שיטות אילוף כלבים

שיטות אילוף כלבים- LADOG

כיום בישראל שומעים על שיטות אילוף שונות, ובעלי כלבים נמצאים פעמים רבות תחת בלבול לאיזו שיטה לפנות. איזו שיטה הכי מתאימה לכלב שלהם. חשוב להדגיש כי לכל שיטה יש את המטרה שלה. ופעמים רבות מאלף כלבים נצמד לשיטה מסויימת בכדי לשווק את עצמו, שכאן למעשה מתחילה הבעיה הגדולה. לכל תחום באילוף יש את השיטה שלו, ולא דורסים שיטות אחרות בכדי להיצמד לשיטה מסויימת. פעמים רבות צריך לשלב מספר שיטות אילוף שונות בכדי להגיע לתוצאות טובות. במאמר זה מוצגות לפניכם כל שיטות האילוף.

שיטות אילוף כלבים - LADOG

שיטות אילוף כלבים – LADOG

אילוף חיובי בלבד

שיטת אילוף כלבים באופן חיובי בלבד יכולה להיות מעולה ללימוד טריקים, או ללימוד ראשוני של פקודה. לדוגמא : בכל פעם שניקח את היד של הכלב וניתן לו צ'ופר הוא ילמד לקשר את הצ'ופר עם הושטת היד וכך ילמד לתת יד. בכדי ללמד את הכלב את הפקודה "אליי" בהתחלת האילוף, ניתן לקרוא לכלב "אליי" לא בסביבת גירויים, ושהכלב בא לתת לו את הצ'ופר, כך ילמד את הפקודה "אליי". האילוף החיובי בלבד בא בגישה שכל פעם שהכלב עושה משהו חיובי יש לצ'פר אותו על כך, וכל פעם שהוא עושה מה שאינו רצוי יש להתעלם מכך. בגישה זו ניתן לשפר את הכלב רק קצת, אך לא לפתור בעיות התנהגות רציניות ולא לפתור אילוף למשמעת מול גירויים חזקים כגון כלבים וחתולים. כאשר מלמדים כלב פקודה, ממש בהתחלת האילוף למשמעת כמו שהסברנו מקודם על הפקודה "אליי", אילוף חיובי בלבד הוא מצוין, אך שמגיעים למצב בו הכלב רודף אחרי חתול או כלב, ורוצים לקרוא לכלב "אליי" האילוף החיובי בלבד לא יהיה מתאים לרמה זו. באילוף החיובי בלבד, האילוף אינו מוחלט, ניתן לשפר את הסטטיסטיקה שהכלב יבוא אל הבעלים, אך אי אפשר לגרום באופן מוחלט לכלב לבוא, במיוחד שהגירוי פעמים רבות חזק יותר עבור הכלב מהצ'ופר. אם יש גרף אילוף למשמעת בין 1-10, באילוף חיובי בלבד אפשר להגיע עד רמה 3, אך אי אפשר להגיע ל-9 ובטח לא ל-10. וכשקוראים לכלב "אליי" והוא לא בא, זה יכול לסכן את הכלב ואת הסביבה, לכן לא קיים דבר כזה חצי אילוף למשמעת.

אילוף חיובי בלבד- מתאים לטריקים, ולימוד פקודה חדשה בלבד- LADOG- לאילוף חיובי בלבד לא מתאים לאילוף בסביבת גירויים

במצב של תוקפנות כלבים, האילוף החיובי לא יכול לעזור כלל. ישנה באילוף חשיבות לחשיפה של הכלב בכדי שלא יהיה תוקפן, אך כלב שכבר יצר איזו שהיא מידת תוקפנות, האילוף החיובי לא יפתור את הבעיה. באילוף החיובי תמיד יטענו שחשיפה תמיד תעזור ולא משנה המצב. גישה זו היא דורסנית בכדי להצדיק את השיטה אותה הציעו מלכתחילה. הסבר לכך: כלב תוקפן שלא תוקן בצורה נכונה על ידי בעליו, יעבוד על אוטומט, הוא כבר לא יחשוב אם כלב אחר באמת מהווה איום או לא, אלא בכל פעם שיראה כלב מיד יתחיל לנבוח. מצב זה גורם לכלב להבין כי נביחותיו עזרו לו לצאת מהמצב אליו נקלע. במידה ומתקנים תופעה הזו הכלב נרגע מנביחותיו, הוא מתחיל לחשוב האם הכלב מהווה לו איום או לא, ואז החשיפה באמת עוזרת. הוא מתחיל לראות כי הכלב השני לא באמת עושה לו כלום, ובכך החשיפה משתפרת. הוצאת הכלב מהלופ אליו נכנס גורמת לכלב להיפתח לחשיפה. אילוף חיובי לא יכול לפתור מרדף של הכלב אחרי חתולים, מצב שמסכן מאוד את הכלב ואת החתול.

