אילוף כלב שירות לאנשים מוגבלות בתנועה

 

אילוף כלבי שירות לאנשים עם מוגבלות בתנועה

אילוף כלבי שירות לנכים על כסא גלגלים ולאנשים עם מוגבלויות פיזיות בכלל. אילו גזעים מתאימים, איך לבחור גור ככלב שירות, איך מאלפים כלבי שירות. LADOG – מרכז מקצועי לאילוף כלבים. 

בעשורים האחרונים, כלבים קיבלו על עצמם תפקיד חדש ורב ערך כחיות שירות עבור אנשים עם מוגבלות פיזית. אחת המשימות המדהימות והמעשיות ביותר שכלבי שירות אלו יכולים לבצע היא היכולת לעזור לאנשים שאינם יכולים ללכת או בעלי יכולת תנועה מוגבלת. 

תפקידם של כלבי סיוע בהגברת העצמאות
כלבי סיוע, הנקראים לעתים קרובות כלבי שירות, מאומנים במיוחד כדי לעזור לאנשים עם מוגבלויות, לנהל חיים עצמאיים ומספקים יותר. כלבי שירות נותנים סיוע מעשי וגם תמיכה רגשית. אחת המשימות החיוניות ביותר שלהם היא להחזיר פריטים עבור המטפלים שלהם, לפתוח דלתות ועוד מגוון משימות.  

אילו פעולות יכול לבצע כלב השירות

אילוף להבאת חפצים: טלפון, תרופות, שלט, נעליים, ארנק, מפתחות.

אילוף לפתיחה וסגירת של: דלתות, ארונות, מגירות.

אילוף ללחיצה על כפתורים: לחצן מצוקה, מעלית, פתיחת אור, פתיחת המקרר.

אילוף לטיול עם הנכה: דחיפת העגלה, שימוש ברתמת סחיבה (הנכה יוכל לשים חפצים ברתמה מיוחדת על הכלב).

 

בחירת הכלב המתאים לעבודת סיוע
לא כל הכלבים מתאימים לעבודות סיוע. בחירת הגזע והמזג הנכונים היא קריטית להצלחת תהליך האימון. הנה כמה שיקולים מרכזיים בבחירת כלב לעבודות סיוע:

 בחירת הגזע
גולדן רטריבר, לברדור רטריבר, רועה אוסטרלי – לגזעים אלה יצר הבאה גבוה, תקשורת טובה עם אנשים ושמחת חיים, מה שעוזר לנכה גם מבחינה רגשית. 

טמפרמנט שצריך לבדוק בבחירה לכלב שירות
חשוב לציין שבחירת הגור הספציפי בלהקה הינו הדבר החשוב ביותר להצלחת התהליך- חשוב להבין כי גזע הכלב בלבד אינו מספיק כלל. ישנם כלבי גולדן שלא מתאימים כלל ככלבי שירות. פעמים רבות ניתן לראות שמתוך שמונה גורים בהמלטה רק שניים יהיו מתאימים להיות כלבי שירות. 

יצר ההבאה – חשוב לבדוק שיש לגור יצר משחק והבאה גבוה מאוד.  גור שתופס את המשחק בפה ומטייל איתו למשך מספר דקות גם שיש הסחות דעת בסביבה, נחשב לגור שיתאים לאילוף ככלב שירות. גור שמשחק ועוזב כל רגע את המשחק, פחות יתאים למלא אחר משימה מורכבת זאת. 

יצר אוכל גבוה – לאילוף כלבי שירות דרוש כלב עם יצר אוכל גבוה מאוד. הרבה גורים יתלהבו לקחת נקניק, אך יש גורים שירצו את החטיף הרבה יותר. איך בודקים גור – תראו לגור את החטיף ותרימו את החטיף לגובה, כך שהגור לא יוכל להגיע אליו, ואז בודקים שהגור לא מוותר על החטיף למשך מספר דקות, ומנסה להשיג אותו אם זה בנביחות או קפיצות בלתי פוסקות. גור כזה יתאים מאוד ללמוד פקודות ויתפקד ככלב שירות מוצלח. 

בדיקת הביטחון של הגור – גור מלא ביטחון מטבעו יוכל לתפקד גם באזורים חדשים ושונים. גור פחדן מטבעו יהיה קשה מאוד להפוך לכלב שירות אמיתי. חשיפה לכלב תמיד תעזור, אך כלב עם ביטחון טבעי בשילוב חשיפה נכונה הוא המתכון להצלחה בכלבי עבודה. 

בדיקת התקשורת עם אנשים – לבעלי מוגבליות אחד הדברים היותר חשובים הוא החום שהכלב מקרין. יש כלבים שבאופן טבעי יותר אוהבים אנשים. צריך לבדוק שהגור שרוצה ליטופים, אוהב ללקק ורץ בשמחה לאנשים. 

על מנת שכלב יתפקד ככלב שירות מוצלח, כל ארבעת הפרמטרים האלה צריכים להתקיים. טעות נפוצה של בעלי כלבים, היא שהם לא בוחנים מספיק את הגורים ומבצעים החלטות על סמך הגזע בלבד. ישנם מקרים שבהמלטה שלמה אין אף גור שמתאים למטרות אלה. להורים עם גנטיקה של כלבי עבודה יהיה באופן סטטיסטי סיכוי גבוה יותר לכך שגם לגורים יהיה אופי כזה, אך תמיד צריך לבחון כל גור באופן אינדיבידואלי. 

אילוף כלב שירות 

 אימון ציות בסיסי ומתקדם ודא שהכלב שלך שולט בפקודות ציות בסיסיות כגון – "רגלי", "שב", "ארצה" "הישאר", "אליי" . בסיס זה חיוני לבניית מיומנויות מורכבות יותר. את פקודות אלה הכלב אמור לבצע מול גירויים, כגון כלבים ואנשים זרים. לקורס אילוף כלבים למשמעת מתקדמת  – LADOG

אילוף להבאת חפצים  – אילוף להבאת חפצים הינו הנושא המרכזי באילוף כלבי שירות למוגבלות פיזית – כנסו לכתבה – איך לאלף כלב להביא חפצים. 

אילוף לפתיחת מגירה – לוקחים חבל משחק של הכלב ומחברים אותו למגירה, אומרים לכלב את המילה "מגירה" ואז מתחילים לשחק איתו עם המשחק, בכל פעם שהכלב שכלב מצליח למשוך את המגירה מהמשחק הוא מקבל חטיף.

אילוף לפתיחת דלתות – מרימים את הכלב על עם ידיו הקדמיות על הידית ואז גורמים לכלב לפתוח את הדלת, מיד לאחר פעולה זאת נותנים לו חטיף. עם הזמן הכלב מבין שקפיצה על הידית מזכה אותו בפרס. אומרים לכלב את המילה "דלת" ומיד נותנים לו צ'ופר על הצלחה.