אילוף כלבי סמים

אילוף כלבי סמים

 

כלבים למטרת חיפוש סמים הם חשובים מאוד בעזרה למשטרה, רוב התפיסות קיום מתבצעות בעזרת כלבים. לפניכם מידע מקצועי – איזה גזע מתאים לגילוי סמים ,איך מאלפים כלב לאיתור סמים.

 

בחירת גזע ואופי מתאים לגילוי סמים – הגזעים הטובים ביותר לגילוי סמים הם – רועה בלגי מלינואה, רועה גרמני, לברדור רטריבר, גולדן רטריבר, ספרינגר ספניאל, אירדייל טרייר. לסוגי כלבים אלה יצר משחק חזק מאוד, מה שעוזר בדירבון הכלב למציאת הסם.

 

איך בוחנים את האופי של כלבי חיפוש סמים – התנאי החשוב ביותר לכלבי איתור סמים הוא יצר המשחק. רק כלבים עם יצר משחק גבוה מאוד יוכלו לשמש לאיתור סמים.  את הסמים מקשרים באופן ישיר למשחק, כך הכלב לומד שבכל פעם שיגלה את הסם יקבל משחק.

 

בדיקת הכלב למטרת גילוי סמים מתבצעת בצורה הבאה – משחקים עם הכלב עם כדור או משחק נשיכה אחר למספר דקות, לאחר מכן לוקחים לכלב את המשחק ומניחים אותו במקום גבוה, חשוב שהכלב יראה שהנחנו את המשחק בגובה. אם הכלב מנסה להגיע למשחק במשך מספר דקות הוא עבר את הבדיקה הראשונים להתאמה. כלבים עם יצר מתאים ינסו להגיע למשחק בנביחות, בנסיון לקפוץ כדי להגיע, הם ישארו עם מבט לעבר המקום שהנחנו. חשוב להבין שהרבה כלבים אוהבים לשחק, אך פה דרוש יצר משחק הרבה יותר חזק.

יש לבדוק שהכלב פעיל מאוד ובעל ביטחון עצמי גבוה, שיהיה מסוגל לתפקד בכל מקום ולאורך זמן.

 

שלבים נכונים ללימוד כלבים לגילוי סמים

 

שלב 1 – חשיפה נכונה –  חשוב לחשוף את הגור להרבה מאוד מקומות חדשים, כלבים שונים והרבה מאוד אנשים. חשיפה נכונה עם מאלף כלבים מקצועי היא תנאי הכרחי לכלב שיתפקד במצבי לחץ. קישור – איך לאלף כלב לחשיפה נכונה.

 

שלב 2-  אילוף כלבים למשמעת בסיסית ומתקדמת  – כלבי סמים מתפקדים במקומות שיש גירויים חזקים כגון: כלבים, אנשים ורעשים. על  הכלב להיות מאולף למשמעת תחת לחץ.  אילוף פקודות – אליי, רגלי, ארצה ושב, גם שיש גירויים בסביבה וגם ללא רצועה כלל. לקורס אילוף למשמעת מתקדמת בחברת לה-דוג.

 

שלב 3 – קישור סמים למשחקים – לוקחים כדור גומי עם חור, מכניסים בפנים את הסם, ולאחר מכן משחקים עם הכלב בכדור שיש בתוכו סם, לאחר מספר חודשים הכלב מקשר את המשחק באופן ישיר עם הסם.

 

שלב 4 – להרגיל למספר סוגי סמים – לכל סם יש הריח שלו , במידה ורוצים להרגיל את הכלב לחיפוש מספר סוגי סמים, יש לתרגל את שלב 3 רק עם סם שונה בכל פעם .

 

שלב 5  – לזרוק את הכדור למקום סבוך – לוקחים את הכדור עם הסם, מראים אותו לכלב ואז זורקים למקום שיש עשב גבוה. הכלב מבין שהכדור נמצא שם אך לא מצליח להגיע אליו עם חוש הראיה, פה חוש הריח מתחיל לפעול.  כאשר זורקים לכלב את הכדור חוזרים שוב ושוב על המילה "חפש", לאחר תרגולים רבים הכלב מבין שחפש מוביל לכדור.

 

שלב 6– החבאת הכדור ללא זריקה – לוקחים את אותו כדור שבתוכו הסם ומחביאים במקום קל, ומיד אומרים לכלב את הפקודה חפש, הכלב שכל כך רוצה את הכדור מגיע אליו בעזרת הריח של הסם שיש בתוכו.

 

שלב 7  – קיר ללימוד כלבי סמים –  זה קיר בגובה 150 ס"מ שיש בו  צינורות. יש צינור שמוביל מלמעלה למטה. לוקחים את הסם ומחביאים בתוך הקיר. שהכלב נובח לכיוון הסם או מסמן בצורה אחרת שיש סם , אז נותנים לכלב מיד את הכדור מתוך הצינור. את הכדור משחילים מלמעלה ואז הוא יוצא לאותה נקודה שהסם היה. היתרון של הקיר הוא שהכלב מקשר את המשחק שקיבל באופן ישיר לסם שמצא ולא לאותו מדריך . עבודה ללא קיר חיפוש עלולה לגרום לכלב לחפש את הכדור מהמדריך ולא מהאיזור של הסם. בקיר הוא מקבל את זה בצורה מפתיעה מתוך הצינור.

 

שלב 8 – החבאת הסם במקומות שונים וקשים יותר- זה שלב תרגול המדמה מצבים אמיתיים לכלב. על הכלב לקשר את החיפוש לכל מקום ולא רק לשטח העבודה, לכן חשוב לתרגל כל הזמן במקומות שונים. לאחר מספר חודשים יש להגדיל את מרחק ההחבאה.

לחצו כאן – למבחר ענק של גזעים שונים שעברו אילוף בחברת LADOG – לסרטונים של כלבים שעברו אילוף ב – LADOG