חרדת נטישה אצל כלבים

חרדת נטישה אצל כלבים-LADOG

LADOG-אילוף כלבים מציגה טיפים לטיפול בחרדת נטישה אצל כלבים, LADOG מתמחה בפתרון בעיות התנהגות אצל כלבים.

חרדת נטישה

מהם הסימנים של חרדת נטישה? איך מטפלים בחרדת נטישה?

חרדת נטישה בכלבים

הגדרה- חרדת נטישה היא תופעה פסיכולוגית שבה הכלב שרוי בדיכאון, כתוצאה מהפרדה מבעליו או מגורם אחר שהיה קשור בו. תסמין זה עלול להופיע בכל כלב ובכל גיל .

סיבות לחרדת נטישה אצל כלבים

הסיבה הראשונה לחרדת נטישה היא שהייה של כלב עם בעליו לזמן ארוך מידי, ולאחר מכן ישנה הפרדה פתאומית של הכלב מבעליו, לדוגמא -אחד מבעלי הכלב שנשאר בבית לתקופה של שבועיים רצוף כי לא עבד ורוב היום בילה עם כלבו ,תופעה זו יכולה לגרום לכלב להיות תלותי בבעליו ולפתח אצלו חרדת נטישה, לכן מומלץ לאדם הנמצא לתקופות ארוכות בבית שהכלב לא יהיה צמוד אליו כל הזמן, לפחות שהכלב יהיה סגור באזור שונה מהאזור שהבעלים נמצא בו בכדי שהכלב לא יוכל לראות את בעליו בכל רגע נתון, מומלץ לבצע תרגיל את התרגיל הנ"ל כל יום ללמשך כמה שעות .
הסיבה השניה לחרדת נטישה אצל כלבים, תשומת לב מוגזמת (ליטופים ויחס העולה על גדר הסביר).
הסיבה השלישית לחרדת נטישה היא גידול של כלב עם כלב נוסף ולאחר תקופה הם מופרדים.

 זיהוי התופעה של חרדת נטישה

זיהוי תופעת חרדת הנטישה כאשר הבעלים מחוץ לבית:
הרס של חפצים בבית (בייחוד חפצים הקשורים בריח של הבעלים).
יללות ונביחות כאשר הבעלים עוזב את הבית.
ניסיונות בריחה .
כאשר מבצעים אילוף כלבים למשמעת, ומתרחקים לכלב בפקודת הישאר, הכלב נובח או מילל יותר ויותר ככל שהבעלים מתרחק.
במקרים קשים יותר, פגיעה של הכלב בעצמו (פציעות ודימומים).
מתן שתן במקומות שונים בבית ולעיתים גם צואה.
שריטות במקומות כמו דלתות וחלונות על מנת להמלט מהבית.
זיהוי חרדת הנטישה כאשר הבעלים בבית או סמוך לכלב
הכלב מנסה להיות כמה שיותר קרוב לבעליו בזמן שהוא בבית ותמיד מנסה לשמור איתו על קשר עין (עוקב אחר בעליו מחדר לחדר, מחכה מחוץ לחדר שבו נמצא בעליו וכו)
כאשר הבעלים מתכונן לעזוב את הבית ולצאת, הכלב מתחיל להיות לחוץ וחרד (הולך וחוזר בבית, מתחיל לבכות וליילל, מתנהג בצורה יוצאת דופן).
כשהבעלים חוזר הביתה הכלב מראה התלהבות מוגזמת ומקבל את פניו בקפיצות שמחה מוגזמת, מתן שתן כתוצאה מהתרגשות וויבראציות (רעידות) בגופו של הכלב.
כאשר הכלב נוסע עם בעליו במכונית ובעליו נאלץ לצאת מהרכב למספר שניות, הכלב מתחיל להילחץ ושורט את הדלתות, קופץ על החלונות ונרגע כאשר הבעלים חוזר אל הרכב.
בלילה הכלב מנסה לישון במיטת הבעלים או בקרבתה (בסמוך למיטה על הרצפה וכו).
הכלב מנסה לקבל את תשומת לב בעליו במהלך היום, כאשר הוא בבית.

 דרכי פיתרון לטיפול בחרדת נטישה אצל כלבים

הורדת תשומת לב- נסו לעזוב את הבית בצורה שקטה מבלי לעורר תשומת לב בכלב (לא ללטף אותו כשעוזבים, לא לדבר אליו וכמה שפחות להביט לעברו). כנ"ל גם לגבי חזרתכם הביתה.
חשוב ביותר להוריד משמעותית את תשומת הלב לכלבכם ,כלב אשר קיבל עודף תשומת לב עלול לפתח תלות בבעליו ,אז בכדי לעזור לכלבכם להיות עצמאי, הפחיתו את תשומת הלב לכלבכם, זהו נושא פסיכולוגי של כלבים שקשה מאוד להרבה בעלי כלבים להבין אותו מחשבתם האנושית גורמת להם להתנהג הפוך ולתת לכלב עם חרדת נטישה עודף תשומת לב וממצב זה הכלב רק מגביר את חרדת הנטישה שלו לרמות גבוהות יותר.במידה ומעוניינים לתת לכלב תשומת לב, יש לבצע זאת אך ורק במצבים מסויימים של אילוף וכדומה, כך הכלב יבין שהוא מקבל תשומת לב בתמורה למשהו שהוא צריך לעשות למענכם ובכך תגבירו לכלב את התקשורת עמכם אבל לא את הקשר(קשר-גורם לתלות) ,לכן חשוב מאוד להבדיל בין תקשורת לקשר.

