כלב עבודה

כלב עבודה – LADOG

כיצד תדע האם כלבך הינו "כלב עבודה"?

לה דוג אילוף כלבים מציגה מאמר חשוב בנושא, חיזוק ההתלהבות של הכלב באילוף על ידי הכרת תכונות העבודה של כלבכם(אהבתו של כלבכם למשחקים).

הרבה אנשים מביטים בהתלהבות על עבודתם ותפקודם של "כלבי העבודה", וזאת בעיקר מתוך היכרות עם כלבי המשטרה, הצבא וכלבי תחרויות האילוף, אולם חשוב לציין כי במסגרת המונח "כלב עבודה" ניתן לכלול גם כלבי בית רבים בעלי תכונות אופי המקנות אף להם את היכולת להגיע לרמת עבודה ותפקוד שאינה נופלת כלל מן הרמה אותה אנו מכירים אצל אותם כלבי משטרה, צבא ותחרויות.

אם כך אז מיהו בעצם אותו "כלב עבודה", ומהן אותן תכונות המאפשרות לו להגיע ליכולות גבוהות כל כך?! בפשטות הבסיס להגעה לרמות גבוהות כל כך באילופו של הכלב וההתייחסות אליו כאל "כלב עבודה" נתון ראשיתו כאחריתו באהבתו של הכלב למשחקים ובדבקותו במטרה, ואלו הן בעצם שתי התכונות העיקריות המאפיינות את "כלב העבודה" ומאפשרות לו להגיע להישגים מעוררי ההשתאות בהם הוא ניחן. נדגים את העניין באמצעות הדוגמא של כלב עבודה משטרתי המאומן לגילוי חומרי נפץ. אילופו של הכלב לתפקיד נעשה על ידי כך שבכל פעם שאותו כלב מגלה את חומר הנפץ הוא מקבל בו ברגע משחק. אהבתו הגדולה של הכלב למשחקים גורמת לכך שהוא מפגין התלהבות עזה בביצוע תפקידו תוך דבקות גדולה בביצוע המשימה, וכל זאת על מנת לקבל את הפרס בו הוא כל כך חושק (כלומר המשחק), ודבר זה מאפשר את הרמה הגבוהה אליה נדרשים אותם כלבים במקום בו אין מקום לטעויות!

פיתוח יצר המשחק לכלב רועים הולנדי- LADOG

פיתוח יצר המשחק לכלב רועים הולנדי- LADOG

מן האמור לעיל נובע העיקרון הבא – ככל שאהבת המשחק של כלביכם גבוהה יותר, כך פוטנציאל אילופו גבוה יותר!

על מנת לשלב את העיקרון באילוף עצמו, עליכם פשוט לתת לכלביכם משחק כל פעם שהוא מבצע בצורה נכונה את הפקודה שנתתם לו, דבר זה אף תורם רבות לראייתו החיובית של הכלב את תהליך האילוף וסיווגו כדבר כיפי ומהנה, כך שבסופו של יום כולם מרוויחים (אתם – כלב מאולף למופת, כלביכם זמן של הנאה וכיף), ומה עוד שהדבר גם מוסיף רבות לחיזוק הקשר ביניכם לבין כלביכם. כך לדוגמא, באם כלביכם מגיע לפקודת "אלי" שנתתם לו, צ'פרו אותו מיד עם הגעתו במשחק (שעשוי להיות פפרול, כדור, צעצוע נשיכה וכו'). אולם יש להדגיש כי לשם יישום של "משחק נכון" עם כלביכם, יש להיוועץ תחילה במאלף כלבים מקצועי שיעניק לכם הדרכה וידע כיצד לשחק עם כלביכם באופן נכון, דבר שישפר בצורה ניכרת את אהבתו למשחקים ויתרום רבות לרמת האילוף אליה תוכלו להגיע איתו.

