אילוף כלבי מזחלות

אילוף כלבי מזחלות

הגזעים האלה היו חשובים להובלות באזורים הארקטים וסחיבות הספקה בדרכים שלא היו נגישים להובלה בשיטות אחרות.
כלבי מזחלות היו שימושיים גם בקוטב הצפוני וגם בדרומי.

כיום כלבי מזחלות עדיין שימושיים במקומות כמו אלסקה,צפון קנדה וגרינלנד. ארצות
סקנדינביה מגדלים כלבי מזחלות בשביל ספורט ומשיכת תיירות.

כלבי מזחלות מתאימים

הכלבי מזחלות המקוריים היו נבחרים על ידי גודל, חוזק וכושר. הכלבי מזחלות האחרים היו נבחרים על ידי מהירות וסיבולת. המשקל שלהם נא בין 16 ל-32 ק"ג. לכלבי המזחלות יש הליכה יעילה וזריזה, בני האדם שואפים תמיד לבנות את הצוות המאוזן והמתאים ביותר של הכלבי הלהקה, שיהיה מתאים באופי וגם בגודל הפיזי של הלהקה.

המהירות שלהם יכולה להגיע עד ל 45 קמ"ש. הגזעים שהיו משומשים לכלבי לכלבי מזחלות הם: האסקי סיבירי, אלסקן מלמוט (כלב אסקימוסי), כלב גרינלנדי והאסקי אלסקה.

היסטוריה

ההיסטוריה של כלבי מזחלות היא סיפור מרתק ועשיר המשתרע על פני אלפי שנים, אשר שלובים באופן הדוק עם התרבויות והסביבות של האזורים הארקטיים והסובארקטיים. החיות המדהימות הללו מילאו תפקיד מכריע בהישרדות ובהובלה של עמים  וסוחרים בכמה מהאזורים הקשים והמרוחקים ביותר בעולם. להלן סקירה קצרה של ההיסטוריה של כלבי מזחלות:

לכלבי מזחלות יש היסטוריה של למעלה מ-4,000 שנה, כאשר מקורם ככל הנראה בסיביר ובאזורים צפוניים אחרים.
האינואיטים שפיתחו את הנוהג של שימוש בכלבים למשיכת מזחלות.
כלבים מוקדמים אלה גודלו בשל כוחם, סיבולתם ויכולתם לעמוד בטמפרטורות קרות קיצוניות.
תרבות האינואיטים והאסקימואים:

כלבי מזחלות מילאו תפקיד חיוני בתרבויות האינואיטים והאסקימואים, ועזרו להם לצוד מזון, להעביר סחורות ולנווט בטונדרה הקפואה.
האינואיטים פיתחו גזעים ספציפיים כמו האלסקן מאלמוט וההאסקי הסיבירי, המותאמים לצרכים ולסביבה שלהם. חוקרים כמו רואלד אמונדסן, שהגיע לקוטב הדרומי ב-1911, הסתמכו במידה רבה על כלבי מזחלות במסעותיהם, לחיפוש אחר זהב.

בשלהי המאה ה-19 הבהילות לזהב באלסקה, הראו עלייה בביקוש לכלבי מזחלות.
צוותים של כלבים העבירו אספקה ואנשים למחנות כרייה מרוחקים, והפכו חיוניים עבור מחפשים.

בשנת 1925 צוותים של כלבי מזחלות סיפקו סרום אנטי-טוקסין דיפתריה מציל חיים, בתנאי חורף קיצוניים, ומנעו מגיפה קטלנית.

שימוש וספורט מודרניים

בעוד אופנועי שלג ותחבורה מודרנית אחרת החליפו את כלבי המזחלות בתפקידים מעשיים רבים, מסורת אילוף כלבי מזחלות ממשיכה לשגשג והפכה עם השנים לספורט פופולרי, שמושך אליו מתחרים מכל העולם.

 

אילוף כלבי מזחלות

 בשביל להקים את הצוות המתאים של הלהקה, מאמנים עשרות כלבי מזחלות  ורק אז בונים צוות שיתאים לעבוד ביחד. מתחילים לאלף אותם שהם בני 9 חודשים והם יכולים להיות כלבי עבודה עד שהם מגיעים לגיל 10 שנים. מאלפי כלבי מזחלות מתחילים את אימוני החשיפה למזחלות ולמשמעת בכלל. בגיל 9 חודשים מחברים אותם למזחלת ומתחילים להריץ אותם לבד. מכינים אותם לרוץ כשהם קשורים לריתמה. המאלפים יריצו את הכלבים דרך מכשולים ויעודדו אותם לרוץ ולרדוף אחרי אופנועים או טארטורונים. כשהכלבים מגיעים לגיל שנתיים, המאמנים מחברים אותם לצוותים שמגיעים ל-16 כלבים בכל צוות, ובגיל הזה הכלבים כבר מוכנים למרוצים ולעבודה.

במהלך האימונים, חשוב מאוד למצוא את הכלב שמסומן כמנהיג הלהקה, שיוכל להוביל את הלהקה בפקודות הנוהג.
בדרך כלל, הכלבים החזקים יותר נמצאים קרובים למזחלת בחלק האחורי של הלהקה. לעיתים רחוקות, בזמן מירוץ או סחיבה, הכלבים מתחילים לריב אחד עם השני, אבל לזמן קצר מאוד כי הוא יודעים לקבל פקודות מהר כשהבעלים נותן להם. בשביל  למנוע ריבים בין הכלבים, הבעלים של הצוות מחלק אותם לזוגות של זכר ונקבה.

 

בתחילת תהליך האילוף הציגו הבעלים לגורים את המזחלות והריתמות בצורה חיובית, ואפשרו להם לחקור ולהרגיש נוח עם החפצים הללו בקצב שלהם.
בנוסף הבעלים השתמשו בפינוקים ובשבחים כדי ליצור אסוציאציות חיוביות עם הציוד.
אימון ציות: התחל אימוני ציות בסיסי מוקדם. למד פקודות כמו "שב", "הישאר" ו"בוא". אימון עקבי ועדין עוזר לבסס אמון ותקשורת. לאחר מכן יש לאמן את הכלבים לפקודות: ימינה, שמאלה, ישר, מהר, לאט, עצור. לקורס אילוף כלבים למשמעת מתקדמת בחברת LADOG – לחצו כאן.