באילוף חיובי לא ניתן ליצור היררכיה ולא מתאים למשמעת מול גירויים-באילוף חיובי בלבד אי אפשר לגרום לכלב לפקודת "שב השאר" מול גירויים. אי אפשר ליצור היררכיה מול הבעלים באילוף חיובי בלבד, כיוון שהתעלמות מכלב שקופץ על הבעלים יכולה להביא את הכלב למצב של שליטה על הבעלים. לסיכום השיטה החיובית בלבד- היא מתאימה מאוד לטריקים, ללימוד ראשוני של פקודות ללא גירויים, אך לא מתאימה למשמעת מול גירויים ולא לפתרון בעיות התנהגות. היצמדות לשיטה זו יכולה להביא לכלב חסר גבולות, שיכול לתפס במיקום ההיררכי על בעליו וברמת משמעת שמסכנת את שחרורו של הכלב. יש מאלפים ששיווקו את השיטה הזו בתחילה, בכדי למכור לבעל הכלב חבילת אילוף שנשמעת מבטיחה, אך היצמדות לשיטה זו בלבד לא תביא לתוצאות טובות ויכולה להביא לתוצאה של כלב חסר שליטה וגבולות.

אילוף חיובי בלבד- מתאים לטריקים, ולימוד פקודה חדשה בלבד- LADOG

אילוף חיובי בלבד– מתאים לטריקים, ולימוד פקודה חדשה בלבד- LADOG

אילוף ביצרים הטבעיים של הכלב

באילוף זה משתמשים לכלבי עבודה, כגון אילוף לתקיפה, אילוף לציד ועוד. באילוף זה מחזקים את היצרים הטבעיים של הכלב. לדוגמא: בתקיפה- כאשר הכלב רואה כי האובייקט רץ תוך כדי איום, התגובה הטבעית של הכלב היא נביחה. ככל שהכלב נובח חזק יותר כך האובייקט בורח יותר. הכלב לומד כך שהוא יכול לנצח את אותו אובייקט ובכך יצר המרדף של הכלב עולה וביטחונו העצמי גם כן. באילוף זה ניתן לחזק את יצר המשחק של הכלב בעזרת הכרת היצרים הטבעיים של אותו גזע. דוגמא לכך: כלב שיצר הקרב שלו גבוה, ניתן לקחת משחק נשיכה ולנער לו אותו ימינה ושמאלה כך הכלב מתלהב יותר ויותר מהמשחק.

טוב לחיזוק יצר המשחק .כלב שיצר המרדף שלו גבוה, ניתן להזיז את המשחק אחורה במהירות ורק אחרי שהכלב רדף אחרי המשחק למשך דקה ניתן לתת לו את המשחק, ההתלהבות מהמרדף יוצרת לכלב התלהבות רבה. את המשחקים משלבים לפקודות וגורמים לכלב לבצע את הפקודות ביותר התלהבות. שיטת אילוף זו היא מצוינת, אך היא רק חלק מהפאזל. היצמדות לפיתוח היצר הטבעי של הכלב בלבד לא יכולה לגרום להיררכיה בין הכלב לבעליו או למשמעת ברמה גבוהה. אך אילוף זה בלבד, מתאים רק למטרות מאוד מאוד ספציפיות באילוף, ולא נוגעות לנושא של אילוף למשמעת או פתרון בעיות התנהגות. גם כאן ישנם מאלפים המכריזים על עצמם שעובדים בשיטה זו בלבד בכדי ליצר שיווק ייחודי בכדי למכור קורס אילוף.

