בחירת גור מהמלטה

 

                         בחירה נכונה של גור – LADOG

 

בחירת גור המתאים לכם מתוך כל ההמלטה תשנה בוודאות את כל החיים עם הכלב הבוגר. יש מבחן אופי שכל אדם המאמץ גור צריך לדעת לעשות. הטעות הנפוצה ביותר של בחירת הגור היא המראה בלבד. ישנם גורים דומיננטיים הפחות מתאימים לגידול במשפחה. יש גורים שהתקשורת הבסיסית עם אנשים היא נמוכה יותר, גורים אחרים יראו סימני פחד ועוד מגוון בעיות העלולות לקרות מבחירה שגוייה של הגור.

מה צריך לבדוק בגור

שהגור אינו פחדן – גור המראה סימני פחד יהיה קשה מאוד לחשוף, מה שיצריך מהבעלים הרבה מאוד זמן בעתיד..

וודאו שלגור יש חיבור טוב לאנשים ישנם כלבים שפחות מחפשים חום ואהבה, מה שעלול לפגוע בתקשורת עם הכלב בעתיד.

הגור לא מחפש כל הזמן להראות שליטה – גור כזה בעתיד ינסה את הגבולות עם הבעלים הרבה יותר וגם עלול לסכן את בני הבית במיוחד מי שחלש ממנו. למשפחה עם ילדים לא מומלץ לקחת גור כזה.

לבדוק את יצר המשחק של הגור – גור שאוהב לשחק קל יותר לאילוף מאשר גור שלא מתחבר למשחקים, את המשחקים מקשרים בעתיד לפקודות מה שגורם לכלב לעשות את הפקודות בשמחה והתלהבות.

בדיקת תקשורת עם הגורים האחרים – גור שיושב בצד ולא מתחבר לשאר הגורים עלול בבגרותו להיות מרוחק מכלבים מה שיכול להביא גם לתוקפנות כלפי כלבים.

זכר או נקבה – הזכרים לרוב יהיו גדולים יותר וחזקים יותר , אך הנקבות סטטיסטית טובות יותר למשפחה. לנקבות רמת תקשורת גבוהה יותר. זכרים בוגרים לרוב גם רבים אחד עם השני מה שמקשה על שחרור הכלב בעתיד.

איך לבדוק את הגור בצורה מקצועית

בדיקה הביטחון במקום חדש – קחו את הגור לבד לחדר אחר, בדיקת הגור ללא שאר הגורים תיתן אינדיקציה על הביטחון של הגור. מומלץ שיהיה חדר שהגור לא היה כלל. מקום חדש ללא הגורים נותן תמונה איך הכלב יגיב באזור חדש בעתיד, אם הגור מפוחד- לא זז, הולך לפינה מריח ללא הפסקה- לא מתנהג רגיל יהיה קשה מאוד לחשוף אותו למקומות חדשים . ישנם גורים שבמקום חדש ישר השתוללו וישחקו. כלב שקופא מפחד במקום חדש גם יאבד את רמת התקשורת על הבעלים, מה שיצריך עבודת חשיפה ארוכה ומורכבת.

בדיקת תקשורת לאנשים –  בדקו שהגור בא אליכם ומחפש ומוכן שילטפו אותו, ככל שהגור יחפש יותר לבוא לאנשים כך תהיה התקשורת טובה יותר איתו. ישנם גורים מרוחקים יותר מאנשים משתי סיבות – פחד או חוסר רצון לקשר עם בני אדם, שתי הסיבות עלולות ליצר בעיה. פחד מאנשים יכול להפוך לתוקפנות בבגרות, וחוסר רצון לתשומת לב יכולה להביא לחוסר בתקשורת באילוף. גור שיחפש הכי הרבה קשר רוב הסיכוי שאפשר יהיה להתקדם איתו יותר באילוף ובכלל להנות מכלב עם תקשורת טובה.

בדיקה הדומיננטיות של הגור – הרצון של הגור להיות שולט –  גור שינסה בצורה אובססיבית לקפוץ על הגורים האחרים ולנשוך אותם בצורה קיצונית , יהיה כלב קשה יותר לבעלים מתחיל , ואף להיות מסוכן יותר לילדים. זה נכון שגורים משחקים בקפיצות ונשיכות אך גור שכמעט כל האינטראקציה שלו ככה , מראה במקביל גם שליטה. כמובן שבקורס אילוף כלבים מקצועי נותנים דגש על היררכיה במשפחה, אך יהיה הרבה יותר קל ונכון למשפחה לקחת כלב שאופיו מאוזן יותר.

בדיקת יצר המשחק של הגור – הרבה גורים אוהבים לשחק אך ביניהם ישנו הבדל ענק. גור שלוקח כדור ואחרי שנייה מאבד עניין לעומת גור שמשחק עם הכדור מספר דקות, גור שנושך חבל דנטלי וישר עוזב לבין גור שרוצה את הנשיכה לזמן ארוך. בפקודות האילוף מקשרים את המשחק באופן ישיר, לדוגמא – קוראים לכלב ואז נותנים לו משחק נשיכה. ככל שהגור התלהב ממשחקים כל האילוף יהיה עבורו ועבור הבעלים חוויה קלה וכיפית יותר.  

איך בודקים תקשורת בין כלבים- צפו בגורים לזמן ארוך, פעמים רבות מספר דקות לא ישקפו את המצב בין הגורים.  יכול להיות שהגור שיחק הרבה זמן ואז הגעת לראות את הגורים, ואותו גור אותו סימנתם לא משחק, לכן צפו בגורים מספר פעמים או למשך שעתיים ואז תוכלו לקבל נתונים יותר טובים. גור שיושב בצד ולא משתף פעולה עם שאר הגורים עלול להיות פחדן בעתיד מכלבים ואף תוקפן מפחד. יש כלבים עם רמת תקשורת טובה יותר לאנשים ויש כאלה עם רמת תקשורת לכלבים, ויש כלבים עם רמת תקשורת גבוהה לשניהם.

האופי של גור מושפע גם מגידול נכון ומגנטיקה. בגידול נכון מאלף כלבים מקצועי יוכל לעזור לכם, אך לגנטיקה יש מרכיב משמעותי לאופי שהתקבל בבגרותו של הכלב.  במידה והגעת למאלף כלבים עם בחירה של גור עם ביטחון, יצר משחק ותקשורת גבוהה התוצאות יהיו טובות בהרבה. זכרו שכלב הופך להיות חלק מהמשפחה ל 15 שנים הקרובות, בחירת מקצועית של אופיו של הגור תשנה את כל חווית הגידול. בקשו מהמגדל שייתן זמן סביר שתהיו בטוחים לגבי הגור המתאים לכם ביותר. נכתב על ידי אורן אלעמרי מאלף כלבים מקצועי ומנהל חברת LADOG – בעל ותק של 24 שנים בבחירת גורים והתאמתם לבעלים.