טעויות נפוצות באילוף גורים

12 – טעויות נפוצות באילוף גורים – LADOG

 

 • 1 – חוסר חשיפה בגיל צעיר – גור שלא נחשף נכון בגיל צעיר עשוי לפחד בבגרותו ממקומות חדשים, אנשים וכלבים. חוסר חשיפה או חשיפה לא נכונה יכולה לגרום לכך שהכלב לא יוכל לתפקד בסביבת גירויים. כלב כזה עשוי להיות סגור, מפוחד ולא מתפקד במשמעת כלל. לחצו כאן – אילוף לחשיפה מכונה. 

 

 • 2 – חוסר מנהיגות בגידול הגור – ישנם תרגילי היררכיה רבים הגורמים למנהיגות. ללא מנהיגות, הכלב עשוי להפוך לחסר שליטה ולנסות את הבעלים לאורך כל החיים. חוסר מנהיגות גורמת לכלב לבעיות משמעת קשות ועלולה לגרום לתוקפנות בבגרותו. לחצו כאן – אילוף להיררכיה. 

 

 • 3 – התחלת האילוף בגיל מאוחר – ההמלצה היא להתחיל את האילוף בגיל שלושה חודשים. בתקופה זו ניתן לעצב את האופי של הכלב גם מבחינת החשיפה וגם מבחינת ההיררכיה. כלב שהתחיל את האילוף בגיל מבוגר יהיה הרבה יותר קשה לשנות. לחצו כאן – לקורס אילוף גורים בחברת LADOG

 

 • 4 – עקביות באילוף גורים היא המפתח להצלחה – ישנו תהליך הטמעה של אילוף גורים שלוקח שמונה חודשים על בסיס יומי. גור שלא תרגל מספר ימים, הולך כל פעם אחורה, רצף האימונים הוא המפתח להתקדמות. בעלי כלבים רבים דורכים במקום מסיבה זאת. לחצו כאן לקורס אילוף גורים מקיף בחברת- LADOG 

 

 • 5 – לא לצעוק על הגור אחרי מעשה – אסור לצעוק על הגור אם לא תפסתם בזמן מעשה, מפני שהוא עלול לא לקשר את הצעקה למה שעשה לפני מספר דקות. דוגמא לכך – הבעלים חוזר הביתה ורואה שהגור הרס משהו וצועק עליו. הגור עלול לקשר את הצעקה בכלל למקום שהגור היה באותו רגע ולא להרס.

 

 • 6 – מרדף אחרי הגור כדי לתפוס אותו – במידה וקוראים לגור "אליי" והוא לא בא, אסור לרדוף אחריו. פעולה של בריחה תהרוס את הפקודה "אליי" וגם את התקשורת עם הגור. עד שהגור יהיה מאולף לפקודה "אליי" ניתן לשחרר אותו עם רצועת 10 מטר ולתפוס את הרצועה במידת הצורך, וכאשר רוצים לתפוס ברצועה יש לתת לגור חטיף, כך יקשר את התפיסה שלו לדבר חיובי.

 

 • 7 –  במידה והגור תפס משהו מהרצפה, אל תנסו להוציא את החפץ מהפה שלו באמצעות היד – לחיצת הלסת של הגור יכולה לגרום לו להרגיש לחץ ולהפוך לתוקפן בעתיד. תיקון נכון כולל שימוש ברצועה בלבד, בליווי מאלף, ובביצוע תרגילי שליטה.

 

 • 8  – פינוק מוגזם של הגור – גור שמקבל פינוקים מוגזמים עשוי לאבד את ההלהבות באילוף המשמעת. חשוב לקשר לגור את כל מה שהוא אוהב לזמן האילוף. לדוגמה: משחקים, עידוד וצ'ופרים – רק לאחר ביצוע פקודת אליי. לחצו כאן – פינוק יתר בכלבים. 

 

 •  9 – עדיף פקודה אחת טובה מאשר הרבה שאין שליטה – טעות נפוצה של בעלי כלבים היא לעבוד על מספר פקודות בצורה לא מדויקת. דוגמה: אומרים לכלב שב ואז הוא קם ללא שחרור של חופשי, לימוד כזה עלול להוביל לעבודה כפולה באילוף, כאשר מלמדים את הכלב שב הוא צריך להישאר עד שהבעלים אומר חופשי.

 

 •  10שימוש בשם של הגור באילוף – באילוף מקצועי, אין שימוש בשם הגור בזמן תרגולי הפקודות. שימוש בשם עשוי לגרום לבלבול . לדוגמה : אם אומרים כלב רקסי שב פעם אחת ובפעם השניה אומרים רק שב הוא לא יבין את הפקודה עצמה, בצורה כזאת הגור יחכה לרקסי. בנוסף, שימוש בשם כאשר צועקים עליו, יכול לגרום לכלב לקשר את השם למשהו שלילי.

 

 •  11אינטואציה באילוף הגור – יש לומר לגור את פקודות המשמעת בקול כיפי ומתלהב מלבד המילה "לא" שצריך לומר בקול תקיף. כאשר הבעלים צועק על הגור שב, הוא הופך את זה להרגל וגם בעתיד יצטרך לצעוק על הגור "שב" בשביל שיקשיב. אם הבעלים צועק לגור "שב" אז לצעקה של "לא" אין משמעות.

 

 •  12 – יצר המרדף והציד של הגור עלול להוות סכנה בבגרותו – יצר מרדף אחר ילדים או אנשים שרצים עשוי להיות לא רצוי בבגרותו של הכלב ויכול לגרום למצבים מסוכנים. חשוב להשגיח על הגור ולתקן אותו במידה וניסה לרדוף אחרי ילד, גם אם זה נראה משחק. מרדף של כלב בוגר אחר רוכב אופניים או ילד יכול להביא לאסון של ממש.