אילוף כלבים לצרכים

אילוף כלבים לצרכים-LADOG

איך גמולים כלב מעשיית צרכים בבית- טיפים חשובים.

הכלב עושה צרכים בבית? לפניכם מידע מקצועי איך מלמדים כלב לעשות צרכים בחוץ, מאת LADOG -אילוף כלבים, המתמחה בבעיות התנהגות אצל כלבים.

אחד החששות הגדולים של אלו החושבים להכניס כלב לביתם היא איך לחנך כלב לצרכים בחוץ, אולם דבר זה ניתן לפתור בקלות יחסית על ידי עבודה נכונה ועקבית על פי הטיפים המובאים להלן. יש להדגיש כי הרבה מהבעיות של בעלי כלבים בעניין עשיית הצרכים מקורן בעצם מטעויות בסיסיות שנובעות מעבודה לא נכונה עם הכלב ו/או אמונות מוטעות ו/או התקווה והאמונה שהדבר יסתדר מאליו. יש להבין מספר עובדות המהוות את הבסיס של אילוף כלבים לצרכים – הראשונה היא שהכלב הינו חיה נקייה מטבעה שאינה סובלת ששטח המחייה הקרוב שלה יהיה מלוכלך. בנוסף יש להבין כי חשוב ביותר לתפוס את הכלב "על חם" בשעת המעשה, וכן להוציא אותו במידה מספקת לעשיית צרכיו, ל"צפר" אותו על התנהגות נכונה, ולנטרל את ריחות השתן במידה שהכלב עשה צרכיו בתוך הבית.

איך לגמול כלב מעשיית צרכים בבית על ידי צמצום שטח מחייתו של הכלב- מאחר והכלב הינו חיה נקיה מטבעה השונאת לכלוך בשטח מחייתה הקרוב, כמפורט לעיל, הדבר הבסיסי ביותר שיש לעשות בתקופת אילוף כלבים לצרכים הוא הקצאת "שטח מחייה מצומצם" לכלב, שטח שגודלו המקסימאלי הוא מטר מרובע. ניתן אף להשתמש בכלוב אילוף או בקשירתו של הכלב בשרשרת ברזל שאורכה עד מטר, על מנת להשיג את המטרה של צמצום שטח מחייתו של הכלב. מאחר והכלב לא יכול לסבול לכלוך בשטח מחייתו המצומצם הדבר ילמד אותו להתאפק בעשיית צרכיו. חשוב לציין שיש כלבים "נקיים" יותר ו"נקיים" פחות. ישנם כלבים שגם צמצום לגודל של חדר בדירה יכול לגרום להפסקת הצרכים באזור זה, וישנם כלבים שרק בהגבלה של כלוב אילוף הצרכים יפסקו.צריך להתאים את צמצום השטח בהתאם לניקיונו הטבעי של הכלב וכמובן בהתאם לגודלו. עבודה נכונה ועקבית על פי הוראות אילוף כלבים לצרכים המתוארות במאמר זה, תביא להצלחה ודאית ותפתור לחלוטין את בעיית הצרכים של הכלב. במידה והכלב עשה את צרכיו בשטח המצומצם יותר מעשרה ימים, יש להיוועץ עם מאלף כלבים המומחה בתחום.

אילוף כלבכם שלא ינבח בשטחו–בתהליך אילוף לצרכים ישנו סיכוי גדול מאוד שכלבכם ינבח בימים הראשונים שהוא קשור או סגור. כאשר נוצר מצב כזה, לעולם אין לשחרר את הכלב ואסור בהחלט לגשת אליו – מספיק רק מבט אחד שלכם אל עבר הכלב בזמן שהוא נובח, בכדי שהכלב יבין שכך משיגים תשומת לב ונביחתו משתלמת. מומלץ בימים הראשונים להכניס את כלבכם לשטחו המצומצם בזמן שהינכם מחוץ לבית ורק לאחר מכן להגבילו בשטח זה גם בלילה כאשר הינכם ישנים, וזאת בכדי שאם לכלבכם יש נטייה לנבוח בשטחו המצומצם, עדיף שיעשה זאת בשעות היום עד שיתרגל וכך לא תיפגע שנתכם. לאחר מספר ימים, בהם הכלב כבר התרגל לעובדה כי אין מענה לנביחותיו המפצירות, ניתן להכניסו ל"שטח המצומצם" גם בשעות הלילה ומידה והכלב אינו מפסיק את הנביחות וקיימת בעיה רצינית המטרידה את בני הבית ואף את השכנים, יש להיוועץ עם מאלף כלבים מומחה מהתחום.