עוד דבר אותו יש להדגיש בנושא של כלבי עבודה הוא כי גם הללו מחולקים לרמות שונות, כך לדוגמא ישנו הבדל ברמת העבודה ופוטנציאל האילוף של כלב התופס את המשחק ומיד מאבד עניין בו, לבין רמת העבודה ופונציאל האילוף של כלב המתלהב מן המשחק כל כך שהוא ממשיך להתעסק בו אף שעה ארוכה לאחר שזה ניתן לו.

בחברת LADOG ישנה חשיבות רבה לקישור המשמעת למשחקי האילוף .

בחברת LADOG ישנה חשיבות רבה לקישור המשמעת למשחקי האילוף .

אז איך ניתן לבחון האם כלביכם הינו "כלב עבודה"?! אחת הדרכים לבצע זאת היא באמצעות הנחת משחק במקום גבוה אליו כלביכם אינו יכול להגיע, ואז לבחון את התנהגותו נוכח "האתגר" – באם כלביכם נעמד מתחת למשחק במשך זמן רב ואינו מאבד את העניין בו ו/או נובח במטרה לקבלו, אז סביר להניח שכליבכם אכן ניחן בתכונות המאפיינות אותו כ"כלב עבודה".

לסיכום, אהבת המשחק של הכלב ואילופו בהתבסס על תכונה זו עשוייה, כאמור, להוביל תוצאות מדהימות ורמות גבוהות ביותר של אילוף. חשוב מאוד להדגיש שגם אם כלביכם מפגין רמה בינונית בלבד של אהבת משחק, עדיין הדבר ניתן לשיפור ניכר על ידי יישומה של דרך משחק נכונה ותקינה. חשוב לציין כי באילוף על דרך של משחק, כפי שלמדנו, יש לשים דגש שיהיה קשר ישיר בין הפרס (נתינת המשחק) לבין ביצועם התקין של פקודות האילוף. ולבסוף מומלץ להטמיע את אהבת המשחק בכלביכם כבר בהיותו גור, שכן גורי הכלבים מאופיינים באופן טבעי באהבה למשחקים, דבר שהינו נדבך חשוב מתהליך הלמידה שלהם (בדומה ליונקים אחרים כולל האדם), כך שלנו נשאר רק לחזק ולשמר תכונה זו על מנת לגדלו ככלב הניחן במאפיינים של "כלב עבודה" שיאפשרו לו ולכם להפיק את המירב מן האילוף ולהגיע לרמות גבוהות ביותר.

לפרטים אודות קורס אילוף בחברת LADOG, למאלף הכלבים אורן אלעמרי- 052-3609028 

לפרטים אודות קורס אילוף כלבים בחברת LADOG, ופיתוח יצר העבודה ושילובו לפקודות המשמעת- כנסו לקורס אילוף בחברת LADOG

כנסו- אילוף כלבים תוקפניים, כיצד למנוע תוקפנות לכלבכם

קשר עין- חשיבות קשר עין באילוף

איזו שיטת אילוף הכי מתאימה לכלבכם-לחצו כאן

לגידול נכון של גורים- לחצו כאן

חינוך גורים לניעת הרס-לחצו כאן

חינוך גורים לא לנשוך-לחצו כאן

איזה כלוב אילוף מתאים לכלבכם-לחצו כאן

התנהגות כלבים בלהקה-לחצו כאן

אילוף להפסקת הקפיצות-לחצו כאן

איך פינוק יתר יכול והזיק-לחצו כאן

לטיפים חשובים לאילוף כלבכם-לחצו כאן

נוסעים לחופשה, דואגים היכן לשים את הכלב שלכם-לחצו כאן לפנסיון לכלבים LADOG 

לפרטים אודות קורס אילוף מקיף ומקצועי בחברת LADOG  – לחצו כאן-קורס אילוף כלבים
לקורס אילוף כלבים מקצועי בחברת "לה דוג" 052-3609028 אורן אלעמרי מנהל "לה דוג".