צאו ותחזרו לכלב מספר פעמים ביום-צרו רצף של מצבים בדיוק כמו המצבים שבהם אתם עוזבים את הבית וחיזרו עליהם מספר פעמים במהלך היום. לדוגמא: תנעלו נעליים, קחו את החפצים שאתם רגילים לצאת איתם מהבית, את הטלפון הנייד שלכם, את המפתחות של הרכב וצאו מהבית לזמן של שתי דקות ומייד חיזרו הביתה. כתוצאה בכך הכלב יתרגל אל הפעולה הזאת, ובעתיד כשתעזבו את הבית, הוא ייחס תשומת לב קטנה מזו שייחס בעבר. (יש לציין שיש לחזור על פעולה זו מספר פעמים במהלך היום למשך מספר שבועות עד לשיפור בהתנהגות הכלב ביציאתכם מהבית).

הרס כתוצאה מחרדת נטישה- חרדת נטישה יכולה לגרום לנזקים רבים מצד הכלב הלחוץ. במקרה זה יש לעבוד גם על הנושא של חרדת הנטישה וגם על הרס חפצים. במידה וכלבכם הורס כתוצאה מחרדת נטישה כנסו למאמר – איך לטפל בכלבים שהורסים את הבית . במידה והכלב הורס את הבית כתוצאה מחרדת הנטישה. חשוב להגביל לכלב את השטח עד פתרון הבעיה. אם יש ברשותכם חדר ריק בבית, ניתן להגביל לאזור זה. אם אין חדר ריק לחלוטין, מומלץ להשתמש בכלוב אילוף. לחצו כאן- איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם וכיצד ניתן להרגילו לכלוב האילוף.

עייפו את כלבכם-מומלץ לצאת עם כלבכם לאימוני כושר (ריצה או הליכה) ואילוף. אימוני כושר יעייפו את הכלב מבחינה פיזית וייגרמו לו לנוח בזמן שאינכם בבית, ואימוני אילוף ייגרמו לו לרצות לנוח מנטאלית לאחר ריכוז ממושך בפקודות אילוף רבות.

שלבו אילוף למשמעת- גורם נוסף בקורס אילוף כלבים העוזר לשפר את חרדת הנטישה הוא פקודת שב השאר מרחוק תוך שהבעלים מתחבא לכלב ולאחר מספר דקות חוזר אליו , פקודת אילוף זו גורמת לכלב לסמוך על בעליו , כך הכלב מבין שבכל פעם שהבעלים יתרחק הוא גם יחזור ומלמדת את הכלב לרסן את ההתנהגות הלחוצה שהכלב נמצא בעת התפרצות חרדת הנטישה , פקודת אילוף שב השאר תוך שהכלב לחוץ במצב חרדת נטישה מלמדת את הכלב להיות סובלני ומכאן שגם חרדת הנטישה שלו פוחתת .

גם שאתם בבית תנו לו להיות לבד-השאירו את כלבכם מופרד מכם במהלך היום (שישהה בחדר אחר בבית או בכלוב אילוף, ללא קשר עין אתכם וככל האפשר שלא ישמע אתכם, במידה והכלב בוכה או מיילל, אין לגשת אליו עד להפסקת הבכי והיללות). מצב זה ירגיל את הכלב כי גם שאתם בבית הוא לא חייב לראות אתכם. מצב זה יפחית את הלחץ בעוזביכם את הבית. לפחות שעה ביום שאתם בבית, תמו לכלב להיום בחדר אחר, עם או בלי כלוב אילוף.

לסיכום: לאחר סקירה נרחבת של זיהוי הבעיה, הסיבות ודרכי הטיפול, יש לזכור כי בעיית התנהגות ללא טיפול מתאים, מתגברת בחלוף הזמן. לכן יש לטפל בבעיה זו כבר בהופעת התסמינים הראשונים שצויינו להל"ן וכן לא להרפות עד לפתרון בעיה זו.

לליווי אישי בטיפול כלבכם בחרדת נטישה ולקורס אילוף כלבים ניתן לפנות למאלפי הכלבים של  LADOG , צרו קשר אורן אלעמרי-  052-3609028

לחצו כאן -לקורס אילוף מקיף ב-LADOG, המשלב גם פתרון בעיות התנהגות וגם משמעת מתקדמת

כיצד אילוף יכול להפוך את כלבכם לכלב שמח יותר- לחצו כאן 

לדף הבית – אילוף כלבים