום מתבצעות בעזרת כלבים. לפניכם מידע מקצועי – איזה גזע מתאים לגילוי סמים , איך מאלפים כלב לאיתור סמים.

 

כלב מסוג לברדור רטריבר בשדא התעופה באיתו סמים - LADOG - מרכז מקצועי לאילוף כלבים.

כלב מסוג לברדור רטריבר בשדה התעופה מבצע איתור סמים – LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים.

בחירת גזע ואופי מתאים לגילוי סמים – הגזעים הטובים ביותר לגילוי סמים הם – רועה בלגי מלינואה, רועה גרמני, לברדור רטריבר, גולדן רטריבר, ספרינגר ספניאל, אירדייל טרייר. לסוגי כלבים אלה יצר משחק חזק מאוד, מה שעוזר בדירבון הכלב למציאת הסם.

איך בוחנים את האופי של כלבי חיפוש סמים – התנאי החשוב ביותר לכלבי איתור סמים הוא יצר המשחק. רק כלבים עם יצר משחק גבוה מאוד יוכלו לשמש לאיתור סמים.  את הסמים מקשרים באופן ישיר למשחק, כך הכלב לומד שבכל פעם שיגלה את הסם יקבל משחק. בחירה נכונה של גור – לחצו כאן . 

כלב רועה בלגי מלינואה בחיפוש אחר סמים - LADOG -  אילוף כלבים

כלב רועה בלגי מלינואה בחיפוש אחר סמים – LADOG – אילוף כלבים

בדיקת הכלב למטרת גילוי סמים מתבצעת בצורה הבאה – שחקו עם הכלב עם כדור או משחק נשיכה אחר למספר דקות, לאחר מכן לוקחים לכלב את המשחק ומניחים אותו במקום גבוה, חשוב שהכלב יראה שהנחנו את המשחק בגובה. אם הכלב מנסה להגיע למשחק במשך מספר דקות הוא עבר את הבדיקה הראשונים להתאמה. כלבים עם יצר מתאים ינסו להגיע למשחק בנביחות, בנסיון לקפוץ כדי להגיע, הם ישארו עם מבט לעבר המקום שהנחנו. חשוב להבין שהרבה כלבים אוהבים לשחק, אך פה דרוש יצר משחק הרבה יותר חזק.

יש לבדוק שהכלב פעיל מאוד ובעל ביטחון עצמי גבוה, שיהיה מסוגל לתפקד בכל מקום ולאורך זמן.

רועה גרמני בסריקה אחרי חיפוש סם - LADOG - אילוף כלבי עבודה

רועה גרמני בסריקה אחרי חיפוש סם – LADOG – אילוף כלבי עבודה

 

שלבים נכונים ללימוד כלבים לגילוי סמים

 

שלב 1 – חשיפה נכונה –  חשוב לחשוף את הגור להרבה מאוד מקומות חדשים, כלבים שונים והרבה מאוד אנשים. חשיפה נכונה עם מאלף כלבים מקצועי היא תנאי הכרחי לכלב שיתפקד במצבי לחץ. קישור – איך לאלף כלב לחשיפה נכונה.

שלב 2-  אילוף כלבים למשמעת בסיסית ומתקדמת  – כלבי סמים מתפקדים במקומות שיש גירויים חזקים כגון: כלבים, אנשים ורעשים. על  הכלב להיות מאולף למשמעת תחת לחץ.  אילוף פקודות – אליי, רגלי, ארצה ושב, גם שיש גירויים בסביבה וגם ללא רצועה כלל. לקורס אילוף למשמעת מתקדמת בחברת LADOG.

שלב 3 – קישור סמים למשחקים – לוקחים כדור גומי עם חור מכניסים בפנים את הסם, לאחר מכן משחקים  עם הכלב בכדור שיש בתוכו סם, לאחר מספר חודשים הכלב מקשר את המשחק באופן ישיר עם הסם.

שלב 4 – להרגיל למספר סוגי סמים – לכל סם יש הריח שלו , במידה ורוצים להרגיל את הכלב לחיפוש מספר סוגי סמים, חשוב לתרגל את שלב 3 עם סם שונה בכל פעם .

שלב 5  – לזרוק את הכדור למקום סבוך – לוקחים את הכדור עם הסם מראים אותו לכלב ואז זורקים למקום שיש עשב גבוה. הכלב מבין שהכדור נמצא שם אך לא מצליח להגיע אליו עם חוש הראיה, ומתחיל לפעול עם חוש הריח.  כאשר זורקים לכלב את הכדור חוזרים שוב ושוב על המילה "חפש", לאחר תרגולים רבים הכלב מבין ש"חפש" מוביל לכדור.

שלב 6– החבאת הכדור ללא זריקה – לוקחים את אותו כדור שבתוכו הסם ומחביאים במקום קל, ומיד אומרים לכלב את הפקודה חפש, הכלב, שכל כך רוצה את הכדור מגיע אליו בעזרת הריח של הסם שיש בתוכו.

שלב 7  – קיר ללימוד כלבי סמים –  זה קיר בגובה 150 ס"מ שיש בו  צינורות. יש צינור שמוביל מלעלה למטה. לוקחים את הסם ומחביאים בתוך הקיר. שהכלב נובח לכיוון הסם או מסמן בצורה אחרת שיש סם , אז נותנים לכלב מיד את הכדור מתוך הצינור. את הכדור משחילים מלמעלה ואז הוא יוצא לאותה נקודה שהסם היה.. היתרון של הקיר בכך שהכלב מקשר את המשחק שקיבל באופן ישיר לסם שמצא ולא לאותו מדריך . עבודה ללא קיר חיפוש עלולה לגרום לכלב לחפש את הכדור מהמדריך ולא מהאזור של הסם. בקיר הוא מקבל את זה בצורה מפתיעה מתוך הצינור.

שלב 8 – החבאת הסם במקומות שונים וקשים יותר- זה שלב התרגול המדמה מצבים אמיתיים לכלב. על הכלב לקשר את החיפוש לכל מקום ולא רק לשטח העבודה, לכן חשוב לתרגל כל הזמן במקומות שונים. לאחר מספר חודשים יש להגדיל את מרחק ההחבאה.