שימוש ביצרים הטבעיים של הכלב- מתאים לאילוף להגנה-LADOG

שימוש ביצרים הטבעיים של הכלב– מתאים לאילוף להגנה-LADOG

שיטת התיקונים בלבד באילוף

ישנו זרם מסוים של מאלפים שמנסה לשלול תלות באוכל משחקים ועידוד, ואז עובדים אך ורק בתיקונים. בשיטה זו הכלב יכול לעשות את כל מה שדרוש ממנו מבחינת האילוף למשמעת. אך בשיטה זו הכלב יבצע את פקודות האילוף אך יראה עצוב, מסוגר ומתוסכל. המחשבה מאחורי שיטה זו שאם הכלב יקבל משחקים אחרי פקודות, עידוד מצד הבעלים או אוכל, הכלב יחכה לצ'ופרים. שיטה זו נחשבת לבעייתית כיוון שהיא מייצרת כלב שלא מבצע את המשמעת בתקשורת והתלהבות אלה על בסיס תיקונים בלבד. ישנם דרכים אחרות באילוף בוא ניתן גם לתת לכלב משחקים וגם לא ליצור תלות. לדוגמא: לאחר שהכלב ביצע את הפקודה "אליי", ניתן לתת לו את המשחק מתוך מקום מוסתר ולא להחזיק את המשחק לפני הפקודה, אלה לתת לו לבצע את הפקודה ואז להוציא את המשחק מתוך חולצה, או מתוך פאוצ' גדול. ולא לצאת תמיד עם הפאוצ' ולא תמיד לצאת עם אותה חולצה. כך גם נרוויח כלב שמח שקיבל משחק לאחר פקודה וגם לא ניצור תלות במשחק. אותה הדרך לגבי הצ'ופרים האחרים. גם כאן ישנם מאלפים המנסים להיצמד לשיטה בכדי למכור רעיון שיווקי בלבד, והורסים את שמחת החיים של הכלב.

שיטת התיקונים בלבד-אילוף ללא צ'ופרים ומשחקים-יכול לגרום לכלב לעשות את הפקודות ללא שמחת חיים-LADOG

שיטת התיקונים בלבד-אילוף ללא צ'ופרים ומשחקים יכול לגרום לכלב לעשות את הפקודות ללא שמחת חיים-LADOG

שיטת אילוף בעזרת קליקר

קליקר זו כמו פחית שלוחצים –  היא משמיעה קליק. ניתן להשתמש בקליקר כתגובה חיובית לאחר ביצוע פקודה. מיד לאחר הלחיצה על הקליקר יש לתת לכלב חטיף. הכלב עם הזמן יקשר את רעש הקליקר לחטיף. שימוש הקליקר יכול במידה מסוימת לשמש כעידוד או ככיוון על התנהגות טובה, לכלבי בית אין צורך בשימוש בקליקר. שימוש בקליקר יוצר תלות בקליקר עצמו.

בצבא ובמשטרה משתמשים הרבה בקליקר מסיבה מאוד ממוקדת. את הקליקר ניתן להעביר ממאמן אחד למאמן אחר וכך גם החיזוק החיובי עובר ביניהם בקלות, לכן שימוש בקליקר יעיל למקומות שבהם יש מאמני כלבים שמתחלפים ביניהם, אך לאימון כלב בית אין צורך ליצור תלות בקליקר, ניתן פשוט להגיד כלב טוב ולאחר מכן לתת צ'ופר. זכרו כי קליקר אינו שיטת אילוף אלא עזר מסוים לאילוף כלב ולמטרה מאוד מסוימת.

ניתן לראות בתמונה את האישה אוחזת בקליקר ביד שמאל-clicker training -LADOG

ניתן לראות בתמונה את האישה אוחזת בקליקר ביד שמאל-clicker training -LADOG

אילוף בשיטה הקלאסית- חיזוק חיובי וחיזוק שלילי-שילוב כל שיטות האילוף

אילוף זה משלב בתוכו את כל שיטות האילוף ביחד, גם את האילוף החיובי וגם יוצר לכלב גבולות ברורים ביחס להיררכיה במשפחה ולאילוף למשמעת מול גירויים(משמעת מתקדמת). גם שימוש ביצרים הטבעיים של הכלב. באילוף זה ניתן ליצור היררכיה ברורה ביחס למיקום הכלב בסולם ההיררכי. כל הגורים מתוקים, אך בבגרותם ניתן לראות שינויים רבים בהתנהגותם. לדוגמא: גור כלב שקפץ על הבעלים ולא תוקן בצורה נכונה, הסתמן בעיניי הכלב כבעלים חלש שניתן לשליטה. בעיה זו יכול להתבטא בתוקפנות עתידית של הגור ביחס למשפחה ובחוסר שליטה במשמעת של הכלב. בלהקת כלבים גור אשר קופץ על המנהיג של הלהקה, יוכנע על ידי המנהיג בפעם הראשונה שינסה לעשות זאת. בלהקת כלבים קפיצה על המנהיג מתפרשת כסמל של עלייה בהיררכיה. לכן מחייב תיקון תופעה זו על ידי הבעלים שהם חלק מהלהקה וצריכים להסתמן כמנהיגים של הלהקה. לכן אילוף חיובי בלבד לא יכול ליצר היררכיה ברורה במשפחה.