בתקופת חינוך כלבים לצרכים, חשוב שכלבכם יהיה בהשגחה מלאה- בתקופת חינוך כלבכם שחרורו במתחם הבית חייב להיעשות תחת השגחתכם המלאה. כאשר אינכם בבית, ישנים או עסוקים בצורה כלשהי שאינה מאפשרת לכם מעקב והשגחה מלאים על כלבכם, יש להקפיד כי הכלב יהיה סגור או קשור בשטח שהגבלנו לו.זמן שאתם מסוגלים להשגיח על כלבכם, יש לשחררו בבית עם קולר אליו מחוברת רצועת שרשרת דקה (שוב לא להשתמש ברצועת בד אותה הוא יכול לכרסם) – ועל ידי כך הכלב מסתובב בבית כשהוא גורר את הרצועה עמו לכל מקום, דבר המאפשר לכם "לתקן" את הכלב כאשר הוא עושה את צרכיו בבית על ידי משיכה חזקה ברצועה המלווה בצעקת "לא!!!" בקול תקיף.

חשוב להדגיש כי בתקופת אילוף כלב לצרכים אין להעניש כלב במידה ולא תפסנו ברגע עשיית הצרכים.

כמה פעמים ביום צריך להוציא כלב בתקופת אילוף לעשיית צרכים-התקופה הראשונית של אילוף כלבים לצרכים נעה בסביבות שלושה חודשים (אך יכולה להשתנות מכלב לכלב) עליכם להוציא את הכלב לעשיית צרכיו בתקופה זו לפחות 6 פעמים ביום, ולאחר תקופה זו ניתן לרדת ל-3 פעמים. המספר הרב של היציאות הוא חובה מפני ששרירי הסוגרים (ספינקטר) של הכלב אינם מפותחים עדיין במידה מספקת ואינם מאפשרים לו להתאפק לאורך זמן. בתקופת אילוף לצרכים אין להיבהל ממספר היציאות הרב, מפני שכל יציאה עם הכלב צריכה להיות לשתי דקות, בעדיפות למקום שעשה בעבר את צרכיו או למקום בו כלב אחר "השאיר את חותמו", מפני שריח הצרכים שהושאר במקום על ידי כלב זר גורם לכלבכם לעשות את צרכיו באותו מקום.

איך ללמד כלב לעשות צרכים בחוץ עלי ידי צ'ופר–בכל יציאה שלכם עם הכלב אל מחוץ לבית עליכם לקחת עמכם "צופר" שאותו תוכלו לתת כלב, על מנת לשבחו ולעודדו מיד לאחר שהוא עשה את צרכיו – "צ'ופר" יכול להיות נקניק או חטיפים לכלבים.

איך מחנכים כלב לצרכים בשיטת נטרול ריח הפיפי, בפינה בבית אליה הכלב רגיל –הכלב עושה פיפי בבית באותו אזור, מצב זה חייב התערבות של הבעלים בכדי לעזור לו לצאת מהמעגל אליו נכנס. חשוב מאוד בתהליך אילוף לצרכים שלא יהיה ריח של צרכים בבית , במידה והכלב כבר עשה את צרכיו בבית, ריח השתן הקיים מגרה אותו לחזור ולעשות שוב את צרכיו באותו המקום. החומר היחיד המסוגל לנטרל את ריח השתן הנ"ל הוא חומץ. ניקוי של השתן בחומרי ניקיון אחרים אולי מנטרל את הריח מבחינתכם, אך הכלב עדיין מסוגל להריחו – לכן יש לקחת בקבוק "חומץ 5%" ודלי, ולשפוך לתוכו מים וחומץ בכמות הבאה – 5-10% חומץ והשאר מים – יש לחזור פעמיים על פעולת השטיפה באזור בוא הכלב עשה את צרכיו. מומלץ בתקופת האילוף לעשיית צרכים, לנקות פעמים רבות את כל הבית בחומץ אם לא יודעים בוודאות היכן הכלב עשה את צרכיו.

לליווי מקצועי, איך לאלף כלב לא לעשות צרכים בבית 052-3609028 אורן אלעמרי , מאלף כלבים מקצועי המתמחה בחינוך כלבים ופיתרון בעיות .

מעבר לדף הבית – אילוף כלבים