אג'יליטי

אג'יליטי-LADOG

חברת LADOG -אילוף כלבים, מציגה מידע רב בנושא ספורט אילוף כלבים לאג'יליטי.

אילוף לאג'יליטי-LADOG

אילוף לאג'יליטי-LADOG

אחד מקטגוריות הספורט הנפוצות של אילוף כלבים. סוג אילוף שהולך ונהיה יותר פופלארי ברחבי העולם. פירוש המילה אג'יליטי או באנגלית Agility – היא זריזות. כשמה של תחרות הספורט הזו, מדובר בתחרות המציגה זריזות של כלבים. ספורט תחרותי הכולל סיבובים, קפיצות , מעבר במנהרה , והליכת שביל. הכלב והבעלים עובדים כצוות. הנוהג עוזר לכלב לנווט בין המכשולים בפקודות מתאימות. חלק מהאנשים מבצעים תחרות אג'יליטי בשביל הכיף, וחלק מתחרים בצורה מקצועית. במהלך התחרות, כלבים ובעלים מתחרים מי עובר את המכשולים באופן המהיר ביותר ובכמה שפחות טעויות.
ההיסטוריה של אג'יליטי:
ניתן לעקוב אחר ההיסטוריה של אג'יליטי משנות ה-70 בבריטניה. זה החל כמופע תצוגה של כלבים. הכלבים היו רצים במעגלים וקופצים כמו סוסים מעל משוכות. לאט לאט הספורט הלך והתפתח והפך תחרותי ברחבי העולם עם מכשולים קשים ומורכבים יותר.

לקורס אילוף כלבים למשמעת מתקדמת בחברת LADOG- לחצו כאן

ספורט האג'יליטי- LADOG

ספורט האג'יליטי- LADOG

האיגוד שאחראי על תחרויות אג'יליטי בעולם הינו ה- USDAA – United State Dog Agility Association. באירגון זה רשומים מאות גזעי כלבים שבהם גם כלבים מעורבים המורשים בתחרויות אג'יליטי. לכן אין זה אומר שאם ברשותכם כלב מעורב, לא תוכלו להשתתף בתחרויות אג'יליטי. אם יש ברשותכם כלב פעיל מאוד, תוכלו לגשת איתו לתחרויות אג'יליטי.
הגיל שבו כלבים מתחילים להשתתף בתחרויות הללו הוא בסביבות גיל שנה ומעלה. גורים או כלבים צעירים מגיל זה, יכולים להיפצע מאחר וגופם איננו מספיק חזק בכדי לעבור תחרות קשה הכוללת קפיצות חוזרות ונישנות. לכן, עדיף להתייעץ עם אנשי מקצוע, בכדי לוודא שכלבכם אכן מתאים מבחינה בריאותית לתחרויות אג'יליטי.

למרות שאין לבצע את התחרות מתחת לגיל שנה, מותר להתחיל ולאמן את הכלבים בגיל צעיר יותר. ניתן להתחיל ולאמן אותם למשמעת בסיסי הכוללת את הפקודות – שב, ארצה, אלי, זחל והישאר. חשוב לעבוד ולתרגל את אילוף הכלבים בתנאי גירויים של כלבים ואנשים שונים מסביבם. וכך ילמד בשלב הראשון לתעל את האנרגיה שלו לטובת משמעת וציות לבעליו.

ברגע שהתחלתם לעבוד עם כלבכם בנושא אג'יליטי, חפשו לכם קבוצה של מתאמנים בכדי לעבוד ולתרגל בצורה נכונה ונוחה. באתר האיגוד העולמי לאג'יליטי USDAA ישנן רשימות מסודרות של קבוצות בכל רחבי העולם המתרגלות את הספורט ומציעות שיעורים. במהלך השיעורים תוכלו להפגיש את הכלב שלכם עם המכשולים של התחרות מבלי לרכוש או לבנות אותם בעצמכם.

