טרוורן רועה בלגי

 

טרוורן רועה בלגי

כלב הטרוורן הוא אחד מארבעת גזעי כלבי הרועים הבלגיים המוכרים לנו כיום. למרות מוצאו היחסית מוקדם של הכלב, הטרוורן הפך במהרה לאחד האהובים בעולם בזכות תכונות כגון אינטליגנציה גבוהה, נאמנות וחושים מאוד חדים. הגזע נחשב לעצמאי, אך קל יחסית לאילוף ונוח לגידול במשפחה. כיום, הודות לתכונותיו הנערצות, משמש הטרוורן כעזר במשטרה, בצה"ל ואף ככלב טיפולי.

ההיסטוריה של הגזע
כשמו כן הוא, מקורו של הרועה הבלגי הוא בבלגיה. סימן ההיכר של הטרוורן הוא צבעיו החומים-שחורים-אדומים ופניו הכהות. מדובר באחד הגזעים הנבונים הנאמנים והמוכרים ביותר בתחום שירות האדם. בשונה מגזעים רבים אחרים וטובים, מקורו של הרועה בלגי הוא ככל הנראה ב-200 שנים האחרונות, כאשר היעוד שלו היה לסייע בשמירה על עדרים עבור רועי הצאן, מפני חיות, גנבים וכד'. כלבי הרועים הבלגיים נודעו בזכות יכולתם לשמור על העדר ביחד, להשגיח על העדרים גם בלילה ובאופן כללי בנאמנות הגדולה שלהם לבעלים. חשוב לציין כי טרוורן הוא רק אחד מארבעת הסוגים של הרועים הבלגיים, כששמם של הכלבים נגזר פעמים רבות משמות הכפרים מהם הגיעו. במקרה שלנו, הטרוורן קרוי על שם כפר זהה הקיים בבלגיה.

מועדון הרועים הבלגיים הוקם רק בשנת 1891, וכלב הטרוורן הורבע ובאופן כללי נשמר רק באזור בלגיה עד לתחילת המאה ה-20. חשוב לציין כי רק לאחר מלחמת העולם השניה, הגזע החל לקבל מעמד של ממש, מבחינת מראה אופייני, התנהגות ועוד. לארצות הברית, הגזע הגיע בשנית (לאחר ניסיון בסוף המאה ה-20) ו"תפס" רק באמצע המאה ה-21.
נכון להיום, הגזע נחשב לאחד האהובים והמוערכים מבין כלבי הרועים (בייחוד ביחס לגזעי הכלבים הגדולים). הכלב משמש את צה"ל למטרות מרדף, חיפוש חומרי נפץ, סמים ועוד. בנוסף, הגזע משמש גם ככלב משטרה נפוץ.

אופי הטרוורן
הטרוורן כאמור הינו כלב רגיש, חכם מאוד, נאמן ועצמאי. מעבר ליופי והחן הבולטים שלו, הכוללים פרווה מרשימה והליכה אתלטית, הטרוורן נחשב לכלב שנוח יחסית לאילוף, אם כי נדרשת לכך תשומת לב יתרה. בנוסף, למרות שהטרוורן נפוץ בעיקר בשירות צה"ל והמשטרה, הוא יכול לשמש גם למטרות טיפוליות, ככלב נחיה וככלב תחרויות.
מבחינת הנתונים הטבעיים שלו, חשוב לזכור שמדובר בכלב רועים ולכן הוא בעל חושים מפותחים שנועדו לסייע לו לרדוף אחר מטרות. הטרוורן יכול להיות כלב בית מסור, אולם הוא זקוק להוצאת אנרגיה רבה. בנוסף, נזכיר שוב שמדובר בכלב רגיש ולכן גם האילוף צריך להיעשות בזהירות ובהתחשבות. עם זאת, נציין כי הטרוורן מהווה בן לוויה נהדר ולכן מי שהצליח לרכוש את אמונו יזכה ממנו לאהבה ונאמנות אין קץ.
עם זאת, הטרוורן יכול להגיב בחשדנות כלפי אנשים זרים ולהיקשר רק לאחדים מבני המשפחה אותם הוא תופס כמנהיגים.

מראה חיצוני ומשקל
הטרוורן שאנו מכירים כיום הוא עם פרווה סמיכה, "מסיכה" שחורה וגוף בגווני שחור-חום-אדום. הוא גזע גדול יחסית (אך לא מאוד ) ובעל גוף שאינו שרירי ביחס לגזעים אחרים, אך אתלטי. הזכר והנקבה יכולים להגיע לגובה שבין 55-66 ס"מ ומשקל בין 24-30 ק"ג .

טיפול, טיפוח, מחלות גנטיות ועוד
ככלל, לרועה הגרמני אין מחלות גנטיות ולכן הוא נחשב גזע בריא. עם זאת, יש לשמור על בריאות הכלב על די תחזוק קבוע של סביבתו, כגון שטיפת כלי האוכל והמים, שטיפה בתדירות מתאימה ועוד. בנוסף, מדי פעם ניתן למצוא אצל הגזע מחלות אגן תורשתיות שנגרמות בעיקר מזקנה. המחלה יכולה להתבטא בדלת פרקים, צליעה ועוד.
באשר לטיפול ולטיפוח, חשוב לדעת שכל כלב בעל פרווה ארוכה זקוק להברשות קבועות. יש לרכוש עבורו שמפו מתאים ולספר אותו רק אצל ספר\מספרה מוסמכים. בנוסף לכך, הודות לאינטליגנציה הגבוהה מאוד של הגזע, מומלץ מאוד לברר במהלך האילוף אילו תגמולים עובדים עליו טוב יותר ואילו לא, מכיוון שמדובר בגזע שיודע להבחין ולהבדיל בין סוגים שונים של גירויים.

חשוב לזכור בנוסף, כי יש להיזהר, בייחוד בשלב האילוף, מניצול לרעה, גם שלא בכוונה את אופיו הנאמן של הרועה הבלגי. הרועה הבלגי מושפע מאוד מאופיו וממזג רוחו של הבעלים המועדף ולכן ירגיש הזדהות עמו וילך אתו עד להיכן שזה יוביל אותו. עם זאת, כלב הטרוורן עדיין יישאר עצמאי ובעל ביטחון מול אנשים, גם כשאלה מהמשפחה הקרובה לו.