אילוף כלבים קבוצתי

אילוף בשיטה הקלאסית- שילוב של כל שיטותה אילוף ביחד-LADOG- ניתן לראת בקורס בחברת LADOG אימון בגירויים ותקשורת גבוהה לכיוון הבעלים

בשיטה הקלאסית משלבים כמובן משחקים וצ'ופרים, שהכלב יהנה מהאילוף. את המשחקים מקשרים לפקודות האילוף ובכך יוצרים כלב שמאוד מתלהב מהפקודות. בשיטה הקלאסית בלימוד הפקודות משתמשים באילוף חיובי, אך שהכלב לא מבצע את הפקודות בגירויים יש להציב לו גבולות ברורים, אך בצורה שעדיין יתלהב מהאילוף.

פיתוח יצר המשחק לכלבי ג'ק ראסל-LADOG

אילוף בשיטה הקלאסית- שילוב של כל שיטות האילוף ביחד-LADOG-קישור המשחקים לפקודות המשמעת

בשיטה הקלאסית פיתוח היצרים הטבעיים-גם כאן ניתן להשתמש בשיטת פיתוח היצרים הטבעיים של הכלב. לדוגמא: חיזוק יצר המשחק על ידי החבאה מהירה של המשחק תוך הליכה אחורה. חיזוק יצר המשחק גורם לכלב לאהוב יותר את המשחק ובכך לאהוב יותר לבצע את הפקודה "אליי", כיוון שאחרי "אליי" הכלב מקבל משחק. בשיטה הקלאסית רואים בגדול שילוב של כל שיטות האילוף ביחד ולא עובדים מתוך גחמה של היצמדות לשיטה מסוימת. חשוב לכל כלב להתאים את הדרך שלו ואת מה שעובד טוב יותר בשבילו. היצמדות של מאלף לשיטה מסוימת היא הדבר המסוכן ביותר עבור הצלחת האילוף, ויכולה לגרום לבעיות שקשה מאוד לפתור אותן בהמשך. השיטה הקלאסית למעשה היא איזון נכון בין כל שיטות האילוף הקיימות ושימוש מושכל לכל מצב באילוף וכמובן לכל כלב.

אנו במרכז לאילוף כלבים LADOG, עובדים בכל שיטות אילוף כלבים אשר קיימות ולא עובדים עם כל כלב באותה שיטה, וכמובן עושים שילוב מושכל של כל שיטות האילוף ביחד על מנת ליצור כלב מאוזן, ברמת משמעת גבוהה ביותר ללא התפשרות על שמחת החיים של הכלב ואהבתו לאילוף ולתקשורת עם בעליו.

שילוב מאוזן בין חיזוק חיובי לחיזוק שלילי- מתאים למשמעת בגירויים, וגורם לכלב ליהנות באילוף-LADOG

השיטה הקלאסית-שילוב מאוזן בין חיזוק חיובי לחיזוק שלילי- מתאים למשמעת בגירויים, וגורם לכלב ליהנות באילוף-LADOG

 

לקורס אילוף כלבים מקיף בחברת LADOG, והתאמת שיטות האילוף לכל כלב ולכל בעית התנהגות, צרו קשר-אורן אלעמרי 0523609028

לקורס אילוף כלבים בחברת LADOGכנסו לסרטון סיום קורס אילוף כלבים המשלב את כל שיטות האילוף בחברת-LADOG

לחצו כאן- לטיפים רבים לאילוף כלבכם

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

קשר עין- חשיבות קשר עין באילוף

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

נוסעים לחופשה, דואגים היכן לשים את הכלב שלכם-לחצו כאן לפנסיון לכלבים LADOG 

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".

לדף בית- לחצו כאן