איזו שיטת אילוף מתאימה לכלבכם-לחצו כאן 

זריזות בספורט האג'יליטי-LADOG

זריזות בספורט האג'יליטי-LADOG

נוסעים לחופשה, דואגים היכן לשים את הכלב שלכם-לחצו כאן לפנסיון לכלבים LADOG 

 מסלול המכשולים:
ישנם כמה מכשולים שעל הכלב לעבור הכוללים:

 • משוכה- על הכלב לקפוץ מעל משוכה אחת שעומדת בעזרת שני עמודים תומכים.
 • נדנדת שיווי משקל – כמו נדנדת שיווי משקל של ילדים משני הצדדים – על הכלב לעבור מצד אחד שמתחיל על הקרקע ולסיים בצד השני שגם הוא על הקרקע.
 • צמיג – קפיצה לתוך צמיג אשר תלוי באויר.
 • גשר – זהו מתקן שבצד אחד ישנן מדרגות בהמשך משטח הליכה ישר עליון ולאחר מכן ירידה חלקה. את המתקן ניתן למצוא בכלביית Ladog.
 • חומה – משוכה עבר שעל הכלב לקפוץ מעליה.
 • מנהרה – מכשול שהוא מעין צינור בעל יריעת ניילון שעוטפת אותו. הצינור הינו גמיש ובכך מקשה על הכלב לנווט בתוכו.
 • עמידה על משטח ישר – מעין שולחן שעל הכלב לעמוד עליו למשך כמה שניות.
 • קפיצה לרוחק – על הכלב לעבור כמה קרשים שמציבים לו אתגר של קפיצה לרוחק.
 • שרוול – המכשול הזה מתחיל כמנהרה קשיחה אך בהמשך הינו בד רפוי שכאשר הכלב בתוכו הוא צריך לצאת ממנו כמו יד מתוך שרוול.
 • מסגרת A – הינו מעין מכשול עם זוית חדה מאוד משני הצדדיו ועל הכלב לעלות למטה ולרדת חזרה. יש לציין שעל הכלב לעלות ולרדת כמעט על כל המסלול בכדי לעבור אותו.
 • תחנת סללום – על הכלב לבצע פעולת שינוי כיוון מהירה בכדי לעבור 12 מקלות אשר עומדים מולו מבלי לדלג על אף אחד מהם. לבצע פעולת זיגזוג.

להתנהגות כלבים בלהקה- לחצו כאן 

עתה נרחיב על חלק מהמכשולים:

 • מעבר המסגרת A ( קיר זוית משופע ) – מדובר בשני לוחות עץ משופעות שרוחבן קצת יותר קטן ממטר וגובהם מגיע ל-2.7 מטרים. כאשר השיפוע מוריד מהגובה של המתקן והוא מגיע ל- 2.1 מטר בנקודה הגבוהה ביותר שלו. למתקן יש שני חלקי צבע בכל לוח – חלק צבע שונה של 1 מטר בכל צד צמוד לקרקע ועל הכלב לעלות בתחלה דרכו ולסיים כשהוא יורד ונוגע בו לפני שהוא יורד לקרקע. צבעים שיכולים להיות שכיחים במכשול המסגרת הם צהוב וכחול, כחול ואדום , כחול לבן. מכשול זה יכול להשתנות בין אירגון לאירגון ברחבי העולם בגובהו ובתנאי המעבר, אך זה הוא תנאי הכרחי בתחרות.
 • גשר הליכה (Dogwalk) – אורכו נע בין 2.5 מטרים ל- 3.8 מטרים, רוחבו 30 ס"מ בקירוב. קטעו העליון של הגשר הוא בגובה 1.2 מטר מעל האדמה. גם למתקן זה יש אזורים שבהם הכלב חייב לעבור (בהתחלה ובסוף). אזורים אלו צבועים בצבע אחר משאר המתקן.
 • נדנדת שיווי משקל – אורכה כ- 3.5 מטרים בערך ונראת כמו נדנדת שיווי משקל במשחקייה של ילדים רק ללא מושבים. בעלת איזון שווה כן שברגע שיש משקל מינימלי בצד אחד, הוא יהיה על האדמה ולהיפך. המטרה היא שהכלב יעלה על המתקן, יגע באיזור המסומן וילך לאורך המתקן עד שהאיזון ישתנה והחלק שבהמשך יגע באדמה ויוכל לסיים את המסלול.
 • מנהרה – צינור בקוטר 60 ס"מ שאורכו נע בין 3-6 מטרים. הכלב צריך לרוץ בתוכו מבלי שהוא רואה את היציאה בזמן הכניסה למנהרה. המנהרה גמישה ומקשה על הכלב בזוויות משתנות.
 • שרוול – על הכלב לרוץ בתור יריעת בד שעל פניו נראית סגורה. הכלב אמור לעבור דרכה במהירות כמו שיד מחליקה אל תוך שרוול של חולצה. אורכו של השרוול הוא נע בין 2.5-3.5 מטרים.
 • משוכה – גובה המשוכה נקבע בהתאם לגובה הכלב. לכן אין אופציה לקבוע מראש מהו הגובה לתחרות. על הכלב לדלג מעל המשוכה בלי לגעת בה.
 • קפיצה לרוחק – או על ידי מספר קרשים או על משוכות שפרוסות כמו מדרגות לאורך. מדובר בשלוש מקלות שפרוסות כמדרגות וגם כאן, המרווח בין המקלות אשר יוצר את האורך לקפיצה, תלוי בגובה הכלב.
 • קפיצה דרך צמיג – המתקן הוא צמיג שתלוי באוויר בחבלים שכותרו 60 ס"מ. על הכלב לקפוץ לתוך החלל שנוצר בתוך הצמיג. מיקום הצמיג בגובה תלוי גם הוא בגובה הכלב. הצמיג בדרך כלל עטוף בסרט בעל צבעים שונים בכדי להבליט את המתקן.
 • סללום – זו היא סידרה של 5-12 מקלות (גמישים במעט) שגובהם 90 ס"מ ובמרווחים של 60 ס"מ בין אחד לשני. על הכלב לעבור בסללום בין המקלות בלי לדלג על אף מקל. לרוב הכלבים, מתקן הסללום הוא המתקן הקשה ביותר למעבר בציון גבוה.

