מדוע הכלב משתין מהתרגשות?

מדוע הכלב שלי משתין מהתרגשות?

LADOG אילוף כלבים מציגה טיפים בנושא.

במשך כל שנות הפעילות שלנו, נתקלנו לא פעם ולא פעמיים בבעלי כלבים אשר התלוננו על כך כי כלביהם – גורים ובוגרים, משתינים כאשר הם מתרגשים. הטיפול בבעיה הינו קל ביותר, אך לפני שנגיע אליו, בואו ונלמד ממה נובעת הבעיה.

 נתחיל מכך שהשתנה זו אינה מעידה על בעיית משמעת! עלינו לזכור כי הכלבים שלנו, למרות שהינם מתורבתים מזה דורות, מונעים עדיין על ידי אותם אינסטינקטים אשר הניעו את אבותיהם בטבע. הכלבים מתוכנתים באופן טבעי לקבל את סמכותם של המבוגרים מהם ולהביע – "אתה מעלי בהררכיה, המשאלה שלך היא הפקודה שלי, אנא אל תפגע בי".
כאשר בשעת מפגש עם המבוגרים שבלהקה, נהגו הגורים לקבלם בכניעה, בליקוקי הפנים, קשקושי זנב מהירים, וכן בהשתנה.
עלינו לזכור כי השתנה וסימון בעזרת המרכיבים הכימיים של השתן, הינם תקשורת כלבית.
עם השנים, תפסו בעליהם האנושיים של הכלבים את מקום הבוגרים הדומיננטיים בלהקה, וכך הועתקה כל אותה התנהגות אינסטנקטיבית שהיתה מכוונת כלפי המבוגרים בלהקה לבני האדם.

ובחזרה לעיניינו –פעמים רבות נראה גורים המשתינים בקרבת בני אדם או כלבים אחרים, אך תופעה זו תחלוף מעצמה ככל שיתבגרו. כלבים בישניים במיוחד, חסרי בטחון, כנועים או כאלו שעברו התעללות, עשויים להמשיך ולהפגין את ההתנהגות הזו גם כבוגרים.
עלינו להבין כי מדובר ברפלקס המונע מהתת מודע ואינו רצוני. הכלב אינו מנסה "לעשות לנו בכוונה", ולמעשה הוא בכלל אינו מודע לכך שעושה זאת.

רוב בעלי הכלבים ינסו לתקן את הבעיה באמצעות קורס אילוף כלבים למשמעת. אך למרבה התסכול, המצב במקום להשתפר, רק מחמיר. בפועל – הכלב נשאב למעגל קסמים – האינסטינקטים שלו אומרים לו כי עליו לרצות את בעליו על ידי השתנה, אך כאשר הוא עושה זאת – הוא נענש. לאחר מכן הוא מנסה לרצות שוב על ידי הטלת כמות שתן גדולה יותר, ונענש יותר, בהתאם. לאחר זמן מה, הכלב עלול להיות מבולבל כל כך, וישתין למראה כל אדם או כלב אחר.

אז אם משמעת לא תעזור לפתור את הבעיה – מה כן?

 מאחר ונצפה להשתנה של הכלב בעת הכניסה לבית, למשל, עלינו למזער את התרגשותו בעת המפגש. במקום קריאה נלהבת למראהו, הכנסו בשקט, והמשיכו לעניינכם. המנעו מקשר עין או ליטוף, וכמובן, המנעו גם מתגובות באם ישתין.
לאחר שנרגע, הקפידו ללטף ולשבח את הכלב. הקפידו על כך שגם בני המשפחה והחברים המעוניינים לשחק עם הכלב יתנהגו באותה הצורה.
ככל שנקפיד על טיפוח הבטחון העצמי של הכלב, כך הוא ירגיש פחות ופחות בצורך להציג התנהגות כנועה קיצונית. אילוף ואימון עושים פלאים – הכלב אמנם אינו מבין כיצד לתקשר עם בני האדם או איך להתנהג איתם, אך יבין את המצופה ממנו ואת הנאמר לו. בכך יהיה בטוח כי יש לו את הכלים לרצות את הממונים עליו. אל תשכחו לשבח את הכלב כאשר מציית לפקודה, אך אל תגזימו בשבחים (מה שיכול לגרום לשלוליות..). טפיחה קלה או קריאת עידוד כגון "כלב טוב" תספיק. מזער את הנזיפות, דבר עם הכלב בטון מתון, רגוע ובטוח, הימנע בצלילים של "שפת תינוקות" וכמובן – המנע מלהעניש במקרים של השתנה מהתרגשות, זה רק יחמיר את המצב. הכלב אינו יכול להיות אחראי על משהו שהוא אינו מבין או יודע שהוא עושה. במקום זאת, השתמש בשיטות אלו כדי לרדת לשורש העניין – חוסר הבטחון הבסיסי של הכלב. ככל שבטחונו העצמי יתחזק, הטלת השתן הכנועה תעלם מעצמה. כמה זמן זה יקח? כל כלב שונה ואי אפשר לומר בוודאות. יחד עם זאת, באם תקפידו על הכללים הנ"ל, תראו הבדל ניכר בתוך זמן קצר. פתרון הבעיה תלוי לחלוטין בעקביות וסבלנות והנכונות לדבוק במטרה.

לקורס אילוף גורים בחברת LADOG-לחצו כאן 

לחינוך גורים לצרכים-לחצו כאן

לגידול נכון של גורים-לחצו כאן 

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לאילוף כלבכם-לחצו כאן

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

חשיבות קשר עין באילוף ותקשורת טובה-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

האם כלבכם הוא כלב עבודה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".