לגידול גורים נכון- לחצו כאן

 האם כל כלב מתאים לעבודת אילוף כלבים לאג'יליטי?

כאמור, אחרי שסקרנו מהו אג'יליטי ומהם מרכיביו, ניתן להבין כי בכדי לבצע פעילות אג'יליטי עם כלבים, יש צורך בכלב מאוד מאוד פעיל. הכוונה לכלב פעלתן בצורה יוצאת דופן. פרמטר נוסף הוא תכונות האופי של התאמתו לאילוף כלבים. חושב שהכלב יאהב לבצע אילוף כלבים, יתקשר עם הבעלים ברמה גבוהה ויהנה מעבודת האילוף. כל אלו הם פרמטרים הכרחיים בכדי לבחון באופן ראשוני את התאמת הכלב לספורט הנחשק. בנוסף, כמו בנושא כלבי עבודה, גם כאן העובדה שהכלב הוא מגזע מתאים לעובדת אג'יליטי, אין זה אומר שהוא יתאים בפועל. לכן חשוב מאוד לבדוק את אופיו של הכלב ורמת התקשורת שלו בטרם מאמצים אותו למטרה זו. גם כאן ניתן לרכוש גורים להורים שעברו את התחרות הזו אך אין זאת מבטיח שהגורים יהיו כמו ההורים.
אם החלטתם לבצע אילוך כלבים לספורט אג'יליטי, חשוב לעבוד בקבוצה מסודרת שתעבוד עם כל המתקנים שבתקן איגוד האג'יליטי העולמי. חשוב לעבוד עם מאלפי כלבים מקצועיים שהתנסו בתחרויות ברחבי העולם ויודעים כיצד להדריך אתכם עם כלבכם. חשוב לזכור כי עבודת אג'יליטי היא עבודה משותפת שלכם עם כלבכם. אתם חייבים לקחת חלק פעיל באימונים בכדי לדרבן את הכלב לבצע את העבודה.

האם כלבכם נחשב לכלב עבודה-לחצו כאן 

זיכרו כי עבודה קשה משתלמת בסוף!

אנו מקווים שעזרנו לכם להבין מהו אג'יליטי לפרטי פרטים. אתם מוזמנים לגלוש ולצפות במאמרים שונים הקשורים לנושאי אילוף כלבים באתרינו- טיפים חשובים לאילוף כלבים

כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG – אילוף כלבים, לפרטים 052-3609028 אורן אלעמרי מאלף כלבים ומנהל LADOG

כנסו לקורס אילוף כלבים בחברת LADOG

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לכלבכם-לחצו כאן

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

קשר עין- חשיבות קשר עין באילוף

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".